Morro Jable

Morro Jable, malé městečko, o to oblíbenější letovisko, se nachází na nejjižnějším cípu ostrova Fuerteventura. Je jedním z míst, které rozhodně stojí za to při pobytu na Fuerteventuře navštívit. Pyšní se nádhernou pláží, velikým majákem i impozantní scenérií nejvyššího pohoří Fuerteventury, jehož svahy se zvedají hned za městem.

Morro Jable jsem navštívil a mohu s klidným svědomím konstatovat, že mě okouzlilo. Dovolte mi nyní zmínit o něm i o jeho okolí to nejpodstatnější. Případné dotazy prosím pište do diskuze dole pod textem, rád poradím a odpovím.

Základní Informace

Až do 70. let 20. století to byla malá rybářská osada odříznutá od jiných, civilizovanějších částí ostrova a nechaná na pospas drsným podmínkám jižní Fuerteventury. Poté, co sem byla vybudována z Costa Calma asfaltová silnici, dnes již dálnice, začalo toto odlehlé místo nabývat na oblíbenosti. Původní část Morro Jable, jež je poblíž přístavu semknutá mezi dva svahy, se začala rychle rozrůstat. U příjezdu do města bylo vybudováno nespočet hotelových komplexů, často terasovitě zasazených do svahu, které se dnes táhnou 5 kilometrů až do Las Gaviotas. Je otázkou, zda je dobře nebo špatně, že některé z nich dnes již zejí prázdnotou a rychle chátrají.

Co vidět v Morro Jable

Nepřehlédnutelný je zdejší maják, Faro de Morro Jable měří 59 metrů, což z něj činí nejvyšší maják na Kanárských ostrovech vůbec. Nachází se u pláže v místech, kde se pobřeží láme, a vytváří tak nejjižnější cíp Fuerteventury.

Maják Faro de Morro Jable

Právě tento maják pomyslně dělí nádhernou 4 km dlouhou pláž Playa de Jandia na dvě části:

 • na Playa del Matorral
 • a na El Saladar

Pláž Morro Jable je po celé své délce písečná. Je ideálním místem na odpočinek, na koupání i na dlouhé procházky podél pobřeží. Pláž ve své východní části přechází v přírodní slaniska. Ta jsou chráněná, a nelze je tak libovolně přecházet. Pro přístup na pláž tu jsou vybudovány tři průchody, které spojují pláž s pobřežní promenádou.

Pláž Playa de Jandia
Pohled na pláž v Morro Jable

Promenáda vede po celé délce pláže, je ideální na sport. Pěší se po ní ze vzdálenějších resortů snadnou dostanou jak k restauracím, barům, stánkům a obchodům, jež zhruba na úrovni majáku začínají lemovat hlavní komunikaci, tak do samotné původní části letoviska.

Co vidět v okolí

Kdo má v Morro Jable dostatek času i sil, neměl by si nechat ujít výšlap na Pico de la Zarza (807 m.n.m.). Ačkoliv se to nezdá, výlet je poměrně náročný, a to jak fyzicky, tak časově. S výstupem na Pico de Teide se sice srovnávat nedá, ovšem i tak si na výšlap tam i zpět vyhraďte při nejmenším 5 hodin. Odměnou jsou za dobré viditelnosti nádherné pohledy na pláž Cofete, které se z vrcholu naskytnou.

Špatně přístupná, o to krásnější je pláž Playa de Cofete, jež je od Morro Jable po nezpevněných cestách vzdálená necelých 25 km. Její návštěvu i přes strastiplnou cestu, kterou každý musí absolvovat, jednoznačně doporučuji!

Oblíbeným cílem je i maják Faro de Punta Jandia vybudovaný v roce 1864 na nejvýchodnějším cípu ostrova. Jeho okolí nabízí hezké výhledy na oceán i příležitosti je koupání.

Jak se sem dostat

1. Autem – po rychlostní silnici FV-2. Nutno brát v úvahu to, že Morro Jable je v podstatě takový pomyslný nejvzdálenější bod ostrova, z letiště u hlavního města Puerto del Rosario to je cca 85 km.

2. Autobusem – lze využít i některý z pravidelných autobusových spojů. Například linku č. 10 jezdící z Puerto del Rosario přes letiště až do Morro Jable. Cesta vyjde na 9,70 €. Další spoje jezdí z Costa Calma, z Pájara nebo z La Lajita.

3. Lodí – do zdejšího přístavu připlouvají několikrát denně přímé trajekty z Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Spoj zajišťují společnosti Fred Olsen a Naviera Armas. Některé lodě pokračují z Gran Canaria až na Tenerife, proto není problém mezi Morro Jable a těmito ostrovy libovolně cestovat.

