Pokud používáte Tripito.cz, souhlasíte s naší cookie policy.
Víza do Ománu jsou pro vstup do země až na některé výjimky, které hned ukáži, potřeba. Obecně platí, že každý, kdo sem míří na dovolenou, musí o vízum do Ománu zažádat. Žádost je snadná a lze ji vyřídit online prostřednictvím portálu https://evisa.rop.gov.om/en/home. Postup žádosti si v rámci tohoto průvodce ománskými vízy společně krok za krokem projdeme.
Obsah průvodce:
O problematice ománských víz lze najít řadu informací online. Upozorňuji na to, že mnoho z těchto dohledatelných zdrojů není aktuálních a některé z nich jsou dokonce i zavádějící 🙁 Tato skutečnost byla hlavní motivací, která vedla k sepsání tohoto článku. Průvodce držím aktuální. Jeho poslední aktualizace proběhla v květnu 2020.
Potřebujete-li se k problematice víz do Ománu na cokoliv dodatečného zeptat, využijte k tomu diskuzi dole pod článkem.
Ománské úřady nabízí širokou škálu víz. Pro občany České i Slovenské republiky, stejně tak jako pro občany kterékoliv jiné země EU, jsou pro účel turismu aktuálně využitelná tato víza:
Vízum 36B je na rozdíl od prvních dvou uvedených tzv. multiple entry visa. Držitele opravňuje k opakovaným vstupům do Ománu v rámci 1 roku s tím, že délka jednoho pobytu může činit max. 30 dní.
Ten, kdo v Ománu přestupuje z jedné letecké linky na druhou, může pro návštěvu země (tedy pro opuštění tranzitního prostoru letiště) využít tranzitní víza:
Tato povolení jsou udělována na letištích, netřeba tak o ně žádat předem.
Vízum je zpoplatněné. Výše poplatku se odvíjí od typu víza. Aktuální ceny jsou následující:
Jeden ománský rijál (OMR, někdy též označovaný jako RO) vychází na cca 65 Kč.
Ománská strana upozorňuje, že poplatek je nevratný a jeho zaplacení ještě neznamená, že vám bude vízum skutečně uděleno. Dojde-li při online žádosti u platby k nějakým potížím (např. poplatek nelze uhradit nebo částka je naopak z karty stržena, ale není přiřazena k žádosti), je nutné se s prosbou o pomoc obrátit na jeden z oficiálních kontaktů:
Překročíte-li délku pobytu, ke které vás ománské vízum opravňuje, za každý jeden extra den zaplatíte při odjezdu z Ománu pokutu ve výši 10 OMR. Délku pobytu lze u turistických víz na 10 či 30 dní (typy 26A a 26B) jednou prodloužit, tedy buď o dalších 10 nebo o dalších 30 dní. Prodloužení platnosti víza je možné provést ve všedních dnech (neděle až čtvrtek) u „Visa Information“ přepážky na letišti v Muscatu.
Žádosti probíhají v online režimu prostřednictvím stránek https://evisa.rop.gov.om/en/home.
Klikněte na „Apply for tourist visa„, čímž budete přesměrováni na přihlašovací dialog. Vzhledem k tomu, že je nejprve nutné si v systému vytvořit registraci, vyberte volbu „Register new user“. Po odeslání formuláře a po potvrzení emailu se můžete do systému přihlásit. Po přihlášení zvolte „Apply for visa“ a dále „Apply for unsponsored visa„. Budete vyzváni k zadání národnosti. Následně vyberte „No“ u otázky, zda jste residentem GCC. V dalším kroku zvolte konkrétní typ víza a vyplňte požadované údaje, které se u jednotlivých typů mohou lišit.
K žádosti budete muset přiložit i scan vašeho pasu i vaši fotografii. Postačí telefonem vyfotit jak váš pas, tak tvář. Dejte pozor na to, že by ani jeden z dokumentů neměl přesahovat velikost 512 kB. V posledním kroku je vízum třeba zaplatit platební kartou.
Po úhradě ceny přijde potvrzení žádosti na váš email. Samotné vízum do Ománu je obvykle vystavené do 4 pracovních dní. Nenechávejte online žádost na poslední chvíli. Nejideálnější je ji odeslat 1 až 2 týdny před plánovaným příletem.
Pohlídejte si platnost pasu, která stejně jako v případě platnosti pasu do Egypta, musí činit min. 6 měsíců ode dne, kdy plánujete do Ománu vstoupit.
Pro turistická víza do Ománu platí i další podmínky:
Upozorňuji také na to, že ode dne, kdy je turistické vízum do Ománu vydáno, je platné 1 měsíc. Jinými slovy musíte do Ománu přiletět nejpozději do 1 měsíce, jinak vízum platit nebude a do země vás nepustí.
Ačkoliv z aktuálních zkušeností cestovatelů vyplývá, že je možné dostat povolení ke vstupu do země přímo na letišti (podobně to funguje třeba s vízy do Egypta), oficiálně ománské úřady časovou dostupnost této možnosti nikde nespecifikují.
Proto na to doporučuji nespoléhat a vízum si vyřídit předem online.
Ománské vízum nebudete potřebovat, pokud plánujete návštěvu Ománu z Dubaje. Jedná se o typ 21A, který, za předpokladu, že v době vstupu do Ománu máte platné povolení k pobytu v dubajském emirátu na dalších 21 dní, umožňuje přímý vstup z Dubaje do Ománu bez víza. Tedy přes hraniční přechod Al-Wajajah, popř. prostřednictvím přímého letu nebo lodního spoje mezi Dubají a Muscatem. Maximální délka pobytu v Ománu pak je rovněž 21 dní.
Vízum do Ománu není potřeba ani v případě, kdy v zemi na některém ze zdejších letištích (typicky to je v hlavním městě Muscatu) přestupujete a přitom neplánujete opouštět tranzitním prostor letiště. Pokud si však Omán chcete alespoň zběžně prohlédnout, a tranzitní prostor tak chcete upustit, bez jednoho z tranzitních víz se neobejdete.