Pico de Teide

Sopka Pico de Teide je nepřehlédnutelná již při příletu na Tenerife. Nachází se v Národním parku Teide rozprostírajícím se ve vnitrozemí Tenerife a její vrchol ční do výšky 3 718 m. Pico de Teide je proto nejen nejvyšší horou Kanárských ostrovů, ale i celého Španělska. Je zároveň nejvyšším bodem v celém Atlantském oceánu.

Každý, kdo tráví dovolenou na Tenerife, by neměl opomenout toto místo navštívit. Nezáleží přitom na tom, zda zůstanete pouze u prohlídky sopečné krajiny nebo toužíte potom absolvovat i výstup na samotný vrchol.

Stojí to zkrátka za to!

A vězte, že jedinečný je už samotný příjezd do parku.

Dovolená na Tenerife: 8 dní v Costa Adeje za 13 360 Kč

 

Kudy se lze do parku dostat? Kde všude se zastavit? Kolik stojí lanovka? Jak náročný je pěší výstup na Pico de Teide a odkud je nejlepší jít?

Představuji vám podrobného českého průvodce po tomto místě, který ve velké míře vychází z mých vlastních zkušeností, které jsem během svých dvou návštěv tohoto parku nasbíral. Zde je stručný přehled toho, co tu najdete:

Národní park Teide | Počasí | Tipy, co navštívit | Lanovka na Teide | Výstup na Pico de Teide | Časté dotazy

 

Každému doporučuji si následující informace pozorně pročíst a návštěvu parku si alespoň částečně naplánovat. Tím spíš, pokud hodláte zařadit i samotný výšlap na vrchol, ke kterému je nutné ve většině případech předem získat povolení. Ukáži vám také mapy s turistickými trasami a doplním další podstatné informace, jež je dobré předem vědět.

Jsem si zároveň vědom toho, že jedním článkem nelze téma obsáhnout zcela kompletně. Proto, zajímá-li vás cokoliv, co se zde nedočtete, využijte komentáře dole pod textem, prostřednictvím kterých se můžete na další věci doptat 🙂

Národní park Teide

Park se nachází v centrální a té nejvyšší části Tenerife. Zaujímá plochu téměř 19 000 hektarů a kromě samotného dominantního Pico de Teide se v něm nachází i vulkán Pico Viejo. Ten měří 3 135 metrů a má veliký kráter o průměru zhruba 720 metrů. Narodní park Teide, který byl v roce 2007 zařazen na seznam UNESCO, chrání jak samotné tyto dvě sopky a jejich okolí, tak celou tzv. Las Cañadas kalderu.

Pico de Teide v národním parku na Tenerife

Kaldera je pojem, který obvykle popisuje velkou prohlubeň, jež vznikla destrukcí původního velkého stratovulkánu. Odhaduje se, že ten zde byl kdysi vysoký až 5 000 metrů. I proto je kaldera na Tenerife obzvláště veliká. Má tvar půlkruhu s průměrem zhruba 17 km. Jakmile budete parkem projíždět, budete vlastně projíždět touto kalderou.

Do parku se dá přijet ze 4 směrů:

 • po silnici TF-21 z jihu (z Las Americas a Vilaflor)
 • po silnici TF-21 ze severu (z Puerto de la Cruz)
 • po silnici TF-24 ze severovýchodu (z hl. města Santa Cruz de Tenerife)
 • po silnici TF-38 ze západu (z Los Gigantes a Santiage del Teide)

Upozorňuji, že park má vysokou nadmořskou výšku, zhruba 2 000 metrů+, čili všechny silnice hodně stoupají. Je proto dobré si jak na cestu autem nahoru, tak dolů nechat dostatek času.

Půjčovat auto na Tenerife sice není nezbytně nutné, byť já to osobně doporučuji. Do parku lze dojet i autobusem. Jezdí sem dvě linky, a to vždy brzy dopoledne tam a pozdě odpoledne zpět:

 • autobus č. 342 – z Costa Adeje až do El Portillo
 • autobus č. 348 – z Puerto de la Cruz až do Parador del Teide

Aktuální informace, ceny, všechny zastávky i časy odjezdů naleznete na oficiálních stránkách dopravního podniku Titsa.

Počasí v parku

Vzhledem k vysokým nadmořským výškám zde bývá paradoxně počasí nejslunečnější z celého Tenerife. Zatímco na pobřeží, zejména pak na severní straně ostrova, je oblačnost poměrně častá, viz počasí na Tenerife, v národním parku je oblačnost výjimečná.

I proto jsou podobné fotografie hodně typické:

Počasí v parku

Pozor si však dejte na teploty. Mají velký rozptyl, a čím jste výše, tím se mají tendenci rapidněji měnit. Na náhorní plošině v kaldeře se v letních měsících přes den sopečná krajina snadno rozpálí i na 30°C, ale se zapadajícím sluncem se rychle ochlazuje.

V zimě, zejména v prosinci, lednu a únoru, se v kaldeře denní maxima pohybují okolo 8°C až 12°C. V těch nejvyšších partiích není v zimě vůbec výjimečný ani sníh a teploty na vrcholu se přes den pohybují mezi -1°C a 5°C. V noci klesají v zimním období i k -8°C, v letním období pak téměř k bodu mrazu.

Oblečení není dobré podcenit a nezapomeňte si přibalit i opalovací krém!

