Metro v Dubaji

S tím, jak Dubaj stále nabývá na své popularitě, se čím dál tím častěji setkávám s nejrůznějšími dotazy nejen na samotné metro v Dubaji, ale i na fungování celého zdejšího veřejného dopravního systému. Jakým metrem se dostanu z letiště? Jaký typ lístků mám používat? Kolik stojí jízdné? Co se stane, když si při výstupu z metra „nepípnu“ svoji kartu?

Abych vám pomohl se v těchto otázkách zorientovat, rozhodl jsem se dát ty nejpodstatnější informace přehledně na jedno místo.

A tak vznikl následující Průvodce po dubajském metru.

Projděte si ho!

Věřím, že v něm naleznete odpovědi na řadu otázek. Pokud i tak zůstane něco, co vás zajímá, nezodpovězeno, vložte váš dotaz do diskuze dolů pod průvodce.

Obsah průvodce:

Přečtěte si také nejčastější dotazy, na které se lidé v souvislosti s MHD v Dubaji ptají.

Dubajský systém metra je velmi pohodlný, čistý, bezpečný a hlavně jednoduchý na orientaci. Síť metra je automatizovaná, bez řidičů. Metro jezdí částečně v podzemí, z větší části však nad zemí, a je z něj tak zejména pro turisty perfektní výhled na město. Je to efektivní způsob, jak se v Dubaji dostávat z místa na místo.

Je potřeba ale pamatovat na to, že se metrem nedostanete z daleka všude. Místa, kam metro v Dubaji nejezdí, obvykle obsluhují linkové autobusy. K těm nejzajímavějším místům jako je Dubai Downtown, Mall of the Emirates, Deira nebo Marina se však metrem bez problému dostanete.

Souprava metra přijíždějící do stanice Al Khail:

Dubaj metro

Mapa metra

V současné době se metro v Dubaji skládá ze dvou, resp. tří linek:

 • Red Line (MRed, červená trasa) – ze Centerpoint do Expo 2020
 • Branch Line (MBrch, červená trasa) – boční větev červené linky z Jabal Ali do UAE Exchange
 • Green Line (MGrn, zelená trasa) – z Etisalat do Creek

Trasy se 2x kříží, a tvoří tak dvě přestupní stanice: Union a Burjuman. Červená trasa metra je páteřní a propojuje letiště (Terminál 1 a Terminál 3) s novými čtvrtěmi Dubaje.

Mapa metra, Dubaj, Emiráty

Kdy jezdí metro

Dubajské metro je v provozu každý den, a to následovně:

 • pondělí až čtvrtek: 05:00 – 00:00
 • pátek: 05:00 až 01:00 následujícího dne
 • sobota: 05:00 – 00:00
 • neděle: 08:00 – 00:00

Provozní doba obou linek je stejná.

Časy posledního spoje se liší v závislosti na stanici a lze je najít na webu dubajské Roads & Transport Authority.

Metro v Dubaji jezdí ve špičce cca 1x za 3 minuty, mimo špičku 1x za 5 až 7 minut. Ve špičce (tj. ráno cca do 08:30 a odpoledne cca od 17 do 19h) jsou soupravy metra dost plné.

NOL Karty

Protože „jízdné“ se v arabštině označuje jako „nol“, tak lístky tu jsou známy pod pojmy NOL karty / NOL cards / NOL tickets. Existují 4 základní druhy NOL karet:

 • Red Ticket
 • Stříbrná / Silver NOL karta
 • Zlatá / Gold NOL karta
 • Modrá / Blue NOL karta

Lístek nebo kartu musíte mít před nástupem do dopravního prostředku.

Koupíte je na prodejním místě jízdného v kterékoliv stanici metra, v případě červeného lístku i přímo v prodejních automatech.

NOL kartu, popřípadě Red Ticket si představte jako před-nabitou jízdenku, ze které se strhává kredit podle toho, jak dlouhou cestu absolvujete. Dubaj je rozdělána do 7 zón (na schématických pláncích metra jsou od sebe zóny barevně odlišeny) a jízdné se z karty odečítá v závislosti na tom, kolika zónami během jedné jízdy projedete. Výše jízdného závisí i na cestovní třídě, kterou se rozhodnete využít (regular class a nebo gold class).

Jízdenky na metro v Dubaji - NOL karty

Červený lístek, tzv. Red Ticket je vhodný pro příležitostnou jízdu dopravním prostředkem. Tedy ideální pro turisty, kteří chtějí kupříkladu navštívit některá z těch nejzajímavějších míst v Dubaji. Red Ticket není na rozdíl od ostatních karet elektromagnetický, je to zkrátka červený papírový lístek, na jehož zadní straně je vytištěné datum a počet zón, přes které pojedete. Koupíte ho v jakémkoliv automatu. Jeho cena činí 2 AED plus cena za požadované jízdné. Red Ticket lze použít na celkem až 10 jízd, buď si na něj těch 10 jízd nabijete při jeho koupi nebo ho lze postupně v automatech dobíjet / dohrávat tam další cesty podle toho, jak budete potřebovat. Jestliže si Red Ticket koupíte na cestu v rámci jedné zóny, následně i případný zbývající počet jízd bude použitelný rovněž pouze pro cestu v rámci jedné tarifní zóny. Red Ticket má platnost max. 90 dní od zakoupení a není možné na něj v rámci jedné cesty změnit druh přepravy (přestoupit z metra na autobus apod.). Resp. přestoupit můžete, ale s tím, že se vám z lístku strhnou dvě jízdy.

