Kdy jet na Zanzibar

Ostrov Zanzibar má díky své poloze jižně od rovníku v Indickém oceánu tropické podnebí. Leckteří si proto myslí, že otázka toho, kdy jet na Zanzibar, není vůbec podstatná a že zde po celý rok panuje teplé a hezké počasí. Myslí si to mylně!

Kdy letět na Zanzibar je totiž dost zásadní!

Pokud zvolíte špatně, tak vám se stoprocentní jistotou mohu již teď říct, že místo slunečné dovolené na Zanzibaru zažijete řadu oblačných a deštivých dnů. A to si nikdo nepřejete!

Leden a únor | Březen až květen | Červen až říjen| Listopad a prosinec

Postupně proto nyní projdu jednotlivá roční období, povím ty nejdůležitější specifika ke každému z nich a řeknu, ve kterých z nich je vůbec nejlepší na Zanzibar jet

Kdy letět na Zanzibar?

Na Zanzibaru je teplo celý rok. Pokud by záleželo pouze na teplotách, tak by bylo vhodné cestovat na Zanzibar kdykoliv. Je to tropická destinace, kde jsou teploty stabilní celoročně. Přes den se pohybují mezi 29°C a 33°C, v noci pak typicky mezi 21°C a 24°C. Teplotní výkyvy tu jsou hodně ojedinělé, viz. podrobné čtení o počasí na Zanzibaru, takže sledovat předpověď počasí z hlediska předpokládaných teplot nemá v případě Zanzibaru moc smysl.

Pozor ale na déšť!

Jednotlivá nejlepší období, ve kterých lze Zanzibar navštívit, determinuje množství srážek a oblačnost, resp. monzunová období.

Kdy jet na Zanzibar

Během roku se tu vystřídají dva monzuny.

 • hlavní monzun (tzv. Kusi) – v době od března do května
 • vedlejší monzun – v listopadu a v prosinci

Kusi ovlivňuje počasí na Zanzibaru na podzim (v době středoevropského jara). Deště se objevují zejména v odpoledních hodinách a výjimečně jsou tak silné, že na ostrově způsobují lokální záplavy. Zanzibarský podzim tedy určitě není vhodná doba k tomu sem vážit cestu. Pojďme ale postupně…

Začátek roku (leden a únor)

Na začátku roku panuje na Zanzibaru místní léto. Je to je období, pro které jsou typické vysoké teploty. Je horko, ale zároveň vlhko. Vzduch je mnohem vlhčí než v nedaleké Tanzánii na africkém kontinentě. To, že je vlhko, však neznamená, že nějak vydatně prší. Déšť je možný, ale ne nijak častý. Pro toto období je charakteristických:

 • teplota vzduchu: 32°C až 33°C
 • teplota moře: 29°C
 • déšť: cca 5x do měsíce
 • měsíční srážky: 58 mm

Začátek roku je vhodný termíne! Pro Evropany to je dokonce nejoblíbenější doba, kdy na Zanzibar letět. Zatímco v Evropě je zima, tak Zanzibar nabízí ryze letní počasí, které, co se teplot týče, je mnohem teplejší než počasí na Kapverdách nebo v Emirátech. Kromě ledna a února lze s klidem volit i první polovinu března.

Jaro (březen, duben, květen)

Koncem března začíná Zanzibar ovlivňovat jihozápadní monzun, zde známý jako Kusi. Díky němu je zde počasí nejdeštivější právě v období dubna a května. To je doba, kdy sem příliš turistů nejezdí.

Nejlepší doba na dovolenou na Zanzibaru

I já doporučuji se tomuto období vyhnout. Koncem března nebo v dubnu je mnohem lepší vyrazit třeba na Maledivy, viz. kdy je nejlepší letět na Maledivy, resp. jaké je počasí na Maledivách v březnu nebo na dovolenou do Dubaje. Pokud byste i přesto přijeli, narazíte zde na řadu zavřených hotelových resortů.

Léto (červen, červenec, srpen, září a říjen)

Období středoevropského léta je ta nejlepší doba kdy jet na Zanzibar. Je teplo, ale je to příjemnější teplo než v lednu nebo v únoru. Vlhkost vzduchu je nižší a průměrné denní teploty se pohybují lehce pod 30°C. Prší minimálně. Naopak převládá polojasno nebo slunečno.