Tipy, co v parku navštívit

V parku jsou dvě hlavní turistická centra, El Portillo, kde je i informační centrum, a Parador Nacional. Ostatně právě toto jsou konečné oněch dvou autobusových linek. Nejznámější pohledy na Teide se nabízí právě od Parador Nacional. Už jen kvůli nim se sem stojí za to dojet podívat. Navíc prakticky hned u něho je oblast skal vulkanického původu známá jako Roques de García. Tyto skály se dají celé obejít po turistické stezce č. 3 (mapy stezek naleznete níže). Absolvování stezky č. 3 trvá zhruba 1,5 hodiny. Kdo nemá tolik času, nechť se alespoň dojde podívat ke zdejšímu nejznámějšímu kamenu „Roque Cinchado“, který zároveň patří k těm nejdostupnějším.

Pico de Teide a Roque Cinchado

Turistických stezek je v parku hodně, mnoho z nich je ale poměrně časově náročných. Mezi ty kratší krom č. 3 patří např. č. 19 a č. 16 (obě začínají podobně jako č. 3 u Parador Nacional, popř. se dá jít z jejich druhého konce, od parkoviště na hlavní silnici kousek od spodní stanice kabinkové lanovky). Několik kratších okruhů se dá udělat i po stezkách začínajících u El Portillo. Pro ty, kteří park opouští směrem na západ po silnici TF-38, se nabízí i okruh č. 13 (cca 2,5 hodiny). Nebo se zde dá během cca 20 minut od parkoviště vyběhnout na Mirador de Sámara, odkud je vidět La Palma.

Observatoř v národním parku Teide

Doporučuji zajet i k observatořím Izana. Do areálu se sice krom placených prohlídek nesmí, ale ze silnice, která k nim vede, se vám naskytne pěkný pohled na Gran Canarii.

Další krátké stezky jsou přímo pod vrcholem Pico de Teide, který je sám o sobě samozřejmě tím nejvyhledávanějším bodem zájmu parku i celého Tenerife. Existují dvě možnosti, jak se nahoru dostat.

Lanovka na Teide

Nejsnazší a nejrychlejší je využít lanovou dráhu. Lanovka na Teide jezdí denně a první jízda je vždy v 9:00. Čas poslední jízdy se liší v závislosti na konkrétním období. Od dubna do června jezdí do 17 hodin, naopak v létě až do 19 hodin.

Ceny základních lístků jsou následující:

 • jízda jedním směrem: 13,50 €
 • jízda nahoru i dolů: 27,00 €

Pohled na kalderu Las Cañadas od dolní stanice lanovky:

Kaldera Las Canadas

O lanovku je většinou velký zájem a při příjezdu k její spodní stanici v nadmořské výšce 2 356 metrů vás může čekat nemilé překvapení v podobě čekání 2 hodin na první volnou kabinu. Ve frontě se čekat nemusí, lístky se prodávají na určité časové sloty a právě jejich kapacita bývá klidně i dvě hodiny dopředu naplněna. Máte-li o lanovku zájem, je dobré si koupit lístek předem online zde na konkrétní čas a eliminovat tak zbytečné čekání.

Pozor! Lanovka nejede až nahoru!

Horní stanice je ve výšce 3 555 metrů a vychází odsud 3 krátké turistické stezky:

 • č. 12 – na vyhlídku Mirador Pico Viejo (cca 750 m dlouhá trasa)
 • č. 11 – na vyhlídku Mirador de la Fortaleza (cca 450 m dlouhá trasa)
 • č. 10 – na samotný vrchol (cca 600 m dlouhá trasa)

Zatímco trasy 11 a 12 jsou prakticky rovinaté, trasa 10 nastoupá zhruba 180 metrů. Vstup na trasu 10 je možný pouze s povolením, o které je nutné předem požádat (odkaz zde). Permity jsou zdarma, je jich ale omezené množství, 200 vstupů na den. Ostatně účel těchto povolení je jasný. Minimalizovat počet lidí na vrcholu, a tím ho chránit. Problém je, že povolení na Teide jsou často týdny i měsíce dopředu vybraná. Kdo ho chce, musí si výstup k vrcholu časově dlouho dopředu naplánovat.

Výstup na Pico de Teide

Kdo chce, může horu zdolat i pěšky. K vrcholu vedou trasy ze dvou směrů:

 • ze západu – přes Pico Viejo
 • z východu – od parkoviště Montaña Blanca na silnici TF-21

Preferovanější je ta z východního směru (stezka č. 7), je totiž výrazně kratší. Zároveň vede kolem chaty Altavista, kde je možné přenocování. Přespání v chatě Altavista je nutné rezervovat předem, a i ta bývá obvykle týdny dopředu obsazená. Všechny trasy mají své závěrečné části vedoucí k vrcholu společné a identické s trasou č. 10 od horní stanice lanovky.

Mapa parku Teide

Existují 3 základní varianty, jak výšlap na Teide absolvovat, s tím, že u dvou z nich není povolení pro vstup na vrchol nutné.

 • za prvé – standardně přes den s tím, že povolení budete potřebovat
 • za druhé – přes den k chatě Altavista, s přespáním, s brzkým výstupem (typicky na čas východu slunce) na špičku Teide tak, abyste stihli horní trasu č. 10 opustit do 9:00
 • za třetí – noční výstup trasou č. 7 kolem chaty a horní stanice lanovky na vrchol opět tak, abyste trasu č. 10 opustili do 9:00

Upozorňuji, že trasa vedoucí od parkoviště u Montaña Blanca až na vrchol sopky Teide měří 8,3 km a její převýšení činí 1 350 m. To je skoro 2x tolik, co výstup na nejvyšší horu Fuerteventury (viz výlety na Fuerteventuře). Výstup je v tomto ohledu poměrně náročný. Obtížnost je dána i relativně vysokou nadmořskou výškou, která je při stoupání znát. Nicméně cesta je dobře udržovaná a značená. Bez problému se po ní dá jít s čelovkou i v noci. Průměrně fyzicky zdatnému člověku celá cesta zabere cca 4,5 hodiny.

