Metro v Dubaji

S tím, jak Dubaj stále nabývá na své popularitě, se čím dál tím častěji setkávám s nejrůznějšími dotazy nejen na samotné metro v Dubaji, ale i na fungování celého zdejšího veřejného dopravního systému. Jakým metrem se dostanu z letiště? Jaký typ lístků mám používat? Kolik stojí jízdné? Co se stane, když si při výstupu z metra „nepípnu“ svoji kartu? …

Abych vám pomohl se v těchto otázkách zorientovat, rozhodl jsem se dát ty nejpodstatnější informace přehledně na jedno místo.

A tak vznikl následující Průvodce po dubajském metru.

Projděte si ho!

Věřím, že v něm naleznete odpovědi na řadu otázek. Pokud i tak zůstane něco, co vás zajímá, nezodpovězeno, není nic jednoduššího, než napsat dotaz dolů pod průvodce. Sekce komentářů je tam pro vás.

Mapa metra | NOL karty | Cena celodenního jízdného | Turnikety | Nejčastější dotazy

 

Vězte, že zdejší systém metra je velmi pohodlný, čistý, bezpečný a hlavně jednoduchý na orientaci. Síť metra je automatizovaná, bez řidičů. Metro jezdí částečně v podzemí, z větší části však nad zemí, a je z něj tak zejména pro turisty perfektní výhled na město. Je to efektivní způsob, jak se v Dubaji dostávat z místa na místo, byť je potřeba pamatovat na to, že se metrem z daleka nedostanete všude.

Mapa metra

V současné době se metro v Dubaji skládá ze dvou linek:

 • Red Line (červená trasa) – z Rashidiya do UAE Exchange
 • Green Line (zelená trasa) – z Etisalat do Creek

Tyto trasy se 2x kříží, a tvoří tak dvě přestupní stanice: Union a Burjuman. Červená trasa metra je páteřní a propojuje letiště (Terminál 1 a Terminál 3) s novými čtvrtěmi Dubaje.

Mapa metra, Dubaj, Emiráty

Třetí trasa je aktuálně ve výstavbě a propojí červenou trasu s výstavištěm Expo 2020 a v budoucnu dále s letištěm Al Maktoum International Airport. V důsledku koronavirové pandemie bylo Expo odloženo, a zpozdila se tak i výstavba této nové linky metra, jež měla být původně otevřena v květnu 2020.

Trasa bude na červenou linku napojena v přestupní stanici Jabal Ali Metro Station (dříve známé jako Nakheel Harbour and Tower), částečně bude vedena v podzemí, z větší části se však bude jednat o nadzemní dráhu, která po jejím kompletním otevření přidá do dubajského systému metra 6 nových stanic. První 4 z nich mají být dle posunutého harmonogramu otevřeny v lednu 2021.

NOL Karty

Protože „jízdné“ se v arabštině označuje jako „nol“, tak lístky tu jsou známy pod pojmy NOL karty / NOL cards / NOL tickets. Existují 4 základní druhy NOL karet:

 • Red Ticket
 • Stříbrná / Silver NOL karta
 • Zlatá / Gold NOL karta
 • Modrá / Blue NOL karta

Lístek nebo kartu musíte mít před nástupem do dopravního prostředku – koupíte je na prodejním místě jízdného v kterékoliv stanici metra, v případě červeného lístku i přímo v prodejních automatech.

 

NOL kartu, popřípadě Red Ticket si představte jako před-nabitou jízdenku, ze které se strhává kredit podle toho, jak dlouhou cestu absolvujete. Dubaj je rozdělána do 7 zón (na schématických pláncích metra jsou od sebe zóny barevně odlišeny) a jízdné se z karty odečítá v závislosti na tom, kolika zónami během jedné jízdy projedete. Výše jízdného závisí i na cestovní třídě, kterou se rozhodnete využít (regular class a nebo gold class).

Jízdenky na metro v Dubaji- NOL karty

Červený lístek, tzv. Red Ticket je vhodný pro příležitostnou jízdu dopravním prostředkem. Tedy ideální pro turisty, kteří chtějí kupříkladu navštívit některá z těch nejzajímavějších míst v Dubaji. Red Ticket není na rozdíl od ostatních karet elektromagnetický, je to zkrátka červený papírový lístek, na jehož zadní straně je vytištěné datum a počet zón, přes které pojedete. Koupíte ho v jakémkoliv automatu. Jeho cena činí 2 AED plus cena za požadované jízdné. Red Ticket lze použít na celkem až 10 jízd, buď si na něj těch 10 jízd nabijete při jeho koupi nebo ho lze postupně v automatech dobíjet / dohrávat tam další cesty podle toho, jak budete potřebovat. Jestliže si Red Ticket koupíte na cestu v rámci jedné zóny, následně i případný zbývající počet jízd bude použitelný rovněž pouze pro cestu v rámci jedné tarifní zóny. Red Ticket má platnost max. 90 dní od zakoupení a není možné na něj v rámci jedné cesty změnit druh přepravy (přestoupit z metra na autobus apod.). Resp. přestoupit můžete, ale s tím, že se vám z lístku strhnou dvě jízdy.

 • koupíte ho za 2 AED
 • cena cesty skrz 1 zónu: 4 AED
 • cena cesty skrz 2 zóny: 6 AED
 • cena cesty skrz více zón: 8,5 AED

Red Ticket je použitelný i pro cestovní třídu Gold Class, pro ni je jízdné dvojnásobné, tedy 8, 12 a 17 AED.

Stříbrná karta, tzv. NOL Silver Card je vhodná pro častější jízdy, resp. pro turisty plánující v Dubaji strávit alespoň několik dní, kteří se hodlají pohybovat po městě zejména veřejnou hromadnou dopravou jako je metro, tramvaj, autobusy a popřípadě vodní taxi. Stříbrnou NOL kartu koupíte na prodejních místech ve stanicích metra. Za kartu se platí 25 AED plus výše kreditu, který chcete na kartu nahrát. Samotná karta stojí 6 AED, čili je dobré vědět, že na kartě zůstane počáteční kredit ve výši 19 AED, který je možný spotřebovat na jízdné.

NOL Silver Card - stříbrná karta na dubajské metro

NOL Silver card lze používat pro cesty skrz libovolný počet tarifních zón v Dubaji do té doby, dokud vám na ni nedojde zůstatek. Jestliže vám zůstatek během cesty dojde, resp. při výstupu z metra bude z karty třeba odečíst větší částka, než na ní ve skutečnosti je, buď vás výstupní karetní čtečka pustí a na kartě vám zůstane záporný zůstatek nebo vás nepustí. V takovém případě je potřeba dobít kartu ještě před průchodem skrz karetní čtečku. Stříbrná karta je platná 5 let a lze na ni v rámci jedné jízdy přestupovat mezi různými módy dopravy. Pohlídejte si, aby jste přestup stihli do 30 minut. Pokud to nestihnete, tak se vám místo jedné jízdy započítají dvě samostatné jízdy.

Stříbrnou kartu:

 • koupíte za 25 AED (z toho 19 AED je použitelných na počáteční cestovní kredit)
 • cena cesty skrz 1 zónu: 3 AED
 • cena cesty skrz 2 zóny: 5 AED
 • cena cesty skrz více zón: 7,5 AED

Obdobně jako u červeného lístku, i zde existuje možnost jezdit třídou Gold Class. K tomu však není možné použít NOL Silver Card, nýbrž je třeba koupit NOL Gold Card (rovněž za 25 AED). Jízdné ve variantě Gold je opět dvojnásobné, tedy 6, 10 a 15 AED.

Jednodenní a sedmidenní jízdenky

Kromě plateb za jednotlivé jízdy lze koupit i celodenní, resp. vícedenní kupóny.

Celodenní jízdenka vás opravňuje k libovolným jízdám přes libovolný počet zón. Tento kupón lze nahrát pouze na Red Ticket! Tedy na červeném lístku lze mít buď max. 10 jednotlivých jízd a nebo max. 5 celodenních jízdenek. Jedna celodenní jízdenka stojí 20 AED.

7-denní jízdenku lze nahrát na Silver Card, nikoliv na Red Ticket. Její cena je závislá na počtu zón:

 • 50 AED (pro cesty v rámci jedné zóny)
 • 80 AED (pro cesty mezi dvěma sousedními zónami)
 • 110 AED (pro cesty skrz dvě a více zón)

Je potřeba pamatovat na to, že v těchto cenách není zahrnuta počáteční cena stříbrné karty, tj. 25 AED. Předem si rozmyslete, zda se vám tyto časové jízdenky vyplatí. Je dobré si to i orientačně porovnat s cenami taxi v Dubaji a teprve pak se rozhodnout, která varianta pro vás bude nejvýhodnější.

