Kam na dovolenou v březnu

Zatímco milovníci sjezdového lyžování míří na poslední zasněžené svahy, teplomilové řeší, kam na dovolenou v březnu k moři. Pravdou je, že březen jakožto měsíc, kdy se jezdí za teplem, je čím dál tím oblíbenějším termínem.

A není divu.

Roli hrají jednak dobíhající jarní prázdniny, ale především cenová dostupnost leckterých dříve nedosažitelných destinací. Kde v březnu panuje příjemné letní počasí? Kam na jaře letět tak, aby to nestálo moc a byla tam záruka teplého moře.

Inspirujte se mými tipy.

V klidu si je projděte. A přečtěte si, jaké výhody i nevýhody každá z destinací v březnu skýtá:

Zanzibar | Egypt | Omán | Emiráty | Kanárské ostrovy | Kapverdy

 

Řadu z těchto míst znám osobně. Ke každému z nich se vyjádřím na rovinu a upřímně. Řeknu na co si dát v dané oblasti pozor a povím, které konkrétní lokality bych v daných destinacích volil a z jakého důvodu.

Dovolte mi nejprve představit typickou exotickou destinaci. Dle mého názoru nejlevnější možnou exotiku vůbec.

Zanzibar

Ano. Většina exotických destinací ala Dominikánská republika, Maledivy nebo Mauricius je obvykle velmi drahá. Ovšem to ne vždy platí pro Zanzibar. Ostatně právě dovolená na Zanzibaru dlouhodobě patří mezi exotickými zájezdy k těm cenově nejdostupnějším.

Přesvědčte se sami:

>> Volné zájezdy na Zanzibar za 25 000 Kč <<

Na Zanzibar příliš nedoporučuji jezdit koncem března. Z hlediska počasí na Zanzibaru je mnohem lepší začátek měsíce. Nezapomeňte, že to je tropická destinace, ve které se střídají monzunová období. Rozhodně zde tedy ne vždy obloha vypadá podobně jako na fotografii:

Kam na dovolenou v Březnu - třeba na Zanzibar

Přečtěte si, kdy je nejlepší jet na Zanzibar. Zjistíte, že právě jeden takový monzun tu obvykle v druhé polovině března začíná. Jinými slovy v únoru a na začátku března ano, ale na konci měsíce, natož sem jezdit na dovolenou v dubnu nedoporučuji. Zatažená obloha doprovázená dešti je tu v této době dost obvyklá.

Předem je vhodné vědět i to, že možnost koupání v oceánu, který tu je mimochodem v březnu vyhřátý na perfektních 29°C, na mnoha místech znemožňuje odliv na Zanzibaru. Je proto dobré volit taková místa, kde nejsou odlivy příliš veliké. Pokud možno, tak se vyvarujte východnímu pobřeží. Naopak volte to západní, kde mezi cenově dostupné hotely patří Palumbo Kendwa nebo 4* resort My Blue v letovisku Nungwi.

Březen v Egyptě

Zatímco Zanzibar je nejlevnější exotická destinace, Egypt je vůbec tou nejlevnější destinací z celého březnového seznamu. V březnu se často dá do Egypta vyrazit na týden s All Inclusive i za 8 770 Kč. Navíc tady déšť v žádném případě nehrozí.

Počasí v Egyptě v březnu je slunečné a je teplo. Standardní vývoj teplot v průběhu typického březnové dne je zde následující:

Teploty v březnu v Egyptě

Největším lákadlem pobřeží Rudého moře jsou jeho podmínky na potápění. Podmořský svět je zejména v oblastech Sharm el Sheikhu a Marsa Alam skutečně nádherný. Kombinace nízkých cen, příjemných teplot a krásného šnorchlování dělá z Egypta nejoblíbenější destinaci, kam na Velikonoce k moři. Zároveň to je dobrá destinace, kam na dovolenou s dětmi. Není relativně tak daleko a najdete zde řadu hotelů s celými akvaparky.

Pokud se pro Egypt rozhodnete, počítejte akorát s tím, že průměrná teplota moře pro březen zde činí 23°C v případě Marsa Alam a 22°C v případě ostatních oblastí. Na koupání to je, ale na dlouhé pobyty v moři to bez tenkých neoprénů na přelomu zimy a jara ještě moc není.

Z toho důvodu doporučuji volit jih Egypta a ideálně vybrat takový hotel, který nabízí možnost koupání v lagunách či uzavřených a mělkých zátokách. Je to třeba Gorgonia na jihu Marsa Alam nebo 20 km od ní vzdálený hotel Fantazia Resort Marsa Alam. Oba patří mezi ty nejjižněji položené hotely v Egyptě a oba nabízí několikero lagun, které bývají teplejší než okolní moře.

 

Omán

Moře s výrazně teplejší vodou než v Egyptě najdete v Ománu. V zimě i na jaře doporučuji jeho jižní část, pobřeží s dlouhými písečnými plážemi u Indického oceánu. Salalah, která tu je v podstatě jediným větším městem a letoviskem zároveň, nabízí březnovou teplotu vody rovnou 26°C. A není to jen teplota moře, jsou to i vysoké teploty, které do této části Arabského poloostrova lákají na jaře na dovolenou k moři.

Vzduch zde přes den má 30°C, v noci a ráno 21°C.

Omán není nejlevnější destinací. Na druhou stranu zejména Salalah nabízí velmi komfortní hotely blízko nádherných pláží, příkladem je 5* hotel Millenium Resort Salalah, kam v době psaní tohoto článku vychází nejlevnější týdenní pobyt s light all inclusive na 23 090 Kč za osobu.

