Puerto de la Cruz

Pobřežní město Puerto de la Cruz patří mezi nejoblíbenější rekreační místa na Tenerife. Je to celoročně příjemné klima, blízkost oceánu, nádherné pohledy na impozantní vrchol Pico de Teide, plná turistická vybavenost, ale i dostupnost celé řady těch nejvyhledávanějších bodů zájmu na Tenerife, které z Puerto de la Cruz dělají ideální místo jak pro odpočinek, tak perfektní východisko pro výlety.

Ale přitom upozorňuji, že Puerto de la Cruz není typické letovisko!

Základní informace | Počasí | Pláže | Tipy na výlety | Dovolená v Puerto de la Cruz

Nepředstavujte si ho jako oblíbenou plážovou destinaci. Ačkoliv zde pláže jsou, a níže vám povím, které z nich jsou ty nejlepší, je potřeba vědět, že dovolená v Puerto de la Cruz většinou není tolik o koupání jako je o poznávání samotného města, procházkách po pobřeží a o výletech po okolí.

Ačkoliv já sám jsem milovníkem moře a pláží, tak musím říct, že mne Puerto de la Cruz skutečně nadchlo. Jeho návštěvu proto mohu vřele doporučit. Přečtěte si o něm ty nejpodstatnější informace, které věřím, že vám pomohou si o tomto místě utvořit reálnou představu ještě před tím, než ho sami navštívíte. A pokud vás zajímá něco, co jsem opomněl zmínit, využijte komentář dole pod článkem a zeptejte se. Rád odpovím, budu-li vědět.

pláž Playa Maria Jimenez

Pláž Playa Maria Jiménez

Puerto de la Cruz – základní informace

Město leží na severním straně Tenerife, a byť se nachází u moře, tak je zasazeno do poměrně prudce se svažujícího terénu. Právě díky němu se vám zde za slunečného počasí naskytnout nádherné pohledy na sousední okres La Orotava, který leží v nekonečném svahu na severním úbočí Pico de Teide.

Připravte se tedy na to, že v samotném letovisku, ani v jeho okolí příliš vertikálně rovných silnic krom pobřežních komunikací skutečně moc nenajdete.

Pohled na Puerto de la Cruz, Tenerife

Pohled na La Orotavu a na přímořské Puerto de la Cruz

Do Puerto de la Cruz vede z hlavního města Santa Cruz de Tenerife dálnice TF-5, po které přijedete z letiště. Vzhledem k tomu, že se hlavní letiště Tenerife (Aeropuerto Reina Sofia) nachází na jižním cípu ostrova, transfer z letiště sem po pobřežních dálnicích trvá relativně dlouho, zhruba 1 hodinu a 20 minut. Nicméně, vyplatí se!

Historie

Původně bylo město malou rybářskou osadou a přístavem pro dodnes populačně větší region La Orotava. I proto se dříve jmenovalo Puerto de La Orotava. Na významu nabylo potom, co v roce 1706 velká vulkanická erupce zničila nedaleké přístavní Garachico a právě sem se z Garachica přesunul obchod s cukrem a vínem.

Turistický ruch se zde začal rozvíjet už na konci 19. století, kdy začaly vznikat první hotely. V průběhu 20. století se z místa stalo jedno z nejoblíbenějších letovisek na celých Kanárských ostrovech a tento stav trvá dodnes. Díky mírnému teplému klimatu se sem jezdí celoročně!

Počasí

Počasí v Puerto de la Cruz je determinováno teplým subtropickým podnebím, které je však výrazně ovlivněno přítomností oceánu. V tomto ohledu je severní strana Tenerife hodně podobná buď západněji položenému kanárskému ostrovu La Palma nebo počasí na Madeiře.

 • léta jsou teplá s denními teplotami okolo 27°C
 • zimy jsou mírné se denními teplotami okolo 20°C

Nejteplejší je červen, červenec, srpen, září a říjen, naopak nejchladnější je leden, únor a březen, kdy to zde na koupání v oceánu moc není.

Teplota moře v Puerto de la Cruz je typicky nejvyšší v září, kdy má voda 24°C, naopak nejchladnější tu je oceán v únoru a v březnu, kdy má 19°C.

Pozor na oblačnost!

Puerto de la Cruz - pláž Playa del Castillo

Musíte zde počítat s tím, že může být mrakem. Slunečných dnů tu tolik nebývá. Vlhkost, která sem v podobě oblačnosti přichází od oceánu (nejčastěji ze severu a severozápadu) se často zachytává o hory a tedy, zatímco nahoře v národním parku Teide nebo nad oceánem je slunečno, v Puerto de la Cruz je zataženo. Občas tuto oblačnost doprovází déšť, většinou jde o krátké přeháňky, které bývají intenzivnější a častější v období od listopadu do března.

Počasí na Tenerife má mnoho tváří a na ostrově existuje řada různých mikroklimat. Jih bývá slunečný, sever více zatažený. Ovšem je to právě ne vždy slunečné počasí, jež dává Puerto de la Cruz charakteristické kouzlo.

