Ceny potravin v Chorvatsku

Jak vysoké jsou ceny potravin v Chorvatsku? Nákupu alespoň základních potravin se nevyhne snad nikdo, kdo do Chorvatska cestuje.

Do Chorvatska jsme se naposledy vypravili na konci června 2019, abychom pro vás ceny potravin opět zmapovali. Ukážeme vám i aktuální jídelní lístky z chorvatských restaurací. Pojďme se na aktuální ceny 2019 podívat podrobněji…

Co zde najdete?

Chorvatsko platí mezi českými turisty za destinaci, kde se dá pořídit pěkná dovolená u moře za velmi přijatelnou cenu. Přes pověst Chorvatska jako levné země si ale stále hodně českých turistů nakládá kufry trvanlivými potravinami namísto toho, aby si nakupovali až na místě. Je to opravdu nutné? Nebo přijde stravování v Chorvatsku na cenu podobnou té u nás? Odpovíme.

Ceny ovoce v Chorvatsku

Pozn. pokud jste letos navštívili Chorvatsko i Vy, budeme rádi, pokud se o vaši zkušenosti na toto téma podílíte s námi i s ostatními prostřednictvím komentáře dole pod textem.

Chorvatsko: rezervuj dovolenou se slevou 43%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 14 148 Kč na jedné osobě

V tomto článku se budeme podrobně zaobírat pouze cenami jídla v Chorvatsku. Pokud vás zajímají ceny ubytování, benzínu, mýtného na dálnicích, vstupů do jednotlivých památek apod., přejděte prosím na stránku…

Měna v Chorvatsku

Na začátek by se nejspíš hodilo připomenout, že měnou v Chorvatsku je chorvatská kuna (označení kn nebo také HRK), která se dále dělí na 100 lip (jedn. číslo: 1 lipa). Její směnný kurz se dlouhodobě pohybuje okolo 3,5 Kč za jednu kunu. Eury zde většinou nezaplatíte, jen výjimečně v některých letoviscích. Nicméně půjdete-li na jakýkoliv nákup potravin, pak pro vás bude chorvatská kuna nutností, na eventuální použití platební karty nespoléhejte! Na mnohých místech kartou samozřejmě zaplatíte, ale na jiných nikoliv.

Více informací o placení na stránce „chorvatská měna„.

Kolik stojí potraviny v supermarketech?

Ceny potravin v supermarketech v Chorvatsku jsou i letos až na výjimky zcela srovnatelné s cenami u nás, někdy i mírně nižší. Proto, pokud jedete do apartmánu s vlastní kuchyňkou, se rozhodně nemusíte tahat s potravinami z domova. Vše, co budete potřebovat, seženete čerstvé v supermarketu, který se nachází v každém letovisku.

Pro představu uvádíme ceník některých základních potravin. Nejdříve pití…

  • 1,5l balené vody za 6 kun
  • 5 litrový barel vody za 10 kun
  • 1l mléka za 7 kun
  • 0,75 l červeného vína: od 20 kun
  • Pivo (místní, ne z importu) za 7 kun
  • Coca cola (2l) za 12 kun

Ceny minerální vody a nealkoholických nápojů v Chorvatsku
Ceny piva v Chorvatsku

Udělejte si lepší představu!

K nahlédnutí přikládáme pár účtenek z chorvatského supermarketu (kliknutím na obrázek účtenky zvětšíte):

Ceny Potravin v Chorvatsku - účtenky ze supermarketu

A také něco k jídlu…

  • Nejlevnější chléb za 5 kun
  • Tmavý chléb za 9,6 kun
  • Croissant s čokoládou 6,8 kun
  • Balení těstovin (500 g) za 9 kun
  • Rýže (1kg) za 8 kun
  • Máslo (250 g) za 17 kun
  • Jogurt za 2,8 kun
  • 25 deka sýra za 15 kun
  • 25 deka šunky za 12 kun
  • Vejce (10 ks) za 14 kun
  • Paštika (srovnatelná s naší májkou) za 5 kun
  • Kuře (1 kg) za cca 20 kun
  • Kečup (500 g) za 14 kun

Ovoce a zelenina

Ovoce i zelenina je v Chorvatsku o něco levnější než u nás:

  • Brambory (1 kg): 5 kun
  • Pomeranče (1 kg): 12 kun
  • Broskve (1 kg): 11 kun
  • Jablka (zelená, 1 kg): 9 kun
  • Rajčata (1 kg): 10 kun
  • Paprika (1 kg): od 10 kun

* všechny výše uvedené ceny potravin jsou aktuální k roku 2019

Ceny ovoce v Chorvatsku

Pro ceny ovoce a zeleniny, které jsou sezónní, je v Chorvatsku (stejně jako u nás) charakteristické kolísání. Např. rajčata (velmi dobrá!) v jejich sezóně můžete pořídit běžně i za 10 kun za 1 kg, kdežto mimo sezónu vás přijdou i na dvojnásobek. I přesto ale platí, že  ceny zeleniny i ovoce v Chorvatsku jsou stále o něco nižší než u nás.
Cena zeleniny Chorvatsko

Na kolik přijde jídlo v restauraci?

