Pico de Teide

Sopka Pico de Teide je nepřehlédnutelná již při příletu na Tenerife. Nachází se v Národním parku Teide rozprostírajícím se ve vnitrozemí Tenerife a její vrchol ční do výšky 3 718 m. Pico de Teide je proto nejen nejvyšší horou Kanárských ostrovů, ale i celého Španělska. Je zároveň nejvyšším bodem v celém Atlantském oceánu.

Každý, kdo tráví dovolenou na Tenerife, by neměl opomenout toto místo navštívit. Nezáleží přitom na tom, zda zůstanete pouze u prohlídky sopečné krajiny nebo toužíte potom absolvovat i výstup na samotný vrchol.

Stojí to zkrátka za to!

A vězte, že jedinečný je už samotný příjezd do parku.

Dovolená na Tenerife: 8 dní v Costa Adeje za 13 360 Kč

 

Kudy se lze do parku dostat? Kde všude se zastavit? Kolik stojí lanovka? Jak náročný je pěší výstup na Pico de Teide a odkud je nejlepší jít?

Představuji vám podrobného českého průvodce po tomto místě, který ve velké míře vychází z mých vlastních zkušeností, které jsem během svých dvou návštěv tohoto parku nasbíral. Zde je stručný přehled toho, co tu najdete:

Národní park Teide | Počasí | Tipy, co navštívit | Lanovka na Teide | Výstup na Pico de Teide | Časté dotazy

 

Každému doporučuji si následující informace pozorně pročíst a návštěvu parku si alespoň částečně naplánovat. Tím spíš, pokud hodláte zařadit i samotný výšlap na vrchol, ke kterému je nutné ve většině případech předem získat povolení. Ukáži vám také mapy s turistickými trasami a doplním další podstatné informace, jež je dobré předem vědět.

Jsem si zároveň vědom toho, že jedním článkem nelze téma obsáhnout zcela kompletně. Proto, zajímá-li vás cokoliv, co se zde nedočtete, využijte komentáře dole pod textem, prostřednictvím kterých se můžete na další věci doptat 🙂

Národní park Teide

Park se nachází v centrální a té nejvyšší části Tenerife. Zaujímá plochu téměř 19 000 hektarů a kromě samotného dominantního Pico de Teide se v něm nachází i vulkán Pico Viejo. Ten měří 3 135 metrů a má veliký kráter o průměru zhruba 720 metrů. Narodní park Teide, který byl v roce 2007 zařazen na seznam UNESCO, chrání jak samotné tyto dvě sopky a jejich okolí, tak celou tzv. Las Cañadas kalderu.

Pico de Teide v národním parku na Tenerife

Kaldera je pojem, který obvykle popisuje velkou prohlubeň, jež vznikla destrukcí původního velkého stratovulkánu. Odhaduje se, že ten zde byl kdysi vysoký až 5 000 metrů. I proto je kaldera na Tenerife obzvláště veliká. Má tvar půlkruhu s průměrem zhruba 17 km. Jakmile budete parkem projíždět, budete vlastně projíždět touto kalderou.

Do parku se dá přijet ze 4 směrů:

 • po silnici TF-21 z jihu (z Las Americas a Vilaflor)
 • po silnici TF-21 ze severu (z Puerto de la Cruz)
 • po silnici TF-24 ze severovýchodu (z hl. města Santa Cruz de Tenerife)
 • po silnici TF-38 ze západu (z Los Gigantes a Santiage del Teide)

Upozorňuji, že park má vysokou nadmořskou výšku, zhruba 2 000 metrů+, čili všechny silnice hodně stoupají. Je proto dobré si jak na cestu autem nahoru, tak dolů nechat dostatek času.

Půjčovat auto na Tenerife sice není nezbytně nutné, byť já to osobně doporučuji. Do parku lze dojet i autobusem. Jezdí sem dvě linky, a to vždy brzy dopoledne tam a pozdě odpoledne zpět:

 • autobus č. 342 – z Costa Adeje až do El Portillo
 • autobus č. 348 – z Puerto de la Cruz až do Parador del Teide

Aktuální informace, ceny, všechny zastávky i časy odjezdů naleznete na oficiálních stránkách dopravního podniku Titsa.

Počasí v parku

Vzhledem k vysokým nadmořským výškám zde bývá paradoxně počasí nejslunečnější z celého Tenerife. Zatímco na pobřeží, zejména pak na severní straně ostrova, je oblačnost poměrně častá, viz počasí na Tenerife, v národním parku je oblačnost výjimečná.

