Pláže na Fuerteventuře

Fuerteventura má 304 km dlouhé pobřeží, jež skýtá ty nejlepší pláže na Kanárských ostrovech. Není proto divu, že se mezi milovníky koupání ostrov Fuerteventura těší velké oblibě.

Pláže na Fuerteventuře jsou písečné.

Převažují ty se světlým žlutým pískem, nachází se zde však i na 25 km pláží s tmavým pískem sopečného původu. Pojďme si představit ty nejlepší a nejznámější z nich.

Většinu z níže uvedených pláží jsem osobně navštívil, popisované dojmy tak vycházejí převážně z mé vlastní zkušenosti. V rámci výletů po Fuerteventuře doporučuji i vám alespoň některé pláže navštívit. Poznáte tak nádherná místa, jež se navždy vryjí do vaší paměti. Ať už to budou pláže v přírodním parku Parque Natural de Corralejo nebo divoká Playa de Cofete s jedinečnou scenérií nedalekých hor.

Fuerteventura pláže - Playa de Cofete

Playa del Castillo

Začněme ve střední části ostrova kousek jižně od letiště, kde se v letovisku Caleta de Fuste nachází pláž Playa del Castillo. Písečná, místy až 200 metrů široká pláž ve tvaru půloblouku je v zálivu. Je tak chráněná před mořským příbojem, navíc má pozvolný vstup do vody, a proto je jako jedna z mála pláží na Fuerteventuře ideální i pro rodiny s těmi nejmenšími dětmi.

Právě díky přítomnosti této pláže patří letovisko Caleta de Fuste na východním pobřeží ostrova k oblíbeným dovolenkovým cílům.

Playa del Castillo
Letovisko Caleta de Fuste

Pláž Ajuy

Přejedete-li z Caleta de Fuste na opačnou, západní stranu ostrova, dojedete až do malebné přímořské vesničky Ajuy. Bílé domky na straně jedné i bíla pěna od mohutných vln na straně druhé nádherně kontrastuje s černým pískem.

Podobně jako je fotogenická pláž Seixal na Madeiře, Pláž Ajuy je jedno z nejfotogeničtějších míst na Fuerteventuře.

Pro ještě lepší záběry tu lze vylézt na útesy, jež pláž ohraničují. Právě z nich jsou na pláž ty nejlepší výhledy. Doporučuji si udělat po útesech malou procházku a dojít až k jeskyním (Cuevas de Ajuy), zejména právě díky kterým se tento zapadlý kout ostrova stal turisticky vyhledávaným místem.

Fuerteventura pláže Ajuy

Pláž Ajuy, resp. zdejší příboj oceánu je většinou dost divoký. Vlny jsou v některých dnech poměrně velké a silné jsou i proudy pod vodou. S koupáním zde proto raději nepočítejte, byť můžete mít štěstí na klidnější den.

Playa del Ajibe de La Cueva

Řada nádherných pláží se nachází u letoviska El Cotillo v severozápadním cípu ostrova. V prvé řadě to je duo divokých pláží Playa del Ajibe de la Cueva a Playa del Castillo (nezaměňujte ji se stejnojmennou pláží u Caleta de Fuste), jež zaujímá cca 1,5 km pobřeží. Pláže s minimem lidí a bez jakéhokoliv zázemí vybízí k procházce i k příležitostnému koupání, pokud to oceán dovolí. Ovšem pozor na vlny i na menší skaliska, které se zde sem tam ve vodě nachází.

Playa de La Concha

Bezpečnější, a proto mnohem vyhledávanější je několik menších zálivů těsně nad samotným El Cotillo. Souhrnně se označují jako Playa de la Concha, byť reálně se jedná hned o několik menších zálivů. Vlny se rozbíjí o vystouplé útesy před břehem, voda přímo u pláži je proto klidná, a tak vhodná i pro malé děti.

Koupání u Faro del Tostón

Pěkné a klidné koupání naleznete rovněž u majáku Faro del Tostón. Nejedná se sice o pláž v pravém slova smyslu, spíše o taková menší přírodní jezírka. Čistá voda, klidná hladina i výhled na nedaleký maják. Zkrátka skvělé místo na to se bezpečně vykoupat. Ačkoliv je to trochu stranou situovaná lokalita, místo je lidmi vyhledávané, a to včetně některých nudistů. Tím se však není třeba nechat odradit.

Zobrazit jezírka na Google Maps

Jako rychlou koupací zastávku při vašem putování po ostrově mohu tuto lokalitu vřele doporučit.

Přírodní jezírka u El Cotillo

Pláž Corralejo

Sever Fuerteventury, to je především známé kanárské letovisko Corralejo. To samo o sobě sice moc hezké koupání nabídnout neumí, ovšem o to lepší jsou pláže situované jižně od něj. Letovisko přímo sousedí s přírodním parkem Parque Natural de Corralejo, jež krom písečných dun láká návštěvníky i na nádherné pláže se saharským pískem. Pláže se souhrnně označují jako Grandes Playas de Corralejo. Ty největší z nich se táhnou 3 km podél pobřeží!

Jsou snadno dostupné.

Autobusem přímo z letoviska Corralejo, půjčeným autem, kterým lze zaparkovat prakticky libovolně podél silnice, jež přírodní rezervací prochází, popřípadě se na pláži můžete rovnou ubytovat. Hotely Riu Oliva Beach Resort a Riu Palace Tres Islas nabízí i české cestovky.

Pohled na pláže u Carralejo, Fuerteventura
 

Jakkoliv je sever Fuerteventury nádherný, můj osobní názor je ten, že ještě lepší pláže skýtá jižní část ostrova. Jedinečné písečné pláže najdete především na poloostrově Jandia. 30 km dlouhý a cca 6 km široký pruh pevniny zde vybíhá jihozápadním směrem do oceánu a nabízí perfektní možnosti k odpočinku i ke koupání.