Mapa stezek kolem Pico de Teide na Tenerife

Co se týká sestupu dolů, lze se vrátit buď tou samou cestou, sejít některou z delších tras kolem kráteru Pico Viejo nebo se dolů nechat svést lanovkou za 13,50 € (lístek je možné zakoupit i v místě horní stanice lanovky). Nezvolíte-li stejnou trasu, počítejte s tím, že sejdete jinam, než k parkovišti u Montaña Blanca.

Výstup na Teide, kór v noci, sice není úplně jednoduchý, a to ani v případě, že přespíte na chatě Altavista, ale stojí za to. Odměnou je pro každého obloha plná jasně zářících hvězd, nezapomenutelný východ slunce i gigantický stín, který hora při východu vrhá na okolní oceán.

Pico de Teide: odpovědi na nejčastější dotazy

Kolik stojí lanovka na Teide?

Cena jednosměrného lístku je 13,50€, zpátečního lístku 27,00€. Je vhodné si vstupenku na lanovku zarezervovat předem. Více zde.

Která trasa je pro výšlap na vrchol nejlepší?

Na vrchol Pico de Teide vede několik tras. Nejpreferovanější stezka pro cestu nahoru je trasa č. 7, která měří 8,3 km a začíná u parkoviště Montaña Blanca, viz mapa.

Jak získat povolení pro výstup na Teide?

O povolení pro výstup na Pico de Teide je nutné žádat online (odkaz naleznete zde), a to v dostatečném předstihu. Počty povolení jsou omezeny a často i na několik týdnů dopředu rozebrány.

Kolik povolení stojí?

Povolení je bezplatné. Je nutné si ho však rezervovat předem online.

Které období je na návštěvu parku v centrální části Tenerife nejlepší?

Park je otevřen celoročně. V zimě může v některých dnech komplikovat přístup k vrcholu i do samotného parku sníh, nejlepší období na návštěvu je proto od března do listopadu.

Vaše dodatečné dotazy jakkoliv se týkající návštěvy Pico de Teide a přilehlého parku rád zodpovím v diskuzi dole pod textem 🙂

Celkový počet komentářů v diskuzi:   81
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Ahoj Honzo, děkuji za super článek. Plníme si s rodinou sen a v listopadu letíme na Tenerife. Rezervovala jsem si povolení na výstup, vše ok. Máme děti 11 a 14 – ty to zvládnou, to bude v pohodě, jen se trochu bojím sebe. Nejsem extra turista (na Sněžku se vydrápu) a mám léčený vyšší tlak. Doporučil byste mi výstup? Povolení jsem raději udělala pro každého zvlášť , kdyby náhodou… Díky, měj se

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, můj názor je takový, že to není až taková nadmořská výška, kde by se dýchalo nějak o dost hůře. Navíc, pokud se plánujete přiblížit k vrcholu lanovkou, a nechodit tam pěšky od parkoviště Montana Blanca, tak ten výstup od horní stanice lanovky na vrchol už není nijak dlouhý.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  máte prosím zkušenost, co udělá ta nadmořská výška s fyzickou kondicí člověka, nikdy jsem takto vysoko nebyla. Jakože, jestli se to nějak v pohodě dá zvládnout. Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Dominiko, záleží samozřejmě, v jaké kondici jste, ale není to ještě taková výška, aby to bylo nějak citelně znát. Osobně jsem nějaký rozdíl prakticky nezaznamenal.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  děkuji za vaši odpověď. Ještě bych se rád zeptal. Jak dlouho trvá proces schvalování povolení na výstup? Dva dny zpátky jsem vyplňoval povolení o vstup na vrchol Teide. Zatím mi nic nepřišlo. Ani žádné potvrzení o vyplnění. Termíny mizí, tak bych to nerad propásl čekáním na špatně vyplněný formulář.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře, pokud vím, tak by to se vám to mělo objevit hned po odeslání formuláře na té samé stránce. A pokud ne, minimálně by se mělo objevit nějaké číslo, na základě které lze aktuální stav permity na té stránce následně zkontrolovat.

 • Odpovědět

  Dobry den Lukasi . Na Tenerife jedeme v půlce května. Výstup až na Teide máme rezervovány. Trasa tam i zpět – z východu – od parkoviště Montaña Blanca. Doporučil byste si vzít i bundy? Bude velka změna teplot i v květnu ? Příjezd chceme ráno návrat večer.
  Pokud bude parkoviště obsazené je možné parkovat podél cesty? Dekujeme!!!!