Red Ticket je použitelný i pro cestovní třídu Gold Class, pro ni je jízdné dvojnásobné.

 
Počet zónCena ve standard tříděCena v Gold třídě
Cesta 1 zónou4 AED8 AED
Cesta 2 zónami6 AED12 AED
Cesta více než 2 zónami8,5 AED17 AED
Červený lístek (NOL Red ticket) – ceny
 

Další možností je NOL silver card:

NOL Silver Card - stříbrná karta na dubajské metro

Stříbrná karta, tzv. NOL Silver Card je vhodná pro častější jízdy, resp. pro turisty plánující v Dubaji strávit alespoň několik dní, kteří se hodlají pohybovat po městě zejména veřejnou hromadnou dopravou jako je metro, tramvaj nebo autobusy. Stříbrnou NOL kartu koupíte na prodejních místech ve stanicích metra. Za kartu se platí 25 AED plus výše kreditu, který chcete na kartu nahrát. Samotná karta stojí 6 AED, čili je dobré vědět, že na kartě zůstane počáteční kredit ve výši 19 AED, který je možný spotřebovat na jízdné.

NOL Silver card lze používat pro cesty skrz libovolný počet tarifních zón v Dubaji do té doby, dokud vám na ni nedojde zůstatek. Jestliže vám zůstatek během cesty dojde, resp. při výstupu z metra bude z karty třeba odečíst větší částka, než na ní ve skutečnosti je, buď vás výstupní karetní čtečka pustí a na kartě vám zůstane záporný zůstatek nebo vás nepustí. V takovém případě je potřeba dobít kartu ještě před průchodem skrze karetní čtečku. Stříbrná karta je platná 5 let a lze na ni v rámci jedné jízdy přestupovat mezi různými módy dopravy. Pohlídejte si, aby jste přestup stihli do 30 minut. Pokud to nestihnete, tak se vám místo jedné jízdy započítají dvě samostatné jízdy.

Obdobně jako u červeného lístku, i zde existuje možnost jezdit třídou Gold Class. K tomu však není možné použít NOL Silver Card, nýbrž je třeba koupit NOL Gold Card. Jízdné ve variantě Gold je opět dvojnásobné.

Stříbrnou i Gold kartu koupíte za 25 AED (z toho 19 AED je použitelných na počáteční cestovní kredit). Ceny jízd jsou následující:

 
Počet zónSilver cardGold card
Cesta 1 zónou3 AED6 AED
Cesta 2 zónami5 AED10 AED
Cesta více než 2 zónami7,5 AED15 AED
Ceny jízd – stříbrná Silver card a zlatá Gold card
 

Automaty na dobíjení NOL karet či koupi červených lístků najdete v každé stanici metra. Platit je možné bankovní kartou či hotově.

NOL karty - prodejní automat

Jednodenní a sedmidenní jízdenky

Kromě plateb za jednotlivé jízdy lze koupit i celodenní, resp. vícedenní kupóny.

Celodenní jízdenka vás opravňuje k libovolným jízdám přes libovolný počet zón. Tento kupón lze nahrát pouze na Red Ticket! Tedy na červeném lístku lze mít buď max. 10 jednotlivých jízd a nebo max. 5 celodenních jízdenek. Jedna celodenní jízdenka stojí 20 AED.

7-denní jízdenku lze nahrát na Silver Card, nikoliv na Red Ticket. Její cena je závislá na počtu zón:

 • 50 AED (pro cesty v rámci jedné zóny)
 • 80 AED (pro cesty mezi dvěma sousedními zónami)
 • 110 AED (pro cesty skrz dvě a více zón)

Je potřeba pamatovat na to, že v těchto cenách není zahrnuta počáteční cena stříbrné karty, tj. 25 AED. Předem si rozmyslete, zda se vám tyto časové jízdenky vyplatí. Je dobré si to i orientačně porovnat s cenami taxi v Dubaji a teprve pak se rozhodnout, která varianta pro vás bude nejvýhodnější.

Mimo tyto varianty lze v Dubaji cestovat i na 30-denní, 90-denní a 365-denní kupóny, ale vzhledem k tomu, že jejich použitelnost a praktičnost je pro většinu turistů nulová, tak nebudu v tomto směru zabíhat do podrobností.

Turnikety a značky na nástupištích

Jakmile máte kartu můžete projít turnikety do tarifně zpoplatněného prostoru dubajského metra. Lístek či kartu stačí k turniketu přiložit, ozve se poměrně hlasité pípnutí a turniket před vámi otevře vstupní bránu. Nezapomeňte si lístek či kartu schovat. Podobně jako jste ji potřebovali ke vstupu, budete ji muset k turniketům přiložit i při výstupu.

Při výstupu se na displeji turniketu zobrazí jednak cena jízdného, které se právě z vaší karty strhla a zároveň vám ukáže, kolik kreditu na vaší kartě zbývá.