Mimo tyto varianty lze v Dubaji cestovat i na 30-denní, 90-denní a 365-denní kupóny, ale vzhledem k tomu, že jejich použitelnost a praktičnost je pro většinu turistů nulová, tak nebudu v tomto směru zabíhat do podrobností.

   

Turnikety a značky na nástupištích

Jakmile máte kartu můžete projít turnikety do tarifně zpoplatněného prostoru dubajského metra. Lístek či kartu stačí k turniketu přiložit, ozve se poměrně hlasité pípnutí a turniket před vámi otevře vstupní bránu. Nezapomeňte si lístek či kartu schovat. Podobně jako jste ji potřebovali ke vstupu, budete ji muset k turniketům přiložit i při výstupu.

Na displeji turniketu za vám zobrazí jednak cena jízdného, které se právě z vaší karty strhlo a zároveň vám ukáže, kolik kreditu na vaší karty zbývá.

Nástupiště metra ve stanici Marina Towers, Dubaj

Na samotném nástupišti se ujistěte, že stojíte u správných dveří (podle nápisů a značek na zemi). Metro v Dubaji má tři různé cestovní třídy, a proto jsou některé vstupy určené pouze pro Gold Class cestovní třídu, jiné pouze pro ženy a děti.

Nejčastější dotazy (metro z letiště, dobíjení karet apod.)

Jak se dostanu z dubajského letiště?

Letiště v Dubaji (DXB) má 3 terminály. Zatímco se metrem z dubajského letiště dostanete z Terminálu 1 a z Terminálu 3 (zajíždí sem červená linka metra), z Terminálu 2 metro nejezdí. Pokud letíte do Dubaje se Smartwings, přiletíte právě na Terminál 2.

Z Terminálu 2 doporučuji pro dopravu využít taxík. Je to nejjednodušší a nejrychlejší, kór po relativně dlouhém letu do Dubaje člověk většinou nemá náladu trávit další hodinu ve veřejné dopravě. Buď přímo letištní taxík (kde je potřeba počítat s letištním příplatkem 25 AED) nebo lze popojít kousek od letiště a stopnout si taxík normální. Lze jet také autobusem (zajíždí jich sem několik, např. linky č. 20, 25, 31, 43) nebo dojít na nejbližší stanici metra na zelené lince –  stanice Abu Hail.

Jaká je provozní doba metra?

Na červené trase:

 • sobota až středa: 05:00 – 0:00
 • čtvrtek: 05:00 – 01:00
 • pátek: 10:00 – 01:00

Na zelené trase:

 • sobota až středa: 05:30 – 0:00
 • čtvrtek: 05:30 – 01:00
 • pátek: 10:00 – 01:00

Na nové trase otevřené v roce 2021:

 • sobota až středa: 05:00 – 0:00
 • čtvrtek: 05:00 – 01:00
 • pátek: 10:00 – 01:00

Časy posledního spoje se liší v závislosti na stanici a lze je najít na webu dubajské Roads & Transport Authority. Metro v Dubaji jezdí ve špičce cca 1x za 3 minuty, mimo špičku 1x za 5 až 7 minut.

Nadzemní metro v Dubaji

Mohu použít NOL kartu pro jízdu vodním autobusem?

Ano, pro vodní autobus (water bus) lze použít jak Red Ticket, tak NOL karty. Při jízdě na NOL kartu se za jednu cestu strhne fixní částka 2 AED. V případě vodních autobusů nejsou aplikovatelné přestupy. Tedy např. chcete-li využít vodní autobus a následně přestoupit na autobus klasický či na dubajské metro, započítají se vám dvě samostatné cesty. Upozorňuji, že vodní autobus není to samé jako vodní taxi známé jako abra. Vodní autobusy jsou větší a vždy na sobě mají viditelné červené logo RTA (společnost, pod kterou nejen metro, ale obecně hromadná veřejná doprava v Dubaji spadá).

Mohu použít NOL kartu pro jízdu monorailem?

Monorail je krátká železnice, která jezdí na uměle vybudovaný Palm Jumeriah Island. Patří pod jinou společnost, a je proto potřeba speciální lístek.

Co se stane, když si kartu při výstupu nepípnu?

Ať už vystupujete z autobusu nebo z tramvaje, vždy přikládejte kartu ke čtecím strojkům ještě v dopravním prostředku. To samé samozřejmě platí pro výstup z metra, kde procházíte turnikety. Jestliže tak neučiníte, strhne se vám z karty nejvyšší možná částka, tedy ta za jízdu skrze dvě a více pásem.

Kolik stojí lístek pro děti?

Děti, které jsou mladší 5 let a nižší 90 cm cestují zdarma a nepotřebují žádný lístek. Ostatní musí mít platnou NOL kartu či Red Ticket a platí plné jízdné.

Musí ženy a děti cestovat ve vagónech určených právě pro ženy a děti?

Nemusí. Mohou mohou využívat kterýkoliv vůz metra. Cestovní třída pro ženy a děti (typicky poslední vagón metra) je dobrovolná, do které muži nesmějí.

Jakým způsobem lze za karty a cestovní kredit platit?

Je možné platit hotově nebo platební kartou. A to jak v prodejním automatu, tak samozřejmě na prodejní přepážce.

Kde lze NOL karta dobít?

Na prodejních místech jízdného ve všech stanicích metra i na všech autobusových zastávkách. Nebo v prodejních automatech, které jsou k dispozici rovněž ve všech stanicích metra a na některých autobusových zastávkách, dále často v obchodních centrech a v letištních terminálech.

Kde lze dobít Red Ticket?

Na stejných místech jako NOL karta (viz. výše)

V čem se liší Gold Class od Regular Class?

Typicky přední polovina předního vagónu metra je vyhrazena pro Gold Class cestující. Je v ní více místa a nebývá přeplněná. Má kožené sedačky, které jsou individuální a od sousedních oddělené loketními opěrkami. Některá sedadla mají před sebou stolek a obecně bývá z Gold Class cestovní třídy lepší výhled.

Žádný dotaz není hloupý dotaz a jestliže jste v článku nenašli kýženou odpověď, zeptejte se prostřednictvím komentáře na metro v Dubaji nebo na kterýkoliv aspekt zdejšího systému veřejné hromadné dopravy, který vás zajímá.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   162
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Ne Vy jste mě špatně pochopil, nejsem ta z mnoha českých vyčů…. Bylo to myšleno tak, když si koupím kartu já, ten den nepojedu a pojede na ni kamarádka, jestli je to možné. Takže to pravděpodobně jde, protože karty nejsou na konkrétní jméno uživatele. To je info pro další cestovatele.

  • Odpovědět

   Ano, toto možné se stříbrnou NOL kartou je, protože karta není vystavena na žádné jméno.

 • Odpovědět

  Děkuji za odpověď. Ještě info o silver card, je tato karta přenosná?

  • Odpovědět

   Stříbrné karty jsou přenosné, jsou anonymní, modré karty (ale o nich se pravděpodobně nebavíme) přenosné nejsou. Ale pokud to myslíte tak, že budete cestovat ve více lidech a kartu si budete přes turnikety podávat, tak toto možné není. Kartu musíte pípnout při vstupu do metra / autobusu a opět pípnout při výlezu. Nemyslím si, že lze jednu a tu samou kartu nejprve např. 4x pípnout při vstupu do stanice metra a následně ji 4x označit při výstupu. Nedělal bych to, ani bych to nezkoušel, tipoval bych si, že by si vás v metru hned všimla security.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, existuje v Dubajské MHD sleva pro 60+seniory cizince a další ..je možné vrátit stříbrnou kartu i s nabitými kredity? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcelo, pro místní ano, pro cizince nikoliv, takže žádné slevy systém dubajské veřejné dopravy v tomto směru neposkytuje. Ne, domnívám se, že to vrátit nelze. Proto je dobré to nabíjet po menších částkách tak, abyste to stihla vyjezdit.

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Jak je uvedeno níže – budu mít Silver Card a 7 denní jízdenku na 2 zony. Pojedu do 3. zony a strhne se mi částka navíc. Kolik to bude? 3 AED pro jízdu v 1 zoně nebo víc?