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlo, podél silnice parkovat nelze, není tam na to nikde místo, na samotném parkoviště je celkem 12 míst. Pokud se tam nechytne, tak je možné popojet kousek dál (směrem k lanovce), po necelém jednom kilometru je vyhlídka, kde se dá také parkovat a odkud lze k parkovišti Montana Blanca dojít pěšky po cestě (plus mínus rovnoběžné se silnicí). Nahoře je v drtivé většině dní jasno a během dne teplo.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  poprosím o radu. Při objednání zpátečního lístku na lanovku si vybírám pouze čas odjezdu směr na vrchol. Zpět mohu jet kdykoliv? Druhý dotaz: je nějaké věkové omezení výstupu přímo na vrchol? Předem moc děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře, ano, volí se čas jízdy směrem nahoru, nikoliv ale už čas jízdy směrem dolů. Jinak o žádném věkovém omezení, které by se týkalo následného výšlapu úplně na vrchol, nevím.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  prosím, můžu se ujistit, ta trasa č. 3, kterou zmiňujete ve svém článku, že stojí za to obsolvovat, začíná dole u parkoviště? Není potřeba jet nahoru lanovkou, je to tak? V podstatě nahoře jsou jenom 2 vyhlídky a potom výstup na vrchol, který ale bez povolení stejně nemůžeme absolvovat. POkud bychom si měli v parku vybrat jednu trasu a jsme fyzicky poměrně zdatní, doporučil byste nám právě tuto č.3?
  Moc děkuji, jedeme zítra 🙂

  • Odpovědět

   Dobrý den Doroto, trasa č. 3 nezačíná u parkoviště pod lanovkou nýbrž u parkoviště u Roques de García. Trasa vlastně obchází skalní útvary, které v této části parku jsou. Pokud chcete vylézt někam výše a nevázat se na lanovku či nějaký permit, pak bych osobně doporučil výšlap na horu Guajara (2718 m), je to třetí nejvyšší hora na Tenerife. Stezky nahoru vedou od parkoviště u Parador de Canadas (to je v podstatě vedle parkoviště u Roques del Garcia), je dobré si na okruh vyhradit alespoň 4 hodiny, pokud vylezete až nahoru (je to vesměs prašná či kamenitá cesta v některých místech celkem strmě stoupající nahoru), tak se vám otevřou supr výhledy nejen na celý národní park, ale i na samotné Teide.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, chystáme se na Tenerife ve čtvrtek. Pokud jsem článku správně porozuměla tak, pokud jsem nestihla rezervovat výstup až na vrchol, tak ale mohu věc s povolením obejít pokud na vrchol vystoupíme mezi 17:00-9:00. Jaká nám hrozí pokuta pokud by nás někdo zastavil. Jak je to v praxi hlídáno. Noční výstup a východ slunce zní dobrodružně ale neradi bychom zakončili výjimečný zážítek dohadováním s hlídkou národního parku. Díky za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Sáro, přiznám se, že trochu závidím, že ve čtvrtek letíte směr Tenerife. Srážce parku hlídá vstup u horní stanice lanovky na stezku, která vede nahoru. Je tam v provozní době lanovky. Tedy, když půjdete nahoru i dolů mimo provozní dobu lanovky, tak by neměl být žádný problém. To ale vyžaduje jít minimálně jenu cestu/nahoru po svých a v noci / velmi brzy ráno. Je to 9 km do kopce, dejte si na to minimálně 4,5 hodiny, lépe 5 hodin času. Přiznám se, že nevím, jak vysokou pokutu mohou rangeri parku v tomto případě udělit.

 • Odpovědět

  Ahoj Lukaš,
  chcel by som sa Ta opytat ako vyzera posledny usek od lanovky na vrchol sopky,ked sme tam naposledy boli tak sa mi zdalo,že tam kde stoji ranger pri branke a ze su tam nejake schodiky,potvrdiš mi to prosim Ta alebo sa mi to len zdalo?Chystam sa tam znova a tentokrat chcemem ist až na vrchol,ak možeš napiš nam ako ten posledny usek vypada,Dakujem Ti Milan

  • Odpovědět

   Zdravím Milan, ten poslední úsek od lanovky na vrchol je vesměs cesta vyskládaná z plochých kamenů, schody tam jsou také, hlavně v první pasáži, ale zase, jsou to schody vyskládané z kamenů, dále tam cesta tvoří takové malé serpentiny, v hodní části je to už víc kamení, než upravená cesta.

 • Odpovědět

  Ahojte, šel někdo trasu ze západu? V noci na východ slunce, po trase 28? přes Pico Viejo. Dojmy? orientace? děkuji

 • Odpovědět

  Dobry den, prosim, jak tam v únoru nahoře bylo? je to na zimni obleceni? diky moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, ano, pokud se bavíme o vrcholu, tak ten může být v únoru někdy i pod sněhem a teploty se tam celkem běžně pohybují pod bodem mrazu. Pocitově, vzhledem k větru působí ještě o něco chladněji, než v reálu jsou. Takže v zimě je vhodné se na to příslušně vybavit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat zda se dá park projít i bez lanovky. Jakože jenom přijedu na parkoviště a vydám se nějakou trasou a můžu dojít až na vrchol?
  Děkuji moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Šárko, ano, lze to. Jen je potřeba počítat s tím, že to není na vrchol úplně blízko (viz informace výše v článku). nejčastěji se pěšky na vrchol chodí z parkoviště Montana Blanca, odtamtud je cesta nejkratší. Upozorňuji ale, že během dne (v době, kdy je lanovka v provozu) je potřeba ke vstupu do horní pasáže (mezi horn stanicí lanovky a vrcholem) povolení ke vstupu (vydává se zdarma, ale jsou jich omezené počty).