Na samotném nástupišti se ujistěte, že stojíte u správných dveří (podle nápisů a značek na zemi). Metro v Dubaji má tři různé cestovní třídy, a proto jsou některé vstupy určené pouze pro Gold Class cestovní třídu, jiné pouze pro ženy a děti.

Označení vstupních dveří do standardní cestovní třídy:

Vstup do metra na nástupišti

Nad každými dveřmi je zjednodušený plánek linky metra s vyznačením směru jízdy a nejbližších a hlavních stanic:

Infografiky v metru

Interiér stanic je čistý a přizpůsobený i pro handicapované cestující. Každá stanice je přístupná i výtahem a celý systém metra v Dubaji je bezbariérový.

Nástupiště metra ve stanici Marina Towers, Dubaj

WiFi

Prostory dubajského metra, jak nástupiště, tak samotné vlakové soupravy, jsou pokryty mobilním signálem.

Dále je metro v Dubaji pokryté bezplatnou WiFi sítí. Na zařízení stačí najít bezdrátovou síť s názvem „WiFi UAE“. Internet zdarma nejen v prostorách metra, ale také na autobusových či tramvajových zastávkách, nákupních centrech a pláží, je poskytována společností du (jeden z místních telefonních operátorů).

Nejčastější dotazy (metro z letiště, dobíjení karet apod.)

Jak se dostat z letiště v Dubaji do centra

Letiště v Dubaji (DXB) má 3 terminály. Metrem se z dubajského letiště dostanete z Terminálu 1 a z Terminálu 3, kde staví červená linka metra. Z letiště v Dubaji se do centra města dostanete právě červenou linkou. Budovy obou letištních terminálů jsou klimatizovanými nadchody se stanicemi metra přímo propojeny.

Na Terminál 3 létá Emirates, na Terminál 1 většina ostatních aerolinek včetně Smartwings a na Terminál 2 FlyDubai.

Z Terminálu 2 metro nejezdí. Pokud letíte do Dubaje se FlyDubai, přiletíte právě na Terminál 2.

Z Terminálu 2 doporučuji pro dopravu využít taxík. Je to nejjednodušší a nejrychlejší, kór po relativně dlouhém letu do Dubaje člověk většinou nemá náladu trávit další hodinu ve veřejné dopravě. Buď přímo letištní taxík (kde je potřeba počítat s letištním příplatkem 25 AED) nebo lze popojít kousek od letiště a stopnout si taxík normální. Lze jet také autobusem (zajíždí jich sem několik, např. linky č. 20, 25, 31, 43) nebo dojít na nejbližší stanici metra na zelené lince –  stanice Abu Hail.

Pohled na stanici metra u Terminálu 1:

Stanice metra Terminál 1 u dubajského letiště

Lze NOL karta použít na monorail?

Monorail je krátká železnice, která jezdí na uměle vybudovaném Palm Jumeriah Island. Patří pod jinou společnost, a je proto potřeba speciální lístek. Ty je možné zakoupit na prodejních místech v jednotlivých stanicích monorailu.

Zpáteční lístek z první stanice Palm Gateway až na stanici poslední Atlantis Aquaventure stojí 30 AED.

Co se stane, když si kartu při výstupu nepípnu?

Ať už vystupujete z autobusu nebo z tramvaje, vždy přikládejte kartu ke čtecím strojkům ještě v dopravním prostředku. To samé samozřejmě platí pro výstup z metra, kde procházíte turnikety. Jestliže tak neučiníte, strhne se vám z karty nejvyšší možná částka, tedy ta za jízdu skrze dvě a více pásem.

Kolik stojí lístek pro děti?

Děti, které jsou mladší 5 let a nižší 90 cm cestují zdarma a nepotřebují žádný lístek. Ostatní musí mít platnou NOL kartu či Red Ticket a platí plné jízdné.

Musí ženy a děti cestovat ve vagónech určených právě pro ženy a děti?

Každá vlaková souprava metra má kabinu určenou pouze pro ženy a děti a místa jejich zastavení jsou na nástupištích značeny výraznými růžovými symboly. Typicky je to poslední vagón metra.

Cestovní třída pro ženy a děti je dobrovolná, do které muži nesmějí. Ženy a děti mohou využívat kterýkoliv vagón metra.

Souprava metra přijíždějící do stanice ADCB se známým Dubai Frame v pozadí:

Metro v Dubaji, Emiráty

Kde koupit NOL kartu?

NOL kartu je možné zakoupit v každé stanici metra nebo na autobusových nádražích. Za nákup karty a za nákup kreditu na jízdné je možné platit hotově nebo platební kartou. Kartu lze kreditem dobíjet v dobíjecích automatech, tak na prodejních přepážkách.

Kde lze NOL karta dobít?

Na prodejních místech jízdného ve všech stanicích metra i na autobusových nádražích. Nebo v prodejních automatech, které jsou k dispozici rovněž ve všech stanicích metra a na některých autobusových zastávkách, dále často v obchodních centrech a v letištních terminálech.

Kde lze dobít Red Ticket?

Na stejných místech jako NOL karta (viz. výše)

V čem se liší Gold Class od Regular Class?

