Vízum do Ománu

Víza do Ománu jsou pro vstup do země až na některé výjimky, které hned ukáži, potřeba. Obecně platí, že každý, kdo sem míří na dovolenou, musí o vízum do Ománu zažádat. Žádost je snadná a lze ji vyřídit online prostřednictvím portálu https://evisa.rop.gov.om/en/home. Postup žádosti si v rámci tohoto průvodce ománskými vízy společně krok za krokem projdeme.

Obsah průvodce:

O problematice ománských víz lze najít řadu informací online. Upozorňuji na to, že mnoho z těchto dohledatelných zdrojů není aktuálních a některé z nich jsou dokonce i zavádějící 🙁 Tato skutečnost byla hlavní motivací, která vedla k sepsání tohoto článku. Průvodce držím aktuální. Jeho poslední aktualizace proběhla v květnu 2020.

Potřebujete-li se k problematice víz do Ománu na cokoliv dodatečného zeptat, využijte k tomu diskuzi dole pod článkem.

Typy víz

Ománské úřady nabízí širokou škálu víz. Pro občany České i Slovenské republiky, stejně tak jako pro občany kterékoliv jiné země EU, jsou pro účel turismu aktuálně využitelná tato víza:

 • turistické vízum na 10 dní (typ 26A)
 • turistické vízum na 30 dní (typ 26B)
 • turistické vízum na 1 rok (typ 36B)

Vízum 36B je na rozdíl od prvních dvou uvedených tzv. multiple entry visa. Držitele opravňuje k opakovaným vstupům do Ománu v rámci 1 roku s tím, že délka jednoho pobytu může činit max. 30 dní.

Ten, kdo v Ománu přestupuje z jedné letecké linky na druhou, může pro návštěvu země (tedy pro opuštění tranzitního prostoru letiště) využít tranzitní víza:

 • tranzitní vízum na 24 hodin (typ 23A)
 • tranzitní vízum na 72 hodin (typ 23B)

Tato povolení jsou udělována na letištích, netřeba tak o ně žádat předem.

Cena víza do Ománu

Vízum je zpoplatněné. Výše poplatku se odvíjí od typu víza. Aktuální ceny jsou následující:

 • žádost o typ 26A – cena činí 5 OMR
 • žádost o typ 26B – cena činí 20 OMR
 • žádost o typ 36B – cena činí 50 OMR
 • žádost o typ 23A i 23B – cena 5 OMR

Jeden ománský rijál (OMR, někdy též označovaný jako RO) vychází na cca 65 Kč.

Ománská strana upozorňuje, že poplatek je nevratný a jeho zaplacení ještě neznamená, že vám bude vízum skutečně uděleno. Dojde-li při online žádosti u platby k nějakým potížím (např. poplatek nelze uhradit nebo částka je naopak z karty stržena, ale není přiřazena k žádosti), je nutné se s prosbou o pomoc obrátit na jeden z oficiálních kontaktů:

 • + 968 24290942
 • + 968 24290827
 • Info-OmaneVisa@rop.gov.om

Překročíte-li délku pobytu, ke které vás ománské vízum opravňuje, za každý jeden extra den zaplatíte při odjezdu z Ománu pokutu ve výši 10 OMR. Délku pobytu lze u turistických víz na 10 či 30 dní (typy 26A a 26B) jednou prodloužit, tedy buď o dalších 10 nebo o dalších 30 dní. Prodloužení platnosti víza je možné provést ve všedních dnech (neděle až čtvrtek) u „Visa Information“ přepážky na letišti v Muscatu.

Jak vyplnit žádost o vízum do Ománu

Žádosti probíhají v online režimu prostřednictvím stránek https://evisa.rop.gov.om/en/home.

Omán vízum

Klikněte na „Apply for tourist visa„, čímž budete přesměrováni na přihlašovací dialog. Vzhledem k tomu, že je nejprve nutné si v systému vytvořit registraci, vyberte volbu „Register new user“. Po odeslání formuláře a po potvrzení emailu se můžete do systému přihlásit. Po přihlášení zvolte „Apply for visa“ a dále „Apply for unsponsored visa„. Budete vyzváni k zadání národnosti. Následně vyberte „No“ u otázky, zda jste residentem GCC. V dalším kroku zvolte konkrétní typ víza a vyplňte požadované údaje, které se u jednotlivých typů mohou lišit.

K žádosti budete muset přiložit i scan vašeho pasu i vaši fotografii. Postačí telefonem vyfotit jak váš pas, tak tvář. Dejte pozor na to, že by ani jeden z dokumentů neměl přesahovat velikost 512 kB. V posledním kroku je vízum třeba zaplatit platební kartou.

Po úhradě ceny přijde potvrzení žádosti na váš email. Samotné vízum do Ománu je obvykle vystavené do 4 pracovních dní. Nenechávejte online žádost na poslední chvíli. Nejideálnější je ji odeslat 1 až 2 týdny před plánovaným příletem.

Na co si dát pozor

Pohlídejte si platnost pasu, která stejně jako v případě platnosti pasu do Egypta, musí činit min. 6 měsíců ode dne, kdy plánujete do Ománu vstoupit.

Pro turistická víza do Ománu platí i další podmínky:

 • měli byste mít zpáteční letenku a v Ománu mít zarezervovaný hotel
 • nesmíte současně mít jiné platné ománské vízum

Upozorňuji také na to, že ode dne, kdy je turistické vízum do Ománu vydáno, je platné 1 měsíc. Jinými slovy musíte do Ománu přiletět nejpozději do 1 měsíce, jinak vízum platit nebude a do země vás nepustí.

Vyřízení víza po příletu na letišti

Ačkoliv z aktuálních zkušeností cestovatelů vyplývá, že je možné dostat povolení ke vstupu do země přímo na letišti (podobně to funguje třeba s vízy do Egypta), oficiálně ománské úřady časovou dostupnost této možnosti nikde nespecifikují.

Proto na to doporučuji nespoléhat a vízum si vyřídit předem online.

Omán bez víza

Ománské vízum nebudete potřebovat, pokud plánujete návštěvu Ománu z Dubaje. Jedná se o typ 21A, který, za předpokladu, že v době vstupu do Ománu máte platné povolení k pobytu v dubajském emirátu na dalších 21 dní, umožňuje přímý vstup z Dubaje do Ománu bez víza. Tedy přes hraniční přechod Al-Wajajah, popř. prostřednictvím přímého letu nebo lodního spoje mezi Dubají a Muscatem. Maximální délka pobytu v Ománu pak je rovněž 21 dní.

Vízum do Ománu není potřeba ani v případě, kdy v zemi na některém ze zdejších letištích (typicky to je v hlavním městě Muscatu) přestupujete a přitom neplánujete opouštět tranzitním prostor letiště. Pokud si však Omán chcete alespoň zběžně prohlédnout, a tranzitní prostor tak chcete upustit, bez jednoho z tranzitních víz se neobejdete.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.