Plánujete dovolenou na Gran Canarii, Tenerife nebo Fuerteventuře? Přečtěte si podrobné informace o počasí na Kanárských ostrovech a zjistěte ještě před odletem, jaké můžete očekávat teploty vzduchu.
Kanárské ostrovy jsou celoročně oblíbenou destinací.
Ale pozor!
Zdaleka to neznamená, že tu stále vládne teplé počasí, které by bylo vhodné na koupání. Nikoliv!
Proto v případě Kanárských ostrovů více než kdy jindy všem doporučujeme se alespoň letmo s podnebím a s aktuálním počasím seznámit. A to ideálně ještě před tím, než si sem výlet naplánujete.
Podnebí — Teploty vzduchu — Teplota moře — Kdy je nejlepší jet — Předpověď počasí
Je dobré vědět, do čeho člověk jde. A včas zjistit, že dlouhodobá 35° vedra, která jsou typická třeba pro počasí v Egyptě, od Kanárského souostroví rozhodně čekat nemůžeme.
Kanárské ostrovy leží v subtropickém podnebném pásu. Nicméně subtropické podnebí charakteristické pro středomořské destinace s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami bychom tu hledali marně.
Nahoře sluníčko a jasná obloha, ale dole u moře zataženo – i to jsou Kanárské ostrovy.
Ostrovy se nacházejí v Atlantském oceánu zhruba 150 kilometrů od pobřeží Maroka. Oceán a blízkost Afriky jsou spolu s jižní subtropickou polohou tohoto souostroví 3 hlavními faktory, které determinují ráz zdejšího klimatu. To je:
1. tropické, ale teplotně mírné díky oceánu
2. převážně pouštního rázu
3. bez velkých teplotních rozdílů mezi létem a zimou
Přitom velmi záleží, na kterém ostrově jste. Na různých ostrovech totiž najdeme různá mikroklimata. Zjednodušeně lze zdejší podnebí ale rozdělit na tyto 2 základní klimatické typy:
Teplé pouštní klima převažuje a najdeme ho například na ostrovech Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo na Tenerife.
Vlhké subtropické klima, které se vyznačuje mírnějšími teplotami a bohatšími srážkami, najdeme na více západně položených ostrovech La Palma a La Gomera, ale zároveň i na části oblíbeného Tenerife.
Skutečnost, že ráz podnebí nelze jednoduše shrnout a typizovat, znamená, že nelze ani jednoznačně pro celé Kanárské ostrovy stanovit teplotu vzduchu. I ta samozřejmě záleží na konkrétních místech, kde je měřená.
Obecně ale platí, že na pobřeží naměříme v odpoledních hodinách následující teploty vzduchu:
Následující graf teplotních průměrů pro jižní část Tenerife dává dobrou představu o tom, jak moc teplé je počasí na Kanárských ostrovech v průběhu roku (oranžově odpolední maxima, žlutě noční a ranní minima).
Nutno ale upozornit, že jih Tenerife patří k těm teplejším regionům Kanárských ostrovů.
Ten, kdo upřednostňuje mírnější teploty, nemusí přitom chodit daleko. Severní strana Tenerife je jiná, nejen vegetačně, ale především teplotně! Například ve výšce 600 metrů nad mořem v San Cristobal de La Laguna (místo, kde je druhé letiště ostrova, Tenerife North) v severovýchodní části ostrova. Průměrná teplota v lednu zde činí 13°C, v červenci a v srpnu pouhých 21°C.
Půjdeme-li ještě výše k observatoři Izaňa (2 400 metrů nad mořem), v lednu naměříme 4°C (a v noci teploty padají pod bod mrazu), v červenci 18,5 °C.
Vliv na počasí a na teploty vzduchu má i častý vítr, který vane z východu. Je teplý, a jeho důsledkem jsou proto východněji položené ostrovy (Fuerteventura a Lanzarote) jednoznačně teplejší než západní ostrovy (El Hierro, La Palma). V létě vítr zesiluje, nazývá se Calima a často s sebou na Fuerteventuru a Lanzarote přináší z afrického kontinentu nejen teplo, ale i prach a saharský písek.
Doporučujeme podívat se na podrobnější informace o počasí na jednotlivých ostrovech a podívat se na jejich teplotní grafy:
Turisté jezdí na Kanárské ostrovy celý a to i díky relativně stálé teplotě vody v oceánu.
Neznamená to ale…
… že teplota moře tu je vysoká. Spíše naopak!
Teplota moře na Kanárských ostrovech v létě dosahuje 23°C, zatímco v zimě má 19°C.
Dobrou představu o teplotě moře na Kanárských ostrovech v průběhu roku dává graf znázorňující hodnoty pro jižní Tenerife:
Opět, i když v menší míře, než v případě teplot vzduchu, záleží na konkrétním pobřeží, kde teplotu vody měříme. Ať už jsme na kterémkoliv ostrově, tak v zimě, zejména v lednu a v únoru to tu na koupání příliš není. V tomto období je lepší vyrazit buď do Emirátů, teplota moře v Dubaji je na koupání vhodná i v zimních měsících, nebo třeba na jižněji položené Kapverdské ostrovy.
Hodně záleží na tom, za čím na Kanárské ostrovy jedete. Zda za turistikou nebo za koupáním a za odpočinkem u moře.
Během pozdního podzimu a zimy tu dominují „jarní teploty“, je častěji zataženo a občas i prší. To je doba ideální na chození po horách a po vnitrozemské sopečné krajině a zároveň je to období, kdy jsou Kanárské ostrovy oblíbené zejména mezi turisty ze severoevropských zemí. Ty jsem s oblibou utíká před chladnými severskými zimami.
Na koupání je ale nejlepší: květen, červen, červenec, srpen, září a říjen.
Na jaře (duben i květen) je nutno počítat s tím, že moře ještě není moc teplé. Ale vlézt se tam i přesto v pohodě dá, nejen v květnu, ale i v dubnu. Je svěží, ale i tak si člověk dosyta zaplave. Listopad je v tomto ohledu lepší, moře je více vyhřáté, na druhou stranu ale listopadové teploty vzduchu do 24°C už tolik nenadchnou a neprohřejí.
Pro úplnost informací informací přikládáme aktuální předpověď počasí (pro letovisko Los Cristianos na jihu Tenerife):
[wunderground location=“ICNARONA2″ numdays=“7″ layout=“table-horizontal“ measurement=“metric“ language=“CZ“ datelable=“j. n.“ showdata=“daynames,icon,date,conditions,highlow“]
Plánujete-li dovolenou na jiném ostrově, tak předpovědi naleznete pod následujícími odkazy:
Kanárské ostrovy jsou nesmírně oblíbenou destinací. A to nejen díky teplému podnebí, ale i kvůli skutečnosti, že to je nejbližší exotická destinace k Evropě.
Kdo čeká velká vedra, ať raději nejezdí! Bude zklamán. Počasí na Kanárských ostrovech ale nabídne příjemně teplé dny. Kdo se s nimi spokojí, nechť určitě vyrazí. Třeba v rámci některé z all inclusive dovolených na Kanárských ostrovech. Jakmile jednou tuto destinaci poznáte, budete se sem chtít často vracet!
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.