Pláže v Puerto de la Cruz

Je pravda, že turisté zde ke koupání více využívají hotelové bazény nebo umělý komplex velkých bazénů s mořskou vodou přímo na skalnatém pobřeží – tzv. Lago Martiánez / Costa Martianez, do kterého vyjde celodenní vstupné na 5,50 € (a přitom můžete areál během dne klidně opustit a vrátit se na stejný lístek zase zpět). Nicméně přesto se zde v oceánu koupat dá.

Lago Martianez, Puerto de la Cruz

Přímo v Puerto de la Cruz je totiž několik přírodních pláží s černým pískem. Jsou to:

 • Playa del Castillo
 • Playa Chica
 • Playa Maria Jiménez

Všechny tři pláže na sebe vzájemně navazují, zaujímají pobřeží o celkové délce zhruba 500 metrů a dohromady tvoří pláž známou jako Playa Jardin.

Hned vedle Lago Martiánez je záliv, ve kterém se lze za dobrých podmínek také vykoupat. Nebo si zde v surfařské škole můžete zaplatit lekci surfingu. I tady je černý písek, ale jsou zde i kameny, tedy je nutné si dávat pozor. Byť je tento záliv částečně chráněný kamenným valem, vlny zde stejně bývají a spolu s kamením často vytváří nebezpečnou kombinaci.

Opatrnost se vyplácí i na krásné Playa El Bollullo, která je hned vedle Puerto de la Cruz. je to černá písečná pláž pod vysokými útesy. Upozorňuji, že se zde ne vždy dá koupat. Jsou tu často velké vlny a nebezpečné proudy stahující k postranním skalám nebo na volné moře. Lze si sem udělat pěší výlet z letoviska (jsou to asi 3 kilometry po pobřežních cestách nahoru a dolů, ale za hodinu a půl se to zvládnout dá). Nebo se můžete přiblížit autem, zaparkovat za 3 € a k pláži sejít po schodech.

Přečtěte si také: Které pláže na Tenerife jsou ty nejlepší?

Tipy na výlety

Mimo pláží a bazénů Lago Martiánez si určitě vyhraďte jeden celý den na Loro Parque – celosvětově nejlépe hodnocená ZOO – najdete ji přímo v Puerto de la Cruz. Přečtěte si před její návštěvou podrobné informace a zjistěte, co Loro park na Tenerife nabízí, kolik stojí vstup nebo jak se do ZOO nejlépe dopravit.

Loro Park, Puerto de la Cruz, Tenerife

Dál stojí za to navštívit Jardin Botanico, krásná botanická zahrada, rovněž přímo ve městě. Vstupné vyjde na 3 eura a pokud dorazíte autem, tak zde celkem bez problému zaparkujete v přilehlých ulicích.

Doporučuji i pobřežní promenádu, která vede od Lago Martiánez kolem malého přístavu až k pláži Playa Jardin. Další atraktivní body zájmu jsou mimo letovisko, vyplatí se tedy půjčení auta. Tady jsou ty nejbližší místa a cíle, které mohu doporučit:

 • sopečný Národní park Teide / Parque Nacional del Teide
 • výšlap na Pico de Teide (3 718 m)
 • k vrcholu se lze přiblížit i lanovkou Teleférico del Teide
 • vesnička Garachico
 • El Drago Milenario
 • nejzápadnější maják na Tenerife Punta de Teno
 • horská vesnička Masca
 • přírodní park Anaga a divoké pláže a pobřeží u Roque Benijo

Dovolená v Puerto de la Cruz

Jaké jsou hlavní rysy dovolené zde na severním pobřeží Tenerife?

Za prvé to jsou příjemné teploty. Nečekejte žádná vedra. Pokud dáváte přednost vysokým teplotám, tak Kanárské ostrovy pro vás pravděpodobně nebudou tou správnou destinací. Zkuste dovolenou v Marsa Alam. Zde se naopak se připravte na mírnější ráz počasí, občasnou oblačnost i možnost deště.

Za druhé to je všudypřítomná zeleň a banánové plantáže. Banánovníky tu jsou skoro na každém rohu.

Banánovník Tenerife

Za třetí to je omezená možnost koupání v oceánu. Některé dny to nelze kvůli vlnám, jindy kvůli ne příliš ideálnímu počasí.

Přesto ale doporučuji volit hotel pečlivě, tak, aby jste z něho byli schopni k některé z výše jmenovaných pláží dojít. Některé zdejší hotely jsou dále od pobřeží, a není tak od nich příliš reálné chodit pěšky k moři a zase zpět.

Ačkoliv leckdo může považovat některé z výše uvedených bodů za záporné vlastnosti letoviska, věřte mi, že dovolená v Puerto de la Cruz má co nabídnout. Nádherné scenérie pobřeží i okolních hor plných bujné vegetace, čisté prostředí města, pláže s černým pískem i dech beroucí příboj oceánu. Osobně mohu zcela upřímně toto letovisko doporučit.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Aladdin Beach Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (-56%): All Inclusive dovolená v Hurghadě levně za 7 290 Kč

Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.