 • Odpovědět

  Ano, jsou na to 2 hodiny. Je to ze zdravotních důvodů, velké převýšení v krátkém čase (lanovka do velké výšky)

 • Odpovědět

  Byli jsme na Teide dnes 20.6.2023, lístky se dají koupit online na místě (je dobré si předem zjistit, kolik je volných vstupenek den predem). Zpáteční lístek stojí 40Eur za osobu, výstup až na vrchol 128Eur – ale se speciálním povolením. Nahoře bylo 18 st. a větrno. Ale ten rozhled, prostě nadhera.

  • Odpovědět

   Díky Josefe za vaši zkušenost!

 • Odpovědět

  Dobrý den, moc díky za skvělý článek. Příští týden jedene LM na Tenerife a samozřejmě permity jsou vyprodané. Myslíte, že se stojí za to se projet pouze lanovkou a pochodit kolem horní stanice? Je nám to moc líto, ale není šance teď permit koupit:( Předem velmi děkuji za odpověď! Martina

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino, permity takto na poslední chvíli lze získat jedině pokud si zarezervujete nějakou túru s průvodcem. Ano plno lidí to tak dělá, že se vyveze lanovkou nahoru, ale přímo na vrchol nejde. Za mne je ale možná lepší peníze za lanovku ušetřit a místo toho se projít po nějaké z jiných stezek v nižších polohách národního parku.

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosím o info.
  Máme permit na zítra na Pico del teide v čase 11-13hod.
  Bude velký problém pokud bychom tam byli už dopoledne (cca 9-11)?
  Děkuji předem za info

  • Odpovědět

   Dobrý den Veroniko, pardon, čtu vás dotaz poněkud pozdě…

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  předem chci poděkovat za skvělý článek. Moc mi pomohl. S manželem se chystáme vyjet nahoru lanovkou a pak dolu přes Pico Viejo k La Catedral a na bus. Chtěla jsem se zeptat, jak se asi obléknout na cestu na přelomu května/června? Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Markéto, ono se to neodhaduje úplně snadno. Sám jsem jednou v druhé polovině května zde u lanovky byl (u spodní stanice lanovky) a v odpoledních hodinách to zde bylo bez problému na kraťasy a tričko. V těchto místech parku je typicky neustále slunečno, je to vysoko a tedy nad oblačností. Ale osobně bych byl vybaven jak lehkou bundou, tak mikinou, nikdy nevíte.

 • Odpovědět

  Dobrý den, je to tedy tak, že i když chci jít na vrchol pouze pěšky (ráno přijedu autem, nechám ho tam a pak půjdu na vrchol) – tak i tak potřebuji povolení vstupu? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Ondreji, ano, je to v podstatě tak. Na vrchol vede cesta kolem horní stanice lanovky a zde vstup na vrcholovou část trasy hlídá ranger národního parku a ten povolené kontroluji. Je zde v době provozu lanovky, tedy od 09:00 do 17:00. Tedy mimo tyto hodiny tudy lze projít bez povolení (a lidé to tak dělají) – byť osobně se domnívá, že úplně správně by povolení člověk i tak měl mít.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chystáme se na Teide první týden v červenci. Myslíte,že je vhodné zakoupit si povolení na čas 9 – 11? Letos se na Tenerife chystá mimořádně velké množství turistů, máme strach,že nezaparkujeme,proto jsme si říkali, že bychom jeli hned první lanovkou. Netušíme však,jaké bývá ráno počasí a viditelnost. Také jsem četla,že pokud nepřijedeme autobusem,ale autem,máme přijet až po 13 hodině …Díky Jitka

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko, v červenci určitě na Tenerife hodně turistů bude, tím se ale nenechte odradit. Mohu potvrdit, že během dne může být s parkováním na parkovištích u dolní stanice lanovky problém. Za mne je proto volba časného ráno dobrá. Lanovka začíná jezdit od 09:00. Určitě bych si být vámi rezervoval i samotnou lanovku, abyste opravdu mohli první kabinou nahoru jet. Zároveň bych doporučil dorazit na místo co nejdřív, právě kvůli tomu parkování. Cílil bych tak na 8h. V té souvislosti ale upozorním na to, že cesta sem z pobřežních letovisek trvá poměrně dlouho. Nechte si na ni dostatek času. Nahoře je v drtivé většině případů jasno, nejen vrchol, ale i velká část okolního národního parku je typicky vysoko nad oblačností. Toho se bát nemusíte, museli byste mít opravdu smůlu, aby nebylo vidět.

 • Odpovědět

  Ahoj, nevadi, diky za odpoved i tak 🙂 prijeli jsme tam kolem 6 hod, bylo poloprazdne. Postupne se to zacalo plnit a kdzy jsme sli spat, byly tam jeste volne mista. Moc spat ale neslo, protoze porad nekdo prijizdel, otacel se tam, snazil se zaparkovat. Lidi hulakali, prijeli nesbaleni a chystali se na parkovisti hodinu pred vyslapem, takze spanek je silne slovo 😀 vyslap byl v pohode, foukalo hodne ale jinak nam vyslo krasne pocasi, byla inverze, uz tak 3 dne v rade 🙂 fotky postupne pridavam na muj ig petr.chvila, takze se muzes kdyztak mrknout 🙂 zatim cus 🙂

  • Odpovědět

   Díky Petře za tvoji zkušenost s parkováním a „spánkem“ na parkovišti Montana Blanca. Jsem rád, že vám počasí vyšlo a že vše klaplo 🙂