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine, přiznám se, že jsem toto nikdy nezkoušel. Ale logicky by to mělo být tak, jak píšete. Tedy, jakmile vyjedete do třetí zóny, tak na to bude pohlíženo jako na jízdu „navíc“ v rámci jedné zóny, tedy za 3 AED. Pokud sám otestujete, dejte vědět, jestli to bylo skutečně takhle nebo jinak.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Kupim si 7 dnovu silver nol card medzi 2 zonami. Jeden krat chcem cestovať v ramci 3 zon. Postačuje mat na nol card nejaky volny kredit mimo poplatku za 7 dnovu jizdenku? Alebo si musim dokupit single ticket ? Vdaka

  • Odpovědět

   Dobrý den Rastislav, stačí, když na kartě budete mít dostatečný volný kredit na zaplacení dané jízdy do třetí zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Prosím, dá se dojít procházkou z některé nejbližší stanice metra do stanice jednokolejky Monorail? Pokud ano, jak je to asi daleko. Moc děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, ano, dá. Doporučuji dojet metrem (červenou linkou) do stanice metra Al Khail Metro Station, tady po lávce přejít hlavní silnici a pokračovat pěšky směr Monorail. Je to asi 1,8 km daleko. Lepší ale bude, když pojedete až na Sobha Realty Metro Station a tam přesednete na tramvaj, která vás ke stanci monorailu doveze, z tramvaje je potřeba vystoupit na zastávce Palm Jumeriah.

 • Odpovědět

  Dobrý den.Chystáme se koncem října do Dubaje. Jak se nejlépe dostat z Dubaj Marina k hotelu Burj al arab? Nemusí to být přímo k hotelu, ale na místo, kde se dají udělat pěkné fotky.
  Předem děkuji a info.
  Hezký den
  Michal

  • Odpovědět

   Dobrý den Michale, nejlépe autobusovou linkou č. 8, která projíždí a má několik zastávek přímo na „ostrově“ v Dubaj Marina a následně pokračuje podél pobřeží k hotelu Burj al Arab (a pak i dále). jezdí asi každých 20 minut a je to plus mínus 8 zastávek v závislosti na tom, kde přesně nastoupíte.

 • Odpovědět

  Dobrý den, poprosil bych o radu. jedeme do Dubaje a chtěli bychom stříbrnou Nol kartu dobít na 7 dní. jaké jsou aktuální částky za dobití podle pásem? Lze poté s kartou jezdit i tramvají a autobusy a už ce částka neodečítá? Něco jako u nás lítačka? Nebo to je jen prednabití kredit? Moc díky

 • Odpovědět

  Dobry den,neviete nahodou,co je teraz po skonceni Expa s arealom? Da sa tam ist pozriet?
  A ta trasa metra funguje?

  • Odpovědět

   Dobrý den Katarina, trasa metra normálně funguje, aktuálně to je tak, že páteřní červená linka jezdí až k výstavišti Expa. Jak je to aktuálně se samotným výstavištěm však nevím, má se to předělávat na kancelářské prostory, mají tam vzniknout nájemní byty, apod. Aktuální stav ale neznám.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mám několik dotazů. Jsme v Sharjah a dostaneme se hotelovým autobusem k Dubai Mall.Jak se nejblíže dostanu do Dubai Marina Harbour – metro, nebo nějaký autobus.Pak večer potřebuji zase zpět co nejblíže k emirátu Sharjah a případně kombinovat s taxi.Pokud bych si chtěla v ten stejný den ještě projet metrem jako výlet, co by bylo nejlepší za lístek na metro? Jet celou trasu, nebo jen od nějaké konkrétní stanice?

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo, z Dubai Mall k Dubai Marině… doporučuji nejdříve dojít na stanici metra Dubai Mall a odtamtud červenou linkou až na stanici DMCC Metro Station, která je přímo u Dubai Mariny. Osobně bych řekl, že cesta metrem právě z Dubai Mall je ta nejzajímavější. Pokud plánujete pouze cestu tam a zpět, tak jako lístek zvolil red ticket. Stříbrná NOL karta by vás v tomto případě vyšla dráž, sice je na ní levnější jízdné, ale za ní samotnou 6 AED.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, ještě bych se zeptal, kde a za jakých podmínek je možné koupit víno?
  Bydlíme u Emirates mall.
  Děkuji mnohokrát.
  Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, typicky je třeba jít do speciálního obchodu, který alkohol prodává, jestli nějaký takový je ve vašem okolí doporučuji vyhledat na Google Maps, kde hledejte výraz: „MMI store“ nebo „liquor store“. Turisté nepotřebují speciální licenci, je ale potřeba se prokázat pasem, prokázat to, že jste cizinec. Jinak není dobré alkohol pít na veřejnosti ani lahev na veřejnosti viditelně přenášet.

 • Odpovědět

  Děkuji za rychlou odpověď 🙂
  Smartwings… mám za to, že jsem výše četl, že lítají právě na dvojku….
  Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, oni létali na dvojku, ale od podzimu 2021 to je jinak. Přílet je nyní na Terminál 1. Takže odtamtud se metrem bez problému dostanete.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mé dceři už bylo pět,ale nikoliv šest…90cm ještě nemá…. jak moc se to tam řeší v tom metru..?? 🙂
  (možná to už zaznělo, ale z té dvojky stále taxíkem nebo už je taky metro?)
  letíme v uterý.
  Děkuji, Jindřich

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřichu, pokud je dceři 5 a nikoliv již 6, tak je vše v pořádku, v oficiálních zdrojích totiž je „Children (5 years old and below)“, což tedy vaše dcera splňuje. Navíc je nižší než 90 cm, takže skutečně nic řešit nemusíte, dcera bude jezdit zdarma. Nikoliv, na terminál 2 metro nejezdí a pokud vím, tak ani není plán, že by tam jezdit mělo. Čím letíte, že přistáváte na terminálu 2?

 • Odpovědět

  Dobrý den mám ještě jeden dotaz myslíte že bude možnost navštívit Expo 2020 i po jeho ukončení prohlédnout si pavilony myslím z venku když už nám to nevyšlo v průběhu konaní Expa děkují za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Viléme, o této možnosti nevím a ani se mi ji nyní nepodařilo dohledat…

 • Odpovědět

  Dobrý den mám dotaz někde jsem četl že platnost stříbrné karty je 5 let
  je to pravda ?jedeme opět do Dubaje po 3 letech tak jestli bude stačit opět dobit kartu a pokračovat v používani . Děkují za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Viléme, ano, je to přesně tak. Karty platí pět let. Takže je bude stačit opětovně dobít a budete je moci bez problému používat.

 • Odpovědět

  Dobrý deň Lukáš
  ďakujem za odpoveď, Ešte mám otázku. Chceme si kúpiť NOL silver a 7 dňový kupon, niečo som čítala o občerstvení, je to možné v tomto prípade, ak áno čo to znamená ? A ešte sa chcem opýtať, či je rozumné ísť na EXPO v sobotu a nedeľu vraj je tam najviac ľudí a všade sa dlho čaká.
  Ďakujem, je to skvelé, že sa môžem opýtať.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, ještě jednou budu otravovat. Právě nám oznámili, že změnili zpáteční let, místo z Dubaje budeme odlétat z Abu Dhabi. Hledal jsem podmínky ohledně covidu, ale nemám jasno když pojedu autobusem z Dubaje na letiště Abu Dhabi, zda musíme mít provedený test na covid. Máme mezinárodní certifikát o plném očkování. Omlouvám se za obtěžování a za případnou odpověď děkuji a přeji hezký den. Karel

  • Odpovědět

   Dobrý den Karle, nepředpokládám, že se podmínky budou jakkoliv lišit od podmínek při cestě z Dubaje.

 • Odpovědět

  Dobrý deň Lukáš
  skvelé informácie, ďakujem.
  Letíme do Dubaja 24. až 30.3.2022 terminál 3. Bývame v Towers Rotana.
  Pri odlete máme check-in o 5.55 ráno. Stíhame to metrom ?
  Kde by som si mohla stiahnuť a následne vytlačiť mapu metra, prípadne celú dopravu ?
  Ďakujem.

  • Odpovědět

   Dobrý den Majka, ano, to dle mého názoru stíháte. Metro začíná jezdit od 05:00 a stanici metra budete mít asi 200 metrů od hotelu. Co se týče mapy metra, osobně bych se ji snažil získat někde (na informacích) na letišti v Dubaji.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, nejdříve chci poděkovat za super informace které nám poskytujete. Můj dotaz je: máme stříbrné karty NOL, ale právě byla ukončena jejich platnost a zůstatek na kartě je větší. Nevíte náhodou, zda se dají nějak převést prostředky na novou kartu? Na stránkách RTA Dubai nám ukázalo částku a v platnost je ale již prošlá. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den. Karel

  • Odpovědět

   Dobrý den Karle, podle mě by měl být zůstatek na expirované kartě nadále použitelný. Na expirovanou kartu nelze další kredit samozřejmě nahrát, ale ten, který tam je, by měl jít využít / dovyčerpat. A ano, rovněž lze kredit převést z karty na kartu – konkrétní proceduru jak na to, však neznám, omlouvám se.

