Puerto de la Cruz

Pobřežní město Puerto de la Cruz patří mezi nejoblíbenější rekreační místa na Tenerife. Je to celoročně příjemné klima, blízkost oceánu, nádherné pohledy na impozantní vrchol Pico de Teide, plná turistická vybavenost, ale i dostupnost celé řady těch nejvyhledávanějších bodů zájmu na Tenerife, které z Puerto de la Cruz dělají ideální místo jak pro odpočinek, tak perfektní východisko pro výlety.

Ale přitom upozorňuji, že Puerto de la Cruz není typické letovisko!

Základní informace | Počasí | Pláže | Tipy na výlety | Dovolená v Puerto de la Cruz

Nepředstavujte si ho jako oblíbenou plážovou destinaci. Ačkoliv zde pláže jsou, a níže vám povím, které z nich jsou ty nejlepší, je potřeba vědět, že dovolená v Puerto de la Cruz většinou není tolik o koupání jako je o poznávání samotného města, procházkách po pobřeží a o výletech po okolí.

Ačkoliv já sám jsem milovníkem moře a pláží, tak musím říct, že mne Puerto de la Cruz skutečně nadchlo. Jeho návštěvu proto mohu vřele doporučit. Přečtěte si o něm ty nejpodstatnější informace, které věřím, že vám pomohou si o tomto místě utvořit reálnou představu ještě před tím, než ho sami navštívíte. A pokud vás zajímá něco, co jsem opomněl zmínit, využijte komentář dole pod článkem a zeptejte se. Rád odpovím, budu-li vědět.

pláž Playa Maria Jimenez

Pláž Playa Maria Jiménez

Puerto de la Cruz – základní informace

Město leží na severním straně Tenerife, a byť se nachází u moře, tak je zasazeno do poměrně prudce se svažujícího terénu. Právě díky němu se vám zde za slunečného počasí naskytnout nádherné pohledy na sousední okres La Orotava, který leží v nekonečném svahu na severním úbočí Pico de Teide.

Připravte se tedy na to, že v samotném letovisku, ani v jeho okolí příliš vertikálně rovných silnic krom pobřežních komunikací skutečně moc nenajdete.

Pohled na Puerto de la Cruz, Tenerife

Pohled na La Orotavu a na přímořské Puerto de la Cruz

Do Puerto de la Cruz vede z hlavního města Santa Cruz de Tenerife dálnice TF-5, po které přijedete z letiště. Vzhledem k tomu, že se hlavní letiště Tenerife (Aeropuerto Reina Sofia) nachází na jižním cípu ostrova, transfer z letiště sem po pobřežních dálnicích trvá relativně dlouho, zhruba 1 hodinu a 20 minut. Nicméně, vyplatí se!

Historie

Původně bylo město malou rybářskou osadou a přístavem pro dodnes populačně větší region La Orotava. I proto se dříve jmenovalo Puerto de La Orotava. Na významu nabylo potom, co v roce 1706 velká vulkanická erupce zničila nedaleké přístavní Garachico a právě sem se z Garachica přesunul obchod s cukrem a vínem.

Turistický ruch se zde začal rozvíjet už na konci 19. století, kdy začaly vznikat první hotely. V průběhu 20. století se z místa stalo jedno z nejoblíbenějších letovisek na celých Kanárských ostrovech a tento stav trvá dodnes. Díky mírnému teplému klimatu se sem jezdí celoročně!

Počasí

Počasí v Puerto de la Cruz je determinováno teplým subtropickým podnebím, které je však výrazně ovlivněno přítomností oceánu. V tomto ohledu je severní strana Tenerife hodně podobná buď západněji položenému kanárskému ostrovu La Palma nebo počasí na Madeiře.

 • léta jsou teplá s denními teplotami okolo 27°C
 • zimy jsou mírné se denními teplotami okolo 20°C

Nejteplejší je červen, červenec, srpen, září a říjen, naopak nejchladnější je leden, únor a březen, kdy to zde na koupání v oceánu moc není.

Teplota moře v Puerto de la Cruz je typicky nejvyšší v září, kdy má voda 24°C, naopak nejchladnější tu je oceán v únoru a v březnu, kdy má 19°C.

Pozor na oblačnost!

Puerto de la Cruz - pláž Playa del Castillo

Musíte zde počítat s tím, že může být mrakem. Slunečných dnů tu tolik nebývá. Vlhkost, která sem v podobě oblačnosti přichází od oceánu (nejčastěji ze severu a severozápadu) se často zachytává o hory a tedy, zatímco nahoře v národním parku Teide nebo nad oceánem je slunečno, v Puerto de la Cruz je zataženo. Občas tuto oblačnost doprovází déšť, většinou jde o krátké přeháňky, které bývají intenzivnější a častější v období od listopadu do března.