Ani stravování v místních restauracích není příliš finančně náročné.  Ceny v restauracích v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami v Bulharsku. Je samozřejmé, že restaurace v turistických oblastech jsou dražší než mimo ně. Při cenovém srovnání s průměrnou pražskou restaurací nebo s restauracemi na turisticky exponovaných místech v Turecku (např. Alanya nebo Side) rychle zjistíte, že ceny jsou více méně podobné.

  • Boloňské špagety: 50+ kun
  • Pizza: 50+ kun
  • Grilovaný biftek: cca 85 kun

Mořské ryby zde pochopitelně pořídíte levněji než u nás, protože jde o domácí produkt. Cena za běžný oběd (např. rizoto s mořskými plody a nápoj) se v dražší restauraci v Chorvatsku bude pohybovat do 80 Kun.

Příklad jídelního lístku řekne mnohem více než tisíc slov. Jeden takový hned přikládáme. Pohledem do něj zjistíte, kolik stojí pizza, kolik ryby v restauraci a kolik nápoje.

(kliknutím na lístek ho zvětšíte do čitelné podoby)

Chorvatsko - ceny v restauracích - jídelní lístek

Ale upozorňujeme…

…že tento jídelní lístek je z velmi pěkné a kvalitní restaurace, která se nachází hned vedle vstupu do starého centra Dubrovníku, jež patří na seznam památek UNESCO. Je to tedy trochu zavádějící příklad z restaurace, která rozhodně patří k těm dražším v Chorvatsku.

Jen pro srovnání, chorvatská restaurace na podobně kvalitní úrovni je cenově srovnatelná s průměrnou restaurací v západní Evropě, podobné ceny jsou proto v restauracích na Mallorce, na Kanárských ostrovech nebo na celé španělské riviéře.

Fastfoodové občerstvení v Chorvatsku můžete pořídit za nějakých 35 kun.

Zde příklad účtenky za oběd pro dva v pizzerii (v Dubrovníku, tj. dražší cenová kategorie v porovnání s jinými oblastmi v Chorvatsku). Oběd byl celkem za 269 kun:

Pizzerie Chorvatsko ceny

Kolik utratíte za zmrzlinu?

Zmrzlina bývá na plážích dražší, ale stejně si ji většinou koupíme. K dovolené to prostě patří. Na chorvatských plážích se cena zmrzliny pohybuje okolo 7 kun za jeden kopeček.

Ale pozor!

Na exponovaných turistických místech (jako je například historické centrum Dubrovníku) zaplatíte za jeden kopeček dvojnásobek, 15 kun. Va takových případech se často vyplatí koupit zmrzlinu v supermarketu, kde jsou ceny zmrzlin nehledě na místo velmi podobné, né-li stejné. Například osvěžují barevná vodová zmrzlina na klacku vyjde na 5 kun, zmrzlina srovnatelná s naším „mrožem“ stojí 8 kun.

Cena zmrzliny Chorvatsko

Shrnuto a podtrženo, cena stravování v Chorvatsku není vysoká, je velice podobná tomu, na co jsme zvyklí z ČR. Jak drahá jsou jídla a potraviny už víme. Zajímá Vás, jak drahé jsou základní služby v Chorvatsku nebo kolik stojí mýto na chorvatských dálnicích? Pokračujte ve čtení –> ceny v Chorvatsku podrobněji.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   30
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    Tohle je super článek, děkuji za něj. Použil jsem pro plánování kapesného pro posádku lodi.

    Porovnávání s Bulharskem, českými cenami a podobně je mimo. Chorvatsko má jedno z nejkrásnějších pobřeží na rekreaci na světě. Je super pro rodinný jachting. Díky klidnému podnebí/moři, blízkosti ostrovů a dopravní obslužnosti nemá ve světě konkurenci. Když na sailing do HR přijede amík, je v tranzu, takovou „value“ nemá ani v Karibiku. Za den obeplujete v klidu 2 ostrovy a večer strávíte v malebné konobě, nebo romantické zátoce. Ráno koupačka v akváriu. To vše za cenu ubytování v průměrném evropském hotelu v alpách či v Římě . Chorvati vědí o kráse své země, milují ji a znají její hodnotu. Musíme to respektovat a vážit si, že tam dorazíme za 10 hodin autem a že nás mají rádi. Kdo se chce šetřit, musí fakt na Lido , nebo do Bulharska, nebo na Mácháč, nebo Rozkoš, tam je levné pivo, kolotoče i spousta stánků s občerstvením a dají se pronajmout 4m čtvereční se slunečníkem za super cenu.