 • Odpovědět

  dodatek-žeton je na určitou dobu, abyste se zejména ve špičce dostali do autobusu a nemuseli čekat, až bude volno

 • Odpovědět

  Poznámka k dopravě na EXPO( zatím jsem neabsolvovala, ale pouze načetla)-jezdí celkem 9 autobusových spojů tzv. Expo Rider z různých míst Dubaje od rána do konce zavírací doby Expo, která je různá. Doporučují při cestě tam vzít si od řidiče žeton na zpáteční cestu. Zpáteční cesta musí být ze stejného stanoviště, na který se přijede, protože každá linka má své stanoviště v jiné části Expo. Informace o stanicích jsou na stránkách Expo a linky a časy autobusů najdete na RTA.

  • Odpovědět

   Evo, díky moc za doplnění informací.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  SUPER blog!!! Na vstupence na Expo jsem našel poznámku, že jezdí zdarma autobus Expo Rider z vybraných zastávek (např. z Dubai Mall bus č. 298) přímo na výstaviště.
  https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/home/news-and-media/all-news/NewsDetails/free-expo-rider-buses-for-expo-visitors-from-9-locations-in-dubai
  Nevíte jestli jezdí i zpátky?

  • Odpovědět

   Dobrý den Vráťo, takhle… osobně jsem to nezkoušel, ale nevidím důvod, proč by ty linky neměly jezdit i zpět. Naopak, jsou to autobusy, které jezdí neustále tam a zpátky, takže podle mého není problém je využít pro obě cesty.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  píšete, že: „Děti, které jsou mladší 5 let a nižší 90 cm cestují zdarma a nepotřebují žádný lístek.“ To je stejné, jako v našem městě. Ale u nás se za jízdné neplatí, ani když jsou mladší pěti roků a přitom už výšku 90 cm překonaly. Naše dcera právě oslavila čtvrté narozeniny, ale měří už 110 cm. Máme pro ní tedy pořídit nol kartu po příjezdu, nebo se uvedené podmínky dají vysvětlit tak, že pokud jí nebylo pět let, cestuje zdarma. Děkuji za odpověď!

  • Odpovědět

   Dobrý den Evžene, díky za pozorné čtení. Podstatný je ten věk. Raději jsem to nyní kontroloval v oficiálních zdrojích a většinou tam dnes již figuruje věk, bez výšky. Tzn. jsou-li vaší dceři 4 roky, je to bez problému, kartu ani lístek mít nemusí a městskou hromadnou dopravou v Dubaji bude cestovat zdarma.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, dá sa prejsť z Abu dabi do Dubaja metrom alebo autobusom ? Aká je cena takejto prepravy ? Ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Livia, metrem to nejde, to jezdí jen v rámci Dubaje, nicméně existují autobusové spoje, které jezdí mezi Abu Dhabí a Dubají. Podrobné informace včetně cen uvádím v článku o dopravě z Dubaje do Abu Dhabí.

 • Odpovědět

  Dobrý den, moc děkuji za spoustu informací. Už jsem si ze všeho výše uvedeného ujasnil, že pro čtyřdenní pobyt v Dubaji je nejlepší pro nás stříbrná karta. Nicméně dotaz: v běžných vagonech metra je wifi zdarma? Někde jsem totiž četl poznámku, že výhodou zlaté karty je wifi, ale nikde jsem k tomu nic nenašel. A pak ještě dotaz z Dubai Internet city na Expo, jsou to metrem 2 zony nebo tři? Moc děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Radku, ano, stříbrná karta bude ve vašem případě nejlepší. Co se týká wifi, tak to je nezávislé na jízdním tarifu, na druhu NOL karty a je poskytováno v dubajském metru zdarma. Při cestě ze stanice Dubai Internet City na Expo začnete v zóně 2, pojedete přes zónu 3 do zóny 1. Je to tedy cesta přes 3 zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  moc děkuji za informace, jste úžasný. Letíme v březnu do Dubaje – 4 senioři. Mají senioři v metru nárok na nějakou slevu? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jiřino, bohužel ne, nárok na slevu na jízdném mají pouze senioři domorodí, ale pouze v případě modré karty, nikoliv stříbrné NOL karty.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši. Úvodem bych Vám chtěl poděkovat, že máte s námi tolik trpělivosti a hlavně za Váš čas a skvělé informace. A teď k dotazu. Budeme v Dubaji více jak 7 dní. Chceme hodně a libovolně cestovat, takže uvažujeme o sedmidenní jízdence. Navíc jsem si říkal, že můžeme třeba první den využít kredit stříbrnné karty, druhý až osmý den 7-denní jízdenku a třeba na konci dovolené zase pouze stříbrnou kartu (s dobytím nebo se zbývajícím kreditem). Myslíte, že je to tak možné? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Vlastíku, ano, zdá se mi to jako rozumné řešení. Stříbrnou NOL kartu budete tak jako tak potřebovat (protože právě na ni se nahrává 7 denní kupón). Takže tu doporučuji zakoupit neprodleně a následně to udělat tak, jak sám navrhujete. Upozorňuji jen na to, že během koupi týdenního jízdného je nutné také zvolit přes kolik zón chcete jezdit. Vzhledem k tomu, že budete cestovat dost a zřejmě po celé Dubaji, volte tu nejdražší variantu za 110 AED.

 • Odpovědět

  Nerad to píšu, ale odpověď na dotaz od Vítězslava z 31.1.2022 je mylná. Ze stanice metra Dubai Internet City se k Expu 2020 dojede bez přestupu. Stačí se jen dívat zdali vlak k Expu jede a nesedat na trasu k UAE Exchange. Pak by bylo nutné skutečně nutné na Jabal Ali přesednout.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivane, pravda, máte pravdu. Mimochodem díky moc za podrobné sepsání vaší zkušenosti o komentář výše. Každý má na to trochu jiný pohled a každý považuje za důležité trochu něco jiného. Takže jsem rád, že jste se o vaši zkušenost podělil a doplnil tak leckteré informace, které v hlavní článku chybí. Díky 🙂

 • Odpovědět

  Děkujeme za všechny zde uvedené informace!
  Naše zkušenosti:
  Stříbrná karta nol je pro vícedenního turistu nejvýhodnější a už po 4 jízdách levnější než červená.
  Pro plánování cesty MHD je dobré si nainstalovat aplikaci S´hail a jejím prostřednictvím si stáhnout všechny pdf mapy MHD sítě. Bohužel nelze používat off-line kromě těch map, ale na wi-fi nebo datovém připojení funguje dokonale.
  Dobíjení v automatu na všech stanicích metra je jednoduché – stačí se podívat na místní, jak to dělají. Českou kreditní kartou placeno bez problémů.
  Na tramvajových zastávkách v Dubai Marina nejsou turnikety, ale je nutné se na nástupním ostrůvku odpípnout na takové malé obrazovce při nástupu i výstupu.
  Někdy jsou údaje na displeji trochu matoucí – to když přestupujete. Třeba když přestoupíte z metra na tramvaj, tak vám displej ukáže vždy o 5 AED méně (celkem 10 AED) ale nakonec si systém vezme jen 5 AED – vyhodnotí, že to byla jen jedna cesta.
  Kolik na kartě zbývá je vždy napsáno na displeji, když opouštíte dopravní systém.
  Zůstatek lze zjistit i prostřednictvím aplikace RTA Dubai nebo na stránkách RTA Dubai. Stačí jen napsat číslo nol karty. Na stránce nebo v aplikaci je možnost i nol kartu dobít, ovšem zřejmě české banky tuto transakci jako rizikovou nepovolují.
  Kartu lze užít i pro zaplacení vstupu na různé atrakce, pro vstup do parků v různých obchodech a restauracích atd.
  https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/nol/nol-merchants?lang=en
  Zbyly vám nevyužité finance na nol kartě a už letíte domů? Zkusili jsme tím zůstatkem zaplatit v prodejně Carrefouru v letištní hale a jo, šlo to!

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jsem potěšen, že máme takového super rádce. Chápu to dobře že ze stanice metra Dubai Internet City do stanice metra Expo 2020 pojedu přímo bez přestupu? Na kolik mi přijde jedna cesta? Kvůli nabití karty NOL Silver?
  Děkuji mockrár a přeji všechno dobré.

