Počasí v Bulharsku

Byť je Bulharsko, země v jihovýchodním koutě Balkánského poloostrova, vyhledávanou přímořskou destinací, nesmíme opomenout jeho hornaté vnitrozemí včetně nejvyšší hory Musala (2 925 metrů). Problematika počasí v Bulharsku tak vůbec není jednoduchá. Bulharsko je příkladem země, ve které lze najít v jednu chvíli na relativně malé vzdálenosti velké teplotní rozdíly a s tím související i diametrálně odlišné počasí.

Dovolená v Bulharsku: 8 dní s all inclusive za 9 190 Kč

 

Pojďme se v tomto článku věnovat především počasí na bulharském černomořském pobřeží, pro které jsou v létě typické denní teploty okolo 30°C.

Ale opatrně!

Léto tu zdaleka netrvá tak dlouho jako v sousedním Řecku a na jeho egejských ostrovech. Zejména těm z vás, kteří plánují v Bulharsku dovolenou u moře na jiný termín, než je červenec a srpen, doporučuji věnovat následujícímu textu pár minut vašeho času a předem tak zjistit, jaké počasí v Bulharsku vás ve vašem termínu velmi pravděpodobně potká.

Podnebí — Teploty vzduchu — Teplota moře — Bouřky a déšť — Kdy nejlépe jet — Předpověď počasí

 

Seznamte se s charakteristikou podnebí i s teplotami vzduchu a moře a potom se rovněž mrkněte na aktuální počasí v Bulharsku a na předpovědi pro jednotlivá bulharská letoviska.

Podnebí

Počasí v Bulharsku

Skutečnost, že v různých částech Bulharska panují rozdílné podmínky, je do velké míry dána podnebím, které jednotlivé lokality ovlivňuje. Obecně se země dělí do 5 různých klimatických oblastí včetně vysokohorské zóny alpského typu a přechodových zón mezi následujícími dvěma typy klimatu.

V Bulharsku převládá kontinentální klima, které ho ovlivňuje zejména ze severu. Tam je Dunajská nížina, a tak zde nejsou žádné hory, které by vstupu kontinentální vzduchu na bulharské území zamezily. Kontinentální podnebí silněji ovlivňuje počasí v zimě, kdy zde vyvolává poměrně nízké teploty a přináší sněhové srážky.

V létě je výraznější vliv středomořského podnebí, které způsobuje relativně horká a suchá léta. Do středomořské klimatické zóny patří zejména jižní část Bulharska (při hranici s Řeckem a Tureckem). Horká léta však může být trochu zavádějící výraz. Rozhodně to totiž neznamená, že by zde hlavní sezóna byla teplotně srovnatelná s letním počasím na Rhodosu. Tak jako na řeckých ostrovech se v Bulharsku rozhodně neohřejete…

Teplota vzduchu

Průměrná teplota v Bulharsku činí 10,6°C (jedná se o celoroční průměr všech pozorovacích meteorologických stanic). Pobřežní části země jsou v létě teplé, ale typicky ještě o něco tepleji než na pobřeží bývá ve vnitrozemských nížinách a širokých údolích.

V letoviscích na pobřeží je v létě přes den standardně 29°C. V noci většinou teplota klesá k 22°C až k 17°C v závislosti na oblasti a aktuálních podmínkách.

Podívejte se na následující graf, který ukazuje vývoj průměrných denních i nočních teplot v průběhu roku. Data jsou pro pobřežní město Burgas v jižní části Bulharska:

Počasí Bulharsko - teplota vzduchu

Všimněte si, že teploty klesající pod bod mrazu nejsou na pobřeží výjimečné. Černomořské pobřeží je teplotně velmi podobné počasí v Chorvatsku, byť je pravda, že zde jsou teploty v zimě ještě o něco extrémnější.

Teplota moře

Voda je nejteplejší v druhé polovině léta, kdy tu moře má 26°C. Koupat se lze v září i v druhé polovině června. Ostatní měsíce tu jsou na koupání z hlediska teploty moře ne úplně vhodné.

Posuďte sami.

Graf znázorňující teplotu moře v Bulharsku ukazuje hodnoty pro letovisko Primorsko. Stejně nebo velmi podobně teplé je moře i v dalších letoviscích jako jsou Sozopol, Pomorie, Nesebar nebo Sluneční Pobřeží.

Teplota moře v Bulharsku

Bouřky a déšť

Podobně jako klima a teploty, i srážkové úhrny jsou úzce závislé na konkrétních oblastech. Zatímco na severu Bulharska prší nejvíce v období od května do června, na jihu Bulharska jsou srážky nejvydatnější v zimě, což je typický důkaz vlivu středomořského klimatu.

Při pobřeží Černého moře se déšť vyskytuje rovnoměrně, a průměrné srážkové úhrny jsou tak v jednotlivých měsících prakticky stejné. V létě zde nejvíce srážek spadne v doprovodu bouřek. Ostatně bouřková činnost je na pobřeží v některých dnech poměrně intenzivní.

Ať už do Bulharska vyrazíte kdykoliv, to, že vás u moře zastihne déšť, je mnohem pravděpodobnější než v jiných destinacích na podobné zeměpisné šířce (např. Sardinie nebo počasí na ostrově Mallorce).

Déšť v Bulharsku

Pro rychlou představu s rovnání, roční srážkový úhrn činí:

  • v Burgasu – 599 mm
  • v Praze – 525 mm

Byť rozložení srážek je jiné, celkové úhrny jsou srovnatelné.

Kdy nejlépe do Bulharska jet?

Většinou, pokud to počasí dovolí, se snažím doporučit termíny mimo hlavní letní sezónu.

Toto v případě počasí v Bulharsku neplatí!

Na návštěvu Bulharska za účelem dovolené u moře je nejlepší právě červenec a srpen. Jiné měsíce tu zaručenou garanci slunečného a teplého počasí nedávají.

Jestliže sem plánujete dovolenou na červen a nebo na září, přečtěte si charakteristiku těchto měsíců a před odjezdem či před last minute rezervací pobytu doporučuji sledovat vývoj aktuálního počasí…

Aktuální předpověď počasí

Uvádím vybrané předpovědi počasí pro Bulharsko. Předpověď pro každé níže uvedené místo naleznete v dolní části přiložené meteorologické mapy.

Nejprve předpověď pro Sluneční Pobřeží a letovisko Nesebar:

 

Předpověď pro Primorsko:

 

A předpověď počasí pro Varnu a Zlaté Písky:

 

Doporučení na závěr

Nečekejte od počasí v Bulharsku žádné zázraky, jedině tak můžete být mile překvapeni. Tím spíš pokud budete mít štěstí na zcela jasný týden s teplotami nad 32°C. Takové stálé a dlouhotrvající podmínky zde však nebývají úplným pravidlem. Je proto lepší být předem připraven to, že pár dní nemusí být zcela slunečných, ale naopak bude oblačných, popřípadě s krátkou dešťovou přeháňkou. Takový ráz počasí je pro Bulharsko zkrátka typický.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.