V tomto článku se společně podrobně podíváme na ceny v Chorvatsku. Odpovíme na to, kolik stojí v Chorvatsku ubytování, jak vysoké jsou v Chorvatsku ceny potravin a jestli je tedy nutné s sebou vždy vozit zásoby na celou dobu trvání dovolené. Řekneme i to, kolik tu stojí dálniční mýto a jak je na tom Chorvatsko s cenami pohonných hmot.
Chorvatsko jsme navštívili v červnu 2019, abychom aktuální ceny zmapovali.
Ceny vybraných služeb | Ceny ubytování | Potraviny | Ceny pohonných hmot | Mýto | Ceny letenek
Než se na jednotlivé oblasti podíváme podrobně, je podstatné vědět, že v Chorvatsku je oficiální měnou chorvatská kuna. většinu cen budeme totiž uvádět přímo v této měně. Její kurz se v posledních době pohybuje okolo 3,5 CZK za 1 HRK. Podrobné informace o měně v Chorvatsku naleznete zde.
V Chorvatsku seženete ubytování opravdu levně. Nejnižší ceny jsou pochopitelně v kempech, pokud ale chcete vlastní koupelnu, podívejte se raději na nabídky hotelů.
Apartmány v Chorvatsku už za 115 Kč / osoba / noc >>>
Zejména apartmány vás v Chorvatsku vyjdou velmi levně – ceny ubytování se samozřejmě odvíjejí od vzdálenosti od pláže, vybavení apod. V zásadě se ale dá říci, že se ceny apartmánů v Chorvatsku mohou celkem běžně dostat i na 200 Kč za osobu/noc (podívejte se na aktuální nabídku).
Mnozí vyrážejí do Chorvatska bez předem zajištěného ubytování a vše řeší až na místě přímo s majiteli apartmánů. Tímto se tak vyhnete mezikroku cestovky nebo cestovní agentury a s ohledem na to, že se jedná o super last minute koupi, může být výsledná cena ubytování citelně nižší.
Před tím, než u budeme o cenách pokračovat dále obecněji, není nikdy od věci pro lepší představu uvést pár konkrétních příkladů. Ať už jste v Chorvatsku na pobřeží kdekoliv, jistě vám budou nabízeny nejrůznější lodní výlety od hodinových vyjížděk až po celodenní plavby se zastávkami na blízkých ostrovech. Lístky na ty nejlevnější plavby koupíte za 45 kun.
Jednorázová vstupenka na dubrovnické hradby, po kterých lze obejít celé původní staré centrum Dubrovníku a ze kterých se naskytnout krásné pohledy nejen krásné pohledy na centrum, ale i na moře a původní dubrovnický přístav, je citelně dražší. Navíc se její cena rok od roku zvyšuje. v roce 2015 byl vstup ještě za 90 kun, v roce 2017 to bylo již za 150 kn (viz. vstupenka níže) a bohužel v letní sezóně 2019 opět došlo k dalšímu zvýšení na úplně nesmyslné částky…na 200 kun!! Tj skoro 700 Kč.
Ani lístek na lanovku nad Dubrovníkem (viz. Dubrovnik Žičara) také není žádná levná záležitost. Cesta nahoru a dolů vás ještě v dubnu 2018 vyšla na 140 kn, v roce 2019 to už je za 170 kun!! Pokud si chcete na Dubrovník prohlédnout shora, není nutně třeba platit za lanovku, lze si udělat výlet a nahoru si kopec vyšlápnout pěšky. Otázkou je, jestli je to s ohledem na velmi teplé letní počasí v Chorvatsku dobrý nápad. Nechť každý zváží sám…
>> detailně se tomuto tématu věnujeme na samostatné stránce zde
Ceny potravin v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami u nás a jsou obecně nižší než třeba v Řecku. Některé potraviny vyjdou dokonce levněji. Vozit si s sebou zavazadlo nacpané trvanlivými výrobky je tak naprosto bezpředmětné.
Podrobné informace a i konkrétní ceny potravin pro rok 2019 naleznete v článku Ceny potravin v Chorvatsku.
Pokud se chystáte jet na dovolenou do Chorvatska vlastním autem, budou vás jistě zajímat ceny benzínu / nafty a také ceny mýtného.
Ceny pohonných hmot v Chorvatsku určují prodejci. Dlouhodobě platí, že litr benzínu vyjde na 9,70 – 10,43 HRK (tj. cca 34,5 Kč / litr benzínu). Záleží ale samozřejmě na druhu, který zvolíte. Nejlevnější je EUROSUPER 95, nejdražší EUROSUPER 98+. Ceny nafty v Chorvatsku se potom pohybují mezi 9,28 a 9,65 kuny za litr.
