Kdy jet na Maledivy

Vzhledem k tomu, že Maledivy jsou díky své rovníkové poloze exotickou destinací, která je navštěvována celoročně, mnoho lidí se domnívá, že otázka „Kdy jet na Maledivy“ není podstatná a že nezáleží na tom, jaký měsíc a jakou roční dobu pro svoji dovolenou na Maledivách zvolí.

Není to pravda!

Existují rozdíly a v případě Malediv jsou to často rozdíly výrazné. A rozhodují o tom, zda se zpět do ČR vrátíte krásně opálení nebo naopak znechuceni deštivým počasím, která vás na dovolené provázelo.

O tom, kdy je nejlepší letět na Maledivy rozhoduje charakter podnebí a samozřejmě i cena. Bohužel platí logická rovnice, se kterou musí každý počítat: čím lepší a vytíženější období období, tím vyšší cena.

Přelom roku | Jaro | Léto | Podzim

Rozhodně není důvod mít obavy, že by počasí na Maledivách nebylo teplé. Teplo je tu celý rok. Z hlediska teplot mezi jednotlivými měsíci existují pouze malé rozdíly. Teplota vzduchu přes den standardně stoupá k 31°C a při tom vůbec nezáleží na tom, o jaké části roku hovoříme.

Rozhodnutí, kdy nejlépe na Maledivy, tak nejde udělat na základě průměrných teplot.

Mnohem větší roli hrají tyto faktory:

 • déšť a monzunové období
 • vítr
 • plankton a zakalené moře

Stručně a jasně vše rozeberu po jednotlivých měsících / obdobích.
Maledivy - kdy jet

Přelom roku (prosinec a leden)

Přelom roku je z hlediska počasí dobrá volba. Je tu teplo a typicky také slunečno. Zatímco nějaký déšť v prosinci možný je (průměrný měsíční srážkový úhrn činí 216 mm), pravděpodobnost srážek je v lednu oproti prosinci 40%. Podrobnější čtení o těchto měsících zde:

Období je velmi dobré i z hlediska viditelnosti v moři, a vytváří tak ideální podmínky na šnorchlování a potápění.

Na druhou stranu je potřeba počítat s vysokými cenami, a to zejména v období Vánoc a Silvestru.

Jaro (únor, březen a duben)

Hlavní turistická sezóna začíná na přelomu roku a pokračuje až do dubna. Proč?

Protože vůbec nejlepšími měsíci na návštěvu Malediv je únor, březen a duben. Zejména v únoru a v březnu zde prší z celého roku nejméně. Jsou to „nejsušší“ měsíce s relativně nízkou vlhkostí vzduchu. Je slunečno, přesto se déšť ojediněle objevit může (v březnu typicky 5x do měsíce s průměrným měsíčním srážkovým úhrnem 74 mm).

Počasí na Maledivách v dubnu je podobné. Je ale pravda, že koncem měsíce může být déšť už o něco častější. Duben je v tomto ohledu hodně podobný lednu, prší tu 10x do měsíce.

Toto zimní / jarní období je ta nejlepší doba, kdy na dovolenou na Maledivy vyrazit.

Léto (květen, červen, červenec, srpen a září)

V květnu začíná počasí na Maledivách ovlivňovat jihozápadní monzun (tzv. Hulhangu), který trvá 6 měsíců (až do listopadu). Je to horký a vlhký monzun. Přináší proto relativně dost srážek.

Pozor na zataženou oblohu!
Kdy letět na dovolenou na Maledivy
Nikdo vám nedá záruku na to, kolik slunečních dní během své letní dovolené na Maledivách zažijete. Paprsky svítí, ale výrazně méně než na jaře. Déšť není většinou intenzivní, jen v bouřkách, ale prší často – klidně 13x do měsíce a měsíční srážkové úhrny činí 200 a i více mm.

A to je dost!

Jen pro představu takové hodnoty u nás padají výjimečně, a pokud, tak pouze na horách. V letních měsících, které jsou u nás v ČR většinou na srážky nejbohatší, spadne průměrně 80 mm / měsíc.

V moři se zde v tomto období začíná dařit planktonu – na koupání to vůbec nevadí – voda v oceánu má ale díky tomu trochu sníženou viditelnost. Při šnorchlování neuvidíte tak dobře jako na jaře.

Podzim (říjen a listopad)

Vlhký monzun pokračuje i na podzim. Je stále teplo, ale stále je také vysoká pravděpodobnost deště:

V oceánu přetrvává plankton, který k ostrovům přitahuje kromě želv i velké paryby – žraloky velrybí a manty (s rejnokovitým tvarem těla) – ti se planktonem živí.
Podmořský život na Maledivách

Kdy tedy nejlépe Maledivy navštívit?

Jednoznačně na začátku roku – leden až duben. Na druhou stranu ale nejde říct, že cestovat na Maledivy v jiných měsících je hloupost. Není! Navíc dovolená ve vedlejší sezóně vyjde levněji. A to někdy podstatně. Každý se ale musí v takovém případě připravit na možnost deště, který je zkrátka díky rovníkové poloze Malediv jejich nedílnou součástí.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   15
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Na Maledivách jsem byla první dva týdny v květnu a nepršelo ani jednou. Bylo nesnesitelné horko.