Přední polovina předního vagónu metra je vyhrazena pro Gold Class cestující. Je v ní více místa a nebývá přeplněná. Má kožené sedačky, které jsou individuální a od sousedních oddělené loketními opěrkami. Některá sedadla mají před sebou stolek a obecně bývá z Gold Class cestovní třídy lepší výhled.

Regular class v dopoledních hodinách mimo provozní špičku:

Regular vagón metra v Dubaji

NOL karta a Abu Dhabí

Karty NOL jsou použitelné pro městkou hromadnou dopravu v Dubaji. V rámci ní operují i dvě autobusové linky mezi Dubají a Abu Dhabí:

 • linka č. E100 – z Al Ghubaiba Bus Station do Abu Dhabi Central Bus Station
 • linka č. E101 – z Ibn Buattuta Bus Station do Abu Dhabi Central Bus Station

Na tyto spoje lze NOL použít, na ostatní spoje dopravy v Emirátech nebo třeba na městkou dopravu v Abu Dhabí ale NOL kredit neplatí. V Abu Dhabí budete potřebovat Hafilat Card.

Mohu použít NOL kartu pro jízdu vodním autobusem?

Pro vodní autobus (water bus) lze použít jak Red Ticket, tak NOL karty. Při jízdě na NOL kartu se za jednu cestu strhne fixní částka 2 AED. V případě vodních autobusů nejsou aplikovatelné přestupy. Tedy např. chcete-li využít vodní autobus a následně přestoupit na autobus klasický či na dubajské metro, započítají se vám dvě samostatné cesty.

Upozorňuji, že vodní autobus není to samé jako vodní taxi známé jako abra. Vodní autobusy jsou větší a vždy na sobě mají viditelné červené logo RTA (společnost, pod kterou nejen metro, ale obecně hromadná veřejná doprava v Dubaji spadá). Abra jsou logem RTA dnes také již často značeny, ale na mnohých z nich NOL karty neakceptují. Pokud taxi Abra použijete pro cestu z Deiry přes Dubai Creek, mějte s sebou hotovost, jedna cesta za 2 AED na osobu.

Jestliže jste v článku nenašli odpověď, zeptejte se prostřednictvím komentáře na metro v Dubaji nebo na kterýkoliv aspekt zdejšího systému veřejné hromadné dopravy, který vás zajímá.

Nadzemní metro v Dubaji
Celkový počet komentářů v diskuzi:   221
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Ne Vy jste mě špatně pochopil, nejsem ta z mnoha českých vyčů…. Bylo to myšleno tak, když si koupím kartu já, ten den nepojedu a pojede na ni kamarádka, jestli je to možné. Takže to pravděpodobně jde, protože karty nejsou na konkrétní jméno uživatele. To je info pro další cestovatele.

  • Odpovědět

   Ano, toto možné se stříbrnou NOL kartou je, protože karta není vystavena na žádné jméno.

 • Odpovědět

  Děkuji za odpověď. Ještě info o silver card, je tato karta přenosná?

  • Odpovědět

   Stříbrné karty jsou přenosné, jsou anonymní, modré karty (ale o nich se pravděpodobně nebavíme) přenosné nejsou. Ale pokud to myslíte tak, že budete cestovat ve více lidech a kartu si budete přes turnikety podávat, tak toto možné není. Kartu musíte pípnout při vstupu do metra / autobusu a opět pípnout při výlezu. Nemyslím si, že lze jednu a tu samou kartu nejprve např. 4x pípnout při vstupu do stanice metra a následně ji 4x označit při výstupu. Nedělal bych to, ani bych to nezkoušel, tipoval bych si, že by si vás v metru hned všimla security.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, existuje v Dubajské MHD sleva pro 60+seniory cizince a další ..je možné vrátit stříbrnou kartu i s nabitými kredity? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcelo, pro místní ano, pro cizince nikoliv, takže žádné slevy systém dubajské veřejné dopravy v tomto směru neposkytuje. Ne, domnívám se, že to vrátit nelze. Proto je dobré to nabíjet po menších částkách tak, abyste to stihla vyjezdit.

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Jak je uvedeno níže – budu mít Silver Card a 7 denní jízdenku na 2 zony. Pojedu do 3. zony a strhne se mi částka navíc. Kolik to bude? 3 AED pro jízdu v 1 zoně nebo víc?

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine, přiznám se, že jsem toto nikdy nezkoušel. Ale logicky by to mělo být tak, jak píšete. Tedy, jakmile vyjedete do třetí zóny, tak na to bude pohlíženo jako na jízdu „navíc“ v rámci jedné zóny, tedy za 3 AED. Pokud sám otestujete, dejte vědět, jestli to bylo skutečně takhle nebo jinak.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Kupim si 7 dnovu silver nol card medzi 2 zonami. Jeden krat chcem cestovať v ramci 3 zon. Postačuje mat na nol card nejaky volny kredit mimo poplatku za 7 dnovu jizdenku? Alebo si musim dokupit single ticket ? Vdaka

  • Odpovědět

   Dobrý den Rastislav, stačí, když na kartě budete mít dostatečný volný kredit na zaplacení dané jízdy do třetí zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Prosím, dá se dojít procházkou z některé nejbližší stanice metra do stanice jednokolejky Monorail? Pokud ano, jak je to asi daleko. Moc děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, ano, dá. Doporučuji dojet metrem (červenou linkou) do stanice metra Al Khail Metro Station, tady po lávce přejít hlavní silnici a pokračovat pěšky směr Monorail. Je to asi 1,8 km daleko. Lepší ale bude, když pojedete až na Sobha Realty Metro Station a tam přesednete na tramvaj, která vás ke stanci monorailu doveze, z tramvaje je potřeba vystoupit na zastávce Palm Jumeriah.

