Měna v Bulharsku: bulharský lev

Bulharskou měnou je bulharský lev. Bulharskému lvu přísluší mezinárodní označení BGN (BGN je ekvivalentem CZK, které používáme pro české koruny), v bulharských obchodech však častěji narazíte na zkratku Lb, případně na Lv (ekvivalent českých Kč).

Na následujících řádcích prozradím, kde si v Bulharsku měnu co nejlevněji směnit, na jaké mince a na jaké bankovky se místní měna dělí, jak se pohybuje směnný kurz bulharského leva a také to, zda v bulharských letoviscích natrefíte na bankomaty.

Jaká měna je v Bulharsku?

Jeden bulharský lev se dělí na 100 stotinek.

Narazit můžete na mince v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinki a 1 Lv. Bankovky jsou pak tištěny v hodnotách 1, 2, 5, 10, 50 a 100 Lv. Jak na mincích, tak na bankovkách jsou všechny nápisy pouze v cyrilici, ale to by nikomu nemělo dělat problémy – číselnou soustavu mají totiž v Bulharsku na rozdíl třeba od SAE (viz. měna ve Spojených arabských emirátech) naštěstí stejnou.

Směnný kurz

Směnný kurz české koruny vůči bulharskému levu se v posledních několika letech pohyboval mezi 13 až 14 Kč za 1 Lv. V roce 1999 po měnové reformě v Bulharsku byla měna pevně svázána s tehdejší německou markou. Po vstupu Německa do eurozóny je bulharský lev pevně svázán s eurem: 1 EUR = 1,96 BGN.

  • 1 BGN = 13,82 CZK
  • 1 USD = 1,73 BGN

Vždy zkontrolujte aktuální směnný kurz online nebo na kurzovním lístku.

Kde si peníze směnit?

Bulharské mince a bankovky

Bulharské mince a bankovky
autor: Klearchos Kapoutsis, Flickr.com, CC BY 2.0

Bulharskou měnu si můžete směnit za české koruny ještě v ČR před tím, než do Bulharska vycestujete. Díky pevné navázanosti bulharského leva na euro je však výhodnější použít měnu eurozóny a získat tak lepší kurz (při směně z eura na leva a zpět máte mnohem větší jistotu poctivého kurzu). Eury můžete na některých místech v Bulharsku bez problémů i platit, všude ho ale neakceptují! Doporučuji vám proto na dovolenou do Bulharska vzít nebo mít u sebe i měnu bulharskou.

Stejně jako v jiných zemích je i zde možné směnit si peníze hned na letišti. Třeba na letišti v Burgasu po příletu charterem z ČR. To vám ale nedoporučuji – právě na letištích totiž narazíte na ty nejhorší kurzy. Na poště pro změnu zaplatíte obrovské poplatky.

Stále častěji nabízejí směnárenské služby i hotely a mimo turistické oblasti můžete zajít do bank.

Nejvýhodněji ve směnárnách v letoviscích

Tou nejvýhodnější alternativou jsou v Bulharsku paradoxně směnárny v centrech turistických oblastí. Kdybyste si však i tak nebyli jistí, pomůže vám rozdíl mezi nákupem a prodejem měny. Čím méně se kurzy liší, s tím výhodnější nabídkou máte co do činění.

Pozor na veksláky. Může vás zlákat velice výhodný směnný kurz, ale buďte obezřetní, aby se vám výměnou za eura nedostaly do ruky dávno neplatná bulharská měna – leva z devadesátých let.

Pokud se chcete směňování nejraději zcela vyhnout, vyberte si peníze z bankomatu pomocí platební karty. Pokud vaše banka nabízí výhodné podmínky pro výběr v zahraničí, můžete i ušetřit.

Bankomaty a platební karty

V hotelech a větších obchodech obvykle můžete platit bez problémů kartou, to ale může být v zahraničí zpoplatněno – proto se raději opět podívejte na sazby vaší banky. Platební kartu si s sebou do Bulharska ale rozhodně vezměte, může vám totiž ušetřit spoustu času a starostí s měněním peněz.

Bankomaty jsou běžné, jsou v kterémkoliv větším letovisku. Co se týče karet, fungují tu všechny embosované (klasika jak MasterCard, tak Visa). I některé neembosované karty, čili karty, které většinou nejsou vhodné do zahraničí, tu fungují. Ale osobně bych na to nespoléhal. Při výběru z bankomatu budete určitě platit poplatky za zahraniční výběr, jejich výše záleží na vaší konkrétní bance a produktu, který i ní máte zřízený.

Pokud jste dočetli až sem, tak Vám bulharská měna musí být jasná :), pojďme se nyní podívat na ceny v Bulharsku.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.