Playa de Jandia

Jednou ze zdejších největších a nejznámějších pláží je Play de Jandia. Začíná u letoviska Morro Jable a táhne se po pobřeží 4 km až k hotelům v oblasti Las Gaviotas. Je převážně orientovaná na jih, oceán z tohoto směru zde pravidla nemá takovou sílu, pláž je tak na koupání ideální. I proto je Morro Jable jedním z nejvyhledávanějších letovisek na ostrově.

Playa de Jandia

Zhruba ve své polovině se na pobřeží trochu láme, a vytváří tak nejjižnější bod Fuerteventury. Ten snadno poznáte podle Faro de Morro Jable, nejvyššího majáku na Kanárských ostrovech vůbec.

Faro de Morro Jable

Pláž Esquinzo

Kdo má chuť, může z Playa de Jandia pěšky pokračovat po plážích směrem na sever, a lépe tak ráz místního pobřeží poznat. Po 4 km lze dojít až na pláž Esquinzo. Byť je situována přímo pod hotelem SBH Club Paraiso Playa, přílišného počtu lidí se zde bát rozhodně nemusíte.

Playa de Cofete

Pláže na Fuerteventuře mezi sebou skýtají i jeden poklad. Na drsné a špatně přístupné severozápadní straně poloostrova Jandia se nachází duo pláží Playa de Cofete a Playa de Barlovento.

Nejhezčí pláže na Kanárských ostrovech vůbec.

Cestou k nim se každému návštěvníkovi otvírají nádherné pohledy nejen na pláže samotné, ale i na okolní impozantní scenérii nejvyššího horského hřebene Fuerteventury.

Pláž Cofete

Lépe, byť i tak špatně dostupná je pláž Playa de Cofete. Lze si sem udělat celodenní pěší výlet z Morro Jable, zajet sem po prašných cestách opatrně autem nebo využít linku terénního autobusu, který k pláži i do blízké odříznuté vesničky Cofete rovněž zajíždí. Podrobně jsou pro vás jednotlivé možnosti popsány v článku o pláži Cofete.

Playa de Barlovento na Cofete navazuje, kdo má čas, může na ni dojít pěšky. Čím dál se po zdejším 12 km dlouhém písečném pobřeží dostanete, tím víc kilometrů pláže budete mít jen sami pro sebe.

Pozor na silný oceánský příboj!

Vlny zde bývají veliké, přicházejí jedna za druhou a způsobují silný zpětný tah vody. Pokud to vůbec podmínky dovolí, koupejte se s velkou opatrností.

Playa de Cofete

Pláž Esmeralda

Podobně perfektní koupání jako Playa de Jandia nabízí i letovisko Costa Calma. Ačkoliv jsou pláže přímo v Costa Calma krásné, vzhledem k blízkosti celé řady hotelů na nich bývá dost lidí. Kdo hledá místo, jenž by nabízelo více soukromí, nechť se vydá po pobřeží na jih. Lze tak dojít např. k pláži Esmeralda. Jak její název napovídá, pobřežní vody jsou u ní skutečně trochu smaragdově zelené. Pláž má pozvolný vstup do moře. Je to právě velmi pomalu se svažující dno, díky kterým voda získává ony nazelenalé odstíny.

Pláž Sotavento

Necelé 3 km jižně od letoviska Costa Calma se nachází pláž Sotavento. I ona patří mezi ty nejvyhledávanější pláže na Fuerteventuře.

Proč?

Je unikátní díky velké laguně, která se na pláži, nebo chcete-li za pláží, při přílivu tvoří. Z původně místy až 600 metrů široké pláže tak opakovaně vzniká jen úzký písečný pruh, jenž dělí mohutnou lagunu od sousedního oceánu. Při odlivu voda z laguny postupně vytéká, aby se pláž Sotavento mohla ukázat opět v celé své šířce.

Fuerteventura pláž Sotavento
Playa de Sotavento

Nelze opominout skutečnost, že Sotavento je celosvětově vyhledávanou windsurfingovou lokalitou. Opakovaně vznikající laguna je ideální cvičné místo pro začínající windsurfaře, ti pokročilejší pak dávají přednost jízdě na přilehlém oceánu.

Playa de Gran Tarajal

Při cestě k majáku Faro de La Entallada doporučuji zastávku u Playa de Gran Tarajal. Na rozdíl od pláži na jihu ostrova má ta v Gran Tarajal tmavý písek. Pozvolný vstup do vody, většinou klidná hladina, blízkost místního přístavu i možnost dopřát některou z rybích specialit v jedné ze zdejších restaurací. Vzhledem k tomu, že Gran Tarajal není až tak turisticky vyhledávanou lokalitou, převažují místní, není problém se zde dobře najíst za rozumné peníze.

 

Vězte, že toto byla jen stručná ukázka toho nejlepšího, co Fuerteventura umí z hlediska pláží nabídnout. Tento kanárský ostrov je plážím přímo zaslíbený! Ačkoliv pěkné lokality ke koupání jsou i na ostatních kanárských ostrovech, viz například pláže na Tenerife, ten, kdo má rád moře a písek, nebude volbou Fuerteventury rozhodně litovat.

Pláže na Fuerteventuře jsou jedinečné. Řadu z nich sám řadím na nejvyšší příčky svého osobního žebříčku toho, co jsem kdy měl možnost navštívit. Ať už je to unikátní Cofete, černá pláž v Ajuy nebo nádherná Jandia playa. Jejich návštěvu za mě bez váhání každému doporučuji.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.