 • Odpovědět

  Dobrý den.Chystáme se koncem října do Dubaje. Jak se nejlépe dostat z Dubaj Marina k hotelu Burj al arab? Nemusí to být přímo k hotelu, ale na místo, kde se dají udělat pěkné fotky.
  Předem děkuji a info.
  Hezký den
  Michal

  • Odpovědět

   Dobrý den Michale, nejlépe autobusovou linkou č. 8, která projíždí a má několik zastávek přímo na „ostrově“ v Dubaj Marina a následně pokračuje podél pobřeží k hotelu Burj al Arab (a pak i dále). jezdí asi každých 20 minut a je to plus mínus 8 zastávek v závislosti na tom, kde přesně nastoupíte.

 • Odpovědět

  Dobrý den, poprosil bych o radu. jedeme do Dubaje a chtěli bychom stříbrnou Nol kartu dobít na 7 dní. jaké jsou aktuální částky za dobití podle pásem? Lze poté s kartou jezdit i tramvají a autobusy a už ce částka neodečítá? Něco jako u nás lítačka? Nebo to je jen prednabití kredit? Moc díky

 • Odpovědět

  Dobry den,neviete nahodou,co je teraz po skonceni Expa s arealom? Da sa tam ist pozriet?
  A ta trasa metra funguje?

  • Odpovědět

   Dobrý den Katarina, trasa metra normálně funguje, aktuálně to je tak, že páteřní červená linka jezdí až k výstavišti Expa. Jak je to aktuálně se samotným výstavištěm však nevím, má se to předělávat na kancelářské prostory, mají tam vzniknout nájemní byty, apod. Aktuální stav ale neznám.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mám několik dotazů. Jsme v Sharjah a dostaneme se hotelovým autobusem k Dubai Mall.Jak se nejblíže dostanu do Dubai Marina Harbour – metro, nebo nějaký autobus.Pak večer potřebuji zase zpět co nejblíže k emirátu Sharjah a případně kombinovat s taxi.Pokud bych si chtěla v ten stejný den ještě projet metrem jako výlet, co by bylo nejlepší za lístek na metro? Jet celou trasu, nebo jen od nějaké konkrétní stanice?

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo, z Dubai Mall k Dubai Marině… doporučuji nejdříve dojít na stanici metra Dubai Mall a odtamtud červenou linkou až na stanici DMCC Metro Station, která je přímo u Dubai Mariny. Osobně bych řekl, že cesta metrem právě z Dubai Mall je ta nejzajímavější. Pokud plánujete pouze cestu tam a zpět, tak jako lístek zvolil red ticket. Stříbrná NOL karta by vás v tomto případě vyšla dráž, sice je na ní levnější jízdné, ale za ní samotnou 6 AED.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, ještě bych se zeptal, kde a za jakých podmínek je možné koupit víno?
  Bydlíme u Emirates mall.
  Děkuji mnohokrát.
  Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, typicky je třeba jít do speciálního obchodu, který alkohol prodává, jestli nějaký takový je ve vašem okolí doporučuji vyhledat na Google Maps, kde hledejte výraz: „MMI store“ nebo „liquor store“. Turisté nepotřebují speciální licenci, je ale potřeba se prokázat pasem, prokázat to, že jste cizinec. Jinak není dobré alkohol pít na veřejnosti ani lahev na veřejnosti viditelně přenášet.

 • Odpovědět

  Děkuji za rychlou odpověď 🙂
  Smartwings… mám za to, že jsem výše četl, že lítají právě na dvojku….
  Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, oni létali na dvojku, ale od podzimu 2021 to je jinak. Přílet je nyní na Terminál 1. Takže odtamtud se metrem bez problému dostanete.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mé dceři už bylo pět,ale nikoliv šest…90cm ještě nemá…. jak moc se to tam řeší v tom metru..?? 🙂
  (možná to už zaznělo, ale z té dvojky stále taxíkem nebo už je taky metro?)
  letíme v uterý.
  Děkuji, Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, pokud je dceři 5 a nikoliv již 6, tak je vše v pořádku, v oficiálních zdrojích totiž je „Children (5 years old and below)“, což tedy vaše dcera splňuje. Navíc je nižší než 90 cm, takže skutečně nic řešit nemusíte, dcera bude jezdit zdarma. Nikoliv, na terminál 2 metro nejezdí a pokud vím, tak ani není plán, že by tam jezdit mělo. Čím letíte, že přistáváte na terminálu 2?

