Pláž Cofete

Pláž Cofete neboli Play de Cofete je nejhezčí pláží na Kanárských ostrovech a zaslouženě se řadí i mezi ty nejlepší pláže v Evropě vůbec. Je to krásná dlouhá písečná pláž z jedné strany obklopená impozantní horskou scenérií, ze strany druhé pak omývána divokým Atlantský oceánem.

Komukoliv, kdo tráví na Fuerteventuře dovolenou, návštěvu pláže Cofete jednoznačně doporučuji. Nebo přinejmenším alespoň pohled na ni z dálky z některé z vyhlídek.

Fuerteventura: 8 dní s polopenzí za 15 350 Kč

Je to zážitek na celý život!

Sám jsem ji navštívil. Podělím se s vámi o mé zkušenosti i ty nejpodstatnější informace:

Pláž se nachází na západní straně poloostrova známého jako Jandía, jež tvoří jižní cíp ostrova Fuerteventura. Na délku pláž měří přibližně 8 km. Za skaliskem El Islote, které po 8 km pobřeží rozbíjí, pláž plynule přechází v ne méně nádhernou Playa de Barlovento, která měří dalších cca 6 km. Na internetu i v průvodcích jsou občas oba názvy užívány synonymně, to ovšem není správně. Ve skutečnosti se totiž jedná o dvě rozdílné na sebe navazující pláže.

Playa de Cofete na Fuerteventuře

Jak se na pláž Cofete dostat

Místo je odlehlé a špatně dostupné!

Nenechte se touto skutečností odradit.

Pláž vás totiž za onu poněkud strastiplnou cestu odmění! Podrobně popíši veškeré možnosti, jak je možné se na pláž Cofete dostat.

1. Autem

Nejpohodlnější je volit cestu autem. Ačkoliv je to z nejbližšího letoviska Morro Jable jen 22 km daleko, počítejte při nejmenším s 45 minutovou jízdou, vede sem totiž pouze prašná nezpevněná cesta.

Upozorňuji na to, že, budete-li si půjčovat na Kanárských ostrovech auto, oficiálně byste na podobné cesty neměli vůbec zajíždět.

Půjčovny na Fuerteventuře na to často upozorňují a zároveň straší pokutami za to, když to porušíte. Neumím posoudit, do jaké míry se tyto „sankce“ zakládají na pravdě, ovšem podstatnější je druhá věc. Na nezpevněných cestách vás u většiny půjčených aut nekryje pojištění. Výjimku tvoří typicky jen ta auta s náhonem 4×4. Jinými slovy, cokoliv se s autem na podobné cestě stane, jde za vámi a budete to tak vy, kdo bude muset škodu hradit v plné výši.

Tím od cesty autem na Cofete neodrazuji, jen zdůrazňuji rizika, která je dobrá před cestou znát. My jsme to s půjčeným autem nakonec absolvovali. Zhruba v polovině se projíždí průsmykem a kolem vyhlídky „Punto de vista sobre puerto de montaña“. Doporučuji se tu zastavit a udělat pár fotek, na pláž Cofete je odsud nádherný pohled:

Pláž Cofete, Fuerteventura

Druhá polovina trasy je hrbolatější než ta první, ale s opatrnou jízdou se i ona bez problému absolvovat dá. Vy se tak pomalou jízdou postupně přibližujete k pobřeží, které máte neustále nadohled.

Jak se dostat na pláž Cofete

2. Autobusem

Kdo sem jízdu autem nechce riskovat, může využít pravidelné autobusové spoje. Autobus, resp. takový menší terénní mikrobus, sem zajíždí dvakrát denně. Linka č. 111 jezdí z Morro Jable z autobusové zastávky Estación De Guaguas vždy v 10:00 a ve 14:00.

Cestou z Morro Jable jede přes přístav (Muelle), dále přes zastávky Cementerio a Gran Valle až do izolované vesnice Cofete a na Play de Cofete, odsud se částečně vrací a následně odbočuje na západní cíp ostrova, na tzv. Puertito de la Cruz a k Faro de Punta Jandía. Stejnou cestu absolvuje autobus i zpět.