I proto jsou podobné fotografie hodně typické:

Počasí v parku

Pozor si však dejte na teploty. Mají velký rozptyl, a čím jste výše, tím se mají tendenci rapidněji měnit. Na náhorní plošině v kaldeře se v letních měsících přes den sopečná krajina snadno rozpálí i na 30°C, ale se zapadajícím sluncem se rychle ochlazuje.

V zimě, zejména v prosinci, lednu a únoru, se v kaldeře denní maxima pohybují okolo 8°C až 12°C. V těch nejvyšších partiích není v zimě vůbec výjimečný ani sníh a teploty na vrcholu se přes den pohybují mezi -1°C a 5°C. V noci klesají v zimním období i k -8°C, v letním období pak téměř k bodu mrazu.

Oblečení není dobré podcenit a nezapomeňte si přibalit i opalovací krém!

Tipy, co v parku navštívit

V parku jsou dvě hlavní turistická centra, El Portillo, kde je i informační centrum, a Parador Nacional. Ostatně právě toto jsou konečné oněch dvou autobusových linek. Nejznámější pohledy na Teide se nabízí právě od Parador Nacional. Už jen kvůli nim se sem stojí za to dojet podívat. Navíc prakticky hned u něho je oblast skal vulkanického původu známá jako Roques de García. Tyto skály se dají celé obejít po turistické stezce č. 3 (mapy stezek naleznete níže). Absolvování stezky č. 3 trvá zhruba 1,5 hodiny. Kdo nemá tolik času, nechť se alespoň dojde podívat ke zdejšímu nejznámějšímu kamenu „Roque Cinchado“, který zároveň patří k těm nejdostupnějším.

Pico de Teide a Roque Cinchado

Turistických stezek je v parku hodně, mnoho z nich je ale poměrně časově náročných. Mezi ty kratší krom č. 3 patří např. č. 19 a č. 16 (obě začínají podobně jako č. 3 u Parador Nacional, popř. se dá jít z jejich druhého konce, od parkoviště na hlavní silnici kousek od spodní stanice kabinkové lanovky). Několik kratších okruhů se dá udělat i po stezkách začínajících u El Portillo. Pro ty, kteří park opouští směrem na západ po silnici TF-38, se nabízí i okruh č. 13 (cca 2,5 hodiny). Nebo se zde dá během cca 20 minut od parkoviště vyběhnout na Mirador de Sámara, odkud je vidět La Palma.

Observatoř v národním parku Teide

Doporučuji zajet i k observatořím Izana. Do areálu se sice krom placených prohlídek nesmí, ale ze silnice, která k nim vede, se vám naskytne pěkný pohled na Gran Canarii.

Další krátké stezky jsou přímo pod vrcholem Pico de Teide, který je sám o sobě samozřejmě tím nejvyhledávanějším bodem zájmu parku i celého Tenerife. Existují dvě možnosti, jak se nahoru dostat.

Lanovka na Teide

Nejsnazší a nejrychlejší je využít lanovou dráhu. Lanovka na Teide jezdí denně a první jízda je vždy v 9:00. Čas poslední jízdy se liší v závislosti na konkrétním období. Od dubna do června jezdí do 17 hodin, naopak v létě až do 19 hodin.

Ceny základních lístků jsou následující:

 • jízda jedním směrem: 13,50 €
 • jízda nahoru i dolů: 27,00 €

Pohled na kalderu Las Cañadas od dolní stanice lanovky:

Kaldera Las Canadas

O lanovku je většinou velký zájem a při příjezdu k její spodní stanici v nadmořské výšce 2 356 metrů vás může čekat nemilé překvapení v podobě čekání 2 hodin na první volnou kabinu. Ve frontě se čekat nemusí, lístky se prodávají na určité časové sloty a právě jejich kapacita bývá klidně i dvě hodiny dopředu naplněna. Máte-li o lanovku zájem, je dobré si koupit lístek předem online zde na konkrétní čas a eliminovat tak zbytečné čekání.

Pozor! Lanovka nejede až nahoru!

