Kde leží Zanzibar

Ostrov Zanzibar leží u východního pobřeží Afriky 38 km na východ od břehů pevninské Tanzánie ✅ Mapa Zanzibaru ukazuje, že hlavní ostrov od Afriky dělí tzv. Zanzibarská úžina, ve které se nachází řada dalších malých a převážně neobydlených ostrůvků.

Ačkoliv Zanzibar, jak hned na mapě ukáži, nepatří zrovna mezi ty nejbližší regiony, představuje jednu z nejoblíbenějších exotických destinací.

Dovolená na 9 dní ve 4* Uroa Bay Beach za 23 500 Kč

 

Obsah článku:

Kde je Zanzibar | Časový posun | Zanzibar mapa | Kam & Kdy je nejlepší jet

 

Oblíbenost ostrova je do velké míry předurčena jeho cenovou dostupností. V porovnání s jinými ryze exotickými lokalitami se dá navštívit Zanzibar levně. To je fakt, jenž je jeho velkou předností.

Kde je Zanzibar

Podobně jako v Indickém oceánu leží Maledivy, nachází se tu i Zanzibar. Ten je však na rozdíl od Malediv přimknutý k africké pevnině. Pro lepší orientaci nejprve připojuji velmi oddálenou mapu:

Kde leží Zanzibar

Oproti jiným a v zimě často vyhledávaným destinacím, ať už to je Omán, Srí Lanka nebo Kapverdské ostrovy, je situován hodně na jihu.

Zanzibar leží pod rovníkem.

Hlavní ostrov se nachází přibližně na 6° jižní šířky a 39° východní délky, tedy zhruba na stejné zeměpisné šířce jako jsou Seychely, které jsou od Zanzibaru cca 1 700 km daleko.

Přiblížená mapa ukazuje, že se v oblasti nacházejí 2 hlavní ostrovy:

Zanzibar mapa

Ve skutečnosti se jako Zanzibar označují oba tyto ostrovy:

  • Unguja – větší, hlavní a jižněji situovaný ostrov
  • Pemba – menší a severněji situovaný ostrov

Krom ostrovů Unguja a Pemba do regionu spadají i další malé ostrůvky v jejich blízkosti. A byť je Zanzibar převážně autonomním územím, oficiálně náleží do země Tanzánie.

Vzdušnou čarou je Zanzibar z Prahy cca 6 650 km daleko. Délka letu na Zanzibar je obvykle o něco větší (záleží na konkrétních leteckých tratích), a je tak nutné počítat s tím, že let sem trvá nejméně 11 hodin. Často i o několik hodin více.

Časový posun

Zanzibar leží v časovém pásmu UTC +3 hod.

Časový posun oproti ČR tak není zásadní. Obdobně jako čas v Egyptě, ani čas na Zanzibaru se nemění z letního na zimní a naopak. Proto v době, kdy v ČR platí letní čas, činí časový posun mezi Zanzibarem a ČR +1 hodinu, v zimě je časový rozdíl rovný +2 hodinám.

Zanzibar mapa

Přikládám interaktivní google mapu tak, abyste si mohli zobrazit Zanzibar na mapě, prohlédnout si jeho okolí a přiblížit si jednotlivé ostrovy. Na mapě je červeným „špendlíkem“ znázorněna poloha hlavního města, u kterého se nachází mezinárodní letiště (ZNZ). A ačkoliv se sem v poslední zimní sezóně přímými lety z Prahy nelétalo, budou-li v blízké budoucnosti opět zavedeny, standardně se jedná o lety s mezipřistáním v egyptské Hurghadě a v keňské Mombase (poloha Mombasy vidět na výše uváděné přiblížené mapě).

 

Kam & Kdy je nejlepší jet?

Rozhodně se doporučuji neukvapit ani při výběru lokality, ani při výběru termínu.

Mít jasno v tom, kde je Zanzibar, je jedna věc, věc druhá a o to podstatnější je však konkrétní lokalita. Pro mnoho míst tu jsou totiž typické obrovské odlivy, během kterých se oceán stáhne i o několik kilometrů! Charakteristické je to pro řadu oblastí na východě Unguji, např. pro regiony Kiwenga nebo Uroa. Z tohoto hlediska je proto lepší severní pobřeží ostrova (např. Nungwi a Kendwa).

Vzhledem k tomu, že Zanzibar leží v tropické části Indického oceánu, tak se zde během roku střídají dvě různě silná monzunová období. Je tak nasnadě se jim vyvarovat. Podrobně o nich píši v článku Kdy je nejlepší jet na Zanzibar, ze kterého, shrnu-li ho jednou větou, vyplývá, že nejlepším obdobím na návštěvu této oblíbené exotiky je buď období červen až říjen, popřípadě zimní měsíce leden a únor.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    V nadpise máte – Zanzibar leží 38 km na západ od břehu pevninskej Tanzánie. To je dobré.

    • Odpovědět

      Díky za pozorné čtení. Opraveno 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.