 • odjezdy od Punta de Jandía: 12:00 a 16:00
 • odjezdy z Cofete směrem zpět do Morro Jable: 12:45 a 16:45
 • cena jízdenky: 8,70 eur

Pro vaši lepší představu je celá trasa linky znázorněna na mapě:

Aktuální informace naleznete na stránkách dopravního podniku na Fuerteventuře.

3. Pěšky

Ne každý ví, že si sem lze udělat i pěkný pěší výlet.

Výchozím bodem je malé parkoviště „Parking départ randonnée Cofete“, které je při oné nezpevněné cestě cca 3 km za letoviskem Morro Jable. U parkoviště zastavuje i výše zmiňovaná autobusová linka č. 111 (zastávka Gran Valle). Zde začíná prašná cesta pro pěší, která postupně vystoupá a po cca 3,5 km vás dovede na nejvyšší bod cesty, na Mirador de Cofete, který je cca 330 m.n.m. Z vyhlídky již máte pláž na dosah, začínáte klesat a po dalších 2,5 km jste u cíli.

Zdůrazňuji, že tak jako při výstupu na nedaleký vrchol Pico de la Zarza, ani na této pěší trase nikde úkryt před slunečními paprsky nenajdete. Je vhodné to nepodcenit a dle toho se vybavit. Jak oblečením, tak nápoji.

 

Koupání na Playa de Cofete

Na celém západně orientované pobřeží Fuerteventury má oceán velkou sílu a ne jinak je tomu i v případě Cofete. Počítejte proto s velkými vlnami, podstatně většími než na pláži Sotavento, které v závislosti na jejich momentální výšce často vstup do moře zcela znemožňují. Vstup do vody naopak usnadňuje pohodlná písečná pláž bez jakýchkoliv kamenů či oblázků.

Kdo se zde přeci jen do oceánu odváží, měl by si uvědomit fakt, že se jedná o divokou pláž. Měl by proto dbát zvýšené opatrnosti. Navíc pouštět se zde dál od břehu rozhodně není dobrý nápad. Nejenže tu je silný příboj, nebezpečně silné a nepředvídatelné jsou i zdejší zpětné proudy!

Koupání na Playa de Cofete

Tipy a doporučení

Neumožní-li vám vlny v den vaší návštěvy koupání, nezoufejte. Projděte se po pláži a prozkoumejte její okolí. Zaposlouchejte se do hlasitého příboje oceánu a obdivujte strmě se zvedající svahy blízkého nejvyššího hřebenu Fuerteventury, jehož vrcholky jsou často zahaleny do mraků.

Od parkoviště u pláže lze vyrazit po pobřeží doprava severozápadním směrem k 3,5 km vzdálenému skalisku. El Islote, jak se tento útes nazývá, nabízí hezké pohledy nejen na Cofete, ale i na sousední pláž Barlovento. A ačkoliv i některé pláže na Tenerife jsou pěkné, zdejší pobřeží má zcela jiný náboj. Výlet k El Islote či kteroukoliv jinou delší procházku po pláži je vhodné absolvovat za odlivu. Umožní vám to jít po tvrdším písku, který je za přílivu pod vodou.

Od civilizace odříznutá vesnice Cofete, kterou při cestě k pláži projíždíte, není ničím zajímavá. Je až s podivem, že v takto drsných a suchých podmínkách zde žijí stálí obyvatelé. V dáli na úpatí hor spatříte výraznou bílou stavbu. Villa Winter záhadná svým původně zamýšleným účelem byla pravděpodobně vybudována krátce po druhé světové válce. Některé teorie hovoří, že byla postavena již během války a měla sloužit německým ponorkám. Ať už je to jak chce, dnes to je chátrající stavba, jež si pořádně není ani možné prohlédnout z blízka.