  • Odpovědět

   Dobrý den, není to tak.
   Budete muset přestupovat. Stanice „Dubai Internet City“ je na červené lince, tou budete muset popojet na „Jabal Ali“ (je to čtvrtá stanice) a tam přestoupit na linku na Expo. Jedna cena na stříbrné kartě vás vyjde na 7,5 AED, pojedete totiž přes tři zóny.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Mám informaci že osoby 65+ mají vstup na Expo zdarma. Může být opakovaně? Třeba tři dny po sobě.? Stačí pro vstup centrifikát v angličtině o očkování? ..Máme 3x. Děkuji. Kotas

  • Odpovědět

   Dobrý den Vítězslave, ano, máte správnou informaci. Ve vašem případě budete mít vstup zdarma, může to být i opakovaně. Jen upozorňuji na to, že tak jako tak lístek budete potřebovat. Buď si ho je možné zajistit online nebo přímo u jedné z kas u vstupních bran. Je potřeba certifikát a doklad totožnosti, kterým svůj věk prokážete.

 • Odpovědět

  a jeste jeden dotaz prosim ,jestli to budete vedet . letim do dubaje poprve a jsem silne postavy a 7 hodin sedet v letadle v uzkych sedackach nebude moc prijemne , co byste me doporucil prosim a jaka letecka spolecnost je do dubaje nejlepsi ? dekuju za odpoved .

  • Odpovědět

   Ještě jednou dobrý den, pokud můžete, upřednostněte Emirates. Takhle rozdíl v sedačkách a v prostoru není oproti SmartWings či FlyDubai, kteří také létají z Prahy do Dubaje přímo, nějak ultra zásadní, ale jednoznačně platí, že nejvíce pohodlí (bavíme-li se o standardní ekonomické třídě) budete mít u Emirates.

 • Odpovědět

  zdravim . chtel jsem se prosim zeptat , pojedu do dubaje 20 .3.2022 na expo ,jake tam byva pocasi a da se to snist ?

 • Odpovědět

  Dobrý deň pán Lukáš, poprosím o radu. Nakoľko máme nad 65 rokov, máme vstup zadarmo na Expo, chcem sa opýtať, čo budú odo mňa žiadať pred vchodom na expo.,ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Alžběta, budete potřebovat lístek, byť zdarma, vstupenku musíte mít, jinak vás do areálu nepustí. Dostanete ji u kas u jedno z vchodů na EXPO nebo ji lze „objednat online“ (do košíku je třeba přidat „Senior citizen (60+ years)“, který je zdarma). Pravděpodobně se budete u vstupu ještě prokazovat dokladem k ověření věku.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  platí v Dubaji opatření, že z důvodu Covid nesmí v autě a tedy i v taxi jezdit víc osob než tři, pokud nejsou vzájemném příbuzenském vztahu? Chápu správně, že na celodenní červenou NOL kartu, cena 20+2 AED, lze libovolně přestupovat z metra na tram nebo bus?

  • Odpovědět

   Dobrý den Jirko,

   mám za to, že aktuální platí, že v taxi v Dubaji mohou jet krom řidiče až 4 další osoby (3 dospělé osoby, z toho jeden vedle řidiče, což během přísnějších opatření možné nebylo, a jedno dítě do 14 let). Jinak ano, chápete to správně, v případě celodenního jízdného na červené kartě je možné libovolně měnit druhy dopravy.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši.
  Budeme v Dubaji s CK v únoru na týden se zajištěnými vstupenkami na 2 dny na EXPO.
  Další dny jsou s volným programem. Jak je nejlépe možné dokoupit vstupenky na další den na EXPO? Děkuji moc za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavle, osobně bych lístky doporučil koupil předem online skrze oficiální stránky EXPA. Jednodenní vstup ve všední dny (neděle až čtvrtek) vychází na 45 AED (12 USD), jednodenní vstup o víkendu (pátek a sobota) stojí 95 AED (27.5 usd).

 • Odpovědět

  DD, nikde som nepostrehol ze NOL kartu mozte pouzit v stankoch s obcerstvenim u metra.Tak to mozte zverejnit.

  • Odpovědět

   Dobrý den, díky, ano, máte pravdu, na toto je možné NOL karty použít.

 • Odpovědět

  Díky moc Lukáši. Ohledně dopravy v Abu Dhabi na netu moc informaci není. Platba v hotovosti je pro mě novinka. Nevíte, kolik stojí Halifat card a kde se dá na centrálním nádraží koupit? Je na ni min. 2 AED? jsou i v Abu Dhabi pásma jako v Dubaji? ještě jednou moc děkuji

  Petr

  • Odpovědět

   Dobrý den, popravdě řečeno ani já tyto informaci nemám, nikdy jsem tu kartu osobně nevyužíval. Ale pokud vím, tak nic takového jako zóny v Dubaji v Abu Dhabí není.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši. Mám kartu NOL a opět po 2 letech se chystám do Dubaje. Jaký musí být minimální kretir na stříbrné NOL kartě (abych při dobití s tím kalkuloval). Pokud pojedu budem do Abu Dhabí, jak je to s místní dopravu tam? Jaká je cena dopravy tramvají v Dubaji. Díky moc za odpověď. Petr

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře, minimální výše kreditu je 7,5 AED, tedy pokud máte na kartě méně, tak vás turniket v metru nepustí. Jedna jízda tramvají stojí 3 AED, přitom nezáleží na tom, kolik zastávek tramvají pojedete. A co se týká Abu Dhabí, tak v místních autobusech lze buď platit hotově (tím, že do turniketu vedle řidiče hodíte dva dirhamy), popř. i zde je možnost platit speciální kartou, jmenuje se Halifat card, ale pro někoho, kdo plánuje pár jízd, to je zbytečné.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  moc děkuji za užitečné rady stránka je perfektní. Ráda bych Vás taky poprosila o radu . V neděli odlétáme do Dubaje a budeme ubytováni v Mövenpick Hotel & Apartments Bur Dubai, což jak jsem se dívala je daleko od stanice metra apod. Mohla bych poprosit jak nejlépe se dostat na EXPO a k Burj Khalifa? Zároveň pokud dobře chápu pro nás, co chceme cestovat celý týden busem, metrem apod. se vyplatí Silver Nol, kterou si můžeme denně nabít na celý den (pokud dopředu nevíme zda budeme takto cestovat každý den)?A lze dojet metrem k lince na The Palm, kde je nutný přestup a zakoupit jiné jízdné?
  Předem moc děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Dominiko,
   díky i za váš dotaz 🙂 Určitě bude potřeba, abyste se dostali na metro, nejbližší stanice červené linky (ADCB Metro Station) je pěšky cca 2,5 km daleko, je to asi zvládnutelné, ale chápu, ideální to není. Zelená linka (stanice Oud Metha) je blíž, asi 1,5 km. Například k ní lze popojet i jedním z autobusů, buď linkou C18 nebo F18, zastávku mají prakticky přímo před hotelem.

   Přímo k vlaku, který jezdí na palmě, se červenou linkou metra nedostanete. asi nejjednodušší je vystoupit na stanici Al Khail (dříve se jmenovala Nakheel) a odtamtud to dojít pěšky, necelé 2 km, popřípadě jet červeným metrem až na Dubai Marina, kde přesednete na tramvaj, která vás k vlaku doveze.

   Co se týká konkrétních lístků, je potřeba si rozmyslet, jak často budete dopravu využívat a jak daleko budete jezdit. Určitě bych volil stříbrnou NOL kartu a je akorát pak na zvážení, zda si na ni nahrát 7 denní kupón, nebo tam jen ponechat kredit, který se vám bude postupně, jak budete cestovat, strhávat. Pokud budete jezdit hodně, vyplatí se 7 denní kupón a jste bez starostí.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jak přesně funguje týdenní kupón za 110 dirhamů ke stříbrné kartě, jakou má výhodu oproti dobíjení? (lze týden jezdit jakkoliv a přes tuto částku se nedostaneme, nebo to je jinak?) Plánujeme pobyt cca 9 dnů včetně návštěvy Expa (kde jsou stanoviště EXPO Rieder v oblasti Maríny), budeme cestovat přes více zón a chtěli bychom výlet lodí kolem palmy k Atlantisu a zpět (mělo by se vyplouvat z Maríny). Dočetla jsem se že stříbrná karta platí na metro, autobus, vlak na palmě i na loď. Předem děkuji 🙂

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   NOL karta za 110 AED platí sedm dní od prvního použití, jen dejte pozor na to, že počáteční cena karty (25 AED) není v těch 110 AED zahrnuta. Kartu přikládáte k turniketům ve vestibulech metra, v tramvaji či v autobusem a pakliže neuplynulo oněch 7 dní, tak vás to všude pustí. NOL karta platí na dubajskou tramvaj, která jezdí v oblasti Mariny, nicméně vás musím opravit, neplatí na vlak, který jezdí po palmě. Ten se platí zvlášť a není to úplně levné – 20 AED jedna cesta, zpáteční lístek je za 30 AED. nevím, jakou loď přesně myslíte, ale pochybuji, že by i na ní NOL karta platila. Ano, platí na tzv. vodní autobusy, ale s nimi okružní jízdu kolem palmy neabsolvujete. Tedy i tuto loď bude z největší pravděpodobností zaplati samostatně.