    • Odpovědět

      Filipe, moc díky za vaši zpětnou vazbu. Jsem rád, že jste zde našel užitečné informace. Zároveň přijímám kritiku, kterou píšete. Tak jako tak chci brzy text projít, doplnit nové ceny, aktualizovat ty, které zde již figurují a projdu i ona porovnání, které zmiňujete.

      Svatá pravda, souhlasím s vaším názorem.

  • Odpovědět

    Zdravím z Petrčane – 10 km nad Zadarem. Letos jsou ceny až na pivo podle mě stejné jako před třemi lety. Ubytování vzhledem ke koroně o dost levnější. Studio 100 metrů od pláže 6 nocí 300€, běžně o 30% víc. Pivko točené Karlovačko 20-22 kun, v jednom podniku dokonce 32, ale zase je v ceně i vstup do bazénků.. v obchodě lahvové 11 kun. Pizza 65 kun, čevapčiči taky. Co se týče čistoty, tak bychom se u Chorvatů mohli učit, to stejné v přístupu číšníků. Profesionalita, chlazené sklenice, neustálé vyměňování popelníku. Na plážích čisto a polovina lidí než obvykle.

    • Odpovědět

      Děkujeme Stewie za vaše cenné postřehy z letošní sezóny 🙂 A doufám, že se vaše dovolená povedla podle vašich představ.

  • Odpovědět

    Jezdíme skoro každým rokem do Crikvenice, letos jsme měli jet v červnu, raději přesunuli na srpen, levnější o 200 EUR. Teď už se ale ceny zase srovnaly na původní částky. Kdo využil hysterie a rezervoval dříve, vyhrál. Chodíme do restaurace Dida, která je dle mého nejluxusnější v Crikvenici, skvělé jídlo, přístup servisu…Těstoviny 130 Kn, steak 170 Kn. Ergo – vzhledem k prostředí a servisu naprosto odpovídající cena. Před několika lety otevřeli Spar, nákupní košík trochu dražší, než u nás, ale nakupujeme i specialitky…

    • Odpovědět

      Dano, díky moc za informace i za některé konkrétní ceny přímo od vás. Kéž by takových jako jste vy, kdo by se podělil o svoji zkušenost, bylo více. Ano, to skutečně vypadá na špičkovou restauraci, alespoň podle cen soudě.

  • Odpovědět

    No pláž Lapad ideální…. Děkuji 🙂

    • Odpovědět

      Tohle místo shodou okolností znám, byl jsem tu 2x. Přiznám se, že jsem si zde nikdy slunečník nepronajímal. Ono se dá totiž celkem v pohodě jít po asfaltové cestě po zdejším pravém břehu zálivu a tam v několik místech uvidíte perfektní místa na ležení (betonové plochy na skalnatém pobřeží). Mě osobně vychovala tato varianta, jste tu také dál od lidí. Nicméně pokud si dobře pamatuji, pronájem lehátek na den byl na pláži hodně drahý, asi 130 kn na den / lehátko (to jsou ale skoro 3 roky zpátky). Což je fakt dost. A jen to potvrzuje fakt, že Dubrovník je alespoň z turistického hlediska dost drahou destinací.

  • Odpovědět

    Jde mi o DUBROVNIK. Pokud se najde hodná duše a poradí 🙂

    • Odpovědět

      Dobrý den,

      co pláž to jiné ceny. Máte na mysli nějaké konkrétní místo? … pláž Lapad na stejnojmenném poloostrově, pláž Banje kousek od starého dubrovnického přístavu nebo nějaké jiné místo?

  • Odpovědět

    Prosím, kolik Kn cca stojí lehátka a slunečníky??? cca 🙂 Díky moc!

  • Odpovědět

    Dobry den „Pazdo“,

    kdyz jezdite tolik roku, tak zrejme mate vek na to, reagovat slusnejsim zpusobem. Pripadne nejak „standardne“ doplnit informace, zvlast, kdyz jich mate za tech 30 let urcite hodne.
    Co ctu dotazy, tak Lukas akceptuje pripominky, odpovida hezky i na s prominutim blbosti, takze by si myslim slusnou reakci zaslouzil.