Počasí na Tenerife má mnoho tváří a na ostrově existuje řada různých mikroklimat. Jih bývá slunečný, sever více zatažený. Ovšem je to právě ne vždy slunečné počasí, jež dává Puerto de la Cruz charakteristické kouzlo.

Pláže v Puerto de la Cruz

Je pravda, že turisté zde ke koupání více využívají hotelové bazény nebo umělý komplex velkých bazénů s mořskou vodou přímo na skalnatém pobřeží – tzv. Lago Martiánez / Costa Martianez, do kterého vyjde celodenní vstupné na 5,50 € (a přitom můžete areál během dne klidně opustit a vrátit se na stejný lístek zase zpět). Nicméně přesto se zde v oceánu koupat dá.

Lago Martianez, Puerto de la Cruz

Přímo v Puerto de la Cruz je totiž několik přírodních pláží s černým pískem. Jsou to:

 • Playa del Castillo
 • Playa Chica
 • Playa Maria Jiménez

Všechny tři pláže na sebe vzájemně navazují, zaujímají pobřeží o celkové délce zhruba 500 metrů a dohromady tvoří pláž známou jako Playa Jardin.

Hned vedle Lago Martiánez je záliv, ve kterém se lze za dobrých podmínek také vykoupat. Nebo si zde v surfařské škole můžete zaplatit lekci surfingu. I tady je černý písek, ale jsou zde i kameny, tedy je nutné si dávat pozor. Byť je tento záliv částečně chráněný kamenným valem, vlny zde stejně bývají a spolu s kamením často vytváří nebezpečnou kombinaci.

Opatrnost se vyplácí i na krásné Playa El Bollullo, která je hned vedle Puerto de la Cruz. je to černá písečná pláž pod vysokými útesy. Upozorňuji, že se zde ne vždy dá koupat. Jsou tu často velké vlny a nebezpečné proudy stahující k postranním skalám nebo na volné moře. Lze si sem udělat pěší výlet z letoviska (jsou to asi 3 kilometry po pobřežních cestách nahoru a dolů, ale za hodinu a půl se to zvládnout dá). Nebo se můžete přiblížit autem, zaparkovat za 3 € a k pláži sejít po schodech.

Přečtěte si také: Které pláže na Tenerife jsou ty nejlepší?

Tipy na výlety

Mimo pláží a bazénů Lago Martiánez si určitě vyhraďte jeden celý den na Loro Parque – celosvětově nejlépe hodnocená ZOO – najdete ji přímo v Puerto de la Cruz. Přečtěte si před její návštěvou podrobné informace a zjistěte, co Loro park na Tenerife nabízí, kolik stojí vstup nebo jak se do ZOO nejlépe dopravit.

Loro Park, Puerto de la Cruz, Tenerife

Dál stojí za to navštívit Jardin Botanico, krásná botanická zahrada, rovněž přímo ve městě. Vstupné vyjde na 3 eura a pokud dorazíte autem, tak zde celkem bez problému zaparkujete v přilehlých ulicích.

Doporučuji i pobřežní promenádu, která vede od Lago Martiánez kolem malého přístavu až k pláži Playa Jardin. Další atraktivní body zájmu jsou mimo letovisko, vyplatí se tedy půjčení auta. Tady jsou ty nejbližší místa a cíle, které mohu doporučit:

 • sopečný Národní park Teide / Parque Nacional del Teide
 • výšlap na Pico de Teide (3 718 m)
 • k vrcholu se lze přiblížit i lanovkou Teleférico del Teide
 • vesnička Garachico
 • El Drago Milenario
 • nejzápadnější maják na Tenerife Punta de Teno
 • horská vesnička Masca
 • přírodní park Anaga a divoké pláže a pobřeží u Roque Benijo

Dovolená v Puerto de la Cruz

Jaké jsou hlavní rysy dovolené zde na severním pobřeží Tenerife?

Za prvé to jsou příjemné teploty. Nečekejte žádná vedra. Pokud dáváte přednost vysokým teplotám, tak Kanárské ostrovy pro vás pravděpodobně nebudou tou správnou destinací. Zkuste dovolenou v Marsa Alam. Zde se naopak se připravte na mírnější ráz počasí, občasnou oblačnost i možnost deště.

Za druhé to je všudypřítomná zeleň a banánové plantáže. Banánovníky tu jsou skoro na každém rohu.

Banánovník Tenerife

Za třetí to je omezená možnost koupání v oceánu. Některé dny to nelze kvůli vlnám, jindy kvůli ne příliš ideálnímu počasí.

Přesto ale doporučuji volit hotel pečlivě, tak, aby jste z něho byli schopni k některé z výše jmenovaných pláží dojít. Některé zdejší hotely jsou dále od pobřeží, a není tak od nich příliš reálné chodit pěšky k moři a zase zpět.

