Laganas

Pobřežní městečko Laganas je největším a nejvyhledávanějším letoviskem na Zakynthosu. Laganas leží na jihu ostrova u velkého zálivu, kolem kterého se táhnou dlouhé písečné pláže. Dobré a dostupné koupání je jedním z rozhodujících faktorů, proč je místo tak oblíbené.

Dovolená tu je především o koupání, ovšem upozorňuji, že destinace je proslulá i díky řadě nejrůznějších barů, které zde zůstávají otevřené dlouho do noci.

Dovolená v Laganas: hotel Denise Beach (přímo u pláže) od 10 360 Kč

 

Tak jako každé místo, i Laganas má své výhody i nevýhody. Společně si je projdeme tak, abyste o destinace získali co nejlepší představu:

Jaké vlastně je Laganas | Pláže | Tipy na výlety | Počasí | Doporučení

 

Poukáži na to, co se mi zde líbí i nelibí. Sdělím svůj vlastní názor, který, pevně věřím, vám pomůže s tím se rozhodnout, zda je pro vás Laganas vhodnou volbou či je lepší dát přednost jinému letovisku. Budete-li mít jakýkoliv dotaz, který zapomenu v článku zodpovědět, můžete se na mě obrátit prostřednictvím diskuze dole pod textem 🙂

Jaké vlastně je Laganas?

Ačkoliv Zakynthos není nikterak velký ostrov, jednou z podstatných výhod letoviska je blízkost letiště. To je odsud vzdálené necelých 7 km. Letiště spolu s přistávací dráhou se nachází mezi Laganas a sousedním Kalamaki. Transfer z letiště do obou těchto letovisek je tedy velmi rychlý.

Mluvím sice o největším letovisku na Zakynthosu, ale nepředstavujte si ho jako Hurghadu v Egyptě, ani jako Puerto de la Cruz na Tenerife nebo Alcudii na Mallorce. Není příliš velké. Zástavba se podél pobřeží táhne zhruba v délce 1,5 km a upozorňuji, že zde moře nelemují žádné mohutné a vysoké budovy hotelových resortů. Většinou to jsou nižší domky, ty, které jsou pro Řecko typické. Ani směrem do vnitrozemí není místo nijak rozlehlé. V těch nejširších částech měří zhruba 1 km, dlouhá je především hlavní příjezdová silnice, tzv. Laganas Road.

Laganas Zakynthos

Ta zároveň tvoří hlavní centrum letoviska. Po obou stranách ji lemují obchůdky, taverny a bary. S tím, jak se přibližujete k moři, tím obchodů a barů na hlavní třídě přibývá.

Tak jako Rhodos má Faliraki a Korfu Kávos, podobně má Zakynthos Laganas. Nejenže je největší, ale je také proslulé noční zábavou. Nachází se zde skutečně celá řada barů i několik nočních klubů. Proto je oblíbené především mezi mladými a v hlavní sezóně to zde žije dlouho do noci.

Z hlediska volby ubytování je toto nezbytné brát v potaz, a i proto je lepší vybírat takový hotel, který není přímo na hlavní třídě, ani v její těsné blízkosti. Jedině tak eliminujete noční hluk, který by vám dovolenou na Zakynthosu mohl znepříjemnit. Krom restaurací a barů se Laganas těší plné turistické vybavenosti: supermarkety, obchody se suvenýry, autopůjčovny i cestovní agentury nabízející nespočet výletů o ostrově.

Pláže

Jasnou kladnou stránkou je zdejší pláž. Písečný pás, který se zde táhne podél pobřeží zálivu, představuje vůbec tu nejdelší ze všech pláží, které Zakynthos nabízí. V některých místech je pláž dost úzká. Lehátka jsou namačkaná na sobě a celé to tak působí dost stísněně. Na duhou stranu nikdy není problém udělat pár kroků navíc a popojít do míst, kde je prostoru více a lidí méně.

Pokud byste hlavní třídou projeli až k moři a podívali byste se směrem na jihozápad, otevřel by se vám následující pohled:

Lganas - pláž směrem na západ

Právě tímto směrem se pláž dost zužuje a rozšiřuje se až po 700 metrech, až těsně před přístavem. Přístav se nachází před ostrovem Cameo (malý ostrůvek, který na fotce výše poznáte podle několika vyčnívajících stromů). Za ním (víceméně v zákrytu) je větší a vzdálenější ostrov Marathonisi (na fotografii úplně vlevo).

