Kdy jet na Kapverdy

Kapverdy jsou celoročně vyhledávanou destinací. Jsou jedním z mála míst, kam se pohodlně dopravíte přímým letem z Prahy v kteroukoliv roční dobu a kde se příjemně ohřejete i vykoupete nezávisle na tom, kdy na dovolenou na Kapverdské ostrovy vlastně vyrazíte. Přesto se zamyslet nad tím, kdy jet na Kapverdy, není úplně od věci.

Ostrovy leží v subtropickém podnebném pásmu.

Ostrov Sal: 7 dní s polopenzí a přímo u pláže za 14 190 Kč

Počasí na Kapverdách se proto přeci jen v průběhu roku mění. Zatímco v létě teploty vzduchu přesahují 30°C, v zimním období se ve svých maximech pohybují okolo 25°C. Rozdíly teplot nejsou veliké. Pro mnohé zásadnější je tak teplota moře na Kapverdách, která na podzim činí 27°C, ale v zimě a z kraje jara pouze 22°C.

Kdy nejezdit na Kapverdy

Ačkoliv chybu neuděláte kterýmkoliv ročním obdobím, přesto jsou měsíce, kdy je lepší na Kapverdy nejezdit, kdy zkrátka někteří raději upřednostňují jiné destinace. A to z následujících dvou důvodů:

Kdo nemá rád chladnější moře, nechť na Kapverdy nejezdí v první polovině roku. Oceán je zde nejchladnější v únoru a v březnu, kdy má 22°C. Typicky až v průběhu června se tu teplota vody dostává z 23 na 24°C.

Srážky na Kapverdách jsou výjimečné. Pravděpodobnost deště je nejvyšší v září. Osobně se tím doporučuji nenechat odradit. Platí totiž, že i průměrné zářijové srážkové úhrny jsou velmi nízké. Zejména na Salu a Boa Vistě, kam se jezdí nejčastěji a kde úhrny za září nepřesahují 10 mm.

Počasí na Kapverdách

Počasí je příjemně teplé po celý rok. Teplé jsou zimy i léta. Nejteplejším měsícem je září, nejchladnějším, ale jak hned ukáži, přesto teplým měsícem je únor.

Kdokoliv, kdo jede na Kapverdy, musí počítat s větrem. Fouká celoročně, nicméně typicky vítr bývá silnější v první polovině roku. Na Kapverdách nejvíce fouká v květnu, kdy průměrná síla větru činí 26 km/h.

Níže uvedené informace a data stručně charakterizující počasí v jednotlivých měsících jsou vztažená k nejnavštěvovanějšímu letovisku Santa Maria na jihu ostrova Sal.

Počasí v lednu

Nejvyšší denní teploty se v lednu pohybují okolo 25°C. V některých dnech, zejména hned zkraje roku nejsou výjimečné i teploty 27°C. V lednu převládá polojasné počasí, bez srážek. Teploty v noci a nad ránem standardně klesají k 19°C. Počasí na konci ledna bývá chladnější, než na začátku měsíce. Oceán tu není v lednu úplně nejteplejší, ale koupat se dá, moře má 23°C.

Na Kapverdských ostrovech jsem dosud navštívil dva hotely. Oba bez problému. Doporučuji vám se na ně podívat, třeba zaujmout i vás. Kdo chce dlouhou a téměř liduprázdnou pláž, nechť volí resort Iberostar Club na Boa Vistě. Naopak ten, kdo chce mít i možnost se zajít podívat do letoviska, zkrátka nebýt celý týden „uvězněn“ jen v hotelovém areálu, pak je vhodný Riu Funana. Na něm se mi hrozně líbila jeho poloha. Lze od něj chodit hned ke dvou různým plážím.

Počasí v únoru

Počasí na Kapverdách v únoru je nejchladnější z celého roku. Pozdě večer a zejména brzy po ránu to je na lehký svetřík, přesto je během dne počasí příjemně teplé a je hezky, většinou polojasno nebo jasno. Teploty se v odpoledních maximech dostávají na 24 až 25°C. Vyšší teploty jsou ojedinělé, s výskytem cca 4x do měsíce. Průměrný vítr celkem silný, 26 km/h. Kdo má z větru už teď obavy, nechť se mrkne i na jiné destinace, kam na dovolenou v únoru.

Teplota moře v únoru má 22°C, níže na Kapverdách standardně neklesá.

