Kapverdy – časový posun a aktuální čas

Kapverdské ostrovy leží pod obratníkem Raka cca na stejné zeměpisné šířce jako Senegal. Vzhledem k jejich poloze je čas na Kapverdách odlišný od času ve střední Evropě. Oproti ČR mají Kapverdy časový posun rovný 2 až 3 hodinovému rozdílu, a to v závislosti na ročním období.

Čas na Kapverdách se nemění!

Na Kapverdských ostrovech neznají změnu času ze zimního na letní a naopak. Právě díky tomu se jejich časový posun mění s tím, jak se v Evropě mění zimní a letní čas. Pojďme si nejprve ukázat, v jakém časovém pásmu ostrovy leží a následně se podívat, jak na přesný aktuální čas, tak časový rozdíl platný v zimě a v létě.

Časové pásmoAktuální čas na Kapverdách

Časové pásmo

Kapverdské ostrovy spadají do časového pásma UTC -1 hodina. Tato časová zóna se označuje jako CVT, tedy jako tzv. „Cape Verde Time„. To znamená, že oproti základnímu UTC času mají Kapverdy časový posun 1 hodinu dozadu. Polohu Kapverdských ostrovů jsem pro lepší pochopení vyznačil na mapě časových pásem:

Kapverdy časový posun

Tím, jak Kapverdské ostrovy leží v Atlantiku, je determinována i skutečnost, že čas, který se zde užívá, je prakticky výhradně v platnosti pouze na Kapverdách. Jiný čas mají Kanárské ostrovy, jiný čas má Madeira. Stejný čas jako Kapverdy mají jen:

  • Azory (časová zóna AZOT)
  • malé území na východním pobřeží Grónska (časová zóna EGT)

Obě tato území však na rozdíl od Kapverd zatím uznávají přechod z času ze zimního na letní a naopak a tedy platí, že pouze jejich zimní časy (AZOT v případě Azor, resp. EGT v případě grónského území) jsou identické s časem kapverdským (CVT).

Časový posun na Kapverdách není veliký. Přesto jsou někteří, jimž i změna o pár hodin dokáže biorytmus na několik dní rozhodit. Při rozhodování, zda sem jet či na Kapverdy nejezdit je vhodné brát v úvahu i délku letu na Kapverdy. Vzhledem k tomu, že ostrovy leží vzdušnou čarou rovných 5000 km od Prahy, doba letu na Kapverdy činí 6 hodin 45 minut.

Aktuální čas

Nyní ještě ukáži konkrétní rozdíly času ve srovnání s ČR. Prvně ale to nejdůležitější, aktuální čas na Kapverdských ostrovech.

Přesný čas – na Kapverdách aktuálně je:

Tak jako se v průběhu roku nemění čas v Dubaji, nemění se ani na Kapverdských ostrovech. Změna časového posunu tedy vyplývá ze změny času v ČR. V zimě je ČR v časové zóně UTC +1, v létě pak v zóně UTC +2. To znamená následující:

  • zima: posun na Kapverdách je 2 hodiny
  • léto: posun na Kapverdách je 3 hodiny

Vždy se jedná o posun dozadu. Tedy ČR je oproti Kapverdských ostrovům napřed o 2, resp. o 3 hodiny. Když je v ČR 12:00, na Salu a Boa Vistě je teprve 10:00.

V zimě je časový posun na Kapverdách menší. To je přesně naopak, než to je v případě časového posunu v Ománu nebo v Emirátech. Tím, že to jsou země ležící od nás na východ, je jejich rozdíl času oproti Evropě naopak v zimě větší.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-54%): 8 dní u TOP zátoky s All Inclusive za 9 990 Kč

Hotel Allegro Isora, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-62%): týdenní All Inclusive na Tenerife za 11 990 Kč

Hotel Arabian Park, Dubaj, Emiráty

Emiráty (-45%): 7 dní ve 4* hotelu přímo v Dubaji za 12 390 Kč

Hotel Murdeira Village Resort, Sal, Kapverdy

Kapverdy (-56%): týdenní dovolená na ostrově Sal za 14 990 Kč

Hotel Radisson Marina Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-63%): výjimečný Radisson Marina resort (8 dní) za 9 590 Kč

Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.