Doba letu do Ománu

Omán, jedna z nejbližších exotických destinací, je oblíbený turistický cíl zejména na podzim, v zimě a na jaře. To je doba, kdy do Ománu létají charterové spoje jak z Prahy, tak z Bratislavy. Průměrná doba letu do Ománu činí přibližně 7 hodin 35 minut. Skutečná délka letu však záleží na mnoha faktorech. A v případě letů do Ománu to platí dvojnásob!

Hned ukáži proč.

Zároveň upozorňuji na to, že, ačkoliv se let Praha – Omán jeví jako přímý, tak ve skutečnosti přímý kolikrát není. Pozor na to!

Délka letuPřímý let vs. let s mezipřistánímDoba letu

Tyto charterové lety z Prahy a z Bratislavy operuje letecká společnost Smartwings. Jsou to lety, jejichž kapacitu obsazují cestovní kanceláře svými klienty. V tuto chvíli na ně tedy nelze kupovat klasické letenky.

Délka letu aneb Kudy se do Ománu létá

To, jakou konkrétní vzdálenost během cesty vzduchem překonáte, závisí na aktuálním počasí. Zejména na aktuálním větru a na proudění v atmosféře. Dle toho se volí nejoptimálnější trať, která konkrétní délku letu do Ománu v podstatě udává.

Možné letecké tratě (Praha – Salalah) jsou různé, nejčastěji se však používá jedna ze čtyř, které ukazuji na následující mapě:

Doba letu do Ománu

Ta červená je vůbec nejpoužívanější varianta. Pro ty, které to zajímá, uvádím i její přesné trasování: VOZ L993 LIKSA DCT PEPIK DCT BERVA DCT ERGOM DCT TEGRI L605 NEKUL P975 ARTAT UP975 ERGUN UL124 BONAM L319 ROVON M317 RADID L319 DASDO UL223 LAM G666 ORSAR R784 TATLA L223 TARDI N629 GEPOT B400 ASTUN.

Délkové rozdíly jednotlivých tratí jsou minimální:

 • 3170 nm, resp. 5870 km (ta nejjižnější, přes Egypt a Saudskou Arábii)
 • 3110 nm, resp. 5760 km (ta druhá nejjižnější, přes Sinaj, Jordánsko a Saudskou Arábii)
 • 3120 nm, resp. 5780 km (ta nejsevernější fialová)
 • 3120 nm, resp. 5780 km (ta červená)

Po stejných, resp. hodně podobných tratích lze trasovat i lety z Bratislavy, případně lety z Katowic do Ománu. Z okruhu těch relativně „dostupných“ destinací z Evropy je Omán ten nejvzdálenější. Kratší je i délka letu na Kapverdy, které jsou sice o kousíček jižněji, ale vzdálenostně blíž.

Přímý let nebo mezipřistání

V úvodu jsem naznačil, že ne každý let je ve skutečnosti letem přímým. Jak to tedy vlastně je?

Kromě povětrnostních podmínek má na let vliv jednak samotné letadlo a jednak náklad, který veze. Každé letadlo (byť můžeme klidně porovnávat identické typy) je výkonově trochu jiné. S tím souvisí i jeho míra schopnosti přepravit požadovaný počet cestujících. V případě tak vzdáleného Ománu jsou všechny tyto faktory vždy zásadní. Ty rozhodují o tom, zda let bude přímý či nikoliv.

Vzhledem k tomu, že tyto charterové lety bývají prakticky vždy vyprodané, tak zde bohužel často hrozí nutnost technického mezipřistání pro dočerpání paliva.

Mezipřistání se uskutečňuje obvykle na letišti v Ras Al Khaimah ve Spojených Arabských emirátech. Let do Ras Al Khaimah trvá stejně dlouho jako doba letu do Dubaje. Pokud z nějakého důvodu nelze zvolit Ras Al Khaimah, tak se volí Bukurešť v Rumunsku, v případě, že je let do Ománu trasován jednou z jižních variant, pak se typicky mezipřistává v Heraklionu na řecké Krétě.

Doba letu

Dobu letu z Prahy do Ománu (popřípadě z jiných odletových letišť) determinuje tedy nejen samotná trať, ale i to, zda bude let realizován přímo nebo s mezipřistáním.

Dle letových řádů trvá let:

 • z Prahy do Ománu: 8 hodin 35 minut
 • z Ománu do Prahy: 8 hodin 55 minut

Přitom odlet z Prahy je typicky v 03:30 ráno, v Salalah jste v 15:05. Zpět ze Salalah je odlet v 16:15 a v Praze jste ve 22:10.

Časy v letových řádech ne vždy skutečnou délku letu reflektují (právě z důvodu aktuálního větru, apod.) Uvádím jeden konkrétní příklad letu Praha – Salalah – Praha (v listopadu 2019), který byl jak na cestě tam, tak i na cestě zpět uskutečněn s mezipřistáním:

 • Praha – Ras Al Khaimah (5 hodin 26 minut)
 • Ras al Khaimah – Salalah (1 hodina 31 minut)
 • Salalah – Ras Al Khaimah (1 hodina 33 minut)
 • Ras Al Khaimah – Praha (6 hodin 32 minut)

K tomu je nutné připočítat cca 1 hodinu navíc v každém směru nutnou na mezipřistání, tedy celkem na letu tam to dává 7 hodin 57 minut a na letu zpět 9 hodin 5 minut.

Všimněte si podstatného rozdílu v délce letu tam a zpět. To je pro řadu destinací na Arabském poloostrově typické. Doba letu do Ománu bývá vždy kratší než let zpět z Ománu do ČR.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den.prisim jak se leta praha oman sakala? Přestupuje se? Dekuji

  • Dobrý den Lenko,

   letos (myšleno v zimní sezóně 2019/2020) to bylo vždycky s jedním technickým mezipřistáním. To se dělá v Ras al Khaimah v Emirátech. Nicméně tam se nepřestupuje ani nevystupuje, jen se dočerpá palivo. Tak jako tak tam to letadlo většinou hodinu na zemi je. Aktuálně spoje do Salalah (jak z Prahy, tak z Bratislavy) operují pro společnost Smartwings většinou slovenská letadla.

 • Odpovědět

  Dobrý den jaké jsou podmínky do Omanu

  • Dobrý den Iveto,
   aktuální podmínky vstupu do Ománu pro občany ČR jsou nesledující:
   – platné očkování (min. 14 dní po druhé dávce)
   – negativní PCR test (max. 72h starý) – možno ho absolvovat i po příletu hned v Ománu, ale to bych nedoporučoval
   – vyplněný příjezdový formulář
   – nutná nainstalovaná aplikace Tarrasud+

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Aladdin Beach Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (-56%): All Inclusive dovolená v Hurghadě levně za 7 290 Kč

Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.