Kdy jet na Zanzibar

Ostrov Zanzibar má díky své poloze jižně od rovníku v Indickém oceánu tropické podnebí. Leckteří si proto myslí, že otázka toho, kdy jet na Zanzibar, není vůbec podstatná a že zde po celý rok panuje teplé a hezké počasí. Myslí si to mylně!

Kdy letět na Zanzibar je totiž dost zásadní!

Pokud zvolíte špatně, tak vám se stoprocentní jistotou mohu již teď říct, že místo slunečné dovolené na Zanzibaru zažijete řadu oblačných a deštivých dnů. A to si nikdo nepřejete!

Leden a únor | Březen až květen | Červen až říjen| Listopad a prosinec

Postupně proto nyní projdu jednotlivá roční období, povím ty nejdůležitější specifika ke každému z nich a řeknu, ve kterých z nich je vůbec nejlepší na Zanzibar jet

Kdy letět na Zanzibar?

Na Zanzibaru je teplo celý rok. Pokud by záleželo pouze na teplotách, tak by bylo vhodné cestovat na Zanzibar kdykoliv. Je to tropická destinace, kde jsou teploty stabilní celoročně. Přes den se pohybují mezi 29°C a 33°C, v noci pak typicky mezi 21°C a 24°C. Teplotní výkyvy tu jsou hodně ojedinělé, viz. podrobné čtení o počasí na Zanzibaru, takže sledovat předpověď počasí z hlediska předpokládaných teplot nemá v případě Zanzibaru moc smysl.

Pozor ale na déšť!

Jednotlivá nejlepší období, ve kterých lze Zanzibar navštívit, determinuje množství srážek a oblačnost, resp. monzunová období.

Kdy jet na Zanzibar

Během roku se tu vystřídají dva monzuny.

  • hlavní monzun (tzv. Kusi) – v době od března do května
  • vedlejší monzun – v listopadu a v prosinci

Kusi ovlivňuje počasí na Zanzibaru na podzim (v době středoevropského jara). Deště se objevují zejména v odpoledních hodinách a výjimečně jsou tak silné, že na ostrově způsobují lokální záplavy. Zanzibarský podzim tedy určitě není vhodná doba k tomu sem vážit cestu. Pojďme ale postupně…

Začátek roku (leden a únor)

Na začátku roku panuje na Zanzibaru místní léto. Je to je období, pro které jsou typické vysoké teploty. Je horko, ale zároveň vlhko. Vzduch je mnohem vlhčí než v nedaleké Tanzánii na africkém kontinentě. To, že je vlhko, však neznamená, že nějak vydatně prší. Déšť je možný, ale ne nijak častý. Pro toto období je charakteristických:

  • teplota vzduchu: 32°C až 33°C
  • teplota moře: 29°C
  • déšť: cca 5x do měsíce
  • měsíční srážky: 58 mm

Začátek roku je vhodný termíne! Pro Evropany to je dokonce nejoblíbenější doba, kdy na Zanzibar letět. Zatímco v Evropě je zima, tak Zanzibar nabízí ryze letní počasí, které, co se teplot týče, je mnohem teplejší než počasí na Kapverdách nebo v Emirátech. Kromě ledna a února lze s klidem volit i první polovinu března.

Jaro (březen, duben, květen)

Koncem března začíná Zanzibar ovlivňovat jihozápadní monzun, zde známý jako Kusi. Díky němu je zde počasí nejdeštivější právě v období dubna a května. To je doba, kdy sem příliš turistů nejezdí.

Nejlepší doba na dovolenou na Zanzibaru

I já doporučuji se tomuto období vyhnout. Koncem března nebo v dubnu je mnohem lepší vyrazit třeba na Maledivy, viz. kdy je nejlepší letět na Maledivy, resp. jaké je počasí na Maledivách v březnu nebo na dovolenou do Dubaje. Pokud byste i přesto přijeli, narazíte zde na řadu zavřených hotelových resortů.

Léto (červen, červenec, srpen, září a říjen)

Období středoevropského léta je ta nejlepší doba kdy jet na Zanzibar. Je teplo, ale je to příjemnější teplo než v lednu nebo v únoru. Vlhkost vzduchu je nižší a průměrné denní teploty se pohybují lehce pod 30°C. Prší minimálně. Naopak převládá polojasno nebo slunečno.

  • teplota vzduchu: 29°C
  • teplota moře: 25°C až 26°C
  • déšť: cca 4x do měsíce
  • měsíční srážky: 28 mm (červenec)

Od června do října je na Zanzibaru hlavní turistická sezóna.

Podzim (listopad a prosinec)

Průměrné srážkové úhrny v listopadu oproti říjnu několikanásobně vzrostou. Pro listopad a pro začátek prosince jsou charakteristické kratší deště, které nejsou tak intenzivní jako na jaře. Je to období sekundárního monzunu, který typicky v polovině prosince ustává, a neovlivňuje již tak počasí v době Vánoc a Silvestra, kdy na Zanzibaru panují zase příjemné podmínky. Na podzim se na Zanzibar standardně jezdí, jen je potřeba se připravit na to, že se zde v listopadu i na začátku prosince střídají krátké přeháňky. Je tedy na zvážení, zda v listopadu raději nezvolit třeba Emiráty.

Kdy letět na Zanzibar

Pro doplnění uvádím pár dalších informací, na další, které vás zajímají a které jsem zde opomněl uvést, se prosím ptejte v komentářích.

Kdy na Zanzibaru nejvíc prší?

V době středoevropského jara, nejvíc srážek spadne v dubnu (320 mm) a v květnu (290 mm).

Ve kterém období je nejteplejší moře?

Voda je nejteplejší od ledna do dubna, kdy moře má 29°C.

Kdy jsou na Zanzibaru nejlepší podmínky na šnorchlování?

Šnorchlování a potápění je nejlepší buď v červenci a srpnu (úplně nejlépe na severním pobřeží ostrova) nebo v únoru, kdy je naopak lepší volit jižní pobřeží.

Je Zanzibar celoroční destinace?

Ano, je. Přesto ale doporučuji se vyhnout deštivým obdobím, kdy bývá řada hotelů zavřených.

Mé doporučení toho, kdy jet na Zanzibar, je následující: nejlepší je jet v létě a nebo v zimě. Rozumím tomu, že pro mnohé může léto postrádat trochu smysl. V absolvování dlouhého letu na Zanzibar v době, kdy v mnohem bližších destinacích panují srovnatelné, ne-li lepší podmínky, stačí se podívat na počasí v Chorvatsku nebo na počasí na Sardinii, nemusí každý vidět logiku. Proto, byť je léto nejlepším termínem, kdy Zanzibar navštívit, lze alternativně cestovat v zimě, utéct před nevlídným počasím a odpočinout si v teple na dovolené u moře právě zde, u břehů Afriky.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.