 • Odpovědět

  JEJDA OMLOUVÁM SE!!!ten Honza se mi moc nepovedl… mluvila jsem s Honzou a psala Vám… Tak to zkusím znova..děkuji moc Lukáši

 • Odpovědět

  Děkuji moc Honziku..Egypt je pro nás další varianta.. jen už bych se chtěla podívat někam dál.. Egypt už známe …

 • Odpovědět

  Dobrý večer..a co maledivy v květnu??spíše konec května..přelom června??jaké je tam počasí??nebo prosím poraďte kam letět touto dobou..kde bychom si užili snorchlovani…děkuji moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Mileno, čím dříve, tím lépe. V květnu se to právě na Maledivách začíná lámat, končí tu hlavní sezóna, přichází období, kdy je pravděpodobnější zatažená obloha a častější srážky. Na šnorchl je dle mého názoru nejlepší Egypt – v Egyptě není problém vybrat kvalitní hotel (který by vyhovoval vašem požadavkům a u kterého je šnorchl parádní). Mezi ty nejkvalitnější resorty v Marsa Alam patří Iberotel Costa Mares u top zálivu se želvami nebo Steigenberger Coraya Beach.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, moc děkuji za odpověď a ještě Vás poprosím – kdyby jely konec června – také se nemusím obávat? Konkrétně by to mělo být Gaafaru, ubytování hotel Old Town In. Děkuji moc. Jana

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   červen má velmi podobný ráz jako červenec, tedy i tento termín je víceméně bez problému. Old Town In je takový velmi malý hotel na ostrově Gaafaru, nelze si to představovat jako nějaký luxusní resort na soukromém ostrově, tedy jako typ resortu, který je pro Maledivy typický… nicméně hotel na působí čistým a kvalitním dojmem. Otázkou je, jaké jsou na ostrově Gaafaru podmínky na koupání… to upřímně nevím.

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosím o radu. Moje dcera s moji maminkou by měly vyrazit do Gaaru přelom koncem července začátek srpna – jak moc se v této době obávat vyloženě ošklivého počasí? Dále jsem našla dva dost odstrašující články o komárech a především o silných proudech a následnému utopení – jak moc jsou velká rizika? Děkuji moc. Jana

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   z hlediska počasí musí počítat s polojasnou nebo spíše oblačnou oblohou. Tedy ne každý den svítí sluníčko a typicky je víc zataženo hlavně v odpoledních hodinách. Šance na to, že by některé dny bylo vyloženě ošklivo je, ale je malá. Pokud začne pršet, tak déšť zas tak dlouho netrvá, za chvíli přejde. Teplotně je počasí takto v červenci a v srpnu naprosto stálé, přes den 31°C až 32°C, v noci teplota klesá (nebo spíš neklesá) max ke 27°C, níž se dostává skutečně výjimečně.

   Komáři na Maledivách jsou, ale záleží na konkrétním ostrově a konkrétním období. Celkem logicky se ale vyskytují právě v obdobích bohatších na srážky, čím zdejší léto je. Netřeba se ale bát, ostrovy i jednotlivé resorty jsou na to vybaveny (sítě kolem postelí apod.), jen je dobré s sebou pro jistotu přibalit dlouhé rukávy a kalhoty. O nebezpečných proudech jsem upřímně nikdy v souvislosti s Maledivami neslyšel. Většinou se stejně koupete buď v nějakých chráněných lagunách a zálivech, popřípadě v mělkých pobřežních vodách, kdy je riziko minimální.

 • Odpovědět

  Dobrý den, rádi bychom letěli na Maledivy na konci dubna, můžou zde být už deště? Děkuji za odpověď .

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivo,

   cca od poloviny dubna se zde již občas dešťové přeháňky objevují. Nečekejte žádné dlouhotrvající deště, ale s přeháňkami již v tuhle dobu člověk počítat musí. Cca jednou za tři dny se nějaké srážky objeví, buď ve formě bouřky nebo čistě ve formě přeháňky. Nicméně přesto je celá druhá polovina velmi teplá, denní maxima se pohybují běžně okolo 33°C.

 • Odpovědět

  Dobry den, uvazujeme o dovolene na Maledivach v prosinci, spis koncem mesice. Jsme rodina 3 dospeli a 2 deti (15 a 12 let). Krome plavani v mori milujeme i vylety do okoli, idealni misto by byl atol spojeny s pevninou, ale neni podminkou. Muzete mi prosim rict, s jakou cenou pocitat? Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Míšo,

   nic takového bohužel na Maledivách nenajdete. Ono tu vlastně nic, co by se dalo nazvat pevninou, není. Výlety na Maledivách jsou proto dost specifické a každý resort má v podstatě jinou nabídku výletů. Většinou se jedná o různé lodní výlety (pozorování delfínů, potápění s mantami, šnorchlovací výlety apod.). V termínu na konci prosince vás ty levnější pobyty vyjdou orientačně na cca 220 000 Kč pro celou rodinu / skupinu. Hodně záleží na volbě resortu. Na oněch 220 000 Kč je reálné se dostat, budete-li chtít pouze polopenzi. Plná penze, resp. all inclusive je samozřejmě dražší.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jsme rodina se dvěma dětmi 15 a 17. Prosím Vás o tipy na hotely na Maledivách ev. Omán začátkem února, abychom se vešli cca kolem 100 tis. Preferujeme klidnější destinace. Děkuji

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.