Příliv a odliv na Zanzibaru

Ostrov Zanzibar má krásné pláže, ale i velký příliv a odliv. Zejména odliv na Zanzibaru je to, co mnohé po příjezdu zaskočí. Není divu. V leckterých částech ostrova moře ustupuje přes 1 km daleko.

Je s tím buď potřeba počítat nebo vybrat takovou lokalitu na Zanzibaru, kde rozdíl mezi přílivem a odlivem není tak veliký. Ideálně Kendwa či Nungwi:

Zanzibar: 8 dní za 22 213 Kč v oblasti Nungwi s minimálním odlivem

 

Každému proto doporučuji se s charakterem zdejšího pobřeží seznámit, ať nejste na místě nemile překvapeni.

Charakter pobřežíOdliv na východním pobřežíHotely s malým odlivemKdy příliv a odliv nastává

 

Pro jednodušší orientaci i snazší výběr konkrétní resortu uvedu u výčet hotelů, u nichž je odliv minimální.

Dmutí & charakter pobřeží

Dmutí mořské hladiny, jak se správně přiliv a odliv nazývají, vzniká díky slapovým silám, které na vodní hladinu (ať už oceánů, moří či velkých jezer) působí. Velikost dmutí je jednak podmíněna konkrétním místem na Zemi a vzájemnou polohou Země, Měsíce a Slunce. Vliv na velikost přílivu a odlivu má však i charakter samotného pobřeží, zejména pak tvar pobřeží a úhel sklonu mořského dna. Zanzibar leží ne úplně daleko od severozápadních břehů Madagaskaru, kde se výška hladiny oceánu mění o více jak 4 metry!

Někdy je to na Zanzibaru hodně podobné!

Často zde činí rozdíl hladin 3 až 4 metry. Samozřejmě v závislosti na konkrétním místě i dni.

Velikost ve smyslu změny výšky mořské hladiny je jedna věc, velikost ve smyslu ústupu hladiny od pobřeží je druhá věc. Právě vzdálenost ústupu moře je to, co vás na Zanzibaru může potrápit. Mnohde to zde totiž při vrcholícím odlivu vypadá takto:

Zanzibar příliv a odliv

Ústup je samozřejmě přímo determinován změnou výšky hladiny a zároveň dnem a jeho sklonem. Tam, kde je sklon minimální, je velikost odlivu ve smyslu ústupu oceánu nejevidentnější.

Odliv na východním pobřeží

Právě východní pobřeží Zanzibaru má odliv největší. Při odlivu zde moře ustupuje o jeden, místy dokonce o dva kilometry!

Ano, slyšíte správně.

Ačkoliv to neplatí celoplošně, na cca 95% východního pobřeží ostrova skutečně oceán ustupuje tak daleko. Pobřežní dno je zde velmi mělké a rovné, z převážné části je tvořeno starým korálovým podložím. Tento původní korálový pás se, podobně jako tomu je v egyptském Marsa Alam, táhne podél pláží a je dobře patrný ze satelitních snímků:

Zanzibar - satelitní snímek pobřeží

V době přílivu nikterak nevadí. Naopak. Vytváří ideální podmínky pro koupání i šnorchlování, za přílivu je totiž moře tak akorát hluboké.

Problém nastává při odlivu. Na řadě míst je totiž tento pás hodně široký:

  • Kiwengwa
  • Pongwe
  • Uroa
  • Pingwe
  • Dongwe

Nejen v těchto oblastech je mělké podloží jeden až dva kilometry široké. Během odlivu tak voda z tohoto pobřežního pásu rychle mizí. Zůstávají po ní jen malé lagunky, typicky na koupání nevhodné. S opatrností nebo za doprovodu některého z domorodců se lze po pásu vstříc oceánu vydat. Nutná je však obuv, jinak hrozí poranění od ostrých korálů a mořských ježků. Cestou lze často spatřit plno hvězdic, murén i malých rybek.

Pohled na pobřeží (na fotografii za přílivu) v oblasti Pongwe:

Odliv na východním pobřeží Zanzibaru

Na jednu stranu je magické, jak rychle se zde tvář pobřeží díky přílivu a odlivu mění, na stranu druhou dočasná nemožnost koupání v moři řadu lidí otráví.

Hotely s malým odlivem

Tak jako při výběru hotelu v Egyptě, i zde si doporučuji předem zjistit, jak že to s odlivem v daném resortu je. Některé hotely na Zanzibaru disponují molem, které vstup do vody usnadňuje. Nicméně na většině východního pobřeží ani molo nepomáhá (resp. muselo by být až příliš dlouhé).

Je-li odliv něco, čeho se bojíte, či něco, co si zkrátka na dovolené nepřejete, zaměřte se na hotely, u nichž podobný problém nevzniká. Např:

Je dobré vybírat v oblastech Mangapwani, Kendwa a v západní části letoviska Nungwi. To jsou místa, kde má mořské dno sklon celkem normální, a tím pádem to jsou místa, kde při odlivu moře ustupuje jen velmi minimálně

Odliv moře Zanzibar

Kdy příliv a odliv nastává

Tak jako pro kterékoliv jiné místo na Zemi, i pro Zanzibar platí, že doba mezi příliv a odlivem činí 6 hodin 12 minut a 37 sekund. Zjednodušeně řečeno lze tedy říct, že odliv, stejně tak jako příliv nastává 2x za 24 hodin. Vzhledem k tomu, že perioda dmutí je o něco více než 12 hodin, znamená to, že přesná doba toho, kdy odliv, popř. příliv nastává, se v čase s dalšími dny postupně posouvá.

Přesný čas toho, kdy moře bude v době vaší dovolené ustupovat, tak záleží na tom, kdy na Zanzibar pojedete. Aktuální časy dmutí lze najít zde.

Velký odliv na Zanzibaru je jeho nedílnou součástí. Ustupujícím oceánem se však nenechte od této jinak nádherné exotické destinace odradit. Doporučuji se buď s touto skutečností smířit a předem počítat s tím, že ne vždy se bude dát v moři koupat. Nebo vybrat některý z resortů v Nungwi či Kendwa, kde vás přílivy ani odlivy tolik trápit nebudou.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.