Tunisko leží v severní Africe při pobřeží Středozemního moře. Vzhledem k poloze země je počasí v Tunisku v letních měsících velmi teplé, kdy obecně teploty vzduchu přes den neklesají pod 31°C. A ačkoliv Tunisko není zas tak velké, je protáhlé v severojižním směru, a proto počasí i konkrétní teploty vzduchu vždy úzce závisí na daném místě.
Upozorňuji na velká vedra!
S teplotami přesahujícími 40°C.
Takové jevy jsou v létě poměrně časté, zejména v jižních částech země. Nevyhýbají se ale ani oblíbeným letoviskům na pobřeží.
Teploty vzduchu | Teplota moře | Podnebí | Předpověď počasí | Kdy nejlépe do Tuniska
Cílem tohoto článku je počasí typické pro Tunisko podrobně popsat. Nevynechám charakteristiku tuniského podnebí, ani průměrné teploty moře. Jestliže vás zajímá výhled počasí na následující dny, můžete text přeskočit a rovnou se podívat na aktuální předpověď.
Jak je patrné z klimatu v Tunisku, pro teplotu vzduchu v Tunisku více než kde jinde platí, že čím severněji jsme, tím jsou teploty mírnější, a naopak čím jsme jižněji, tím jsou teploty extrémnější (vyšší).
Existuje proto celkem výrazný rozdíl mezi tím, zda se chystám do Tabarky (sever Tuniska) nebo na Djerbu, která leží o poznání jižněji.
Pro střední Tunisko, tj. pro oblast nejoblíbenějších pevninských letovisek (Hammamet, Sousse, Monastir, Mahdia), platí následující:
Ostatně to potvrzuje i teplotní graf charakterizující počasí v Mahdii:
Teplotně je tak tato část Tuniska srovnatelná s počasím na Krétě a velmi podobné je i počasí v Turecku na jižní Turecké riviéře.
S jedním zásadním rozdílem.
V Tunisku se několikrát do měsíce stává, že do oblasti začne proudit horký vzduch z jihu z centrální Sahary. A byť jsou tyto vlivy nejcitelnější v jižních, neobydlených částech země, pravidelně ovlivňují i oblíbený ostrov Djerba a v menší míře i oblast severnější (kolem Monastiru a Mahdie).
Není výjimkou, aby se zde v létě podobné dny opakovaly 3 krát až 4 krát do měsíce. Teplota v důsledku saharského vzduchu může rychle přes den vystoupat i k 43°C! I s podobnými teplotami tu tak je potřeba v létě počítat.
Vývoj teploty moře v Tunisku je obdobný jako v jiných jižněji položených Středomořských destinacích. Konkrétní hodnoty ukazuje následují graf:
Data jsou opět pro letoviska Mahdia.
Je patrné, že koupat v moři se v Tunisku lze bez problému v období od června do října s tím, že nejvyšších hodnot teplota pobřežních vod dosahuje na přelomu srpna a září, kdy teplota moře standardně činí 26°C.
Ovšem aktuální hodnoty vždy záleží na celé řadě faktorů, a tak existují sezóny, kdy teplota vody ve středním Tunisku kulminuje až na 28°C. V regionu okolo města Sfax a ještě jižněji u Djerby a Zarzisu to bývá i kolem 29,5°C.
Tunisko ležící v subtropickém klimatickém pásmu je ovlivňováno dvěma základní typy podnebí:
Podobně jako je teplým středomořským podnebím determinováno počasí na Sardinii, je jím formováno i počasí v té nejsevernější části Tuniska, tedy v oblasti, do které náleží i města jako je Tabarka, Bizerta nebo hlavní město Tunis. Pro tuto část země jsou tedy typická horká a suchá a léta a mírné a vlhké zimy.
Většina Tuniska však spadá pod suché pouštní klima. To sice v oblasti středního Tunisu není tak suché jako počasí v Egyptě, nicméně klimatický ráz v jižních částech Tuniska je již nápadně podobný charakteru počasí v Marsa Alam a je důvodem, proč zde vznikají rozsáhlé pouště včetně pro Saharu charakteristických písečných dun.
Čím jižnější oblast, tím je počasí slunečnější, teplejší a sušší. Léta jsou zde velmi horká a suchá, zimy teplé a i zimní srážkové úhrny jsou téměř nulové.
Právě v tomto regionu mezi pohořím Atlas a severním okrajem Sahary, tedy zhruba mezi Malou Syrtou, resp. tzv. Gábeským zálivem a hranicí Tuniska s Alžírskem, zapříčinilo suché klima vznik několika slaných „jezer“ – např. Chott el Jérid (Šot Djerit), jež je v Tunisku cílem některých výletů.
Přikládám aktuální předpověď počasí pro město a letovisko Sousse:
[wunderground location=“ISOUSSEA2″ numdays=“7″ layout=“table-horizontal“ measurement=“metric“ language=“CZ“ datelable=“j. n.“ showdata=“daynames,icon,date,conditions,highlow“]
Jestliže budu předpokládat, že do Tuniska člověk jede prioritně za koupáním v moři a odpočinkem na plážích, tak se nabízí zejména červenec a srpen. Já tyto měsíce ale příliš nedoporučuji z důvodu až příliš vysokých teplot, které zde panují.
Je lepší volit:
Rozhodnete-li se pro květen, doporučuji vybrat co nejjižněji položená letoviska, tedy Djerbu, případně pevninský Zarsis, v jehož případě se však raději předem seznamte s aktuální bezpečnostní na místě.
To samé platí o říjnu.
Ten má jednu nespornou výhodu. Nejen že je v tu dobu počasí v jižním Tunisku ještě dostatečně teplé, příjemně teplé je i moře, a proto vybrat si Tunisko pro svoji podzimní dovolenou je celkem fajn alternativa. Navíc All Inslucive zde vychází výrazně levněji než v tu samou dobu all inclusive dovolená na Kanárských ostrovech.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.