 • Odpovědět

  Zdravim,
  diky moc za super clanek. Radi bychom nahoru na vychod slunce uz ted v sobotu rano. Mame pujceny camper van, a rikam si, jak je to se spanim/parkovanim u zacatku trasy Montana Blanca? Slysel jsem, ze parkoviste byva nad ranem plne kvuli lidem co jdou na vychod slunce. Je tedy mozne prijet uz drive a prespat na miste, s tim ze bychom vstavali uprostred noci? Diky za nazor 🙂

  • Odpovědět

   Zdravím Petře a omlouvám se, že jsem se k odpovědi dostal až dnes večer. Ano, je pravda, že to parkoviště je dost malé. Každopádně přijet tam večer, chvíli si tam odpočinout a pak vyrazit podle mne není žádný problém. Udělali jste to nakonec tak? A jak šel výstup ve tmě nahoru? 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  nevíte náhodou, kolik minut jede lanovka na Teide?
  Díky

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, vím, jedete to přibližně 8 minut.

 • Odpovědět

  Zdravím, moc děkuji za skvělý a srozumitelný přehled.
  Na vrchol se chystáme začátkem července a ještě není v nabídce . Ještě jednou děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko, jsem rád, že jste se tu dozvěděla snad pro vás důležité informace 🙂 Držím palce, ať vám to v létě všechno klapne a klidně se zde pak podělte o vaši zkušenost. Hezké odpoledne!

 • Odpovědět

  Ahoj, teď dělám rezervaci na výstup a váhám nad rozmezím 11-13 nebo déle k večeru. Ráno už je vše plné. Nebo risknout zamluvit 11-13 a jet lanovkou 9:40. Jedem květen…je tam v tomto období nahoře pařák přes poledne nebo ne? Vůbec to nedokážu odhadnout. Díky markéta

  • Odpovědět

   Zdravím Markéto, vedra se bát nahoře určitě nemusíte. Osobně jsem v květnu přímo nahoře nikdy nebyl, ale byl jsem v parku u dolní stanice lanovky. Tam teplo takto během dne je, vedro není, ale teplo ano, bez problému na kraťasy. Na vrchol (takto kolem poledne) bych doporučil přibalit mikinu či lehkou bundou. Člověk to nemusí využít, ale nikdy nevíte, je to ta nevyzpytatelné. Každopádně z hlediska teplot či počasí se poledního termínu určitě nebojte.

 • Odpovědět

  Dobrý den, i když jsme vyjeli lanovkou v 9.40 a na povolení k výstupu na sopku jsme měli od 13-15 hodin, žádný problém nebyl, čas nikdo neřešil. Do kabiny na lanovce byla povinná rouška.
  Renata

  • Odpovědět

   Díky moc za to, že jste se podělila o vaší čerstvou zkušenost 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den ,bude prosím problém s výstupem, když máme rezervaci na lanovku 9.40 a povolení do parku mezi 13-15 hodinou?
  děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Renato, to si popravdě jistý nejsem, ale osobně bych problém čekal. Není problém se však u lanovky zdržet nebo se vydat a výlet směrem k vulkánu Pico Viejo (asi 2,5 km daleko, ale ovšem o cca 500 výškových metrů níže).

 • Odpovědět

  Dekuji za info, nekde jsem se docetla ze ma clovek 2hod na pohyb v horni casti lanovky. Kazdopadne lanovku zarezervuji s predstihem. Diky 😉

  • Odpovědět

   Nemáte zač. Osobně takovou informaci nemám, ale mohlo se to změnit…

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda čas strávený v horní stanici lanovky je nějak omezen? povolení máme od 15hod, ale chtěli bychom tam vyjet kolem poledne a vejletit v okolí. Je to prosím možné? děkuji, MB

  • Odpovědět

   Dobrý den Michalo, toto omezené nijak není. Doporučuji vám předem rezervovat i samotnou lanovku, ať nikde zbytečně nečekáte.

 • Odpovědět

  Dobrý den, četl jsem že lze podniknout vystup i bez povolení když není čas chytit slot.

  Chtěl bych vyrazit v noci za tmy na východ slunce, ted v Prosinc… jsem tady na 3 tydny, je to možné? Odkud případně ideálně vyrazit?

  Předem díky za info, David

  • Odpovědět

   Dobrý den Davide, ono je to tak, že oficiálně se na vrchol Teide bez permitu dostat nedá. Každý den je k dispozici 200 povolení a ty jsou typicky rozebrány na dlouho dopředu. V reálu to funguje tak, že strážce, který vyžaduje, aby se každý permitem prokázal, začne lidi, mířící od horní stanice lanovky na vrchol kontrolovat až v době, kdy začne jezdit lanovka. Jinými slovy, pokud tudy stihnete projít do té doby, tak se na vrchol dostanete i bez povolení. Nabízí se tak třeba možnost vylézt na vrchol na východ Slunce. Jako výchozí bod doporučuji parkoviště Montaña Blanca (vejdete se sem asi 14 aut, ale když přijedete v noci, tak zaparkujete bez problému).

