Kdy jet na Madeiru

Krásná příroda, hornaté vnitrozemí, nezapomenutelné stezky kolem levád i drsné pobřeží Atlantiku. To jsou ta největší lákadla, díky kterým je Madeira tak oblíbená. Kdy jet na Madeiru tak, abyste z dovolené na tomto portugalském ostrově vytěžili maximum?

Ačkoliv se o Madeiře často mluví jako o ostrově věčného jara, není pravda, že by se zde počasí v průběhu roku nijak neměnilo. Díky silnému vlivu oceánského klimatu jsou sice rozdíly mezi jednotlivými obdobími malé, ale přesto existují na návštěvu Madeiry měsíce vhodnější a méně vhodné.

Typické domky ve vesničce Santana jsem navštívil koncem června. Počasí nám přálo.

Kdy na Madeiru za poznáním

Pokud je vaším cílem Madeiru poznat, aktivně jezdit na výlety, vystoupat na nejvyšší vrchol ostrova či prozkoumat levády na Madeiře, pak ta nejlepší doba, kdy na Madeiru vyrazit, je období od května do října, kdy málo prší, dlouho svítí sluníčko a teploty vzduchu se v denních maximech pohybují mezi 20 °C a 27°C.

Zatímco v dubnu je déšť ještě celkem pravděpodobný, květen je na Madeiře na srážky poměrně chudý, průměrný měsíční srážkový úhrn v květnu činí 29 mm, což zhruba odpovídá krátké přeháňce 6x do měsíce. Srážkové úhrny v letních měsících jsou minimální a září je srovnatelné s květnem. Teprve říjen je na srážky opět bohatší, typicky jich spadne 90 mm / měsíc.

Na Madeiru se jezdí celoročně, ale období mezi květnem a říjnem představuje zdejší hlavní turistickou sezónu, nejen kvůli méně častým srážkám, ale i vyšším teplotám vzduchu.

Graf znázorňuje průměrné denní a noční teploty v jednotlivých měsících. Data jsou pro hlavní město Madeiry, Funchal:

Kdy na Madeiru za koupáním

Atlantský oceán je v oblasti Madeiry poměrně chladný a v létě se jen pomalu ohřívá. Chcete-li tedy kombinovat výlety s odpočinkem na plážích, vyrazte na Madeiru nejdříve v červenci. Oceán je nejteplejší v období od července do října, kdy teplota vody činí:

  • červenec: 22°C
  • srpen: 23°C
  • září: 24°C
  • říjen: 23°C

Upozorňuji však, že Madeira není typická plážová destinace. Její pobřeží je vesměs skalnaté a míst vhodných na koupání tu není moc.

Proto většina zdejších hotelů disponuje bazény, které tuto nevýhodu Madeiry částečně vynahrazují. Zároveň i to je důvod toho, proč ostrov spíš přitahuje turisty (ve smyslu chození po horách) než lidi vyhledávající pláže.

Nejlepší měsíc

Vůbec nejlepší je jet na Madeiru v září, kdy zde panuje nejteplejší počasí a relativně příjemná je i teplota moře, která činí 24°C (nejvíce z celého roku). V pobřežních oblastech na jižním pobřeží ostrova teplota vzduchu přes den stoupá k 27°C a v noci typicky klesá k 20°C.

O zářijové termíny paradoxně nebývá až takový zájem (z důvodu skončených letních prázdnin), a je to proto doba, kdy lze na rozdíl od srpna vychytat cenově zajímavé pobyty:

Madeira: 8 denní termíny s polopenzí za 15 390 Kč

Výborný měsíc na návštěvu Madeiry je i říjen, byť je potřeba pamatovat na to, že v říjnu tu je déšť již výrazně častější, typicky se objeví 9x do měsíce.

Kde se nejlépe ubytovat

Pamatujte, že Madeira je hornatá. Pokud si chcete na Madeiře půjčit auto a po ostrově cestovat, výběr správného výchozího místa je zásadní.

Doporučuji volit oblast Funchalu.

A´t už Funchal samotný nebo jeho blízké okolí. Region je dobrý svoji polohou, ale rovněž nabízí největší možnosti ubytování. Nejlevnější pobyty ve Funchalu začínají na 12 395 Kč (na týden a včetně letecké dopravy z Prahy). Navíc, kdo navštíví Madeiru, měl by navštívit i samotný Funchal, který sám os sobě skýtá řadu zajímavostí, ať už botanickou zahradu, zdejší lanovou dráhu nebo tržiště Mercado dos Lavradores.

Kdy nejezdit na Madeiru

Podnebí je na Madeiře příjemné celoročně.

Jsou to právě teploty, které turisty na Madeiru lákají i v zimních měsících. Příjemných 20°C je totiž na výlety mnohdy lepších, než teplé letní dny. Kdo se rozhodne pro zimu, musí však počítat nejen s kratší dobou slunečního svitu, ale výrazně častějšími srážkami.

Na to pozor!

Listopad, prosinec, leden a únor jsou měsíce, kdy tu prší poměrně často. Vůbec nejdeštivějším měsícem je prosinec. Obloha je v zimě často zatažená a v hornatém vnitrozemí jsou obvyklé mlhy.

Kdo v zimě hledá sluníčko, nechť v zimě raději vyrazí na Kapverdy nebo do Egypta. Počasí na Madeiře je proměnlivé. V zimě je proto vhodné mít flexibilní plány a výlety napříč ostrovem uzpůsobovat aktuálnímu počasí.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.