    Lukasi dekuji Vam, jsem rada, ze jsem na tyto stranky narazila.

    • Odpovědět

      Přesně jak píšete, jsem otevřený připomínkám, ale konstruktivním připomínkám, které pomohou obsah, který tady je, zlepšit, doplnit informace, popřípadě nějaké další aktuální ceny. Jsem rád za vaše zastání 🙂 Mějte se fajn!

  • Odpovědět

    Jezdíme do Chorvatska 30 let,vývoj cen tamních potravin a cen v restauracích máme celkem slušně zmapované.
    REALITA!!! Lukáši tu postrádáte. Napsal jste spoustu
    kravin.

    • Odpovědět

      Díky na názor. Pojďte být konkrétní. Jedině tak bude váš komentář přínosný. Jak to zde co se týče cen bylo před 30 lety, to netuším, v každém případě mám celkem dobrý přehled o aktuální situaci. Byť zcela určitě ani můj přehled není zdaleka kompletní. Proto vždy vítám názory ostatních, především ty konkrétní.

  • Odpovědět

    V Chorvatsku je tak draho, že se dá říct, že Německo je levná destinace. Ještě, že to byla pro mě jenom tranzitní země, dovolenou bych tam trávit fakt nechtěl. Něco ohledně cen. 1 HRK = 3,487 Kč, 100 RSD (srbský dinár) = 23 Kč, 1 EUR = 25,625 Kč Ovocná limonáda 1,5 l za 12 HRK( ta samá v Srbsku 59 RSD), Pivo Nikšičko 10 HRK( v Černé Hoře 0,69 EUR, v Srbsku 79 RSD), Kopeček zmrzliny (ale opravdu kopec a všude) 12 HRK/0,50 EUR/50 RSD. Káva v kavárně 10 HRK, v Černé Hoře 1,35 EUR, v Kosovu 1 EUR a v Srbsku 120 RSD. Vitamínový prášek na nápoj Cedevita 1 kg v Chorvatsku 50 HRK, v Srbsku 399 RSD (ale tam byla zrovna akce a ani nwm jaká je běžná cena). Opalovací krém s Faktorem 30, vím jen kolik stál v Černé Hoře a to 5,99 EUR (ale i na českou peněženku mi to přišlo docela dost, ale stále lepší než se nechat spálit od sluníčka :D). Burek (kdo neví co to je má google :D) 11 HRK/1 EUR/ cca 45 RSD (srbský byl nejlepší, chorvatský nejhorší). Pivo v restauraci 20 HRK/1,50 EUR/ cca 100 RSD. Když už k moři tímto směrem a máte rádi vaše konto doporučuji Černou Horu. V Chorvatsku člověk u některých věcí musí počítat to co tady v Kč, tak tam v HRK, ale neplatí to u všeho.

    • Odpovědět

      Díky Jirko za toto obsáhlé info a za cenové porovnání s okolními zeměmi, oproti kterým je Chorvatsko, alespoň co se týče cen potravin, skutečně drahé.

  • Odpovědět

    Prosím poraďte,kolik si vyměnit kun a kolik eura přibližně

    • Odpovědět

      Dobrý den Jano, na tohle neumím odpovědět, každý v zahraničí utratí jiné sumy… doporučuji si vzít hlavně kuny nebo klidně eura, které za kuny v Chorvatsku vyměníte. A samozřejmě nějakou platební kartu pro případ, že s hotovostí nevystačíte.

  • Odpovědět

    Dobrý den, prosím v kterém obchodě v Ragoznici se dá nejlevněji nakoupit potraviny. Našla jsem tyto obchody: Studenac,Ribolu, Tommy a Konzum market….moc děkuji

    • Odpovědět

      Dobrý den Stáňo,

      vzhledem k tomu, že Konzum je nejrozšířenější řetězec v Chorvatsku, doporučuji prioritně chodit tam, dále pak Tommy. Ale upřímně řečeno konkrétně říci to, který je nejlevnější, je dost obtížné – podobně jako u nás, i v Chorvatsku narazíte na nejrůznější slevy, takže vždy dost záleží na tom, co zrovna chcete kupovat.

      Proto já osobně bych toto příliš neřešit a chodil tam, který budete mít cestou nebo nejblíže.

  • Odpovědět

    Dnešní nakup v chorvatsku obchodní dúm Konzum Crikvenica a to je po sezóně připomínám 10.9.2018. obyčejné máslo 250 g 24 kun, brambory 1kg 11 kun ,chléb 500g 8 kun , mléko 11 kun.Jezdíme sem 18 let po sobě ale tenhle rok vše pořádně podražilo.

