Kdy jet na Maledivy

Vzhledem k tomu, že Maledivy jsou díky své rovníkové poloze exotickou destinací, která je navštěvována celoročně, mnoho lidí se domnívá, že otázka „Kdy jet na Maledivy“ není podstatná a že nezáleží na tom, jaký měsíc a jakou roční dobu pro svoji dovolenou na Maledivách zvolí.

Není to pravda!

Existují rozdíly a v případě Malediv jsou to často rozdíly výrazné. A rozhodují o tom, zda se zpět do ČR vrátíte krásně opálení nebo naopak znechuceni deštivým počasím, která vás na dovolené provázelo.

O tom, kdy je nejlepší letět na Maledivy rozhoduje charakter podnebí a samozřejmě i cena. Bohužel platí logická rovnice, se kterou musí každý počítat: čím lepší a vytíženější období období, tím vyšší cena.

Přelom roku | Jaro | Léto | Podzim

Rozhodně není důvod mít obavy, že by počasí na Maledivách nebylo teplé. Teplo je tu celý rok. Z hlediska teplot mezi jednotlivými měsíci existují pouze malé rozdíly. Teplota vzduchu přes den standardně stoupá k 31°C a při tom vůbec nezáleží na tom, o jaké části roku hovoříme.

Rozhodnutí, kdy nejlépe na Maledivy, tak nejde udělat na základě průměrných teplot.

Mnohem větší roli hrají tyto faktory:

 • déšť a monzunové období
 • vítr
 • plankton a zakalené moře

Stručně a jasně vše rozeberu po jednotlivých měsících / obdobích.
Maledivy - kdy jet

Přelom roku (prosinec a leden)

Přelom roku je z hlediska počasí dobrá volba. Je tu teplo a typicky také slunečno. Zatímco nějaký déšť v prosinci možný je (průměrný měsíční srážkový úhrn činí 216 mm), pravděpodobnost srážek je v lednu oproti prosinci 40%. Podrobnější čtení o těchto měsících zde:

Období je velmi dobré i z hlediska viditelnosti v moři, a vytváří tak ideální podmínky na šnorchlování a potápění.

Na druhou stranu je potřeba počítat s vysokými cenami, a to zejména v období Vánoc a Silvestru.

Jaro (únor, březen a duben)

Hlavní turistická sezóna začíná na přelomu roku a pokračuje až do dubna. Proč?

Protože vůbec nejlepšími měsíci na návštěvu Malediv je únor, březen a duben. Zejména v únoru a v březnu zde prší z celého roku nejméně. Jsou to „nejsušší“ měsíce s relativně nízkou vlhkostí vzduchu. Je slunečno, přesto se déšť ojediněle objevit může (v březnu typicky 5x do měsíce s průměrným měsíčním srážkovým úhrnem 74 mm).

Počasí na Maledivách v dubnu je podobné. Je ale pravda, že koncem měsíce může být déšť už o něco častější. Duben je v tomto ohledu hodně podobný lednu, prší tu 10x do měsíce.

Toto zimní / jarní období je ta nejlepší doba, kdy na dovolenou na Maledivy vyrazit.

Léto (květen, červen, červenec, srpen a září)

V květnu začíná počasí na Maledivách ovlivňovat jihozápadní monzun (tzv. Hulhangu), který trvá 6 měsíců (až do listopadu). Je to horký a vlhký monzun. Přináší proto relativně dost srážek.

Pozor na zataženou oblohu!
Kdy letět na dovolenou na Maledivy
Nikdo vám nedá záruku na to, kolik slunečních dní během své letní dovolené na Maledivách zažijete. Paprsky svítí, ale výrazně méně než na jaře. Déšť není většinou intenzivní, jen v bouřkách, ale prší často – klidně 13x do měsíce a měsíční srážkové úhrny činí 200 a i více mm.

A to je dost!

Jen pro představu takové hodnoty u nás padají výjimečně, a pokud, tak pouze na horách. V letních měsících, které jsou u nás v ČR většinou na srážky nejbohatší, spadne průměrně 80 mm / měsíc.

V moři se zde v tomto období začíná dařit planktonu – na koupání to vůbec nevadí – voda v oceánu má ale díky tomu trochu sníženou viditelnost. Při šnorchlování neuvidíte tak dobře jako na jaře.

Podzim (říjen a listopad)

Vlhký monzun pokračuje i na podzim. Je stále teplo, ale stále je také vysoká pravděpodobnost deště:

V oceánu přetrvává plankton, který k ostrovům přitahuje kromě želv i velké paryby – žraloky velrybí a manty (s rejnokovitým tvarem těla) – ti se planktonem živí.
Podmořský život na Maledivách

Kdy tedy nejlépe Maledivy navštívit?

Jednoznačně na začátku roku – leden až duben. Na druhou stranu ale nejde říct, že cestovat na Maledivy v jiných měsících je hloupost. Není! Navíc dovolená ve vedlejší sezóně vyjde levněji. A to někdy podstatně. Každý se ale musí v takovém případě připravit na možnost deště, který je zkrátka díky rovníkové poloze Malediv jejich nedílnou součástí.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den, jsme rodina se dvěma dětmi 15 a 17. Prosím Vás o tipy na hotely na Maledivách ev. Omán začátkem února, abychom se vešli cca kolem 100 tis. Preferujeme klidnější destinace. Děkuji

  • Dobrý den Ivo,

   většina maledivských resortů je klidných, jedno z těch klidnějších míst, resp. resortů je Holiday Island. To sice není nějaký opuštěný atol, prakticky hned vedle jsou další atoly se zástavbou, nicméně klid tu je. Nachází se zde Holiday Island Resort. Cenově to vychází pro vás všechny víc než na 100 tisíc, lze najít ještě pár levnějších variant na únor zde. Levněji vychází Omán, tady doporučuji oblast Salalah na jihu Ománu, z těch levnějších a klidnějších resortů je to například 5* hotel Rotana Salalah Resort.

 • Odpovědět

  Dobry den, uvazujeme o dovolene na Maledivach v prosinci, spis koncem mesice. Jsme rodina 3 dospeli a 2 deti (15 a 12 let). Krome plavani v mori milujeme i vylety do okoli, idealni misto by byl atol spojeny s pevninou, ale neni podminkou. Muzete mi prosim rict, s jakou cenou pocitat? Dekuji

  • Dobrý den Míšo,

   nic takového bohužel na Maledivách nenajdete. Ono tu vlastně nic, co by se dalo nazvat pevninou, není. Výlety na Maledivách jsou proto dost specifické a každý resort má v podstatě jinou nabídku výletů. Většinou se jedná o různé lodní výlety (pozorování delfínů, potápění s mantami, šnorchlovací výlety apod.). V termínu na konci prosince vás ty levnější pobyty vyjdou orientačně na cca 220 000 Kč pro celou rodinu / skupinu. Hodně záleží na volbě resortu. Na oněch 220 000 Kč je reálné se dostat, budete-li chtít pouze polopenzi. Plná penze, resp. all inclusive je samozřejmě dražší.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.