Počasí v březnu

Ráz počasí v březnu je prakticky identický s únorem. Teploty stále oscilují kolem celoměsíčního průměru 22°C, v nočních minimech se dostávají na 19°C, během dne pak rostou k 24 až 25°C. Březen je na Salu již zcela beze srážek a s minimem oblačnosti. Upřednostňovat však březen oproti únoru z hlediska teploty vody nemá moc smysl. Teplota vody okolního oceánu stále činí 22°C. Koupat se lze, ale na nějaké delší pobyty v moři to moc není.

Počasí v dubnu

Duben je na Kapverdských ostrovech v duchu pomalého oteplování. Díky silnému vlivu oceánu, který zdejší podnebí determinuje, však nečekejte žádné velké či rychlé změny. Pomalu rostou teploty, pomalu se prodlužuje i den. Délka dne v dubnu na Kapverdách činí 12,5 hodiny. Počasí je typicky polojasné s teplotou přes den na 26°C, někdy, byť stále dost výjimečně, roste i na 27°C. Noční minima se zde téměř konstantě v dubnu drží na 20°C.

Kdy jet na Kapverdské ostrovy

Počasí v květnu

Teploty v odpoledních maximech se na Kapverdách v květnu pohybují mezi 25°C a 29°C. Nejčastěji dosahují k 26°C. Výše i takto v průběhu pokročilého jara stoupají na ostrově Sal spíše výjimečně.

Dle dlouhodobých statistik je na Kapverdách květen měsícem, kdy je vítr nejsilnější. Jak ale již zaznělo v úvodu, podobně či o něco méně silný vítr se zde vyskytuje v celé první polovině roku. Jeho průměrná síla v celém tomto období činí 25 km/h. Dávat tedy přednost některým jiným jarním měsícům na úkor května pouze z důvodu obav ze silného větru tak nedává příliš smysl.

Počasí v červnu

Nejnižší teploty v noci a nad ránem zde v červnu neklesají pod 22°C. Během dne teplota obvykle stoupá k 27°C, čemuž i odpovídá dlouhodobý červnový teplotní průměr odpoledních teplot, který na Kapverdských ostrovech činí 27,3 °C. Převládá typicky polojasná nebo skoro jasná obloha. Zdejší oceán se během června začíná konečně trochu oteplovat. Naplánujete-li si dovolenou na Kapverdách na polovinu června, očekávejte teplotu moře 24°C.

Počasí v červenci

Červencové počasí je zase o něco málo teplejší. Pro červenec jsou typické nejvyšší denní teploty vzduchu na 28°C (výjimečně i přes 30°C), nejnižší noční teploty na 23°C a průměrné denní teploty okolo 26°C. Ačkoliv je typicky slunečno, teplotně Kapverdy v červenci zaostávají za většinou středomořských destinací. Je tak na místě, aby si každý položil otázku, zda opravdu letět na Kapverdy v červenci nebo raději upřednostnit některou z bližších destinací, kde je často počasí teplejší a na koupání tak vhodnější.

Počasí v srpnu

Pro srpen platí to samé, co pro červenec. Je pravda, že teplota vzduchu se v odpoledních hodinách i na Kapverdách v srpnu standardně dostává na 30°C, díky čemu zde srpen patří mezi ty nejteplejší měsíce. Na druhou stranu pro toho, kdo má dovolenou u moře spojenou s velmi teplým a stále jasným počasím, bude pravděpodobnější vhodnější řecký Rhodos nebo španělská Mallorca, viz počasí na Mallorce.

Teplota moře na Kapverdách v srpnu činí 26°C. V tomto ohledu jsou tedy Kapverdské ostrovy se středomořskými destinacemi prakticky na stejno.

Počasí v září

Září je na Kapverdách tím nejteplejším měsícem vůbec. Je to právě září, kdy Kapverdské ostrovy začínají mít oproti leckterým bližším destinacím na vrch. Jak co se teploty vzduchu, tak teploty vody týče. V odpoledních maximech se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí od 29°C do 31°C. Velmi teplé jsou i noci, kdy teplota neklesá pod 25°C. Většinou převládá skoro jasno a ačkoliv se výjimečně může vyskytnout nějaká slabá přeháňka, tak počasí v září je velmi stabilní a vybízí ke koupání ve vlnách Atlantiku. Ať už na Salu nebo na některé z pláží na Boa Vistě, voda má 27°C.