 • Odpovědět

  Má Silver card vratnou kauci?

  • Odpovědět

   Dobrý den Marku, nikoliv, kartu si koupíte a už je vaše, nevrací se.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  z vašich bezvadných stránek jsem získala odpovědi na mnohé moje otázky, díky. Ještě bych chtěla poprosit, jestli byste nepopsal nejlepší cestu na EXPO a k Burj Khalifa od hotelu Riu Dubai, kde budeme ubytováni. A jedna otázka – dávají v Dubaji seniorům slevy na vstupném?
  Děkuji za odpověď a mějte se krásně.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jindřiško,

   hotel Riu Dubai popravdě řečeno není městkou dopravou příliš dobře dostupný. Nicméně i sem se dá s MHD dojet, resp. nejbližší zastávka (konečná) autobusu se jmenuje Souq Al Marfa Deira (jen upozorňuji na to, že to je od hotelu cca 2 km, takže ne úplně nejblíže). Jezdí sem celkem nově (od září letošního roku) autobus č. SM1, spoj jezdí každých 60 minut a dostanete se s ním na zastávku Gold Souq Bus Station. Zde již jezdí metro (Gold Souq Metro Station), zelená linka metra, s ní se dostanete na červenou linku, kterou lze dojet jak k Burj Khalifa (stanice Burj Khalifa Metro Station), tak dál až na Jabal Ali (kde lze přestoupit na linku metra, která vás doveze až na výstaviště EXPO).

   Co se týká zlevněného vstupného, na ty nejvyhledávanější body zájmu jako je Burj Khalifa, Dubai Frame apod, žádné slevy bohužel pro seniory neplatí.

 • Odpovědět

  Dobrý den, 3 ledna vyrážím směr dubai. Samozřejmě jsem tam nikdy nebyl angičtina mizerná jsem poslední ročník co se učil Rusky 😀 Nicméně hledám tady rady. Letím na 7 dní bydlet budu va čtvrti Deira přímo u stanice metra union. Někde jsem tady zahlídnul že Smartwings přistávají na terminálu 2 ale co jsem koupil letenky tak mám info že odlet z Prahy terminál 1 a přistání Dubai rovněž terminál 1. Rád bych si koupil kartu na metro trmvaje vodní autobus normál autobus bez toho abych si musel každý den dobíjet a hlídat zóny. Zrejmě nejlepší stříbrná karta týdení lístek za 110 AED a nemusím se starat. Aspoň tak jsem to pochopil.

  • Odpovědět

   Dobrý den Karle,

   díky, že jste zavítal na Tripito, doufám, že jste tu našel cenné informace 🙂 S terminály máte pravdu. Ano, ta informace o tom, kam Smartwings přilétá, tu někde výše je, myslím, že to je v komentářích, nikoliv v hlavním textu, každopádně je to stará informace. SmartWings po více než rok a půl dlouhé pauze obnovily spoje s Dubají v říjnu a je to asi tři týdny, co došlo ke změně a v Dubaji přilétají na terminál 1 (a tím pádem z Terminálu 1 Smartwings spoj i odlétá).

   Týdenní kupón stojí 110 dirhamů, ano, jen je potřeba pamatovat na to, že nejprve kartu musíte pořídit a její pořizovací cena činí 25 dirhamů (byť z toho je 19 dirhamů kredit, který můžete vyjezdit – nepočítá se však do týdenní kupónu). Takže reálná cena bude 25 AED + 110 AED = 135 AED, což je cca 810 Kč.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jak se dostat do Marině, kde přestoupit na tramvaj když potřebuji tramvaji vystoupit na čísle 1 v marině

  • Odpovědět

   Dobrý den Šárko, přiznám se, že přesně nechápu, kam se potřebujete dostat. Na tramvajovou zastávku Dubai Marina 1? K ní se dostanete pohodlně metrem červenou linkou – vystoupíte na stanici Sobha Realty Metro station a nadchodem se dostanete k tramvaji. Nebo na tram zastávku Jumeriah Beach residence 1? I tak bych doporučil vystoupit z metra na Sobha Realty Metro station a tam přestoupit na tramvaj.

 • Odpovědět

  Dobrý den, pokud máme přílet v pátek v pul sedmé ráno a nemohu tedy využít metro z terminálu 3 dá se do hotelu
  Rove Trade Centre cestovat autobusem či tramvají?
  A ještě druhý dotaz . Na test PCR chceme druhý den po příletu do Abu Dhabí, může využít transfer z letiště i mimo čas příletu?

  • Odpovědět

   Dobrý den Aleno, předpokládám, že někdy v nejbližších týdnech (pokud jste letěla již dnes, tak se omlouvám, že jsem nestihl včera večer zareagovat), každopádně vzhledem k tomu, že je aktuálně v Dubaji Expo 2020, tak metro má prodlouženou provozní dobu. V pátek jede z letiště z Terminálu 3 první spoj metra v 7:58 (což by na váš přílet mohlo být akorát). Na stanici Al Jafiliya (která je k vašemu hotelu nejblíž) jste za 24 minut. Letištní bus dle mého názoru na cestu do Abu Dhabí druhý den nebudete moci využít.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  na jakou kartu mohu jezdit pár dní po Dubaji a zároveň se na ni dostanu busem do Abu Dhabí?

  • Odpovědět

   Dobrý den Mirko, určitě volte klasickou a nejčastěji používanou stříbrnou NOL kartu. Ta platí i na autobusy jezdící do Abu Dhabí. Jak ale upozorňuji v článku pod odkazem, tak je potřeba si pohlídat dostatečně velký kredit na NOL kartě tak, abyste z něho pokryla jak cestu tam, tak cestu zpět. Každá z nich vás bude stát 25 dirhamů, cca 150 czk.

 • Odpovědět

  Dobry den Lukáši , máte velice dobry přehled , v Dubaji jsem po 3, není lehké na poprvé se dost ve všem orientovat , je dobré předem číst podobné stránky , někdy lidé píšou rady zbytečně, většinou vše je na webu Přeji hezky den

 • Odpovědět

  Lukáši dobrý večer z hotelu Holiday Inn Express Dubai,

  už jem v hotelu a připojil se na Wi Fi a přečetl si váši zprávu
  moc děkuji jste skvělý zítra ráno se zařídím podle toho jak
  to píšete.
  Pozdrav z Dubaie Tonda

 • Odpovědět

  Lukáši, prosím poraďte budu bydlet od 28.10. dva dny v hotelu Holiday Inn Expres Dubai blízko Terminálu 2 a chci jet každý den na EXPO 2020 tedy 2 x jakou kartu si mám koupit ráno pojedu na EXPO a večer zpět do hotelu. Kolik bude karta stát a přes kolik pásem pojedu. Díky za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý večer Tondo, pardon, že reaguji takto na poslední chvíli, vím, že zítra letíte. Pokud jsem se správně díval, tak hotel Holiday Inn Express Dubai je prakticky vedle terminálu 3, nikoliv terminálu 2. Z Terminálu 3 metro jezdí, pojdete červenou linkou až na stanici Jabal Ali, je to dost daleko, asi 22 stanic, pojedete přes zónu 5, zónu 6 a zónu 2. Tam přesednete na linko, která vás doveze na výstaviště Expo – cesta přes zónu 3 do zóny 1. Se stříbrnou NOL kartou (vyplatí se vám právě stříbrná NOL karta, jízdné na Red ticket by přišlo ve výsledku o pár dirhamů dráž) by vás tak jedna cesta měla vyjít na 7,5 AED, pokud pojedete 4x, je to 30 AED. Takže když koupíte kartu za 25 AED, na které je vlastně jízdné za 19 AED, budete si tam muset minimálně dalších 11 dirhamů dobít, aby vám to na vaše 4 jízdy vystačilo.

 • Odpovědět

  Lukáši děkuji za odpověď, ještě tě prosím, nevíš kolik cigaret (kartonů¨) na osobu mohu vézt z Dubaje do Prahy???? Děkuji za ochotu Denisa

  • Odpovědět

   Popravdě řečeno, toto nevím.

