Ceny na Mauriciu

V porovnání s jinými exotickými destinacemi má Mauricius ceny obecně celkem vysoké. Je zde dráž než na nedalekém Zanzibaru i než v oblíbených destinacích v jihovýchodní části Asie. Je proto dobré mít před cestou na Mauricius o zdejších cenách alespoň základní představu.

Jak vysoké jsou ceny potravin na Mauriciu?

Mauricius: 9 dní s polopenzí za 29 600 Kč

 

Kolik stojí taxi? A jak se cenově pohybují jídla v pouličních stáncích a marketech? Nejen to hned ukáži na následujících řádcích:

Úvodem dvě věci.

Za prvé, oficiální měnou Mauriciu je tzv. Mauricijská rupie (označovaná jako Rs, popřípadě MUR), jejíž kurz vůči české koruně se pohybuje okolo 1,7 Rs za 1 Kč.

Za druhé, byť hned v prvním odstavci píši, že Mauricius má ceny poměrně vysoké, je to myšleno ve vztahu k jiným tropickým destinacím, viz třeba k cenám v Thajsku. Porovnáme-li Mauricius s ČR, cenově vychází víceméně obdobně, ačkoliv je zřejmé, že se najde celá řada rozdílů.

Ceny potravin

Ceny potravin na Mauriciu se v závislosti na konkrétních výrobcích pohybují na stejné nebo na o něco vyšší cenové úrovni než u nás. Ceny ovlivňuje dovoz zboží. Vzhledem k tomu, že se sem většina výrobků importuje, jejich výsledná cena bývá o něco vyšší.

Nejprve ovoce a zelenina:

Mauricius ceny

Kdo bude mít možnost, nechť se zajde podívat na některé z místních tržišť. Jen v hlavním městě Port Louis jich je několik. Největší je Central Market kousek od přístavu. Taková místa jsou ideální na nákup čerstvých potravin. Často tu dostanete čerstvě, pouhou jednu noc předem sklizenou zeleninu a ovoce z nejrůznějších částí ostrova. Navíc konkrétně zelenina a ovoce tu vychází levněji než v klasických supermarketech, kde jsou ceny následující:

 
Název položkyCena
Banány (1 kg)30 Kč
Cibule (1 kg)23 Kč
Brambory (1 kg)23 Kč
Jablka (1 kg)40 Kč
Pomeranče (1 kg)40 až 50 Kč
Česnek (1 kg)100 Kč
Rajčata (1 kg)40 Kč
 

Je to dost podobné jako výše cen ovoce a zeleniny na Mallorce. A tropické ovoce třeba jako kokosy jsou ve srovnání s podmínkami v ČR celkem logicky na Mauriciu levnější.

Ceny Mauricius

Nápoje a mléčné výrobky:

Název položkyCena
Mléko (1 l)30 Kč
Jogurt (125 g)8 Kč
Veselá kráva27 Kč
Plátkový sýr (150 g)50 Kč
Pomerančový džus (1 l)40 Kč
Coca Cola (2 l)42 Kč
Balená voda (1,5 l)9 Kč
Pivo z dovozu (0,5 l)36 Kč
 
Kolik stojí nápoje na Mauriciu

Další vybrané potraviny:

Název položkyCena
Kuřecí prsní řízky (1 kg)100 Kč
Kuřecí šunka (250 g)35 Kč
Těstoviny (500 g)35 Kč
Toastový chléb26 Kč
Instantní nudle6 Kč
 
Ceny potravin Mauricius

Restaurace, fast foody, bistra

Ceny v restauracích na Mauriciu zaujímají dost široké spektrum. Platí tu, že lepší restaurace, tedy restaurace včetně těch hotelových jsou poměrně drahé. Za hlavní chod v takových zařízeních běžně zaplatíte min. 350 Kč. K tomu je třeba nezapomenout připočítat nápoje, jež se v restauracích pohybují stejně jako u nás. Na Mauriciu je proto dobré volit pobyty včetně stravování, alespoň s polopenzí tak, abyste tyto relativně velké extra výdaje v resortech minimalizovali.