4. Taxi – vždy je samozřejmě možné využít taxi, je však třeba počítat s vyšší cenou, jednak z důvodu relativní odlehlosti místa, jednak tomu přispívá i fakt, že taxi na Fuerteventuře může nabrat zákazníka pouze v regionu, ve kterém je řidič zaregistrovaný. Poveze-li vás z letiště do Morro Jable, zpět pojede taxi prázdné. I právě proto vyjde cesta na ne zrovna laciných 90 eur.

Morro Jable na Fuerteventuře

Moje doporučení

Tomu, kdo do tohoto regionu zamíří na výlet z jiných částí ostrova, doporučuji, aby si na to vyhradil jeden celý den. I tak nelze stihnout všechno. Projděte se po letovisku, navštivte pláže, nejprve samotnou pláž v Morro Jable, pak dojeďte na Cofete. Zbyde-li čas, cestou zpět se můžete zastavit u Costa Calma na známé Playa de Sotavento.

Chcete-li poznat region lépe, přímo se zde ubytujte. Nevýhodou je sice fakt, že to je odsud nejdál v podstatě do všech ostatních částí ostrova (absolvovat jiné výlety na Fuerteventuře tak pro vás bude časově náročnější), na druhou stranu silniční spojení je kvalitní, a cesta z nebo do Morro Jable tak vždy celkem rychle utíká. Já sám jsem nakonec volil právě tuto variantu. Dovolená v Morro Jable na Fuerteventuře mě nadchla. Vyrazte sem i vy a dejte pak vědět, jak se místo líbilo vám.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   9
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, mohu se zeptat, ve kterém měsíci v roce jste byl na tomto ostrově a jak vidíte cestu na ostrov v prosinci?
  Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, v Morro Jable jsem byl v září (zhruba v polovině měsíce). V prosinci bude chladněji, viz počasí na Fuerteventuře, je chladnější i moře, určitě tam lze vlézt, ale příliš na nějaké vyhřívání či opalování se to v prosinci není.

 • Odpovědět

  Dobrý večer, děkuji, podívám se příležitostně na hotel. Máte velmi poutavý popis a zdá se, že jste viděl spoustu zajímavého na tomto ostrově. Je dobře, že se dĕlíte o své zážitky a předáváte zkušenosti.Byla jsem v listopadu v Barcelo Castillo a pořád se ve vzpomínkách vracím.Krása

 • Odpovědět

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na hotel kde jste bydlel- Jandia.Dĕkuji.Drahomíra Navrátilová

  • Odpovědět

   Dobrý den Drahomíro, byl jsem v hotelu Occidental Jandia Playa, který je vlastně na začátku Morro Jable. Za mne mohu resort s klidným svědomím doporučit. Jestli vás k němu bude něco zajímat, jsem k dispozici.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  kde se dá půjčit kolo a kde jsou vhodné trasy pro seniory.
  Děkuji Cetlová

  • Odpovědět

   Dobrý den Jarmilo, pokud si dobře pamatuji, tak není problém kolo půjčit u hlavní silnice, kterou, čím blíže ke středu Morro Jable jste, tím více ji lemuj různé krámky a služby. Právě zde je i několik autopůjčoven a půjčoven kol (pokud kolo nepůjde zapůjčit přímo na vašem hotelu). Pro seniory je ideální stezka kolem pobřeží a osobně bych klidně na kole vyrazil i dál na jih, za Morro Jable sice pak již začínají prašné silnice / cesty, ale na kolo to je bez problému.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  doporučil byste pro dovolenou spíše Morro Jable nebo Costa Calmu?

  Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Michalo,

   samozřejmě dost záleží na tom, jaké má člověk od dovolené očekávání, nicméně za mě vyhrává spíše Morro Jable. A úplně nejlepší je volit lokalitu těsně před Morro Jable, cestovky ji často nazývají jako Jandia Playa, protože se nachází u stejnojmenné pláže. Není to úplně ve městě (tedy je tu klid), nicméně do Morro Jable odsud lze dojít, ať už po pláži nebo po pobřežní promenádě / stezce. Navíc snadno si odsud uděláte pěší výlet na nejvyššího horu Fuerteventury, viz výše v textu, což jiná oblast na Fuerteventuře nabídnout neumí. Pokud byste chtěl i tip na konkrétní hotel, dejte vědět, rád doporučím to, co jsem sám před dvěma lety vyzkoušel.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.