 • teplota vzduchu: 29°C
 • teplota moře: 25°C až 26°C
 • déšť: cca 4x do měsíce
 • měsíční srážky: 28 mm (červenec)

Od června do října je na Zanzibaru hlavní turistická sezóna.

Podzim (listopad a prosinec)

Průměrné srážkové úhrny v listopadu oproti říjnu několikanásobně vzrostou. Pro listopad a pro začátek prosince jsou charakteristické kratší deště, které nejsou tak intenzivní jako na jaře. Je to období sekundárního monzunu, který typicky v polovině prosince ustává, a neovlivňuje již tak počasí v době Vánoc a Silvestra, kdy na Zanzibaru panují zase příjemné podmínky. Na podzim se na Zanzibar standardně jezdí, jen je potřeba se připravit na to, že se zde v listopadu i na začátku prosince střídají krátké přeháňky. Je tedy na zvážení, zda v listopadu raději nezvolit třeba Emiráty.

Kdy letět na Zanzibar

Pro doplnění uvádím pár dalších informací, na další, které vás zajímají a které jsem zde opomněl uvést, se prosím ptejte v komentářích.

Kdy na Zanzibaru nejvíc prší?

V době středoevropského jara, nejvíc srážek spadne v dubnu (320 mm) a v květnu (290 mm).

Ve kterém období je nejteplejší moře?

Voda je nejteplejší od ledna do dubna, kdy moře má 29°C.

Kdy jsou na Zanzibaru nejlepší podmínky na šnorchlování?

Šnorchlování a potápění je nejlepší buď v červenci a srpnu (úplně nejlépe na severním pobřeží ostrova) nebo v únoru, kdy je naopak lepší volit jižní pobřeží.

Je Zanzibar celoroční destinace?

Ano, je. Přesto ale doporučuji se vyhnout deštivým obdobím, kdy bývá řada hotelů zavřených.

Mé doporučení toho, kdy jet na Zanzibar, je následující: nejlepší je jet v létě a nebo v zimě. Rozumím tomu, že pro mnohé může léto postrádat trochu smysl. V absolvování dlouhého letu na Zanzibar v době, kdy v mnohem bližších destinacích panují srovnatelné, ne-li lepší podmínky, stačí se podívat na počasí v Chorvatsku nebo na počasí na Sardinii, nemusí každý vidět logiku. Proto, byť je léto nejlepším termínem, kdy Zanzibar navštívit, lze alternativně cestovat v zimě, utéct před nevlídným počasím a odpočinout si v teple na dovolené u moře právě zde, u břehů Afriky.

Komentáře
 • Odpovědět

  Zdravím,
  Na Zanzibar letíme od 23.března – 2.4.2021. Vůbec jsem si neuvědomil, že tam může pršet. Je opravdu velká pravděpodobnost, že strávíme dovolenou hraním karet v bungalovu? Snažím se zájezd přebukovat na dřívější termín, ale zatím se mi to nedaří.
  S pozdravem Roman

  • Dobrý den Romane,

   v tomhle termínu musíte být připraven na to, že pršet občas může, stejně tak jako může být občas zataženo. Na druhou stranu tu nejvíc deště padá v dubnu. Jak jsem dívám na historická data z minulého roku, konec března 2020 byl na srážky chudý, v posledním březnovém týdnu se nejvyšší denní teploty pohybovaly mezi 31°C a 34°C, polojasno bylo 5 dní v týdnu, zbývající dva dny bylo zataženo. Není to, resp. rozhodně minulý rok tomu tak nebylo, že by tu v tomto týdnu pršelo nějak vydatně a dlouhodobě. Proto, pokud se vám termín nepodaří změnit, bych nezoufal a s klidem na dovolenou vyrazil.