Odlehlá vesnice na Fuerteventuře

Vzhledem k její severozápadní orientaci se je pláž ideální místem na pozorování západů slunce. Míříte-li sem během pozdního odpoledne, zvažte, zda vám nestojí za to zde zůstat o něco déle a západ nad oceánem si vychutnat. Playa de Cofete je působivé místo, které vás uchvátí! Je to nejhezčí pláž, jež jsem kdy navštívil.

Západ slunce nad pláží na Fuerteventuře
Celkový počet komentářů v diskuzi:   3
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,děkuji za odpověď. Mě by to taky nenapadlo, nekoupit si tu mapku.Z Morro Jable jsem to šla několikrát, ale ne od parkoviště, ale už od přístavu ke hřbitovu a potom dál, jak popisujete.Jsem neřidič,tak jsem „nastoupila“ už u kruháče nad přístavem. Cesta kopíruje silnici od nějaké vodárny nebo co to tam je. Fuerteventura je moje srdeční záležitost. Jezdím tam 11 let a jak říkám, Fuerteventura, když tam někdo přijede,tak si řekne,už nikdy více nebo je to láska na první pohled a to se stalo mně.Cesta přes ostrov v nejužší části mě pořád fascinuje. Jsem na východě a po pár km na západě. V některých místech člověk vidí oceán na obou stranách.Dnes mi bohužel přišlo zrušení zájezdu (už potřetí) od cestovky Poznání. Bylo málo lidí, stačí jen 6 osob,ale bohužel. Umím jezdit autobusem, ale třeba jeskyně Ajuy, tam bych se dostávala komplikovaně.Snad se tam ještě párkrát dostanu a něco navštívím. V dubnu jsem byla na GC, kam jsme jezdili s manželem 20 let, tak jsem se tam chtěla ještě podívat. Nikdy více!!!!! My jsme každé ráno vyjeli autem, kam až to šlo a to bylo fajn.Být tam ale jako neřidič,hrůza hrůzoucí !!!! Omlouvám se,že jsem se tak rozepsala,ale zaujalo mě , že jste to popisoval se zaujetím. Podle fota jste mladý člověk, tak toho ještě plno projdete. Byla bych ráda, kdyby jste třeba občas něco napsal , co jste ještě objevil,případně na můj email. Já jsem proti vám babka (67 let), tak uvidím, jak to budu ještě zvládat. Villa Winter je cca 2-3 roky otevřená prohlídce. Jinak mám určitě jedno prvenství ! To smetiště rozhodně žádný turista neviděl !!!!
  Přeji hodně krásných zážitků. Marie

 • Odpovědět

  Dobrý den, pokusil jste se někdy dostat na Cofete z druhé strany? Na jedné mapě jsem objevila „cestu“ od pouště u Costa Calmy na Cofete. 2x už jsem se pokusila najít, loni v prosinci jsem se dostala po vyšlapané cestičce nad útesy dost daleko, ale pak mě zastavila skála, kterou jsem nedala. Musela jsem se vrátit (cesta celkem 42 km).Narazila jsem na strašně zaneřáděnou pláž,pravděpodobně Playa Larga.Vypadalo to tam jak smetiště celé Fuerteventury.Při zpáteční cestě jsem ale objevila na začátku pouště další prošlapanou cestičku na hřeben, tak možná tudy.Místní mi říkali,že někteří vandalové tam projíždějí na motorce. Sama jsem na poušti jednu motorku potkala, lekl se mě asi víc,než já jeho a pěkně se v tom písku vyválel.Letos to zkoušet nebudu, protože jsem v Morro Jable.Tak jestli tu zkušenost máte, prosím podělte se. Děkuji Marie

  • Odpovědět

   Dobrý den Marie, 42 km, to je pořádný kus cesty. Díky za to, že jste se podělila o vaši zkušenost, ačkoliv jste se ke Cofete touto stranou zatím nedostala. Já jsem to z tohoto směru od Costa Calma nikdy nezkoušel, popravdě mi to ani nenapadlo. Přeci jenom je to odsud výrazně dál, než z Morro Jable.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.