Počasí v říjnu

Paradoxně i říjen je velmi teplý.

Počasí na Kapverdách v říjnu je teplotně srovnatelné se srpnem. Během dne zde stále je velmi solidních 29°C až 30°C. Výjimečně stoupají i výše. Stále teplé jsou i noci, kdy se v minimech teplota nedostává pod 24°C. Teplota moře na Kapverdách v říjnu činí 27°C.

Říjen je tak tím nejlepším měsícem, kdy jet na Kapverdy. Nezáleží přitom na tom, zda zvolíte začátek měsíce nebo poletíte na Kapverdy v průběhu podzimních prázdnin. Ráz počasí včetně teplot je po celý říjen prakticky stejný.

Počasí v listopadu

Na Kapverdských ostrovech se bez problému vykoupete i v listopadu. Moře v listopadu zde má 26°C. Teplota vody tu tak takto na podzim dosahuje téměř stejně vysokých hodnot jako teplota moře v Emirátech. I listopad je na Kapverdách slunečný a teplý. Obvyklých 28°C během dne a 23°C během noci je pro každého, kdo na Kapverdy v listopadu vyrazí, příjemná změna oproti sychravým dnům středoevropského podzimu.

Z těchto důvodů patří i listopad mezi ideální termíny, kdy nejlépe na Kapverdy vyrazit.

Počasí v prosinci

I prosinec je dobrou volbou. Teplotně je totiž srovnatelný s tím, co zde panuje v květnu. Počasí v prosinci se na Kapverdách vyznačuje teplotami do 27°C, ojediněle stoupají dokonce i výše. S průměrnými 21°C jsou stále teplé i noci.

Vyrazit na Kapverdy na Vánoce či na Silvestr tak není vůbec špatný nápad. Ostatně, nechcete-li trávit dovolenou v prosinci v Egyptě, tak bližší destinaci, kde i přes Vánoce panují teploty vhodné na opalování na plážích a koupání v moři, byste hledali jen těžko. Teplota moře v prosinci na Kapverdách má 24°C. Upozorňuji, že díky tomu jsou v tomto období vyhledávanou destinací. Kdo uvažuje jet na Kapverdy právě ke konci roku, neměl by spoléhat na případné last minute nabídky a raději si dovolenou s předstihem zajistit.

Mám osobně ozkoušený hotel Riu Funana na Salu a resort Iberostar Club Boa Vista na Boa Vistě. Oba perfektní, oba mohu s klidným svědomím doporučit. Výhodou Riu Funana je fakt, že leží hned u dvou supr pláží. Chodit lze odsud, jak na západně orientovanou, tak na parádní dlouhou písečnou pláž Santa Maria. Levněji vás však nejspíš vyjde Iberostar Club – hotel, jež je v bezprostřední blízkosti víc než 5 km dlouhé pláže!

Kdy Kapverdy doporučuji já

Kdo může, nechť letí na Kapverdy na podzim. To je dle mého názoru to nejideálnější období, kdy toto souostroví navštívit. Říjen, listopad, ale i prosinec. Kterýkoliv z těchto měsíců mi dává největší smysl, ačkoliv bych rád zopakoval, že letět na Kapverdy se dá kdykoliv. Počasí tu je na dovelenou u moře vhodné celoročně.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    Dobrý den, snad už naposledy 🙂 Myslíte, že RIU TOUAREG na Boa Vistě by šel na začátku února? Případné osvěžení v moři? A bazény bývají na Kapverdách vyhřívané, nebo není třeba? Děkuji moc!

    • Odpovědět

      Dobrý den Marie, na koupání je v zimě určitě Boa Vista vhodnější než Tenerife. Hotel Riu Touareg doporučuji kvůli plážím, které v jeho okolí jsou, dlouhé, liduprázdné, trochu pozor na vlny, někdy jsou velké a koupat se moc nedá. Jinak bazény tento hotel vyhřívané nemá, ani v zimě, ale i tak jsou pocitově bazény v zimě teplejší než je zdejší oceán.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Hotel Krabi Tipa Resort, Krabi, Thajsko

Thajsko (-62%): exotika s pobytem na 9 dní za 17 990 Kč

Hotel Royal Brayka, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní u zálivu s TOP pláží i korály za 8 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.