 • Odpovědět

  Ahoj chci se zeptat jestli je reálné jít pesky z puerta de la cruz na teide , na mapách mi to píše cca 30 km , jedeme tam na konci července takže počasí by mělo byt Dobre si myslím spis mě zajímá názor na tu cestu

  • Odpovědět

   Ahoj Romane, nikdy jsem toto osobně neabsolvoval. Vím o tom, že tam ta cesta je, ale jak vypadá, jestli se to dá jít nebo nedá (či to je zavřené), nevím. Nerad bych ti tady dával nějaké zavádějící informace.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  máme v plánu si vyjít a sejít Pico del Teide s přítelem, nicméně letíme jen s příručákem, tak se chci zeptat, zda se to dá zvládnout v klasické vycházkové obuvi? Obávám se, že své trekovky do batohu nenarvu :/ Předem děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, toho se nebojte, bez problému to zvládnete i v normální sportovní obuvi, cesty nahoru jsou kamenité, ale rozhodně to není nic, kam by bylo nutné trekovky.

 • Odpovědět

  Dobrý den, plánujeme výstup 9.9.2022 v dopoledních hodinách, má smysl si kupovat skip the line lístky 38eur nebo nebývají fronty dlouhé a stačí koupit lístek na místě?

  • Odpovědět

   Dobrý den Lucie, pokud tam budete hned ráno, tak to moc smysl nemá, čím později tam budete, tím to dává smysl větší. Lístky se pokud vím kupují na určitý čas. Pokud přijedete a první volný „slot“ bude např. za dvě hodiny, vždy je možné se během těch dvou hodin zajet v rychlosti podívat jinam a následně se na místo k lanovce vrátit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jedeme s dětmi na poznávací dovolenou a jeden z možných cílů, které máme v nabídce je Pico de Teide. Máme možnost objednat lanovku. Je v pohodě převýšení pro desetileté děti? Nemáme zkušenost. Díky.

  • Odpovědět

   Dobrý den Iveto, Pico de Teide rozhodně doporučuji a ne, co se převýšení týče (a jeho rychlého překonání lanovkou) nemusíte se toho bát, zdravý člověk t už dítě nebo dospělí) to zvládne bez problému.

 • Odpovědět

  Dobrý den, moc rád bych se zeptal jestli poslední výstup od lanovky na vrchol je vhodný pro děti 7, 8 let. Pod vrchol bychom jeli lanovkou. velice děkuji za odpověd

  • Odpovědět

   Dobrý den Jakube, je to kamenitá cesta, občas větší kameny, je upravená, takže, v některých místech, kde víc stoupá, tvoří kameny něco jako schody, některé jsou velké. Ale myslím si, že to děti celkem bez problému vyběhnou, není to daleko, je to asi 500 m dlouhý úsek s převýšením cca 140 m.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jedeme v od 5.7. na deset dní. Ale nechci Vás tím zdržovat. Jen jsem obecně řešila téma jednodenní výlet, který ujde i osmileté dítě. Pár typů jsem našla, ale všechny byly busem někam a dojít jinam a zase busem zpátky. Děkuji Jitka

 • Odpovědět

  Moc děkuji, můžu mít ještě jeden dotaz? Chtěli bychom na nějaké pěkné pochoďáky na severu ostrova, ale co jsem koukala, všechno je jednosměrné. Přijde mi nuda jít nějak tam a zase stejnou cestou zpět, navíc jsou to dvojnásobné kilometry. Je nějaká pěkná trasa jako okruh nebo se nechá někde auto a zpátky se k němu dopraví busem? Děkuji

  • Odpovědět

   dobrý den Jitko, nějaké možnosti tam samozřejmě jsou, ale popravdě řečeno těžko vám to tu v pár větách vysvětlím. Kdy tam jedete? Ptám se, že bych tomu věnoval čas a nějaký text na toto téma, které vás zajímá, sepsal…

 • Odpovědět

  Dobrý den, můžu se zeptat, jaká je teplota na horní stanici lanovky v červenci? Tj jaké oblečení je nutné přibalit. Druhá otázka, je náročné s malými dětmi z parkoviště jet lanovkou jednosměrně a zpátky pěšky? Nebo opačně? A poslední otázka, z jaké strany byste doporučil na Teide přijet, myslím ve smyslu nejlepší silnice a provozu, trochu mi nedělá dobře cesta serpentýnami, tak kudy je to nejmíň o nervy. Moc děkuji za odpověď. Jitka

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko, počítejte s teplotou zhruba okolo 10°C, mluvíme-li tedy o vrcholu Teide, který je ještě o kus výš než horní stanice lanovky. Záleží na tom, s jak moc malými dětmi chcete výlet absolvovat. Cesta dolů (či nahoru) k parkovišti Montaña Blanca je dlouhá cca 9 km, je to po kamenité stezce. Navíc je potřeba myslete na to, že auto můžete nechat buď právě u Montaña Blanca nebo u dolní stanice lanovky. Obě místa jsou od sebe vzdálená další 4 km, lze popojet buď autobusem nebo to dojít. Jde zkrátka o to, že stezka z vrcholu dolů vás nedovede přímo k dolní stanici lanovky, ale právě k Montaña Blanca. Asi doporučil tam jet ze severu, od Puerto de la Cruz. Silnice tedy sice odsud dost strmě stoupá, ale těch ostrých serpentýn tam není tolik jako od jihu směrem od Costa Adeje.

 • Odpovědět

  Dobrý den
  Na Teide se chystám až v lednu, příštího roku. Dokážete zhruba odhadnout, jaká tam může být v tomto těžce mimosezónním období frekvence?