Horní stanice je ve výšce 3 555 metrů a vychází odsud 3 krátké turistické stezky:

 • č. 12 – na vyhlídku Mirador Pico Viejo (cca 750 m dlouhá trasa)
 • č. 11 – na vyhlídku Mirador de la Fortaleza (cca 450 m dlouhá trasa)
 • č. 10 – na samotný vrchol (cca 600 m dlouhá trasa)

Zatímco trasy 11 a 12 jsou prakticky rovinaté, trasa 10 nastoupá zhruba 180 metrů. Vstup na trasu 10 je možný pouze s povolením, o které je nutné předem požádat (odkaz zde). Permity jsou zdarma, je jich ale omezené množství, 200 vstupů na den. Ostatně účel těchto povolení je jasný. Minimalizovat počet lidí na vrcholu, a tím ho chránit. Problém je, že povolení na Teide jsou často týdny i měsíce dopředu vybraná. Kdo ho chce, musí si výstup k vrcholu časově dlouho dopředu naplánovat.

Výstup na Pico de Teide

Kdo chce, může horu zdolat i pěšky. K vrcholu vedou trasy ze dvou směrů:

 • ze západu – přes Pico Viejo
 • z východu – od parkoviště Montaña Blanca na silnici TF-21

Preferovanější je ta z východního směru (stezka č. 7), je totiž výrazně kratší. Zároveň vede kolem chaty Altavista, kde je možné přenocování. Přespání v chatě Altavista je nutné rezervovat předem, a i ta bývá obvykle týdny dopředu obsazená. Všechny trasy mají své závěrečné části vedoucí k vrcholu společné a identické s trasou č. 10 od horní stanice lanovky.

Mapa parku Teide

Existují 3 základní varianty, jak výšlap na Teide absolvovat, s tím, že u dvou z nich není povolení pro vstup na vrchol nutné.

 • za prvé – standardně přes den s tím, že povolení budete potřebovat
 • za druhé – přes den k chatě Altavista, s přespáním, s brzkým výstupem (typicky na čas východu slunce) na špičku Teide tak, abyste stihli horní trasu č. 10 opustit do 9:00
 • za třetí – noční výstup trasou č. 7 kolem chaty a horní stanice lanovky na vrchol opět tak, abyste trasu č. 10 opustili do 9:00

Upozorňuji, že trasa vedoucí od parkoviště u Montaña Blanca až na vrchol sopky Teide měří 8,3 km a její převýšení činí 1 350 m. To je skoro 2x tolik, co výstup na nejvyšší horu Fuerteventury (viz výlety na Fuerteventuře). Výstup je v tomto ohledu poměrně náročný. Obtížnost je dána i relativně vysokou nadmořskou výškou, která je při stoupání znát. Nicméně cesta je dobře udržovaná a značená. Bez problému se po ní dá jít s čelovkou i v noci. Průměrně fyzicky zdatnému člověku celá cesta zabere cca 4,5 hodiny.

Mapa stezek kolem Pico de Teide na Tenerife

Co se týká sestupu dolů, lze se vrátit buď tou samou cestou, sejít některou z delších tras kolem kráteru Pico Viejo nebo se dolů nechat svést lanovkou za 13,50 € (lístek je možné zakoupit i v místě horní stanice lanovky). Nezvolíte-li stejnou trasu, počítejte s tím, že sejdete jinam, než k parkovišti u Montaña Blanca.

Výstup na Teide, kór v noci, sice není úplně jednoduchý, a to ani v případě, že přespíte na chatě Altavista, ale stojí za to. Odměnou je pro každého obloha plná jasně zářících hvězd, nezapomenutelný východ slunce i gigantický stín, který hora při východu vrhá na okolní oceán.

Pico de Teide: odpovědi na nejčastější dotazy

Kolik stojí lanovka na Teide?

Cena jednosměrného lístku je 13,50€, zpátečního lístku 27,00€. Je vhodné si vstupenku na lanovku zarezervovat předem. Více zde.

Která trasa je pro výšlap na vrchol nejlepší?

Na vrchol Pico de Teide vede několik tras. Nejpreferovanější stezka pro cestu nahoru je trasa č. 7, která měří 8,3 km a začíná u parkoviště Montaña Blanca, viz mapa.

Jak získat povolení pro výstup na Teide?

O povolení pro výstup na Pico de Teide je nutné žádat online (odkaz naleznete zde), a to v dostatečném předstihu. Počty povolení jsou omezeny a často i na několik týdnů dopředu rozebrány.

Kolik povolení stojí?

Povolení je bezplatné. Je nutné si ho však rezervovat předem online.

Které období je na návštěvu parku v centrální části Tenerife nejlepší?

Park je otevřen celoročně. V zimě může v některých dnech komplikovat přístup k vrcholu i do samotného parku sníh, nejlepší období na návštěvu je proto od března do listopadu.

Vaše dodatečné dotazy jakkoliv se týkající návštěvy Pico de Teide a přilehlého parku rád zodpovím v diskuzi dole pod textem 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.