Počasí na Tenerife

Přečtěte si podrobné informace o počasí na Tenerife. Ačkoliv je tu celý rok příjemné teplo, typicky s teplotami vzduchu v létě do 30°C ☀️ a v zimě do 21°C, všem důrazně doporučuji se s aktuálním počasím na Tenerife seznámit ještě před odletem nebo lépe ještě před koupí zájezdu nebo rezervací letenky.

Proč?

Zatím jsem nezažil „letní“ destinaci s tak nepředvídatelně krásným počasím, které právě tento největší kanárský ostrov nabízí. Vyvarujte se nemilému překvapení. A buďte připraveni na to, jakým počasím vás Tenerife z největší pravděpodobností přivítá.

Tady je přehled toho, jaké informace zde najdete:

Podnebí | Teploty vzduchu | Teplota moře | Kdy je Tenerife nejlépe | Sever vs. jih | Předpověď počasí

 

Někdo bude nadšený teplým a slunečným počasím, jiný bude zklamán zataženou oblohou a občasným deštěm. Nezáleží jen na předpovědi, ale i na letovisku, které zvolíte!

Pro rychlou informaci a zejména pak pro ty, kteří letí na Tenerife v nadcházejících dnech je důležitá aktuální předpověď počasí. Ale z ní se nedozvíte zdaleka vše. Základem všeho je vědět, jaké tu je podnebí.

Podnebí

Tenerife má teplé subtropické klima. Není to ale tak jednoduché. Ostrov je velký, vysoký a má hluboká údolí. Najdeme tu proto mnoho mikroklimat, která jsou na první pohled podle vegetace jasně rozeznatelná. Obecně ale platí:

  • zima je velmi mírná – přes den na pobřeží 18°C až 24°C
  • léto je také mírné – přes den na pobřeží 24°C až 30°C

Na svoji zeměpisnou šířku má Tenerife klima tedy velmi mírné. Uvědomme si, že na podobných zeměpisných šířkách leží třeba Rudé moře, při tom podnebí v Egyptě je nesrovnatelně teplejší, než zde.

Proč je tu klima tak mírné?

Vliv má jednak pasát. Vane zde od severovýchodu a přináší vlhkost z Atlantiku, která se kumuluje hlavně na severním a severovýchodním pobřeží ostrova. Kolem hor, které zde vlhkost zachytávají, se vytváří oblačnost – typicky ve výšce 500 až 1700 metrů. To je naprosto zásadní pro vývoj počasí na severní straně ostrova – v Puerto de la Cruz, v La Orotava nebo v oblasti přírodní rezervace Anaga.

Počasí na Tenerife - Teide


Druhým faktorem je studený Kanárský mořský proud, díky kterému jsou na celém pobřeží Tenerife teploty vzduchu mírnější a nižší je i teplota moře.

Důsledkem těchto vlivů tu jsou léta mírnější a zimy naopak příjemně teplé. Teploty klesající k nule a mráz, to jsou jevy zde na pobřeží nemožné, ostatně historicky nejnižší zaznamenaná teplota na pobřeží činila 8,1°C (naměřeno v Santa Cruz). Přesto sníh na ostrově padá, ale pouze výjimečně a většinou ve výškách nad 3000 metrů v oblasti Pico de Teide.

Déšť na Tenerife není nic výjimečného. Většina srážek však spadne na v období od září do dubna. V létě déšť není častý, je ojedinělý – zejména na jižním pobřeží. 73% srážek spadne v severní části ostrova – právě v důsledku časté oblačnosti vznikající díky pasátům. Vůbec nejvíce srážek bývá typicky zaznamenáváno v oblasti La Orotava v nadmořské výšce od 1000 do 1200 metrů.

Teplota vzduchu na Tenerife

Počasí na Kanárských ostrovech je po celý rok dost stabilní. Teploty v důsledku klimatu nevykazují žádné velké rozdíly mezi létem a zimou. Právě proto je Tenerife tak oblíbenou celoroční destinací.

  • Nejteplejší je samozřejmě léto (červen až říjen). Nejvyšší teploty standardně v srpnu přes den stoupají k 29°C, v noci pak k 21°C.
  • „Nejchladnějšími“ měsíci je naopak leden a únor, denní teploty se pohybují okolo 21°C, v noci klesají k 16°C (na pobřeží).

Následující teplotní graf uvádí průměrné denní teploty (oranžová barva) a průměrné noční teploty (žlutá barva) pro jižní Tenerife (letoviska Los Cristianos, Costa Adeje a Playa de la Américas):

Počasí na Tenerife, Kanárské ostrovy

Čím výše se na ostrově vypravíte, tím slunečněji tam bude. V oblasti národního parku okolo Teide je oblačnost zcela výjimečná. Jasná obloha a velmi nízké světelné znečištění jsou důvody, proč zde stojí hned několik observatoří.