  • Odpovědět

   Dobrý den Luďku, Tenerife je celoroční destinace a byť se tam v zimě jezdí o něco méně, letů z celé Evropy tam míří vždy dost, zejména ze západní a severní Evropy. Takže určitě nečekejte, že na ostrově nebo právě na Teide bude nějak výrazně méně lidí. Nebude. Navíc to ovlivňuje i fakt, že na koupání je to na Tenerife v lednu chladné, tím spíš v zimním období lidé tráví dovolenou nejrůznějšími výlety. Třeba právě do oblasti národního parku Teide. Co se týká samotného vrcholu, může tam být sní, ale je to hodně ojedinělé.

 • Odpovědět

  Hezký den, když píšete, že je možnost vystoupat na Pico de Tiede i bez permitu, je to oficiální nebo je to varianta tzv. „na černo“? .-) Chystám se na přechod GR131 a dle aktuální situace a chuti bych si ráda udělala odbočku na Pico de Tiede, ale předem nejsem schopna odhadnout, kdy přesně tam budu? Noční sestup/výstup mi nevadí. Děkuji Ivana

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivano, ne, osobně si nemyslím, že to je varianta tzv. na černo. Bez permitu se dá jít nahoru brzy ráno, před tím, než se rozjede lanovka a tedy před tím, než vstup na poslední úsek cesty od horní stanice lanovky na vrchol je hlídán, typicky to je od 9:00. Tzn. stihnete-li to před devátou, můžete bez problému jít bez permitu. Cílem permitu je omezovat počet lidí na vrcholu, což je nutné v době provozní doby lanovky. Před tím to nutné není.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá za jeden den projít park i s výstupem na vrchol (zřejmě bychom využili lanovku). Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Simono, záleží samozřejmě na tom, jak důkladně chcete park procházet, resp. spíše projíždět. Řeknu to z vlastní zkušenosti a z vůbec mé první návštěvy parku v roce 2017. Samotná cesta autem nahoru dost trvá, zabere přinejmenším hodinu, následně jsme park autem projížděli a zastavovali se na různých místech vždy s krátkou prohlídkou / procházkou. Nikde jsme neabsolvovali žádný větší výlet. A zabralo to víceméně celý den. Bylo to samozřejmě bez výjezdu nahoru na Pico de Teide. Takže osobně si myslím, že zvládnout park (byť dost rychle) a zároveň absolvovat výstup, resp. výjezd lanovkou nahoru je dost nereálné. Lanovku doporučuji rezervovat předem. Zároveň to, že vyjedete lanovkou pod vrchol vás ještě neopravňuje k tomu vystoupat až na vrchol samotný. V době provozní doby lanovky k tomu je nutné povolení, které se rovněž nutné předem (a to s velkým předstihem) rezervovat – aktuálně jsou dostupné dny až na konec května.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  děkuji za výborně napsaný článek se spoustou užitečných informací. Letíme na Tenerife začátkem března (7. – 14.3.), máme v plánu noční výstup po S-7 přes Altavista chatu. Nerad chodím stejnou cestou zpět, tak mně napadla možná taková trochu hardcore varianta, udělat si okruh, tzn. z Teide jít dolů po S-9 směr Pico Viejo a potom dolu k La Catedral, a dále v caldeře po S-19 zpět k autu. Naklikal jsem to do map, viz. odkaz: https://mapy.cz/s/luzesaheba a je to krásných 27 km, což by asi nebyl ten hlavní problém, nevím co s námi udělá nadmořská výška, co budou říkat nohy při sestupu, atd. Nicméně mám tu myšlenku stále v hlavě.

  Zkoušeli jste někdo udělat takový okurh? Díky moc za rady, tipy a postřehy

  • Odpovědět

   Honzo, díky za dotaz. Osobně jsem toto nezkoušel, pro někoho, kde je zvyklý dělat tak dlouhé treky, tak asi proč ne. Samozřejmě vždy se můžete na vrcholu rozhodnout dle sil, jestli okruh stojí za to či nikoliv. Zvýrazňuji váš koment tak, aby byl pro ostatní lépe viditelný.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda je reálné zvládnout výstup za jeden den s tím, že bych ráno přijela ze Santa Cruz busem, vystoupila pěšky nahoru, pak dolů (dolů ev dle času lanovkou) a vrátit se do Santa Cruz. Nevíte zda existují vhodné autobusové spoje tedy brzy ráno ze Santa a odpoledne/navečer z Teide zpět.

  Moc děkuji.

  Zuzana

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzko, autobusem to je komplikované a dle mě to je v jeden den nereálné stihnout. Prvně nevím o tom, že by existovala nějaká přímá autobusová linka ze Santa Cruz do parku Teide. Linka jezdí z Puerto de la Cruz, kam byste se musela jiným spojem dostat. Z Puerto de la Cruz nahoru jede bus č. 348, odjezd v 9:30, na parkovišti Montaña Blanca jste v cca 11:00. Odtamtud počítat tak minimálně 4,5 hodiny nahoru, následně lanovkou dolů, bus zpět do Puerto de la Cruz od spodní stanice lanovky odjíždí v 16:05. To znamená, že celé by to bylo časově hodně těsné, neříkám, že to stihnout nelze, ale já osobně bych to nezkoušel.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  nemáte prosí, info jak je to daleko pokud půjdeme pešky nahoru od Montata Blanca a dolů lanovkou, tak od lanovky k autu? Díky

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro, je to přesně 3 km daleko, pěšky se to dá zvládnout za cca 35 minut. Jen upozorňuji na to, že je nutné z větší části jít přímo po „hlavní“ silnici, která národním parkem prochází. Cca poslední třetinu cesty lze jít mimo ní, po stezce, která vede vedle, ale zbytek holt nikoliv.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.