Ne nadarmo má Korfu přezdívku „zeleného ostrova„. Vegetaci, která ostrov pokrývá, a vytváří zde tak příjemnou kulisu i během horkých letních měsíců, se zde daří díky teplotně mírné a na srážky bohaté zimě. Ale nebojte! Počasí na Korfu je během léta velmi teplé a hlavně slunečné.
Navíc v létě prší jen minimálně!
Teploty vzduchu v červenci a v srpnu standardně dosahují k 31°C, často ale stoupají i výše, k 35°C.
Doporučuji dát pozor na krajní měsíce sezóny! Ty zas takovou záruku jasné oblohy nedávají. Není proto od věci se s počasím na Korfu před cestou seznámit podrobně, a být tak na aktuální podmínky připraven.
Podnebí — Teploty vzduchu — Teplota moře — Nejlepší doba, kdy na Korfu jet — Předpověď počasí
Řadu lidí bude zajímat pouze výhled počasí – aktuální předpověď najdete zde.
Nejen teplotní, ale zejména srážkové rozdíly mezi létem a zimou zde determinuje podnebí. Korfu má podnebí středomořské typu s horkými léty. Ačkoliv podobné klima najdeme i na všech dalších řeckých ostrovech, jak Jónských, tak Egejských, tak na každém z nich panují trochu odlišné podmínky. Zejména na těch Egejských, ať už je to Kréta, Santorini nebo Rhodos, prší na podzim, v zimě a na jaře mnohem méně, než právě zde na Korfu.
Proto je Korfu z hlediska svého podnebí bližší spíše podmínkám na italské Sicílii nebo Sardinii (viz. také počasí na Sardinii), ale třeba i v oblasti Costa Brava na španělském pobřeží.
Léta jsou teplá a suchá. Déšť je v období od června do srpna výjimečný, srážkové úhrny v tuto dobu činí max. 20 mm / měsíc.
Zimy jsou vlhké. Prší často. V období od listopadu do března typicky 14x za měsíc. V těch na srážky nejbohatších měsících, což je listopad a prosinec, zde průměrný měsíční srážkový úhrn činí 185 mm.
A to je dost!
Takové množství srážek je charakteristické spíše pro exotické rovníkové destinace, třeba pro počasí na Maledivách v listopadu, kdy tam doznívá vlhký monzun, tzv. monzun Hulhangu.
Nejen srážky, ale i teploty vzduchu jsou úzce spjaty se zdejším středomořským klimatem. Žádné extrémní výkyvy teplot pro Korfu nejsou příliš typické.
Nejteplejší bývá přelom července a srpna, kdy nejsou výjimečné ani teploty dosahující v odpoledních hodinách ve stínu k 34°C až 35°C.
Průměrná teplotní denní maxima i průměrná teplotní noční minima zachycuje pro jednotlivé měsíce následující graf (data pro hlavní město Korfu – Kerkyru):
Výjimečně teploty stoupají i výše než k 35°C. Dosavadní teplotní rekord, který byl neměřen v červenci, činí 43°C. Naopak v zimě mohou teploty klesat i pod bod mrazu. Hodnoty pod nulou tu jsou na rozdíl od počasí o bulharském pobřeží ale dost ojedinělé.
Koupat v moři se zde dá od června do začátku října. A byť je teplota moře na Korfu nejvyšší v srpnu, kdy má 26°C, doporučuji i v létě velkou obezřetnost. Proč?
Korfu má teplotu moře nejnižší z celého Řecka.
Kolikrát i v červenci zde bývá moře poměrně studené. Vždy záleží na aktuálním proudění vody v Jónském moři, které může teplotu během pár dní ovlivnit klidně i o dva stupně. Zároveň platí, že zdaleka ne každá pláž a ne každý záliv na ostrově bude mít v daný okamžik stejnou teplotu. Na malé vzdálenosti tu jsou často citelné rozdíly.
Průměrné hodnoty teploty vody na Korfu v jednotlivých měsících ukazuje graf:
Pokud požadujete jistotu teplého moře, je lepší volit jiný, jižněji a východněji položený řecký ostrov. Nejteplejší vodu standardně nabízí jihovýchodní pobřeží Rhodosu, kde bývá voda stejně teplá jako na jižním pobřeží Turecka.
Jednoznačně léto. Nejlepší je červenec a ještě o něco lepší je srpen. Pokud můžete, tak volte jeden z těchto měsíců. Jsou zárukou prosluněné dovolené.
Opatrně na červen a září!
Počasí na Korfu v červnu je také již vždy ryze letní s maximálními odpoledními teplotami, které se pohybují v rozptylu od 26°C do 33°C. Déšť není moc častý, ale objevuje se, klidně 5x i více do měsíce. To samé platí o bouřkách. Srážkový úhrn za červen většinou činí 14 mm. Nevýhoda června spočívá v teplotě moře. To moc teplé ještě není. Sice to není tak, že by se do něj vlézt nedalo, ale neotužilý člověk musí sám sebe chvíli před ponořením přemlouvat.
Rozhodnete-li se pro Korfu v září, pak upozorňuji na již NE zcela stálé počasí a na vyšší pravděpodobnost deště, zejména ke konci měsíce. Standardní srážkový úhrn za září je 80 mm, což je stejně jako v na srážky nejbohatším měsíci v Praze, v květnu.
Trend ne vždy odpovídá výše uvedeným charakteristikám a průměrným hodnotám. Pro úplnost informací přikládám aktuální předpověď pro Kerkyru, Korfu, Řecko na 7 dní:
Dlouhodobou předpověď (14 dní) najdete -> ZDE
Korfu je moc pěkné. Jestliže ho zvažujte, tak děláte dobře. Jeho návštěvu mohu upřímně doporučit! Léto je na jeho návštěvu logicky nejlepší. Ale žádné obavy! Nesnesitelná vedra typická pro letní počasí v Hurghadě tu nikdy nepanují. Naopak. Počasí na Korfu je v létě příjemné, ideální jak pro odpočinek, tak pro kombinaci pláží a výletů po zajímavostech a památkách.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.