Vízum do Ománu

Víza do Ománu jsou pro vstup do země až na některé výjimky, které hned ukáži, potřeba. Obecně platí, že každý, kdo sem míří na dovolenou, musí o vízum do Ománu zažádat. Žádost je snadná a lze ji vyřídit online prostřednictvím portálu https://evisa.rop.gov.om/en/home. Postup žádosti si v rámci tohoto průvodce ománskými vízy společně krok za krokem projdeme.

Obsah průvodce:

O problematice ománských víz lze najít řadu informací online. Upozorňuji na to, že mnoho z těchto dohledatelných zdrojů není aktuálních a některé z nich jsou dokonce i zavádějící 🙁 Tato skutečnost byla hlavní motivací, která vedla k sepsání tohoto článku. Průvodce držím aktuální. Jeho poslední aktualizace proběhla v květnu 2020.

Potřebujete-li se k problematice víz do Ománu na cokoliv dodatečného zeptat, využijte k tomu diskuzi dole pod článkem.

Typy víz

Ománské úřady nabízí širokou škálu víz. Pro občany České i Slovenské republiky, stejně tak jako pro občany kterékoliv jiné země EU, jsou pro účel turismu aktuálně využitelná tato víza:

 • turistické vízum na 10 dní (typ 26A)
 • turistické vízum na 30 dní (typ 26B)
 • turistické vízum na 1 rok (typ 36B)

Vízum 36B je na rozdíl od prvních dvou uvedených tzv. multiple entry visa. Držitele opravňuje k opakovaným vstupům do Ománu v rámci 1 roku s tím, že délka jednoho pobytu může činit max. 30 dní.

Ten, kdo v Ománu přestupuje z jedné letecké linky na druhou, může pro návštěvu země (tedy pro opuštění tranzitního prostoru letiště) využít tranzitní víza:

 • tranzitní vízum na 24 hodin (typ 23A)
 • tranzitní vízum na 72 hodin (typ 23B)

Tato povolení jsou udělována na letištích, netřeba tak o ně žádat předem.

Cena víza do Ománu

Vízum je zpoplatněné. Výše poplatku se odvíjí od typu víza. Aktuální ceny jsou následující:

 • žádost o typ 26A – cena činí 5 OMR
 • žádost o typ 26B – cena činí 20 OMR
 • žádost o typ 36B – cena činí 50 OMR
 • žádost o typ 23A i 23B – cena 5 OMR

Jeden ománský rijál (OMR, někdy též označovaný jako RO) vychází na cca 65 Kč.

Ománská strana upozorňuje, že poplatek je nevratný a jeho zaplacení ještě neznamená, že vám bude vízum skutečně uděleno. Dojde-li při online žádosti u platby k nějakým potížím (např. poplatek nelze uhradit nebo částka je naopak z karty stržena, ale není přiřazena k žádosti), je nutné se s prosbou o pomoc obrátit na jeden z oficiálních kontaktů:

 • + 968 24290942
 • + 968 24290827
 • Info-OmaneVisa@rop.gov.om

Překročíte-li délku pobytu, ke které vás ománské vízum opravňuje, za každý jeden extra den zaplatíte při odjezdu z Ománu pokutu ve výši 10 OMR. Délku pobytu lze u turistických víz na 10 či 30 dní (typy 26A a 26B) jednou prodloužit, tedy buď o dalších 10 nebo o dalších 30 dní. Prodloužení platnosti víza je možné provést ve všedních dnech (neděle až čtvrtek) u „Visa Information“ přepážky na letišti v Muscatu.

Jak vyplnit žádost o vízum do Ománu

Žádosti probíhají v online režimu prostřednictvím stránek https://evisa.rop.gov.om/en/home.

Omán vízum

Klikněte na „Apply for tourist visa„, čímž budete přesměrováni na přihlašovací dialog. Vzhledem k tomu, že je nejprve nutné si v systému vytvořit registraci, vyberte volbu „Register new user“. Po odeslání formuláře a po potvrzení emailu se můžete do systému přihlásit. Po přihlášení zvolte „Apply for visa“ a dále „Apply for unsponsored visa„. Budete vyzváni k zadání národnosti. Následně vyberte „No“ u otázky, zda jste residentem GCC. V dalším kroku zvolte konkrétní typ víza a vyplňte požadované údaje, které se u jednotlivých typů mohou lišit.

K žádosti budete muset přiložit i scan vašeho pasu i vaši fotografii. Postačí telefonem vyfotit jak váš pas, tak tvář. Dejte pozor na to, že by ani jeden z dokumentů neměl přesahovat velikost 512 kB. V posledním kroku je vízum třeba zaplatit platební kartou.

Po úhradě ceny přijde potvrzení žádosti na váš email. Samotné vízum do Ománu je obvykle vystavené do 4 pracovních dní. Nenechávejte online žádost na poslední chvíli. Nejideálnější je ji odeslat 1 až 2 týdny před plánovaným příletem.