Tenerife a jasná oblaha u Izana

Vysoká nadmořská výška nemá vliv jen na jasné počasí, ale samozřejmě i na teploty vzduchu. Průměrnou teplotu vzduchu zaznamenávanou na observatoři Izaña (2 330 metrů) uvádí tento graf:

Tenerife počasí - Izana

Je patrné, že v těchto a vyšších nadmořských výškách, např. při výstupu na vulkán Pico de Teide, není teplota pod bodem mrazu v zimě nic neobvyklého.

Teplota moře

Ačkoliv se na Tenerife lze koupat celý rok, tak přehnaně teplé moře zde rozhodně nečekejte!

Teplota vody se během roku příliš nemění, v nejteplejších měsících dosahuje teplota moře k 23°C, maximálně k 24°C. To není moc! A je to stejně jako teplota moře v Egyptě v zimě. Přitom si musíme uvědomit, že jak Kanárské ostrovy, tak Egypt leží přibližně na stejné zeměpisné šířce.

Tenerife teplota moře

Graf ukazuje hodnoty teploty moře v jednotlivých měsících – data jsou pro jižní Tenerife a jedná se o dlouhodobé průměry.

Byť je teplota vody na Kanárských ostrovech determinována studeným kanárským proudem, v zimě se koupat dá, ale je to pro otužilejší povahy. I proto jsou v prosinci, v lednu, v únoru nebo březnu na koupání lepší jižněji položené Kapverdské ostrovy. Voda i počasí na Kapverdách je teplejší. Naopak v létě a na podzim (září, říjen, listopad) je to bez problému.

Kdy je nejlepší na Tenerife jet?

To hodně záleží na tom, jak chcete dovolenou na Tenerife trávit. Pokud sluněním se na plážích, tak zimu moc nedoporučuji. Na koupání v oceánu je nejlepší doba od května do října.

Jestliže ale vyrážíte ostrov především poznávat a dělat po Tenerife nejrůznější výlety, pak je dobré nejen jaro, léto a podzim, ale i zima. Zkrátka celý rok. Počítejte ale s tím, že v zimě tu velmi pravděpodobně narazíte déšť. Na jihu se typicky objeví 3x do měsíce, na severu v Puerto de la Cruz klidně i 12x do měsíce.

Proto vybrat správné místo na dovolenou je dost zásadní.

Sever nebo jih

Jih Tenerife je slunečnější, teplejší a sušší než severní pobřeží. To je fakt. Není ale pravda, že by na severu v Puerto de la Cruz bylo počasí nějak nevlídné.

Jih Tenerife >> většinou jasná nebo polojasná obloha, v létě tu neprší prakticky vůbec, v zimě málo – v prosinci 30 mm srážek za měsíc.

Sever Tenerife >> většinou o 3°C chladnější než jih, byť i v létě tu teploty často stoupají k 30°C. Jasná obloha se střídá se zataženou oblohou, ze které občas krátce zaprší. Průměrný letní srážkový úhrn tu je 6 mm / měsíc, kdy prší 4x do měsíce, v zimě 80 mm / měsíc, kdy prší i 12x do měsíce.

Ale nemyslete si…

I jih umí vykouzlit černou oblohu, kterou si na dovolené nikdo nepřeje, fotografie z Costa Adeje.

Počasí na jihu Tenerife

Počasí v Puerto de la Cruz je deštivější, ale rozhodně není pravda, že by tu pršelo stále nebo že by zde byla konstantně zatažená obloha. Obvykle je tu 25 dní v měsíci polojasná, případně oblačná obloha. Pohled na Puerto de la Cruz za jasného počasí:

Pohled na Puerto de la Cruz

Aktuální předpověď počasí

Nejprve aktuální předpověď počasí pro oblíbené Los Cristianos a Costa Adeje (jih ostrova):

Na severu se jezdí zejména do letoviska Puerto de la Cruz – pláže s černým pískem, Loro park a nádherné pohledy na vrchol Teide. Předpověď počasí pro toto oblíbené letovisko je následující:

Rada na závěr

Nečekejte od počasí na Tenerife žádné extrémní teploty. Nečekejte ani stejné podmínky jako nabízí v létě počasí na Krétě. Nehledě na to, kdy sem vyrazíte, tak na Tenerife bude teplo, ale připravte se i na občasnou zataženou oblohu a přeháňku. Pokud to uděláte, tak vás počasí při vaší návštěvě ostrova nezaskočí. Naopak vás může jen mile překvapit.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.