Přezdívku „Ostrov věčného jara“ si Madeira nevysloužila jen tak náhodou. Představme si teploty, které jsou u nás typické pro duben a získáme velmi dobrou představu toho, jak počasí na Madeiře vypadá v zimě. Pak si představme počasí typické pro středoevropský květen a červen a hned máme dobrý obrázek i o rázu místního klimatu v letním období. To nabídne v létě teploty vzduchu standardně do 26°C.
Pravděpodobně si nyní říkáte, že to není moc.
A máte pravdu!
Počasí na Madeiře je mírné a velké teplotní rozdíly, ať už mezi dnem a nocí nebo mezi létem a zimou, se zde příliš často nevyskytují.
Podnebí — Teploty vzduchu — Teplota moře — Nejlepší doba na návštěvu Madeiry — Předpověď počasí
Všem, kteří uvažují o cestě na Madeiru, doporučuji mrknout na tyto měsíce, ve kterých počasí dovolené na Madeiře přeje zdaleka nejvíce.
Počasí je vždy do velké míry definováno charakterem klimatu. Podnebí na Madeiře je subtropického rázu středomořského typu. Je třeba ale zdůraznit, že místní středomořské podnebí není stejné jako je středomořské podnebí na Mallorce nebo v Řecku. Zdejší podnebí je mírnější:
Tyto rozdíly mezi lokalitami, které se jinak nachází na prakticky stejné zeměpisné šířce a ani nejsou příliš geograficky daleko od sebe, jsou dány dvěma faktory. Za prvé je to poloha Madeiry v oceánu a za druhé to je přímý vliv mořských proudů – částečně vliv teplého Golfského proudu, ale především vliv studeného Kanárského proudu, do kterého Golfský proud v těchto oblastech přechází a mění svůj směr na severojižní.
Viditelné klimatické rozdíly tu existují přímo mezi jednotlivými regiony, ať už v rámci samotné Madeiry nebo mezi jednotlivými ostrovy. Rozdíly ve vlhkosti vzduchu, v množství slunečního záření dopadajícího na povrch a samozřejmě i v průměrných teplotách zapříčiňují vznik malých mikroklimat i v konečném důsledku i rozdílné vegetace například na severu a jihu. Je to velmi podobné tomu, co vytváří podnebí a počasí na Tenerife, kde jsou tato mikroklimata ještě daleko výraznější.
V létě se na Madeiře srážky vyskytují pouze ojediněle, nejvíce prší v období říjen až duben, kdy se déšť vyskytne i 10x až 12x do měsíce. Největší srážkové úhrny činící až 1 250 mm za rok padají na návětrných severních svazích hor. Sněhové srážky se v místních horách vyskytují téměř pravidelně každou zimu.
Přítomnost mořských proudů je klíčová pro celoročně mírné teploty, které jsou pro Madeiru typické. Platí, že v zimě zde není žádná zima a v létě zde není žádné vedro. Průměrné teploty pro pobřežní oblasti jsou následující:
Celoroční průměr vyplývající z hodnot měřených na meteorologické stanici ve Funchalu činí 19,6°C.
Průměrných 26°C v létě neznamená, že by se zde teploty nedostávaly výše, v některých dnech v červenci nebo v srpnu třeba k 28°C. Následují graf ukazuje vývoj denních a nočních teplot pro hlavní město Funchal v průběhu roku:
Byť teplotní rekord ve Funchalu činí 38,5°C, podobně vysoké teploty typické spíše pro počasí v Marsa Alam, jsou na Madeiře zcela výjimečné, teplota se zde standardně totiž v létě vůbec nedostává nad 30°C.
S tím musíte při výběru letní dovolené počítat!
Teplota moře na Madeiře je prakticky stejná jako teplota vody na Kanárských ostrovech. Ostatně je to právě studený mořský Kanárský proud, které omývá nejen Madeiru, ale právě i Kanárské ostrovy a oceánem proudí dál podél západního pobřeží Afriky až ke Kapverdským ostrovům.
Koupat v moři se lze skoro celoročně, byť pro méně otužilé jedince je samozřejmě lepší léto (červenec, srpen, září nebo říjen).
Teplota moře je na Madeiře nejvyšší právě v září, kdy má 24°C (v maximech až 24,7°C). Její vývoj v jednotlivých měsících je následující:
Byť charterové lety z Prahy na Madeiru (Funchal) létají jen v období od dubna do října, Madeira je ostrov, který můžete navštívit prakticky kdykoliv. V zimě je však nutné cestovat s přestupem, typicky v portugalském Lisabonu.
Nejlepší měsíce na návštěvu tohoto krásného ostrova jsou:
V jiných částech roku je chladněji, což nutně nevadí lidem, kteří sem cestují za turistikou v přírodě. Pokud jste to i vy, tak jen upozorňuji na daleko větší pravděpodobnost deště, která je zde vyšší než v případě zimního počasí na nedalekých Kanárských ostrovech. To dokládají následující průměrné srážkové úhrny:
Jen pro srovnání, v Praze je dlouhodobě nejdeštivějším měsícem květen se srážkovým úhrnem 77 mm – většinou se však v případě Prahy na rozdíl od Madeiry jedná o krátké, ale o to intenzivnější deště.
Podívejte se na aktuální předpověď pro Funchal, Madeira na 7 dní:
[wunderground location=“LPMA“ numdays=“7″ layout=“table-horizontal“ measurement=“metric“ language=“CZ“ datelabel=“j. n.“ showdata=“daynames,icon,date,conditions,highlow“]
Podrobnou dlouhodobou předpověď na 15 dní naleznete -> ZDE
Nečekejte od Madeiry žádné zázraky. Počítat s letními teplotami vzduchu nad 30°C podobně jako nabízí například počasí na řeckém Rhodosu by byla hloupost. Akorát byste byli zklamaní. Počasí na Madeiře je jiné, je mírné, v létě s teplotou do 26°C, v zimě poměrně s častým deštěm i se zataženou oblohou. Madeira vděčí svému klimatu za ideální podmínky na výlety a turistiku hornatým vnitrozemím, které zde máte možnost perfektně kombinovat s koupáním v oceánu.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.