Cena pohonných hmot (červen 2019) na čerpacích stanicích v Chorvatsku:
V Chorvatsku je zpoplatněna dálniční síť a platí se i některé tunely a mosty. Výše ceny dálničního poplatku se v Chorvatsku odvíjí od typu/kategorie vašeho vozu a od délky dálničního úseku, kterým projedete. Při vjezdu na dálnici dostanete kartu a při sjezdu z dálnice pak na základě karty mýtné zaplatíte.
Pozor!
Dálniční poplatky v letní sezóně 2019 (tj. od 15.6. do 14.9.) jsou oproti mimo sezónnímu tarifu o 10% navýšené.
Příkladové ceny mýtného 2019 pro kategorii I. (sezónní tarif pro osobní automobil bez přívěsu do 1,9 m výšky):
Doporučuji vám předem si naplánovat cestu a podle ceníků si spočítat, na kolik vás přibližně vyjde. Platit lze kartou nebo v hotovosti a to nejen v chorvatské měně, ale i v dalších dle aktuálního kurzovního lístku.
Nejaktuálnější informace doporučujeme hledat přímo na oficiálním chorvatském webu Hrvatske Autoceste d.o.o.
Pokud se vám nechce mačkat v autobuse a necítíte se ani na dlouhou cestu za volantem, vsaďte raději na leteckou dopravu. Je to bezpochyby rychlejší, pohodlnější a v neposlední řadě i bezpečnější způsob cesty. Ceny letenek do Chorvatska jsou navíc relativně přijatelné. Zpáteční letenku z Prahy do Splitu seženete na červnové termíny za 4 500 Kč, na červencové termíny za cca 6 500 Kč.
Kdo by nechtěl pohádkově romantickou svatbu u moře? Svatby v Chorvatsku u nás zajišťuje řada agentur. Konečnou sumu vám většinou sdělí až na vyžádání, ale začínají na nějakých 2 000 €.
Mohlo by vás zajímat…
Dobrý den, prosím jaký je rozdíl mezi benzínem Eurosuper 95 a Eurosuper 95+ děkuji za odpověď
Dobrý den Martine… neorientuji se v tom natolik, abych vám na toto byl schopný přesně odpovědět. Možná bude vědět někdo jiný…
Dobrý den, jedeme s manželem a se třemi dětmi (2roky,4Roky a 6let) na Makarskou riviéru penzion Danijela. Teď od 6.9 do 15.9.Chtěla bych se zeptat kolik stojí plavba do návštěva Dubrovníku, Međugorje nebo Trogiru.? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Zlato,
co se týče plavby trajektem / takovým velkým katamaránem do Dubrovníku, tak jedna cesta vyjde na 160 kun, z Makarské to jede v 9:15, v Dubrovníku to je ve 12:15. Zpět z Dubrovníku to jede v 16:00, tj. času moc není nehledě na to, že přístav od starého centra je kus cesty (takže doporučuju jet městským autobusem). Z makarské stejná společnost krilo.hr jezdí i do Splitu (jedna cesta 100 kun), ale nikoliv až do Trogiru.
Dobrý den,jedeme na ostrov ŠOLTA,na kolik nás vyjde cena lodí?Ze Splitu na ostrov pro 4osoby a osobní auto.Děkuji
Dobrý den Jano,
je to 33 kn za jednu osobu a 154 kn za osobní auto kratší než 5 m, případně 276 kn za auto přesahujících 5 metrů.
Dobrý den,vyhrála jsem zájezd a pojedu sama se synem. Nikdy jsme v této zemi nebyli.je něco na co si dát pozor?
Dobrý den Hedviko,
popravdě řečeno mě nenapadá nic podstatného, na co vás upozornit. Když říkáte zájezd, pojedete s cestovkou, takže budete mít se na koho obrátit v případě problémů. Snad jenom upozorním na to, že v případě Chorvatska je dobré si předem přesně zjistit, jak vypadá pláž, ke které jedete (jedete-li tedy k moři). Jsou tu dost kamenité nebo skalnaté vstupy, takže se dost hodí boty do vody.
Kolik nafty mohu vezt do chorvatska
Dobrý den Karle,
správně by se měl všechen rezervní benzín (či nafta), který je do Chorvatska dovážen v externím kanystru proclít. Tj. správně by se nemělo do Chorvatska dovážet nic.
Dostal jsem z cestovky že je údajně zákaz dovozu pohonných hmot do Chorvatska včetně 5l kanystru
Zdravím
Můžu mít v autě 5l kanystr s naftou?
Diky
Dobrý den Dalibore,
ne, neměl byste ho tam mít, alespoň ne naplněný – takový dovoz by měl podle chorvatských předpisů podléhat clu.
Dobrý den prosím o opravu kilometrů Záhřeb – Split a cenu, nesouhlasí, Děkuji Jarda
Dobrý den Jardo,
chyba opravena, díky moc za upozornění.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.