 • Odpovědět

  Dobrý den mám ještě jeden dotaz myslíte že bude možnost navštívit Expo 2020 i po jeho ukončení prohlédnout si pavilony myslím z venku když už nám to nevyšlo v průběhu konaní Expa děkují za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Viléme, o této možnosti nevím a ani se mi ji nyní nepodařilo dohledat…

 • Odpovědět

  Dobrý den mám dotaz někde jsem četl že platnost stříbrné karty je 5 let
  je to pravda ?jedeme opět do Dubaje po 3 letech tak jestli bude stačit opět dobit kartu a pokračovat v používani . Děkují za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Viléme, ano, je to přesně tak. Karty platí pět let. Takže je bude stačit opětovně dobít a budete je moci bez problému používat.

 • Odpovědět

  Dobrý deň Lukáš
  ďakujem za odpoveď, Ešte mám otázku. Chceme si kúpiť NOL silver a 7 dňový kupon, niečo som čítala o občerstvení, je to možné v tomto prípade, ak áno čo to znamená ? A ešte sa chcem opýtať, či je rozumné ísť na EXPO v sobotu a nedeľu vraj je tam najviac ľudí a všade sa dlho čaká.
  Ďakujem, je to skvelé, že sa môžem opýtať.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, ještě jednou budu otravovat. Právě nám oznámili, že změnili zpáteční let, místo z Dubaje budeme odlétat z Abu Dhabi. Hledal jsem podmínky ohledně covidu, ale nemám jasno když pojedu autobusem z Dubaje na letiště Abu Dhabi, zda musíme mít provedený test na covid. Máme mezinárodní certifikát o plném očkování. Omlouvám se za obtěžování a za případnou odpověď děkuji a přeji hezký den. Karel

  • Odpovědět

   Dobrý den Karle, nepředpokládám, že se podmínky budou jakkoliv lišit od podmínek při cestě z Dubaje.

 • Odpovědět

  Dobrý deň Lukáš
  skvelé informácie, ďakujem.
  Letíme do Dubaja 24. až 30.3.2022 terminál 3. Bývame v Towers Rotana.
  Pri odlete máme check-in o 5.55 ráno. Stíhame to metrom ?
  Kde by som si mohla stiahnuť a následne vytlačiť mapu metra, prípadne celú dopravu ?
  Ďakujem.

  • Odpovědět

   Dobrý den Majka, ano, to dle mého názoru stíháte. Metro začíná jezdit od 05:00 a stanici metra budete mít asi 200 metrů od hotelu. Co se týče mapy metra, osobně bych se ji snažil získat někde (na informacích) na letišti v Dubaji.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, nejdříve chci poděkovat za super informace které nám poskytujete. Můj dotaz je: máme stříbrné karty NOL, ale právě byla ukončena jejich platnost a zůstatek na kartě je větší. Nevíte náhodou, zda se dají nějak převést prostředky na novou kartu? Na stránkách RTA Dubai nám ukázalo částku a v platnost je ale již prošlá. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den. Karel

  • Odpovědět

   Dobrý den Karle, podle mě by měl být zůstatek na expirované kartě nadále použitelný. Na expirovanou kartu nelze další kredit samozřejmě nahrát, ale ten, který tam je, by měl jít využít / dovyčerpat. A ano, rovněž lze kredit převést z karty na kartu – konkrétní proceduru jak na to, však neznám, omlouvám se.

 • Odpovědět

  dodatek-žeton je na určitou dobu, abyste se zejména ve špičce dostali do autobusu a nemuseli čekat, až bude volno

 • Odpovědět

  Poznámka k dopravě na EXPO( zatím jsem neabsolvovala, ale pouze načetla)-jezdí celkem 9 autobusových spojů tzv. Expo Rider z různých míst Dubaje od rána do konce zavírací doby Expo, která je různá. Doporučují při cestě tam vzít si od řidiče žeton na zpáteční cestu. Zpáteční cesta musí být ze stejného stanoviště, na který se přijede, protože každá linka má své stanoviště v jiné části Expo. Informace o stanicích jsou na stránkách Expo a linky a časy autobusů najdete na RTA.

  • Odpovědět

   Evo, díky moc za doplnění informací.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  SUPER blog!!! Na vstupence na Expo jsem našel poznámku, že jezdí zdarma autobus Expo Rider z vybraných zastávek (např. z Dubai Mall bus č. 298) přímo na výstaviště.
  https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/home/news-and-media/all-news/NewsDetails/free-expo-rider-buses-for-expo-visitors-from-9-locations-in-dubai
  Nevíte jestli jezdí i zpátky?

  • Odpovědět

   Dobrý den Vráťo, takhle… osobně jsem to nezkoušel, ale nevidím důvod, proč by ty linky neměly jezdit i zpět. Naopak, jsou to autobusy, které jezdí neustále tam a zpátky, takže podle mého není problém je využít pro obě cesty.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  píšete, že: „Děti, které jsou mladší 5 let a nižší 90 cm cestují zdarma a nepotřebují žádný lístek.“ To je stejné, jako v našem městě. Ale u nás se za jízdné neplatí, ani když jsou mladší pěti roků a přitom už výšku 90 cm překonaly. Naše dcera právě oslavila čtvrté narozeniny, ale měří už 110 cm. Máme pro ní tedy pořídit nol kartu po příjezdu, nebo se uvedené podmínky dají vysvětlit tak, že pokud jí nebylo pět let, cestuje zdarma. Děkuji za odpověď!