Na Mauriciu jsou běžné fast foody včetně Burger King, McDonalds nebo KFC. Jedno klasické fastfood menu vychází na 200 MUR, tj. cca 120 Kč.

Doporučuji vyzkoušet nějaké street food. Prvně vychází většinou levněji, za druhé tak můžete ochutnat typickou mauricijskou kuchyni, jež je takovým mixem evropských, indických, čínských a afrických pokrmů.

 
Název položkyCena
Birjání120 Kč
Smažené nudle85 Kč
Smažená rýže55 Kč
Haleem30 Kč
Grilované kuřecí60 Kč
Roti6 Kč
 

Ceny výletů

Přidávám orientační ceny některých výletů:

  • lodní výlet na Ile aux Cerf >> 900 Kč / osoba
  • lodní výlet na Ile aux Aigrettes >> 450 Kč / osoba
  • půjčení potápěčské výbavy >> 800 Kč
  • vstup do parku Casela >> 350 Kč
Kolik stojí výlety na Mauriciu

Ceny taxi

Na Mauriciu nejsou vymezeny nějaké pevné hranice pro jejich tarify. Ceny taxi jsou tak dost variabilní. A v důsledku skutečnosti, že ve většině zdejších taxíků chybí taxametry, cena taxi je tak do jisté míry často ve vašich rukou a na vaší schopnosti si vyjednat s řidičem lepší cenu. Doporučuji nenastupovat do taxi dřív, než si s řidičem cenu odsouhlasíte.

Taxi transfery z letiště jsou drahé. Kdo sem míří individuálně a na vlastní pěst, popřípadě nemá transfer z letiště v ceně a nechce po poměrně náročném a dlouhém letu na Mauricius dopravu z letiště řešit, je možné (a vhodné) si odvoz z letiště předem zajistit, např. prostřednictvím taxismauritius.com.

Na Mauriciu je celkem běžné využít taxi i pro celodenní vyhlídkovo-poznávací cestu ostrovem. Solidní ceny těchto taxi výletů se pohybují:

  • za půl denní pronájem taxi >> cca 1 250 Kč
  • za celodenní pronájem taxi >> cca 2 200 Kč

Kdo má štěstí může narazit na příjemného taxikáře i skvělého průvodce v jedné osobě. Doporučuji se s řidičem na itineráři cesty předem domluvit. Další variantou je půjčení auta.

Benzín & půjčení auta

Kdo nechce být závislý na „privátních“ taxících, může si půjčit auto. Je však předem dobré vědět, že se na Mauriciu jezdí stejně jako v Jižní Africe nebo v Británii vlevo. Samotné půjčení auta vychází cca na 1 000 Kč / den, benzín cca 28 Kč / 1 litr.

Dovolená do 30 000 Kč / osoba

Mauricius je podobně jako Maledivy nebo Seychely do značné míry symbolem luxusu a kvalitní exotické dovolené na březích Indického oceánu. Kvalita resortů, ale i fakt, že Mauricius leží 8 880 km daleko od ČR, se zákonitě odráží ve výsledných cenách. Není ale pravda, že by se zde nadala sehnat dovolená za solidní peníz. Jen v tuto chvíli, v době poslední aktualizace tohoto článku, je k dispozici hned těchto 8 různých resortů, ve kterých vás dovolená včetně letecké dopravy a stravování vyjde právě do 30 000 Kč.

A ačkoliv obecně nemá Mauricius ceny úplně nejnižší, stojí za to tento tropický ostrov sopečného původu navštívit. Odpočinout si na pláži Flic en Flac Beach, vystoupat na pobřežní horu Le Morne a z ní obdivovat nádherné pobřežní laguny nebo navštívit do ruda zbarvený Chamarel Seven Colored Earth Geopark, zážitky, které jsou k nezaplacení.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.