Omán – časový posun a aktuální čas

Vzdušnou čarou je Omán od ČR vzdálený přes 5 500 km jihovýchodním směrem. Je tak zřejmé, že čas v Ománu není stejný jako čas v ČR. Oproti střední Evropě má Omán časový posun rovný 2 až 3 hodinovému rozdílu.

Čas v Ománu se nemění!

Je celý rok stejný. Konkrétní časový posun tedy záleží na ročním období, ve kterém rozdíl v časech sledujeme. Pojďme si nejprve říci, v jakém časovém pásmu tato destinace leží, následně ukáži přesný a aktuální čas včetně příkladů srovnávající léto se zimou.

Časové pásmoAktuální čas v Ománu

Časové pásmo

Omán leží v časovém pásmu UTC +4 hodiny. Toto pásmo má zkratku GST a označuje se názvem „Gulf Standard Time“. UTC +4 znamená, že zdejší čas je 4 hodiny před základním UTC časem (Coordinated Universal Time). Pro lepší pochopení jsem Omán vyznačil sytě fialovou barvou na následující mapě časových pásem (viz. její pravý spodní roh):

Časový posun Omán

Časová zóna GST je kromě Ománu používána i v sousedních Emirátech, viz. časové pásmo v Dubaji. Posun UTC +4 hod mají i jiné země a oblasti, ve kterých se ale z různých důvodů zóna označuje jinak než GST. Je to například:

  • Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie
  • Mauricius a Reunion
  • Seychely

Nenechte se zmást tím, že Írán je na mapě vyznačen stejnou barvou jako Emiráty. Írán má svá osobitá pravidla a ty aplikuje i na čas, který je oproti UTC posunutý o 3,5 hodiny. Doplním ještě porovnání Ománu s časem na Maledivách. Ty jsou posunuty ještě o 1 hodinu dopředu. Maledivy leží v zóně UTC +5.

Rozdíly sice nejsou veliké, ale rozdílné časové pásmo pocítíte při cestě do Ománu. Zatímco na cestě tam poletíte ve své podstatě proti časovým pásmům (doba letu do Ománu vztažená k čase v destinaci se ve své podstatě prodlouží o 3, resp. 2 hodiny), na cestě zpět poletíte po časových zónách.

Aktuální čas

Pojďme si ukázat konkrétní příklady, které jsou vždy pro pochopení nejlepší. Nejprve to nejpodstatnější, aktuální čas v Ománu.

Přesný čas – v Ománu aktuálně je:

Ani zde, ani v sousedních Emirátech není žádný rozdíl mezi zimním a letním časem. Stejně jako v případě času v Egyptě, ani v těchto destinacích se tedy čas v průběhu roku nemění. Co se ovšem mění je časový posun Ománu vůči ČR, což je důsledkem změn našeho, středoevropského času. Jinými slovy pro jednotlivá období platí následující:

  • zima: posun +3 hodiny
  • léto: posun +2 hodiny

Když je u nás v zimě 15:00 odpoledne, v Muscatu, v Salalah a ve všech dalších městech Ománu je již 18:00. V létě je časový posun v Ománu menší. Platí rozdíl 2 hodin. Tedy zatímco u nás je v létě 15:00 odpoledne, čas v Ománu je 17:00. Obdobně to platí i pro čas na Mauriciu, jež, jak bylo výše řečeno, leží ve stejné časové zóně jako Omán.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Orangea Beach Resort, Nosy Be, Madagaskar

Madagaskar (-42%): pobyt v hotelu přímo u pláže na 8 dní za 17 990 Kč

Hotel Millennium Resort, Salalah, Omán

Salalah, Omán (-56%): dovolená v 5* resortu s All Inclusive za 15 990 Kč

Hotel Venice Beach, Djerba, Tunisko

Djerba, Tunisko (-54%): pohodové All Inclusive s pobytem na 8 dní za 8 990 Kč

Hotel Angela Beach, Korfu, Řecko

Korfu, Řecko (-58%): týdenní All Inclusive v hotelu přímo u moře za 7 990 Kč

Hotel Don Manolito, Tenerife, Kanárské ostrovy

Tenerife (-65%): dovolená na 8 dní v oblíbeném Puerto de la Cruz za 8 990 Kč

Hotel R2 Pajara Beach, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní pobyt s All Inclusive ve 4* hotelu za 11 490 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.