  • Odpovědět

   Dobrý den Evžene, díky za pozorné čtení. Podstatný je ten věk. Raději jsem to nyní kontroloval v oficiálních zdrojích a většinou tam dnes již figuruje věk, bez výšky. Tzn. jsou-li vaší dceři 4 roky, je to bez problému, kartu ani lístek mít nemusí a městskou hromadnou dopravou v Dubaji bude cestovat zdarma.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, dá sa prejsť z Abu dabi do Dubaja metrom alebo autobusom ? Aká je cena takejto prepravy ? Ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Livia, metrem to nejde, to jezdí jen v rámci Dubaje, nicméně existují autobusové spoje, které jezdí mezi Abu Dhabí a Dubají. Podrobné informace včetně cen uvádím v článku o dopravě z Dubaje do Abu Dhabí.

 • Odpovědět

  Dobrý den, moc děkuji za spoustu informací. Už jsem si ze všeho výše uvedeného ujasnil, že pro čtyřdenní pobyt v Dubaji je nejlepší pro nás stříbrná karta. Nicméně dotaz: v běžných vagonech metra je wifi zdarma? Někde jsem totiž četl poznámku, že výhodou zlaté karty je wifi, ale nikde jsem k tomu nic nenašel. A pak ještě dotaz z Dubai Internet city na Expo, jsou to metrem 2 zony nebo tři? Moc děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Radku, ano, stříbrná karta bude ve vašem případě nejlepší. Co se týká wifi, tak to je nezávislé na jízdním tarifu, na druhu NOL karty a je poskytováno v dubajském metru zdarma. Při cestě ze stanice Dubai Internet City na Expo začnete v zóně 2, pojedete přes zónu 3 do zóny 1. Je to tedy cesta přes 3 zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  moc děkuji za informace, jste úžasný. Letíme v březnu do Dubaje – 4 senioři. Mají senioři v metru nárok na nějakou slevu? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jiřino, bohužel ne, nárok na slevu na jízdném mají pouze senioři domorodí, ale pouze v případě modré karty, nikoliv stříbrné NOL karty.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši. Úvodem bych Vám chtěl poděkovat, že máte s námi tolik trpělivosti a hlavně za Váš čas a skvělé informace. A teď k dotazu. Budeme v Dubaji více jak 7 dní. Chceme hodně a libovolně cestovat, takže uvažujeme o sedmidenní jízdence. Navíc jsem si říkal, že můžeme třeba první den využít kredit stříbrnné karty, druhý až osmý den 7-denní jízdenku a třeba na konci dovolené zase pouze stříbrnou kartu (s dobytím nebo se zbývajícím kreditem). Myslíte, že je to tak možné? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Vlastíku, ano, zdá se mi to jako rozumné řešení. Stříbrnou NOL kartu budete tak jako tak potřebovat (protože právě na ni se nahrává 7 denní kupón). Takže tu doporučuji zakoupit neprodleně a následně to udělat tak, jak sám navrhujete. Upozorňuji jen na to, že během koupi týdenního jízdného je nutné také zvolit přes kolik zón chcete jezdit. Vzhledem k tomu, že budete cestovat dost a zřejmě po celé Dubaji, volte tu nejdražší variantu za 110 AED.

 • Odpovědět

  Nerad to píšu, ale odpověď na dotaz od Vítězslava z 31.1.2022 je mylná. Ze stanice metra Dubai Internet City se k Expu 2020 dojede bez přestupu. Stačí se jen dívat zdali vlak k Expu jede a nesedat na trasu k UAE Exchange. Pak by bylo nutné skutečně nutné na Jabal Ali přesednout.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivane, pravda, máte pravdu. Mimochodem díky moc za podrobné sepsání vaší zkušenosti o komentář výše. Každý má na to trochu jiný pohled a každý považuje za důležité trochu něco jiného. Takže jsem rád, že jste se o vaši zkušenost podělil a doplnil tak leckteré informace, které v hlavní článku chybí. Díky 🙂

 • Odpovědět

  Děkujeme za všechny zde uvedené informace!
  Naše zkušenosti:
  Stříbrná karta nol je pro vícedenního turistu nejvýhodnější a už po 4 jízdách levnější než červená.
  Pro plánování cesty MHD je dobré si nainstalovat aplikaci S´hail a jejím prostřednictvím si stáhnout všechny pdf mapy MHD sítě. Bohužel nelze používat off-line kromě těch map, ale na wi-fi nebo datovém připojení funguje dokonale.
  Dobíjení v automatu na všech stanicích metra je jednoduché – stačí se podívat na místní, jak to dělají. Českou kreditní kartou placeno bez problémů.
  Na tramvajových zastávkách v Dubai Marina nejsou turnikety, ale je nutné se na nástupním ostrůvku odpípnout na takové malé obrazovce při nástupu i výstupu.
  Někdy jsou údaje na displeji trochu matoucí – to když přestupujete. Třeba když přestoupíte z metra na tramvaj, tak vám displej ukáže vždy o 5 AED méně (celkem 10 AED) ale nakonec si systém vezme jen 5 AED – vyhodnotí, že to byla jen jedna cesta.
  Kolik na kartě zbývá je vždy napsáno na displeji, když opouštíte dopravní systém.
  Zůstatek lze zjistit i prostřednictvím aplikace RTA Dubai nebo na stránkách RTA Dubai. Stačí jen napsat číslo nol karty. Na stránce nebo v aplikaci je možnost i nol kartu dobít, ovšem zřejmě české banky tuto transakci jako rizikovou nepovolují.
  Kartu lze užít i pro zaplacení vstupu na různé atrakce, pro vstup do parků v různých obchodech a restauracích atd.
  https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/nol/nol-merchants?lang=en
  Zbyly vám nevyužité finance na nol kartě a už letíte domů? Zkusili jsme tím zůstatkem zaplatit v prodejně Carrefouru v letištní hale a jo, šlo to!

