Počasí v Tunisku

Tunisko leží v severní Africe při pobřeží Středozemního moře. Vzhledem k poloze země je počasí v Tunisku v letních měsících velmi teplé, kdy obecně teploty vzduchu přes den neklesají pod 31°C. A ačkoliv Tunisko není zas tak velké, je protáhlé v severojižním směru, a proto počasí i konkrétní teploty vzduchu vždy úzce závisí na daném místě.

Upozorňuji na velká vedra!

S teplotami přesahujícími 40°C.

Takové jevy jsou v létě poměrně časté, zejména v jižních částech země. Nevyhýbají se ale ani oblíbeným letoviskům na pobřeží.

Teploty vzduchu | Teplota moře | Podnebí | Předpověď počasí | Kdy nejlépe do Tuniska

Cílem tohoto článku je počasí typické pro Tunisko podrobně popsat. Nevynechám charakteristiku tuniského podnebí, ani průměrné teploty moře. Jestliže vás zajímá výhled počasí na následující dny, můžete text přeskočit a rovnou se podívat na aktuální předpověď.

Teploty vzduchu

Jak je patrné z klimatu v Tunisku, pro teplotu vzduchu v Tunisku více než kde jinde platí, že čím severněji jsme, tím jsou teploty mírnější, a naopak čím jsme jižněji, tím jsou teploty extrémnější (vyšší).

Existuje proto celkem výrazný rozdíl mezi tím, zda se chystám do Tabarky (sever Tuniska) nebo na Djerbu, která leží o poznání jižněji.

Pro střední Tunisko, tj. pro oblast nejoblíbenějších pevninských letovisek (Hammamet, Sousse, Monastir, Mahdia), platí následující:

  • v létě – teploty přes den 33°C i více, v noci 24°C
  • v zimě – teploty přes den kolem 17°C, v noci kolem 9°C

Ostatně to potvrzuje i teplotní graf charakterizující počasí v Mahdii:

Tunisko počasí - průměrné teploty

Teplotně je tak tato část Tuniska srovnatelná s počasím na Krétě a velmi podobné je i počasí v Turecku na jižní Turecké riviéře.

S jedním zásadním rozdílem.

V Tunisku se několikrát do měsíce stává, že do oblasti začne proudit horký vzduch z jihu z centrální Sahary. A byť jsou tyto vlivy nejcitelnější v jižních, neobydlených částech země, pravidelně ovlivňují i oblíbený ostrov Djerba a v menší míře i oblast severnější (kolem Monastiru a Mahdie).

Není výjimkou, aby se zde v létě podobné dny opakovaly 3 krát až 4 krát do měsíce. Teplota v důsledku saharského vzduchu může rychle přes den vystoupat i k 43°C! I s podobnými teplotami tu tak je potřeba v létě počítat.

Teplota moře

Vývoj teploty moře v Tunisku je obdobný jako v jiných jižněji položených Středomořských destinacích. Konkrétní hodnoty ukazuje následují graf:

teplota moře v Tunisku

Data jsou opět pro letoviska Mahdia.

Je patrné, že koupat v moři se v Tunisku lze bez problému v období od června do října s tím, že nejvyšších hodnot teplota pobřežních vod dosahuje na přelomu srpna a září, kdy teplota moře standardně činí 26°C.

Ovšem aktuální hodnoty vždy záleží na celé řadě faktorů, a tak existují sezóny, kdy teplota vody ve středním Tunisku kulminuje až na 28°C. V regionu okolo města Sfax a ještě jižněji u Djerby a Zarzisu to bývá i kolem 29,5°C.

Klima v Tunisku

Tunisko ležící v subtropickém klimatickém pásmu je ovlivňováno dvěma základní typy podnebí:

  • středomořské klima
  • suché pouštní klima

Podobně jako je teplým středomořským podnebím determinováno počasí na Sardinii, je jím formováno i počasí v té nejsevernější části Tuniska, tedy v oblasti, do které náleží i města jako je Tabarka, Bizerta nebo hlavní město Tunis. Pro tuto část země jsou tedy typická horká a suchá a léta a mírné a vlhké zimy.

Většina Tuniska však spadá pod suché pouštní klima. To sice v oblasti středního Tunisu není tak suché jako počasí v Egyptě, nicméně klimatický ráz v jižních částech Tuniska je již nápadně podobný charakteru počasí v Marsa Alam a je důvodem, proč zde vznikají rozsáhlé pouště včetně pro Saharu charakteristických písečných dun.

Počasí Tunisko

Čím jižnější oblast, tím je počasí slunečnější, teplejší a sušší. Léta jsou zde velmi horká a suchá, zimy teplé a i zimní srážkové úhrny jsou téměř nulové.

Právě v tomto regionu mezi pohořím Atlas a severním okrajem Sahary, tedy zhruba mezi Malou Syrtou, resp. tzv. Gábeským zálivem a hranicí Tuniska s Alžírskem, zapříčinilo suché klima vznik několika slaných „jezer“ – např. Chott el Jérid (Šot Djerit), jež je v Tunisku cílem některých výletů.

Předpověď počasí Tunisko

Přikládám aktuální předpověď počasí pro město a letovisko Sousse:

[wunderground location=“ISOUSSEA2″ numdays=“7″ layout=“table-horizontal“ measurement=“metric“ language=“CZ“ datelable=“j. n.“ showdata=“daynames,icon,date,conditions,highlow“]

  • dlouhodobá předpověď Mahdia >> ZDE
  • dlouhodobá předpověď Djerba >> ZDE

Kdy je nejlepší do Tuniska jet

Jestliže budu předpokládat, že do Tuniska člověk jede prioritně za koupáním v moři a odpočinkem na plážích, tak se nabízí zejména červenec a srpen. Já tyto měsíce ale příliš nedoporučuji z důvodu až příliš vysokých teplot, které zde panují.

Je lepší volit:

  • červen nebo září
  • a lze i květen nebo říjen

Rozhodnete-li se pro květen, doporučuji vybrat co nejjižněji položená letoviska, tedy Djerbu, případně pevninský Zarsis, v jehož případě se však raději předem seznamte s aktuální bezpečnostní na místě.

To samé platí o říjnu.

Ten má jednu nespornou výhodu. Nejen že je v tu dobu počasí v jižním Tunisku ještě dostatečně teplé, příjemně teplé je i moře, a proto vybrat si Tunisko pro svoji podzimní dovolenou je celkem fajn alternativa. Navíc All Inslucive zde vychází výrazně levněji než v tu samou dobu all inclusive dovolená na Kanárských ostrovech.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.