Ačkoliv leckdo může považovat některé z výše uvedených bodů za záporné vlastnosti letoviska, věřte mi, že dovolená v Puerto de la Cruz má co nabídnout. Nádherné scenérie pobřeží i okolních hor plných bujné vegetace, čisté prostředí města, pláže s černým pískem i dech beroucí příboj oceánu. Osobně mohu zcela upřímně toto letovisko doporučit.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   12
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, prosím, jaká je zde teplota vzduchu a moře na přelomu února a března, manžel koupil jako překvapeni a mám obavu, ze na koupání to v tento termín nebude. Dáváme přednost lenošení u moře než vyletům. Diky.

  • Odpovědět

   Dobrý den Aleno, pokud se bavíme o Puerto de la Cruz (severu Tenerife), tak čekejte teploty přes den max kolem 20°C, výše zde stoupají takto koncem zimy jen dost výjimečně. Oceán má v tomto období 19, max 20°C. Na koupání to příliš není.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, poraďte, prosím, jak získat povolení k výstupu na Pico del Teide? A jak dlouho dopředu musim rezervovat? Také kdyz budeme bydlet v Puerto de la Cruz a budeme mit auto,na kdy ( hodinu) si mam to povoleni a ev.jizdu lanovkou( mame děti) objednat.
  S diky Iva

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivo, permit pro výstup na Teide lze získat přes oficiální stránku zde. Bohužel k dispozici míst není mnoho, aktuálně jsou první volné termíny na leden, do té doby nic. Počítejte, že cesta z Puerto de la Cruz nahoru autem zabere tak při nejmenším hodinu. Budete-li se cestou zastavovat na výhledech, což doporučuji, dejte si na cestu raději hodiny dvě. Dle toho bych volil čas lístků na lanovku (které jdou mimochodem také rezervovat předem), tak případný permit pro vstup na úplný vrchol.

 • Odpovědět

  Děkuji moc za odpoveď.Moc mi to pomůže.Auto asi nezvládneme:(Monika

  • Odpovědět

   Není za co. Kdyby vás ještě cokoliv zajímalo, klidně se ptejte 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den,prosím o tip kam autobusy na vylet z Puerto de la Cruz.Budeme zde v říjnu .Dekuji Monika

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko, pokud byste si půjčili auto, tak budete flexibilnější, ale ano, autobusy se dá po ostrově pohybovat, trvá to déle, ale lze to. Konkrétně z Puerto de la Cruz bych doporučil využít linku 363, která jede přes Icod (kde lze vidět Dragon Tree) a Garachico (o obojím podrobněji v rámci těchto tipů na výlety po Tenerife) až do Buena Vista del Norte.

   Stojí za to také národní park Teide, kam lze vyjet z Puerto de la Cruz spojem číslo 348. Upozorňuji, že ten jede však jen jednou denně, dopoledne nahoru, odpoledne dolů. Tak je potřeba si jízdní řád ohlídat.

 • Odpovědět

  Dobrý den,dá se platit jízdné v autobusu v hotovosti ? nebo jen z přednabité karty ,
  nechceme moc jezdit po ostrově tak se mi zdá že kartu nevyužijeme , máme turistický program s cestovkou…tak hledám co s 3 volnými dny..přemýšlela jsem z Puerta na plaž de la Socorro busem a zpět po pobřeží pěšky do Puerta…

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino, díky za dotaz! V autobusech na Tenerife jde platit hotově a nebo kartou, jen je potřeba počítat s tím, že to je o něco dražší než s kartou přednabitou. Jinak ano, toto je dobrý nápad na výlet, jen je potřeba počítat s tím, že obecně je tu to pobřeží dost hornaté (uvidíte sama), takže jít z pláže zpět do Puerto de la Cruz nebude úplně snadné. Pravděpodobně se půjde vyhnout hlavní silnici, ale bude to na úkor toho, že po vedlejších cestách či stezkách to bude často dost nahoru a zase dolů.

 • Odpovědět

  Přijedeme v sobotu 12. března s manželkou. Chceme nějaké jednoduché bydlení, nejideálnější u Čechů nebo Slováků, ale žena v pohodě anglicky a já německy (můžete nám někoho doporučit?) Chceme to na náhorní plošině trochu prochodit – jednodenní tůry – stačí nám na to místní autobusy?

  • Odpovědět

   Dobrý den Jiří, máte-li na mysli nějaké bydlení i Čechů či Slováků v soukromí, tak nic takového bohužel neznám. V Puerto de la Cruz mám osobně vyzkoušená jeden hotel a jeden tokový jednodušší hostel, nejsem si ale jistý, jestli je to to, co hledáte. Pokud mluvíte o plošině v oblasti Teide, tak tam autobus z Puerto de la Crus jezdí dost omezeně, vlastně nahoru jede jen jednou za den a to v 09:30. Detail linky č. 348 z Puerto de la Cruz je zde. Osobně bych spíš doporučil si na Tenerife půjčit auto, alespoň to je vždy má volba.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.