Marathonisi je součástí národní mořského parku, do kterého spadá v podstatě celý zdejší záliv. Hlavním cílem parku, tzv. National Marine Park of Zakynthos, je chránit početnou populaci mořských želv, která v zálivu Laganas žije. Přísně chráněny jsou i mnohé pláže, ať už ty na ostrově Marathonisi, tak i ty na pobřeží. Částečně se to týká i pláže přímo u letoviska, důkladněji chráněné jsou však východněji položené pláže, na kterých želvy kladou vajíčka.

Změníme-li úhel našeho pohledu a otočíme-li se na východ, naskytne se nám tento pohled:

Pláž v Laganas, Řecko

Takto vypadá pláž u centrální části Laganas. Je poměrně úzká a v její těsné blízkosti jsou jak obchody, tak taverny. I tímto směrem platí, že se rozšiřuje po zhruba 700 metrech. Tomu, kdo hledá trochu soukromí, doporučit chodit právě tímto směrem (nebo ještě lépe se tímto směrem rovnou ubytovat). Pláž pak pokračuje dalších 5 km až do Kalamaki.

Všude tu jsou do moře velmi mírně svažující se vstupy. Mělké vody jsou ideální pro malé děti.

Nenechávejte na místních plážích bez dozoru jakékoliv cenné věci, ať už viditelné nebo schované v plážových taškách či batozích. Krade se tu. Zloději počkají na moment, kdy jste všichni v moři (a že jste poměrně daleko od břehu vzhledem k mělkému dnu), a pak to jde ráz na ráz aniž byste si toho kolikrát všiml. Zmizí vám batoh, ani o tom nevíte.

Tipy na výlety z Laganas

Nejprve to, co lze odsud podnikat pěšky.

Známý a turisticky oblíbený je ostrůvek Cameo, nachází se hned vedle letoviska a lze se na něj dostat po dřevěné lávce.

Cameo Island, Zakynthos

Vydali byste-li se na druhou stranu (na východ), můžete po pláži dojít až do Kalamaki. Ideální pro milovníky letadel. Po třech kilometrech se dostanete přesně do osy přistávací dráhy RWY 34 letiště Dionysios Solomos. Tomu, kdo dojde až do Kalamaki, doporučuji vylézt na vyvýšeninu nad pláží a odsud pohlédnout zpět směrem k Laganas.

Pláž Kalamaki Zakynthos

Další místa jsou dál. Je vhodné si půjčit auto, popřípadě jet taxíkem, na autobusy tu příliš spolehnutí není:

  • hlavní město Zakynthos
  • útesy na jihozápadě ostrova u Keri
  • „želví“ pláže Gerakas a Dafni
  • pláž Navagio

Podrobně o jednotlivých místech píšu v rámci těchto tipů na výlety po Zakynthosu.

Laganas počasí

Oblast ovlivňuje středomořský typ klimatu. Počasí v Laganas je v létě slunečné a velmi teplé. Teploty se v denních maximech v hlavní letní sezóně, která trvá od poloviny června do poloviny září, pohybují v rozmezí od 30°C do 38°C. Oblačnost s deštěm je v létě dost výjimečná, nicméně ojediněle na dva až tři dny se tímto způsobem ráz počasí na Zakynthosu změnit může. Častější výskyt srážek je obvyklý až pro konec letní sezóny (konec září a začátek října). To je doba, kdy Zakynthos už příliš doporučit nemůžu. Na dovolenou u moře v říjnu je lepší volit jiné destinace.

Aktuální předpověď počasí po Laganas je následující:

Shrnutí & doporučení

Dobré zázemí, dlouhá, a co je pro mnohé vždy podstatné, písečná pláž, to jsou základní faktory toho, proč je Laganas na Zakynthosu tak oblíbené.

Z mého pohledu je to ideální místo pro všechny, kteří na Zakynthos přijíždí individuálně, ať už letecky nebo trajektem z některého z dalších jónských ostrovů. Transfer do ubytování je rychlý a není problém ho absolvovat taxíkem, byť za pár minut jízdy zaplatíte pevně daný tarif ve výši 17€ (viz. zantetaxi.gr), což zrovna není úplně málo. V každém případě individuálním cestovatelům doporučuji volit ubytování právě zde, na jihu ostrova.

Většina z vás bude cestovat s cestovní kanceláří. Pak je důležité si seřadit vaše priority. Chcete klidnou dovolenou? Volte raději sousední Kalamaki nebo třeba Alykes na východním pobřeží. Požadujete dobré turistické zázemí včetně dlouhé pláže? Jste ochotni akceptovat čilý noční život a s tím související večerní ruch? Pokud ano, tak Laganas bude dobrou volbou.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.