Bulharsko autobusem

Bulharsko je jednou z nejvyhledávanějších destinací pro letní dovolené. Příznivé ceny v Bulharsku, zázemí českých cestovních kanceláří, písčité pláže a výborná kuchyně – hlavní důvody, kvůli kterým míří do Bulharska stále více Čechů. Většina z nich volí cestu do Bulharska letecky. Pro ty, kteří mají z létání obavy, chtějí cestou poznat další zajímavá místa, případně chtějí ušetřit, přichází v úvahu cesta po zemi – buď Bulharsko autobusem nebo autem.

Cestu do Bulharska autobusem jsme osobně vyzkoušeli.

Před tím, než se pro autobus rozhodnete, mrkněte na naše zkušenosti z cesty, o které se v tomto článku podělíme.

Cena a délka cestaMožnosti dopravy autobusemNaše zkušenost

Cena vs. délka cesty

Pokud je Vaším hlavním mottem „Bulharsko levně“, je cesta autobusem jednoznačně tou správnou volbou. Cena jednosměrné jízdenky cca 1390 Kč, cena zpátečních jízdenek se pohybuje okolo 2390 korun, což je zhruba polovina ceny letenek. Většina společností dále nabízí slevy pro děti, studenty či seniory.

Co se týče délky cesty, zde je samozřejmě výhodnější letecké spojení. Volím-li variantu leteckého spojení do Bulharska, tak cesta je typicky dlouhá 1 hodinu 45 minut. V případě autobuse je nutné se obrnit trpělivostí a počítat s tím, že na cestě strávím prakticky jeden celý den.

Možnosti dopravy autobusem

Existují dvě varianty.

Tou častější a oblíbenější je absolvování cesty v rámci některého autobusového zájezdu nabízeného cestovními kancelářemi. Oproti leteckým zájezdům lze tak výrazně ušetřit – často 5 000 i více Kč.

Případně lze cestovat individuálně a zakoupit si jízdenku u klasických dopravců. Autobusy odjíždějí z Prahy a z Brna a pokračují přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko až do Bulharska. Kam z ČR lze přímým autobusovým spojem dojet?

 • Sofie (Group, Račič, Sofiabus, Karat)
 • Plovdiv (Račič, Karat)
 • Burgas (Karat)
 • Varna (Karat)

V závorkách uvádím jednotlivé autobusové společnosti. Nejčastěji jezdí společnost Group (min. 1 denně) – doporučuji využít zejména linku Group. Ostatní spoje jezdí méně často a většinou nezačínají v ČR, nýbrž přijíždí z Německa. Alternativně lze využít spojení FlixBus s jedním přestupem ve Vídni.

V případě individuální dopravy je nejlepší pro dopravu do cílové destinace v Bulharsku přestoupit Sofii, případně ve Varně nebo Burgasu.

Jaká je cesta do Bulharska autobusem?

Cestu do Bulharska autobusem individuálně jsme vyzkoušeli na vlastní kůži. Jízdenky jsme zakoupili pohodlně přes portál eurotours.cz.

Autobus vyjížděl z Prahy, avšak naší nástupní stanicí bylo Brno. Cesta byla poměrně pohodlná, jelikož autobus byl moderní a klimatizovaný, výhodou byly také časté zastávky na pauzu. Po 20 hodinách jsme vystoupili v hlavním městě Bulharska Sofii, odkud vyjížděl navazující spoj do cílové destinace Primorska. Časovou mezeru mezi oběma spoji jsme využili k prozkoumání Sofie.

Díky této cestě jsme měli možnost vidět zajímavá místa, seznámit se s hlavním městem Sofií a díky výhodným cenám jízdenek jsme za dovolenou ušetřili. Dovolená v Bulharsku byla krásná a cesta autobusem zpět uběhla navíc mnohem rychleji.

 

Bulharsko je velmi vyhledávanou turistickou destinací pro letní dovolenou na rozdíl od řady jiných letních destinací nabízí variantu dopravy i pro ty, kteří mají strach z létání nebo chtějí za dopravu ušetřit. Výhodou cesty do Bulharska autobusem je v prvé řadě cena a dále možnost vidět více než jen letištní halu dané destinace. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že cesta do Bulharska autobusem je v rámci možností pohodlná a časově srovnatelná například s cestováním do Barcelony nebo na španělské pobřeží Costa Brava.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   10
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  aktuálně jezdí autobusy z Prahy do Varny a staví v Ruse

 • Odpovědět

  A jaká nejvážnější nehoda se tam stala si pamatujete ? Kdy to bylo, zemřel někdo ?

  A pdobná otázka je o letadlech.

  Děkuji, Jan

 • Odpovědět

  Jak časté jsou dopravní nehody autobusů z Brna na Zlaté písky ?
  Je statistika ?

  • Odpovědět

   Dobrý den, tak to skutečně netuším a ani nemám informace o tom, zda by existovala nějaká statistika.

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Mohu se zeptat jezdí už autobusy do Bulharska Praha-Ruse?

  • Odpovědět

   Dobrý den Janko,

   aktuálně to ještě nelze. Pokud se nic nezmění, první autobusové spoje budou tímto směrem (ať už přímo do Bulharska do Ruse s přestupem nebo do nedaleké Bukurešti v Rumunsku) k dispozici od 25. května.

 • Odpovědět

  Dobry den je vhodne cestovat se sedmiletym diteten do bulharska autobusem?

  • Odpovědět

   Dobrý den Renčo,

   můj osobní názor je, že v dnešní době je lepší volit letadlo. Cesta autobusem je zdlouhavá a únavná, kór pro děti. Rozmlouvat vám to ale nechci, záleží na vašich preferencích i na rozpočtu, který jste ochotná dovolené věnovat.

  • Odpovědět

   Jezdil jsem do Bulharska každý rok, s dětmi dva a půl roku a více, celkem s třemi dětmi vlakem, celkem dvě noci a jeden den,nosil jsem je v noci vagonem v sedačce, dodnes na to vzpomínají, v Bulharsku jsme spali ve stanu a nikdy si nestěžovali ani po letech. Bylo to prostě krásné. Užívali jsme si moře a krás, které nás provázeli. Brouzdali jsme se po pláži, sbírali škeble, švachtali se v moři, děti byli štastné a žádné all inkluziv se nekonalo, také na co, děti byli s námi a šťastné. jedlo se když byl hlad, za pár leva a naprosto v pohodě. Bylo to nejkrásnější období a nic se mu nevyrovná. Projeli jsme už docela velký kus světa, ale nikde nebylo tak krásně jako v Bulharsku. Zkuste si to také.Stále hledám tu krásnou destinaci, kde byl člověk šťastný a ne a ne ji najít. Ale já vím kde je. Bůh s námi.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ctibore, díky za váš pohled na věc. V mnohém s vámi souhlasím 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.