 • Odpovědět

  Děkuji moc za laskavost Lukáši a vaší ochotu, a především vaše cenné rady a informace,. Budu ubytovaná v Barsha Heights stanice metra Internet City(červená linka), nevíš jestli odtud nebo někde poblíž pojede nějaký autobus na letiště na terminál 2………Když přiletím tak mám objedané taxi…ale na cestu zpět musím po vlastí ose, a tak trochu tápu…..
  A ještě mám prosím jeden dotaz, ze stanice internet city na expo 2020 musím někde v metru přestupovat na jinou linku, a nebo to jede přímo až na expo??, Děkuji moc Lukáši, Denisa

  • Odpovědět

   Dobrý den Deniso, červená linka na výstaviště expa nejede. Pro tento účel byla letos otevřena linka nová, modrá, jmenuje se „Expo 2020“ a jede ze stanice Jabal Ali (stanice na červené lince metra, jež se původně nazývala Nakheel Harbour and Tower. Co se týče dopravy na letiště, osobně bych si nekomplikoval život autobusy. Přiblížil bych se metrem na nejbližší možnou stanici a odtamtud si vzal taxi, popř. lze využít aplikaci Careem (velmi populární v Dubaji, funguje to podobně jako Uber).

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosím o radu, když přijedu na terminál 1 nebo terminál 3 metrem, jakým busem se dostanu na terminál 2 (odkud odlétám),slyšela jsem o bezplatné kyvadlové dopravě mezi terminály, ale nevím jak jí poznám…..popřípadě číslo autobusu ,který pojede na terminál 2, děkuji moc za ochotu Denisa

  • Odpovědět

   Dobrý den Deniso, ano, shuttle busy zde mezi terminály jezdí, ale pokud vím, jsou pro cestující, kteří jsou již buď odbaveni nebo kteří v Dubaji přesedají. Proto osobně nedoporučuji jezdit metrem na Terminál 1 nebo 3, ale snažit se dostat rovnou na Terminál 2. Metrem to nelze – můžete dojet zelenou linkou na stanici Abu Hail nebo Stadium a odtamtud si vzít taxi k terminálu 2, popřípadě jet přímo odněkud autobusem. Možností je řada, zřejmě jedna z těch nejrychlejších je využít autobusovou express linku č. 13B, jež jezdí z jedné z hlavních autobusových stanic v Dubaji – Gold Souk bus station – zde je její detail. Autobus 13B odjíždí ze stání č. 10. Na terminál 2 jede 30 minut a ve všední den jede každých 20 minut. Jinak Gold Souk je na zeleném metru, tj. je dobře dostupný. Kdyby cokoliv, klidně se ještě ptejte.

 • Odpovědět

  Dobrý den , prosím – nejlepší cesta z letiště od Fly Dubai do hotelu crowne plaza Deira .

  • Odpovědět

   Dobrý den Milane,

   předpokládám, že letíte do DXB z Prahy, tyhle Fly Dubai lety od listopadu 2019 přelétají na Terminál 3. Přímo u Terminálu 3 je stanice metra (tzv. Dubai Terminal 3), stanice na červené lince metra. Odsud je to 5 stanic na přestupní stanici Union, kde buď můžete vystoupit a jít k hotelu pěšky (cca 1,5 km, jsou v této oblasti všude chodníky, takže to lze) nebo, což je dle mě lepší, popojet z Union zelenou linkou na Salah al Din a tím sek hotelu víc přiblížit.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  lze prosím nevyužitý kredit ze stříbrné NOL karty získat zpět? Kde a za jakých podmínek se vrací? V automatu či na přepážkách, cash či „na platební kartu“?

  Děkuji za info a jsem s pozdravem,

  Michal

  • Odpovědět

   Viz má předchozí reakce o pár řádků výše, pěkný den!

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  perfektní článek.. Měl bych ale 2 dotazy:

  1. ad red ticket: nerozumím plně větě „Jestliže si Red Ticket koupíte na cestu v rámci jedné zóny, následně i případný zbývající počet jízd bude použitelný rovněž pouze pro cestu v rámci jedné tarifní zóny.“ Znamená to, že pokud jedu první cestu např. z letiště do hotelu přes více zon, zaplatím oněch 2+8.5 dirhamů. A těch zbývajících 9 dobití bude muset být vždy za těch 8.5 dirhamu, i když pojedu další jízdu třeba jen v rámci jedné zony?? Nebo ho zkrátka jednou nabiju na 8.5, jindy na 4, jindy zase na 6 dirhamů, dle aktuální trasy?? Jak lze vůbec nabít „papírový lístek“? 🙂

  2. ad silver NOL card: dá se ev. nevyužitý kredit v automatu nebo na přepážce vrátit? V jaké formě – cash nebo „na platební kartu“?

  Díky moc za odpovědi,

  Michal

  • Odpovědět

   Dobrý den Michale,

   doufám, že článek pomohl 🙂 Díky za vaše dotazy, odpovědi níže:

   ad red ticket – na lístku je pevně vytištěn počet zón, na který byl původně koupený. Tzn. je na něm např. napsáno „Gold, 1 Zone“ (tj. gold cest. třída v rámci jedné zóny) nebo „Regular, 2 Zones“ (tj. klasická cest. třídy v rámci dvou zón). Tím chci říct, že počet zón je pevně daný a nemůže se měnit, pokud na ten červený lístek budete chtít dobít další jízdy, ve vašem případě by každá následující byla za 8,5 dirhamu. Chápu, na co narážíte, pokud byste chtěl pak na stejný lístek po Dubaji cestovat a stačili by vám např. jen 2 zóny, vyplatí se pak koupit lístek jiný (pouze na ty dvě zóny). Co se týká dobíjení papírového kupónu, tak to je docela dobrý dotaz, nejsem si úplně jistý, ale bude to podle mě tak, že automat na něj něco dotiskne.

   ad nol silver card – ano lze to. Viz. také informace na oficiálních stránkách dubajského dopravního podniku „You can refund any remaining e-purse value on your Card at any ticket office. There will be a refund charge of either AED 5 or 2.5% of the e-purse value, whichever is higher.“ Tedy ne v automatu, ale na přepážce ano. Lze to udělat online, ale to je spíš pro místní, turistům bych to nedoporučoval. Myslím si, že na přepážce vám to dají cash.

   Kdyby něco, ptejte se 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, na jaře poletíme do Dubaje s Emirates, přílet má být kolem půlnoci. Jak dlouho trvají zhruba formality při příletu (nevím, zda mám zvolit placený transfer s hotelovou službou nebo jet běžným taxíkem). Jak dlouho se asi čeká na taxi u letištní budovy?
  Při cestě zpět bychom měli stihnout jízdu na letiště metrem, jak asi daleko je terminál 3 od metra? Jde mi o časovou rezervu.

  • Odpovědět

   Dobrý den Olga,

   omlouvám se, ale nějak mi váš dotaz proklouzl. Počítejte zhruba s 50 minutami až jednou hodinou. Samozřejmě se to může protáhnout, ale většinou průchod letištěm déle než takto netrvá. Na taxíky se čekat nemusí, jsou k dispozici v podstatě okamžitě. Zastávka červené linky metra (stanice Airport Terminal 3) je od samotné haly terminálu asi 50 metrů daleko. Je to propojené escalátory, v odletové hale jste tak prakticky hned.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v kterých místech jezdí vodní taxi. Díky

  • Odpovědět

   Dobrý den Kamile,

   abra jezdí v prvé řadě na dubajském creeku (Dubai Creek) a to na dvou linkách. Jedna z Bur Dubai Abra Station do Deira Old Soukh, druhá z Al Sabkha Abra Station do Dubai Old Soukh abra station. Obě dvě mají víceméně vzájemně rovnoběžné trasy a spojují starou Dubaj s novější částí na druhém břehu. Po Dubaji je dnes pak dalších 7 míst, kde abra jezdí, ať už na umělém jezeře s fontánou pod Burj Khalífou nebo u hotelu Atlantis či po kanálech u Madinat Jumeriah. Všechno to jsou ale místa, kde to je dělané pro turisty, není to původní, a tím pádem jsou vyjížďky také dost drahé, např. 65 dirhamů za vyjížďku pod Burj Khalífou.

 • Odpovědět

  Dobrý den, zakoupím- li si stříbrnou NOL kartu na celodenní jízdné mohu jezdit metrem , vystupovat a nastupovat třeba na všech stanicích a i přestupovat na bus a tramvaj mimo vláček na Palm Jumeirah. Děkuji Josef

  • Odpovědět

   Dobrý den Josefe,

   máte pravdu, je to tak, akorát tedy upřesním, že se celodenní jízdné nenahrává na stříbrnou kartu, nýbrž na červený lístek, na tzv. red ticket.