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jsem potěšen, že máme takového super rádce. Chápu to dobře že ze stanice metra Dubai Internet City do stanice metra Expo 2020 pojedu přímo bez přestupu? Na kolik mi přijde jedna cesta? Kvůli nabití karty NOL Silver?
  Děkuji mockrár a přeji všechno dobré.

  • Odpovědět

   Dobrý den, není to tak.
   Budete muset přestupovat. Stanice „Dubai Internet City“ je na červené lince, tou budete muset popojet na „Jabal Ali“ (je to čtvrtá stanice) a tam přestoupit na linku na Expo. Jedna cena na stříbrné kartě vás vyjde na 7,5 AED, pojedete totiž přes tři zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Mám informaci že osoby 65+ mají vstup na Expo zdarma. Může být opakovaně? Třeba tři dny po sobě.? Stačí pro vstup centrifikát v angličtině o očkování? ..Máme 3x. Děkuji. Kotas

  • Odpovědět

   Dobrý den Vítězslave, ano, máte správnou informaci. Ve vašem případě budete mít vstup zdarma, může to být i opakovaně. Jen upozorňuji na to, že tak jako tak lístek budete potřebovat. Buď si ho je možné zajistit online nebo přímo u jedné z kas u vstupních bran. Je potřeba certifikát a doklad totožnosti, kterým svůj věk prokážete.

 • Odpovědět

  a jeste jeden dotaz prosim ,jestli to budete vedet . letim do dubaje poprve a jsem silne postavy a 7 hodin sedet v letadle v uzkych sedackach nebude moc prijemne , co byste me doporucil prosim a jaka letecka spolecnost je do dubaje nejlepsi ? dekuju za odpoved .

  • Odpovědět

   Ještě jednou dobrý den, pokud můžete, upřednostněte Emirates. Takhle rozdíl v sedačkách a v prostoru není oproti SmartWings či FlyDubai, kteří také létají z Prahy do Dubaje přímo, nějak ultra zásadní, ale jednoznačně platí, že nejvíce pohodlí (bavíme-li se o standardní ekonomické třídě) budete mít u Emirates.

 • Odpovědět

  zdravim . chtel jsem se prosim zeptat , pojedu do dubaje 20 .3.2022 na expo ,jake tam byva pocasi a da se to snist ?

 • Odpovědět

  Dobrý deň pán Lukáš, poprosím o radu. Nakoľko máme nad 65 rokov, máme vstup zadarmo na Expo, chcem sa opýtať, čo budú odo mňa žiadať pred vchodom na expo.,ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Alžběta, budete potřebovat lístek, byť zdarma, vstupenku musíte mít, jinak vás do areálu nepustí. Dostanete ji u kas u jedno z vchodů na EXPO nebo ji lze „objednat online“ (do košíku je třeba přidat „Senior citizen (60+ years)“, který je zdarma). Pravděpodobně se budete u vstupu ještě prokazovat dokladem k ověření věku.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  platí v Dubaji opatření, že z důvodu Covid nesmí v autě a tedy i v taxi jezdit víc osob než tři, pokud nejsou vzájemném příbuzenském vztahu? Chápu správně, že na celodenní červenou NOL kartu, cena 20+2 AED, lze libovolně přestupovat z metra na tram nebo bus?

  • Odpovědět

   Dobrý den Jirko,

   mám za to, že aktuální platí, že v taxi v Dubaji mohou jet krom řidiče až 4 další osoby (3 dospělé osoby, z toho jeden vedle řidiče, což během přísnějších opatření možné nebylo, a jedno dítě do 14 let). Jinak ano, chápete to správně, v případě celodenního jízdného na červené kartě je možné libovolně měnit druhy dopravy.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši.
  Budeme v Dubaji s CK v únoru na týden se zajištěnými vstupenkami na 2 dny na EXPO.
  Další dny jsou s volným programem. Jak je nejlépe možné dokoupit vstupenky na další den na EXPO? Děkuji moc za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavle, osobně bych lístky doporučil koupil předem online skrze oficiální stránky EXPA. Jednodenní vstup ve všední dny (neděle až čtvrtek) vychází na 45 AED (12 USD), jednodenní vstup o víkendu (pátek a sobota) stojí 95 AED (27.5 usd).

 • Odpovědět

  DD, nikde som nepostrehol ze NOL kartu mozte pouzit v stankoch s obcerstvenim u metra.Tak to mozte zverejnit.