Počasí na Kanárských ostrovech v říjnu

Trávit říjen nebo podzimní prázdniny na Kanárských ostrovech je každoročně pro mnohé oblíbenou volbou. Není se přitom čemu divit. Říjen na Kanárských ostrovech je teplý ☀️ Teploty vzduchu se obvykle pohybují v rozmezí od 24°C do 29°C, samozřejmě v závislosti na konkrétních ostrovech i jednotlivých místech, viz níže.

Kombinace příjemných teplot vzduchu a moře tak akorát teplého na koupání činí říjen na Kanárských ostrovech jeden z nejlepších termínů, kdy toto souostroví navštívit. Výhodou jsou i některé cenově zajímavé nabídky jako třeba tato do Puerto de la Cruz s polopenzí za 15 900 Kč. Podzim na rozdíl léta totiž zdaleka nepatří k těm nejdražším termínům.

Kanárské ostrovy v říjnu – zájezdy s polopenzí do 16 000 Kč

 

Ne všude ale je teplo!

Je proto dobré se rázem počasí předem seznámit a vybrat takový ostrov a takové letovisko, které vám bude svým podzimním charakterem vyhovovat.

Uvedu ty nejpodstatnější informace. Ty budou vycházet z dlouhodobých průměrů. Uvedu však i konkrétní historická data z minulých let tak, abyste o rázu zdejšího říjnového počasí získali co možná nejlepší představu.

Teplota vzduchu

Nečekejte žádná extrémní vedra, ostatně ty tu z důvodu oceánského klimatu nepanují ani v ryzím létě. Kdo hledá teploty stabilně se pohybující nad 30°C, bude zklamán, a měl by proto dát přednost v říjnu třeba Kypru.

Mírný ráz klimatu znamená pro Kanárské ostrovy v říjnu následující:

 • nejvyšší denní teploty: 24°C až 29°C
 • nejnižší noční teploty: 19°C a 23°C

To jsou typická teplotní rozmezí, v nichž se teploty v říjnu pohybují na Fuerteventuře, Lanzarote, Gran Canarii nebo v jižní části Tenerife. Všimněte si relativně malého rozdílu mezi dnem a nocí. Standardní vývoj teplot v rámci jednoho dne pak znázorňuje tento teplotní graf:

Kanárské ostrovy říjen počasí

Existují samozřejmě výjimky, které však nenastávají příliš často. Zatímco v Morro Jable na jihu Fuerteventury se v průběhu října 2020 přehoupla teplota nad 30°C jedenkrát, v Los Cristianos na jihu Tenerife se tak stalo hned třikrát a 13. října zde bylo dokonce 34°C. Opačné případy, tedy že by bylo chladněji než vymezují uvedené intervaly, nenastávají prakticky vůbec.

Ale pozor!

Pro jiná místa a jiné ostrovy to neplatí. Citelně chladnější podnebí panuje zejména na celém severním pobřeží Tenerife a na ostrově La Palma. Kupříkladu denní teploty v Puerto de la Cruz jsou v říjnu v rozmezí od 18°C do 23°C a výše stoupají jen výjimečně. Nejenže jsou tyto oblasti chladnější (a to celoročně, viz také podnebí na Tenerife), jsou zároveň bohatší na srážky. Předvedu to na průměrných říjnových srážkových úhrnech jednotlivých míst:

 • La Palma – 41 mm / déšť cca 5x do měsíce
 • Sever Tenerife – 31 mm / déšť cca 5x do měsíce
 • Jih Tenerife – 12 mm / déšť cca 1x do měsíce
 • Fuerteventura – 8 mm / déšť cca 1x do měsíce
 • Gran Canaria – 16 mm / déšť cca 2x do měsíce

Obecně proto platí následující – kdo chce sluníčko, nechť volí východně položené ostrovy nebo jižní pobřeží Tenerife, komu občasná zatažená obloha s příležitostnými přeháňkami nevadí, může zvolit i ostatní místa.

Teplota moře

Moře na Kanárských ostrovech nebývá příliš teplé, a to ani v létě. Na druhou stranu faktem je, že období října tu z tohoto hlediska patří k těm nejteplejším částem roku vůbec, a i proto jsou Kanárské ostrovy zařazeny na seznam těch nejlepších destinací, kam jet na dovolenou v říjnu.

Teplota moře v říjnu činí 22°C až 24°C.

Samozřejmě v závislosti na konkrétním ostrově, byť rozdíly jsou mezi nimi minimální. Místa jako Gran Canaria, Tenerife a především La Palma jsou obvykle z hlediska teploty vody v říjnu ta teplejší.

Říjen 2021

Níže uvádím konkrétní hodnoty pro vybrané dny z října letošního roku. Data o počasí pro říjen 2021 zde budou uvedena jakmile budou k dispozici.

 •   1.   >>   22°C   /   27°C   /   skorojasno
 •   8.   >>   21°C   /   29°C   /   skorojasno
 •  12.   >>   22°C   /   32°C   /   jasno
 •  18.   >>   21°C   /   25°C   /   oblačno
 •  25.   >>   20°C   /   25°C   /   skorojasno
 •  31.   >>   20°C   /   32°C   /   jasno

V přehledu je u každého dne zmíněna nejnižší a nejvyšší naměřená teplota vzduchu a oblačnost, která byla v daný den dominantní. Údaje jsou pro letovisko Los Cristianos, které se nachází na jižním cípu Tenerife.

Předpověď počasí

Toho, kdo cestu na Kanárské ostrovy plánuje již v následujících dnech nebo dokonce na ostrovech už je, budou mnohem více zajímat aktuální předpovědi počasí. Aktualizované předpovědní modely naleznete na následujících meteorologických mapách.

Maspalomas, Gran Canaria:

 

Los Cristianos, Tenerife:

 

Puerto de la Cruz, Tenerife:

 

Costa Calma, Fuerteventura:

 

Říjen – Mé doporučení

Vyrazit na Kanárské ostrovy v říjnu není vůbec špatný nápad. Naopak. I září a obecně celá první polovina podzimu je z mého pohledu jedním z nejlepších období, kdy toto souostroví navštívit! Ve většině regionů zde stále dominuje slunečné počasí. Večery, noci, ale i rána tu jsou takto na podzim přijatelně teplá a přes den teploty typicky stoupají k 25°C až 29°C. Z hlediska teplot je toto podzimní počasí na Kanárských ostrovech v podstatě bezchybné, navíc ani déšť není příliš častý.

Dle mého názoru to jsou vhodné podmínky na to kombinovat výlety s odpočinkem u moře. Říjen je na Kanárských ostrovech na rozdíl od mnohých jiných měsíců ideálním obdobím na koupání! Nelze sice čekat stejně teplé moře jako je na podzim v Emirátech, ovšem i tak zde oněch 23°C patří k nadprůměrným hodnotám, co toto španělské souostroví může nabídnout.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, poslední týden v říjnu plánujeme Kanárské ostrovy. Kterou část mi prosím doporučíte? Máme rádi teplo.A jaké zajímavosti navštívit? Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, pravděpodobně nejzajímavější je Tenerife, nabízí toho nejvíc, pje tam ale také nejvíc turistů. Pokud by to mělo být Tenerife, tak z hlediska koupání je lepší jih ostrova, například letovisko Costa Adeje. Mrknout následně můžete na tipy na výlety na Tenerife, kde najdete inspiraci toho, co tam vidět.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.