Březen dovolená Salalah, Omán

Emiráty

Zůstaneme ještě na Arabském poloostrově. Totiž i Spojené arabské emiráty nabízí ideální podmínky.

Na návštěvu Emirátů je dle mého názoru březen tím nejlepším měsícem. Navštívit ta nejzajímavější místa Dubaje, prozkoumat Dubai Mall a před ním stojí Burj Khalifu, dojet si do Abu Dhabí, odpočinout si na plážích v Dubaji či v Ras Al Khaimah nebo z Ras al Khaimah podniknout nějaké výlety. Období jara je v Emirátech na všechny tyto aktivity z hlediska teplot perfektní!

>> Dovolená v Emirátech (8 dní) za 12 000 Kč <<

Denní teploty tu vypadají následovně:

Teploty v březnu v Emirátech

Podrobné čtení o počasí v Emirátech v březnu najdete zde. Upřímně řečeno nevím, co víc k tomu dodat. Pokud máte rádi teplo, tak bych v ryzí zimě (tím myslím především leden a únor) byl s Emiráty opatrný. Naopak brzké jaro je tou nejlepší volbou.

Je-li vaším cílem odpočinek u moře, není od věci, podobně jako v Egyptě, volit z důvodu vyšší teploty vody (má obvykle 22°C) lokality s mělčím moře, lokality s nejrůznějšími zálivy a zátokami.

Například na umělém ostrově vybudovaný hotel Hampton by Hilton Marjan Island nebo ve stejné lokalitě ležící, ale standardně o něco dražší DoubleTree by Hilton.

Podobné koupání nabízí i řada resortů na Palm Jumeriah nebo přímo v Dubaji ležící Riu Dubai.

Kanárské ostrovy v březnu

Kdo má rád aktivnější typ dovolené, nechť volí Kanárské ostrovy.

Proč?

Panují tu příjemné teploty typicky přes den dosahující k 22°C. Není tedy žádné vedro, ale tak akorát na výlety, procházky nebo horskou turistiku ve vnitrozemí jednotlivých ostrovů. Lákavý je výšlap sopečnou krajinou na nejvyšší horu Španělska Pico de Teide na ostrově Tenerife:

Kanárské ostrovy březen

Krom tohoto vulkánu stojí za vidění celý okolní národní park Teide a rozhodně nevynechte ani návštěvu Loro parku u Puerto de la Cruz.

Kanárské ostrovy standardně nejsou nejlevnější, ale zrovna jarní termíny cenově atraktivní být umí. Ostatně před časem jsem vás zde na stránkách upozorňoval na týdenní all inclusive dovolenou na Fuerteventuře za 12 490 Kč. Tak jako u výše zmíněných destinací, i zde dodám teplotu vody, ačkoliv rovnou říkám, že na koupání v moři to v březnu moc není. Teplota moře činí 19°C. Koupat se zde v moři na jaře dá, ale až do poloviny května to je přeci jenom dost studené.

Kapverdské ostrovy

V porovnání s Kanárskými ostrovy je doba letu na Kapverdské ostrovy o 2 hodiny delší. Stejně tak jako Kanáry, i Kapverdy jsou situovány nedaleko západních břehů Afriky, ovšem leží výrazně jižněji. Právě proto jsou Kapverdy v porovnání s Kanárskými ostrovy celoročně teplejší.

Ostrovy, na nichž jsou vybudovány hotely u pláží a na které se přímo z Prahy celý rok létá, se jmenují Boa Vista a Sal. Nutno podotknout, že obě tyto destinace jsou prakticky výhradně „plážové“. Jejich vnitrozemí jsou vyprahlá, písečná a víceméně rovinatá. Zkrátka na turistiku nevhodná. Letět na Kapverdy za teplem v březnu je dobrý nápad, ale není to ideální destinace pro toho, kdo se po dvou dnech strávených v hotelovém resortu začíná nudit.

Doporučuji zdejší největší, přesto poklidné letovisko Santa Maria na jižním cípu Salu. Je tu celá řada hotelů, k těm levnějším patří OA Belorizonte nebo Halos Casa Resort. Výhodou Santa Marie je nádherná a velká pláž, na níž obvykle nejsou tak velké vlny jako na plážích na Boa Vistě.

Ještě pohled na pobřeží Indického oceánu u ománského Salalah:

Na jaře za teplem do Ománu, Salalah

Hodláte-li si zkrátit čekání na léto a vyrazit za sluníčkem k moři, tak lepší destinace (ve smyslu jejich blízkosti i ceny), kam na dovolenou v březnu, než je těchto šest, nenajdete. Řada z nich je vhodná i na dovolenou v zimě, v únoru. V dřívějších, tedy zimních termínech prioritně doporučuji Zanzibar, Omán a Kapverdy.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  s dcerou (6 let) plánuji moře, teplo a sluníčko o jarních prázdninách. Bohužel nám letos vyšly na první týden v únoru… Je Egypt dobrý nápad?
  Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzko,

   podrobně popisuji počasí v Egyptě v únoru zde. Mrkněte se na to. Vedra nečekejte, ale teplo tu i takto na začátku únoru bývá. A v moři, které má v tuto dobu 22°C se koupat celkem bez problémů dá. Jasně, je to osvěžující, ale vykoupete se. V každém případě je doporučuji takto v zimě volit Marsa Alam, severněji položené egyptské regiony raději ne.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.