 • Odpovědět

  Moc děkuji za odpověď.
  S pozdravem Mihoč R

 • Odpovědět

  Dobrý den, letíme s přítelem na Zanzibar 1.-15.4.2021. Stále zvažujeme přebookování, ale není to úplně jednoduché. Zvažovali jsme i několikadenní výlet na safari do Tanzanie, bohužel nacházím, že většina rezervací v tomto období není přístupná. Je to pravda? Zároveň nechci dovolenou prosedět pouze na hotelu, zatažená obloha nám nevadí, ale pokud by mělo většinu dne pršet, nemá to smysl. Máme opravdu očekávat nonstop déšť v průběhu celého dne nebo jen odpolední přeháňky? Děkuji za odpověď, Nikola

  • Dobrý den Nikol,

   deště na Zanzibaru nemají ráz typických dlouhotrvajících monzunových dešťů, které jsou charakteristické pro řadu míst v jižní a jihovýchodní Asii. Na Zanzibaru se srážky i v tomto období objevují spíše ve formě přeháněk. Ty mohou být někdy silné (jinde ne), ale většinou netrvají moc dlouho. a popravdě nemám vysledováno, ve které části dne se vyskytují nejčastěji. Běžné jsou jak odpoledne, tak v noci i ráno. Každopádně v dubnu je potřeba počítat s proměnlivým počasím. Některé dny jsou slunečné, jiné zatažené, další s přeháňkami. Určitě to není tak, že by tu ale pršelo celé dny v kuse. Ani zde, ani v pevninské Tanzánii. Co se týče možností safari právě v Tanzánii, přiznám se, že s tím nemám zkušenosti, a proto nevím, jak to s tím je zrovna v dubnu.

 • Odpovědět

  Děkuji za odpověď, Nikola

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  plánujeme jet na svatební cestu na Zanzibar na přelom srpna/září. Od známé jsem zaslechl, že to je nejchladnější období a že se tam moc nevykoupeme, jelikož je tam „zima“. Prý se tam píše teplota okolo 28C vzduchu a 24C vody, ale ve srovnání je to prý jako by bylo například u nás v Čr 20C. Prosil bych tedy o upřesnění informací.
  Děkuji Jiří

  • Dobrý den Jiří,

   je pravda, že to je nejchladnější období, které trvá od června do srpna, na druhou stranu, ale je ale Zanzibar v tropickém pásu, tzn. teplo je zde celoročně. A ačkoliv je fakt, že v onom „nejchladnějším“ období se nejvyšší teploty pohybují okolo 29°C, v tom nejteplejším nejsou o moc vyšší – max. kolem 33°C. Teplotní rozdíl to je tedy téměř zanedbatelný.

   Obecně platí, že celé středoevropské léto i začátek podzimu, je tou nejlepší dobou, kdy na Zanzibar vyrazit. Ano, je „chladněji“ a je rovněž chladnější moře (na přelomu srpna a září má 25°C až 26°C, viz teplota moře na Zanzibaru). Co se týká teploty vzduchu ve vašem termínu, reálně počítejte s nejvyššími denními teplotami okolo 29°C až 30°C. Celé to období je takové „sušší“, tedy ano, může to působit chladněji, ale určitě ne jako 20°C. V noci a ráno teplota klesá k 24°C až 23°C. Teplotní výkyvy jsou minimální, jsou to tropy, tedy teplotně velice stálé oblasti.

   Za mě určitě mohu termín jednoznačně doporučit. Je málo mraků, převládá slunečno a strach z toho, že by byla „zima“ určitě není na místě.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  plánujeme cestu od 12.11.-21.11., jaká je pravděpodobnost, že nám dovolená proprší?
  Děkuji S. M.

  • Dobrý den Silvie,
   není veliká. Je pravda, že listopad je doba, kdy počasí na Zanzibaru ovlivňuje takový slabší monzun, který srážky přináší, nicméně v reálu to je spíše tak, že to jsou srážky kratšího rázu ve formě přeháněk, nikoliv nějakých dlouhotrvajících dešťů. Toho se nebojte. Navíc, pro váš klid, jen ze zajímavosti nyní koukám na konkrétní data z listopadu (a specificky z doby vašeho termínu) z minulého roku, a déšť se vyskytl pouze dvakrát.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěli bychom na Zanzibar po vánocích přes silvestra, budou ještě srážky

  • Dobrý den Karle, na přelomu roku tu jsou srážky již výjimečné. Jsou to tropy, tedy s občasnou přeháňkou je zkrátka třeba počítat, ale na konci prosince a dále v lednu pak převládá polojasné či slunečné počasí. Teploty přes den běžně mezi 29°C až 32°C.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Melia Fuerteventura, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: perfektní 4* hotel u TOP pláže Sotavento za 13 480 Kč

Hotel Aladdin Beach Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (-56%): All Inclusive dovolená v Hurghadě levně za 7 290 Kč

Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.