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosím poraďte. Za týden odjíždím do Dubaje. Budu si muset koupit před nabitou datovou SIM kartu tam , nebo mi tam bude fungovat naše SIM karta s daty ?
  Bude mi tam fungovat naše navigace ?? Pro případ , že bychom zabloudily ?? Ani jedna neumíme anglicky a spoléháme na překladač v mobilu.
  Předem děkuji za radu a zdravím, Věra.

  • Odpovědět

   Dobrý den Věro,

   karta vám sice fungovat bude, ale rozhodně ji nedoporučuji používat. Je to samozřejmě v závislosti na tarifu, ale není to EU, takže v drtivé většině případů za data extra připlácíte. A to dost výrazně. Takže já doporučuji koupit kartu místní. Nevím, co nazýváte naší navigací, ale ano, fungovat bude. Já doporučuji aplikaci od seznamu mapy.cz, kde, když si předem stáhnete offline mapy, tak navigace funguje bez dat. Já ji používám vždy a vždy naprosto bez problému.

 • Odpovědět

  Mockrát děkuji za odpověď

 • Odpovědět

  Dobrý den je prosím možné koupit v SAE jakousi datovou Sim kartu?
  Děkuji Marcela

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcelo, samozřejmě. Naprosto bez problému, místní mobilní operátoři (jak Etisalat, tak Du) mají svá prodejní místa i přímo ve všech příletových halách na hlavním dubajském letišti. Tedy nejjednodušší je koupit před nabitou datovou SIM kartu právě tam.

 • Odpovědět

  A tu stribrnou kartu si mohu koupit prvni den, a pak uz jen dle potreby dobijet treba kazdy den?

  • Odpovědět

   Ano, přesně tak. Pokud si na kartu nechcete nahrávat 7 denní jízdenku, ale klasicky využívat kredit, ze kterého se vám pak bude postupně strhávat jízdné, tak si ho na kartu můžete dobíjet kdykoliv a libovolně často.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  vyplatí se spíše Red ticket na den nebo stříbrná karta (ta lze nabíjet neomezeně dnů?). A dají se koupit pouze za AED nebo i napr. za USD. Budeme cestovat z hotelu Citymax hotel al barsha at the mall.
  Děkuji za odpověd

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   zda se vyplatí red ticket nebo stříbrná karta závisí na tom, jak moc plánujete po Dubaji jezdit. A přes kolik zón. Příklad: pokud budete jezdit dva dny, dva celé dny a intenzivně (tedy absolvujete hodně cest), vyplatí se denní kupón na red ticket. Pokud byste ho takto chtěli ovšem používat celých 7 dní, tak vás to vyjde na 7×20 + 2 AED (142 AED), zatímco za stříbrnou NOL kartu a její 7 denní kupón pásmově neomezený zaplatíte 110 + 19 = 129 AED.

   Ne, hotově v dolarech platit nelze. Pokud u sebe nebudete mít dirhamy, je možné platit platební kartou (jak na přepážkách, tak v automatech).

 • Odpovědět

  Ještě jednou diky.mejte se

 • Odpovědět

  Díky za odpověď.jen se chci ještě zeptat jestli můžu lístek použít i na jinou dopravu (autobus,tramvaj..) nebo lístek platí pouze na metro
  Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den

  • Odpovědět

   Pardon, opomenul jsem druhou část vašeho dotazu. Ano, můžete na něj jezdit libovolně po městě, jak metrem, tak autobusy i tramvají, a to přes libovolný počet tarifních zón. Ještě dodám, že na jeden red ticket, který koupíte za ony 2 AED si můžete nahrát maximálně 5 denních kupónů. Šestý den by si člověk musel koupit zase nový red ticket za další 2 AED.

 • Odpovědět

  Dobrý den.chtel bych se zeptat jestli za lístek red ticket na jeden den zaplatím pouze 20 AED A již žádný poplatek za lístek neplatím.a na jaké dopravní prostředky lístek platí

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavle,

   ne, pokud chcete celodenní lístek, tak si koupíte Red ticket (za 2 AED) s kcelodenním kupónem (za 20 AED). Takže celkem to vyjde na 22 dirhamů.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chci se zeptat,jak jsou dostupné ve městě toalety? Zda jsou v metru,zda se může jít do restaurace,aniž bych tam nešla jíst a zda jsou ve městě toalety veřejné.Děkuji za odpověď.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Když pojedu z Terminálu 2 (Dubai Aiport) např do stanice metra Sharaf DG, tak u letiště nasednu na bus20 a ten mě vysadí na stanici Rashidiya . Tam přestoupím na červenou linku metra. Vždy se mám přihlásit a odhlásit ( máme stříbrnou NOL) v busu i v metru a přesto mě to dohromady strhne maximálně těch 7,5 AED ? Nebo se při odchodu z busu nemám „odpípnout“ ? Nebo , když to jede v určitém pořadí za sebou ( směr i čas), tak si to vezme jen těch 7,5 AED ? To ještě přesně nevím, ač jsme v Dunaji již byli. Většinou jsme ale jezdili bez přestupů. Děkuji za ochotu. Jirka (John)

  • Odpovědět

   Dobrý den Johne 🙂 přikládejte kartu všude, kdykoliv budete nastupovat i vystupovat, ono to samo pozná, že přestupujete a strhne vám to pouze oněch 7,5 AED. Ale v momentě, kdy přestup nestihnete do 30 minut, tak se vám to započítá jako dvě samostatné jízdy, tj. kredit se z karty strhne 2x.

 • Odpovědět

  jsem starší ročník a jedu s manželem poprvé do Dubaje.Neumíme ani jeden anglicky.Myslíte,že se to nabíjení karty do metra dát i tak pochopit?Abychom to zvládli?

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcelo,

   ano, je to dost intuitivní (plus v nesnázích může rychle pomoct slovník na telefonu), případně bych doporučil kartu dobíjet přímo na prodejních místech těchto karet, vyhnete se tak nutnosti používat automat. Otázka je, jaký způsob je lepší s jazykovou bariérou… V každém případě se nebojte, zvládnete to.

 • Odpovědět

  Děkuji moc

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  letíme do Dubaje v listopadu, bydlet budeme na hotelu u Mina Seyahi a to je kousek od stanice tramvaje, ale daleko od metra – podle toho co jsem si přečetla je možný nákup a dobití jízdenek MHD na stanicích metra – neprodávají se i na stanicích tramvaje nebo na hotelích ???

  • Odpovědět

   Dobrý den Věro,

   koukám, že budete mít tramvaj skutečně blízko, ale ani stanice metra nebude zas tak daleko, cca 1,5 km chůze, což by se dalo párkrát dle mě absolvovat. Ale je to zbytečné. Lístky včetně NOL karet koupíte nejen ve stanicích metra, ale rovněž na každé tramvajové zastávce. Takže vám doporučuji jejich koupit právě tam…. a jinak ne, na hotelech lístky neseženete.

 • Odpovědět

  díky

 • Odpovědět

  jestli to dobře chápu, mohu na jednodenní red card jezdit celý den, s přestupy a přes jakýkoliv počet pásem? A také vodním autobusem? Díky

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře,
   je to přesně tak, opravňuje vás k neomezenému počtu jízd skrz libovolný počet zón. Všemi prostředky včetně vodních autobusů.

 • Odpovědět

  Dobrý den, lze jezdit s NOL Gold Card za poloviční jízdné ve standardní třídě?

  • Odpovědět

   Dobrý den,

   to nelze. Když máte Gold Card, tak se vám z ní strhne po projití turnikety v metru Gold tarif (tj. ta standardní dvojnásobná cena). Vy sice s Gold card můžete jet i normální cestovní třídou, ale turniket pak nepozná, že jste použili právě tu a nikoliv první gold cestovní třídu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-54%): 8 dní u TOP zátoky s All Inclusive za 9 990 Kč

Hotel Allegro Isora, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-62%): týdenní All Inclusive na Tenerife za 11 990 Kč

Hotel Arabian Park, Dubaj, Emiráty

Emiráty (-45%): 7 dní ve 4* hotelu přímo v Dubaji za 12 390 Kč

Hotel Murdeira Village Resort, Sal, Kapverdy

Kapverdy (-56%): týdenní dovolená na ostrově Sal za 14 990 Kč

Hotel Radisson Marina Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-63%): výjimečný Radisson Marina resort (8 dní) za 9 590 Kč

Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.