Na co si dát pozor

Pohlídejte si platnost pasu, která stejně jako v případě platnosti pasu do Egypta, musí činit min. 6 měsíců ode dne, kdy plánujete do Ománu vstoupit.

Pro turistická víza do Ománu platí i další podmínky:

 • měli byste mít zpáteční letenku a v Ománu mít zarezervovaný hotel
 • nesmíte současně mít jiné platné ománské vízum

Upozorňuji také na to, že ode dne, kdy je turistické vízum do Ománu vydáno, je platné 1 měsíc. Jinými slovy musíte do Ománu přiletět nejpozději do 1 měsíce, jinak vízum platit nebude a do země vás nepustí.

Vyřízení víza po příletu na letišti

Ačkoliv z aktuálních zkušeností cestovatelů vyplývá, že je možné dostat povolení ke vstupu do země přímo na letišti (podobně to funguje třeba s vízy do Egypta), oficiálně ománské úřady časovou dostupnost této možnosti nikde nespecifikují.

Proto na to doporučuji nespoléhat a vízum si vyřídit předem online.

Omán bez víza

Ománské vízum nebudete potřebovat, pokud plánujete návštěvu Ománu z Dubaje. Jedná se o typ 21A, který, za předpokladu, že v době vstupu do Ománu máte platné povolení k pobytu v dubajském emirátu na dalších 21 dní, umožňuje přímý vstup z Dubaje do Ománu bez víza. Tedy přes hraniční přechod Al-Wajajah, popř. prostřednictvím přímého letu nebo lodního spoje mezi Dubají a Muscatem. Maximální délka pobytu v Ománu pak je rovněž 21 dní.

Vízum do Ománu není potřeba ani v případě, kdy v zemi na některém ze zdejších letištích (typicky to je v hlavním městě Muscatu) přestupujete a přitom neplánujete opouštět tranzitním prostor letiště. Pokud si však Omán chcete alespoň zběžně prohlédnout, a tranzitní prostor tak chcete upustit, bez jednoho z tranzitních víz se neobejdete.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   9
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, nemáte zkušenost s touto situací?
  Letíme s cestou společností Oman air na dovolenou a aktuálně nám změnili zpáteční let s mezipřistáním na cca 14 hod. Od Oman air máme zařízený hotel na tuto dobu, protože cestujeme s miminkem. Na hotel máme voucher a je oficiálně součástí letenky od nich. Je třeba, abychom si předem zařizovali vízum na 10 dní, které je nabízeno jako minimum? Nebo dostaneme na místě tranzitní vízum na 24 hod. automaticky. Přílet tam máme kolem půlnoci, tak to nechceme řešit za pochodu až tam a nikde jsem se to nedočetla. Díky moc za případnou odpověď. Markéta

 • Odpovědět

  Dobrý den.chceme letět do Ománu a máme v pase vízum z Jordánska.nevadí?

  • Odpovědět

   Dobrý den Gábino, nevím o tom, že by toto nějak pro vstup do Ománu vadilo.

 • Odpovědět

  Dobry den, odeslala jsem Visum, ale nebylo schvaleno, request for more Informations. Nemuzu ale rozkliknout to “ i“, takze nevim co mam doplnit. A jasne, ze to delam na posledni chvili:)
  Ahoj
  Renata

  • Odpovědět

   Dobrý den Renato, nejde vám aplikace o vízum vyplnit znovu. To by bylo první, co bych zkoušel.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Rada bych si zazadala o turisticke vizum do Omanu ale pri vyplneni udaju na strankach se nemuzu dostat na dalsi krok (scan pasu a fotografie) protoze mi to neuznava moje cislo pasu. Muzu se zeptat zda jste mel podobny problem pri vyplneni zadosti?

  • Odpovědět

   Dobrý den Katko, nikoliv, podobný problém jsem neměl. Stále se vás přes ten krok nepodařilo dostat? Není možné, že tam máte nějaký neplatný znak, který do onoho pole nepatří?

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  děkuji Vám za skvělý popis a uvedená doporučení.
  Vše na https://evisa.rop.gov.om/en/home funguje skvěle, jen se se mi nabízí pro turistiku pouze typ 26B pro 30 dní, nikoliv možnost 26A pro 10 dní a ta by mi stačila.
  Můžete mi prosím poradit jak postupovat ?
  Děkuji moc a přeji krásný den
  Petr Štrof

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře,
   díky za dotaz, sám jsem to nyní zkoušel a skutečně možnost 10 denního turistického víza to nyní nenabízí, byť mezi jednotlivými typy víz je 26A stále v oficiálním zdroji dohledatelné. Každopádně při žádosti to nabízí pouze 26B, popř. 36B. Proč tomu tak je na 100% sice nevím, ale předpokládám, že důvody jsou covidové.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.