Chorvatsko je známé pro své čisté oblázkové pláže lemované borovicemi. Na své si v této zemi však mohou přijít i stavitelé hradů z písku a milovníci plážového volejbalu. Písečné pláže v Chorvatsku jsou ideálním místem pro rodinnou dovolenou!
Kde jsou v Chorvatsku písečné pláže, které skutečně stojí za to? Přinášíme seznam těch nejatraktivnějších:
Ve starobylém městečku Nin (asi 16 km severozápadně od Zadaru), které v minulosti bývalo sídlem chorvatského krále, se nachází písečná pláž Ninská laguna. Jiný název – Královnina pláž – napovídá, že koupání s okouzlujícím výhledem na pohoří Velebit a účinky zdejšího léčivého bahna si vychutnávala už králova choť. Což samo o sobě zní jako dobré doporučení.
Pláž je díky svému mělkému vstupu do moře a příjemné teplotě vody často vyhledávaná rodinami s dětmi. Spokojení však budou i zastánci aktivní dovolené – kromě plážového volejbalu nebo badmintonu jsou tu ideální podmínky také pro kitesurfing a další vodní sporty.
Panoramatem pohoří Velebit se můžete kochat také z pláže Čista plaža, ležící asi o 50 km dále na ostrově Pag.
Název by mohl napovídat, že je pláž čistší než všechny ostatní. Nenechte se ale zmást. Nejde o práci žádné speciální úklidové čety. Tady uklízí příroda sama a podle svého. Využívá k tomu velmi silné proudění větru (Bura), které zbaví pláž všeho přebytečného (lehátek, slunečníků, ručníků, apod.).
To však není to jediné překvapení, které vás tu čeká. Vlivem silných mořských proudů se pláž čas od času dle libosti mění z písčité na oblázkovou a zase zpět. Potěšení tu však naleznou všichni sběratelé mušlí.
Čista plaža je vzdálená jen asi 7 km od turistického resortu Mandre a je velmi dobře přístupná autem – odbočka ze silnice mezi Kolanem a Novaljou je značená.
Tato pláž v rybářské osadě Lumbarda na jihu Korčuly je naopak před nepříjemnými poryvy větru chráněná. Nachází se totiž v hluboké zátoce naproti ostrovu Lastovo. Je zde k dispozici řada restaurací, kaváren či plážových barů. A nudit se tu nebudou ani milovníci vodních sportů, pro něž jsou tu ideální podmínky.
Kromě krásných písečných pláží může být důvodem k návštěvě Lombardy třeba také jejich proslué víno grk.
Lopar ležící v severní části ostrova Ráb je známý jako „písečný ráj“. Vybrat si tu můžete z 22 písečných pláží. Nejkrásnější a největší je ale ta Rajská.
Hledáte-li klidnou přírodní pláž, raději se poohlédněte jinde. Pokud však vaše představy zahrnují bohaté sportovní a pohostinské zázemí a spousty atrakcí pro děti, jste tu správně. Volejbal, tenis, minigolf, cyklistika, šlapadla či potápění? Nebo je libo více adrenalinu? Vyzkoušet můžete i vodní lyže, skútry a skoky padákem. Na děti tu čeká množství tobogánů, trampolín nebo třeba indiánská vesnice, kde se mohou svézt na poníkovi.
Ostrov Dugi Otok láká turisty zejména národními parky Kornati a Telašćica. Za zmínku však stojí i zdejší pláže. Sakarun je jednou z nejkrásnějších na Jadranu. Směs oblázků a jemného bílého písku spolu s tyrkysovou hladinou zde vytváří opravdu exotickou atmosféru.
Bohužel přímo u pláže nenajdete žádné ubytování. Nejbližší apartmány se nacházejí ve vesničce Soline, vzdálené asi 2 km. Pláž je však velmi dobře přístupná autem.
Jedním z oblíbených chorvatských ostrovů je také ostrov Hvar. Pokud zde hledáte písečnou pláž, hledáte Mlasku, nacházející se ve stejnojmenné zátoce. A chcete-li mít moře stále na dohled, můžete se ubytovat v místním kempu, který je určen pro cestovatele se stanem, karavanem i pro ty, kteří dávají přednost pohodlí bungalovů.
V místě se nachází také pošta, restaurace a obchod. Jedná se vlastně o takovou sezónní vesničku se vším všudy.
Další z pláží, které stojí za to navštívit, najdeme nedaleko historického města Ston, pyšnícího se mohutnými hradbami, na poloostrově Pelješac. Pláž je vhodná pro všechny, kteří touží po klidné dovolené. Hned vedle ní se nachází kemp, určený však jen pro stany či karavany, chatky k pronájmu zde nenajdete.
Na pravé straně zátoky, lemované borovicemi a olivovníky, je přístav trajektu na ostrov Mljet, „nejzelenější ostrov Jadranu“ a skvělý tip na výlet.
Mezi nejkrásnější písečné pláže v Chorvatsku patří také Velka Plaža na Omišské riviéře. Tato 700 metrů dlouhá pláž je jednou z nejoblíbenějších v této oblasti a nachází se na soutěsce řeky Centina, přímo v centru Omiše – malebného městečka známého pro svou pirátskou minulost.
Přímo na pláži se můžete osvěžit nebo ochutnat dalmátské speciality ve zdejších barech a restauracích.
Chorvatské písečné pláže jsou díky mělkým vstupům do moře často navštěvované rodinami s malými dětmi. Oblíbit si je ale mohou i ti, kteří fandí vodním sportům nebo zkrátka nechtějí, aby je při opalování tlačily kamínky do zad.
Sprchy, toalety, restaurace či půjčovny lehátek a slunečníků jsou už na většině z nich samozřejmostí.
Doporučil byste dovolenou s 6 letym dítétem od 17.6. v Cirkvenici?
Děkuji
Dobrý den Hanko,
za mě ano, podle mě je volba termínu takto v druhé polovině června dobrá. Kór pro menší děti. I tak tu bývá už dost teplo, denně 30 i více stupňů. Pláže tu jsou spíš takové menší, resp. užší. Nejsou vysloveně kamenité ani zcela písečné. Je to většinou taková směs písku a oblázku s tím, že na mnoha místech písek spíš převažuje.
Je v Omiši parkoviště pro autobus?
Dobrý den Honzo,
ano, je. Při příjezdu do Omiše od Splitu budete mít velké parkoviště (placené – auto za 4 kuny / hodina, cenu pro autobusy neznám) po pravé straně a najdete ho zhruba ještě 100 metrů před tím, než najedete na most přes řeku Cetina, po kterém se pak dostanete pěšky do starého centra Omiše i na místní pláž.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.