    • Odpovědět

      Perfektní, děkuji moc za doplnění dalších příkladových aktuálních cen. Brzy je dám přímo do hlavní textu. Díky 🙂

  • Odpovědět

    V okoli Zadaru su ceny aj vyssie ako v restauracii v Dubrovniku co ste sem.dali. Chorvati sa zblaznili, casnikom.platia smiesne peniaze,ale ceny neskutocne. V Rakusku kde.ma casnik trojnasobny prijem, ceny v potravinach porovnstelne sa v restauracii najeme za polovicu.

    • Odpovědět

      Dobrý den Lenka,

      pošlete buď sem nebo přímo na email poradime @ tripito.cz konkrétní ceny z místa, které jste navštívila, (nebo v ideálním případě fotografie) a já je do textu rád doplním. Díky moc. Ale nejde, byť sebelepším článkem, obsáhnout ceny na celém chorvatském pobřeží. Výše uvedené jsou samé konkrétní příklady – dle mě nejlepší možnost, jak lidem ceny v Chorvatsku co nejpřesněji přiblížit.

  • Odpovědět

    zdravím,
    pivo stojí 17 kun, platime vždy a všude už 15 let eurama jak v obchodě nebo v restauracích , je to vyhodnější a v každém obchodě platíme kartou a v Bulharsku to není levnější o 50% ale o 70%.

  • Odpovědět

    Dobrý deň. Rád by som len reagoval na výrok „Ceny v restauracích v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami v Bulharsku“. To snáď nemyslite vážne!? Ceny v reštauráciách v Bulharsku sú minimálne o cca 50% lacnejšie ako v Chorvátsku. Len príklad, Primorsko – cena piva v reštaurácii alebo v bare min rok 2017 na pláži cca 2-4 Leva (cca 7,5-15 kun), pizza od 6-12 Leva (22,6 – 45 kun), jedlo obvykle okolo 10-15 leva nakomplet. Tak nechápem… Porovnať cenovo by sa možno dala top najdrahšia reštaurácia Bulharského letoviska s nejakou poslednou šopou v Chorvátsku – a aj o tom pochybujem…

    • Odpovědět

      Dobrý den Viktor,

      díky za názor. Ceny potravin v Bulharsku, které uvádíte, jsou pravdivé, díky za ně i za jejich hrubý přepočet na chorvatské kuny. Akorát jste nedoplnil ceny daného zboží v Chorvatsku (nevím, jestli máte nějakou aktuální zkušenost). Ano, pokud srovnáme ceny v bulharských restauracích s výše uvedeným jídelním lístkem, tak skutečně nelze tvrdit, že jsou ceny srovnatelné. Ale upozorňuji, že uvedený jídelní lístek je z kvalitní, a tím pádem i dost drahé restaurace v Dubrovníku. Ta samozřejmě ani omylem nejde s Bulharskem porovnávat.

  • Odpovědět

    Pěkně zpracované, jen bych dodal, že turisticky exponované místo zahrnuje celé pobřeží od severu k jihu a ceny, které jsou uvedeny v článku, platí pouze ve velkých supermarketech, například malé obchody/minimarkety s potravinami v kempech jsou dražší, než sortiment na čerpacích stanicích (balená voda 1,5l běžně 11kun, pivo 1,8l 36kun a 0.5l v plechu 15kun, balený salám 10dkg cca 20kun, kefír 1l 25kun atd.) Jinak letos (2018) jsem projel od Ploče po Kraljevicu a ceny jsou všude srovnatelné, jak ve zmiňovaných obchodech, tak i restauracích např. točené Karlovačko všude okolo 21-22kun.

    • Odpovědět

      Dobrý den Jardo,

      ano, jedná se o ceny v supermarketech. Proto moc díky za doplnění informací i o ceny potravin v malých obchodech. Při budoucí aktualizaci stránky si je dovolím použít 🙂 a doplním je do hlavního textu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
- 60 % Hotel Dreams Bay Boutique, Zanzibar

Zanzibar: all inclusive dovolená ve 4* butikovém hotelu za 18 490 Kč

před 3 dny
- 58 % Hotel Melia Madeira Mare, Madeira

Madeira: týden v 5* hotelu s perfektními výhledy na oceán za 13 590 Kč

před 5 dny
- 31 % Hotel Melia Vinpearl, Phu Quoc, Vietnam

Vietnam: luxusní 5* hotel (na 7 nocí) s přímým letem z Prahy za 17 370 Kč

12. listopadu 2024
Hotel SBH Club Paraiso Playa, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní All Inclusive na Kanárských ostrovech za 14 190 Kč

24. září 2024
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

16. května 2024
Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

2. května 2024
Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.