Výlety na Zakynthosu

Zakynthos je zcela právem jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Nenechte si ujít možnost absolvovat alespoň některé výlety na Zakynthosu, díky kterým ostrov lépe poznáte a budete moci navštívit i ta nejatraktivnější místa, ať už je to proslulá pláž Navagio nebo národní mořský park u Laganas na jihu ostrova, který chrání početnou populaci mořských želv.

Ano, u Zakynthosu žijí vzácné karety!

Je to právě jih ostrova, který, pravděpodobně i díky blízké přítomnosti želv v této lokalitě, patří k nejvyhledávanějším cílům. Ubytování můžete volit například v letovisku Laganas nebo Kalamaki. Obě leží u pěkné písečné pláže a navíc jsou dobře dostupné z letiště:

Dovolená v Laganas: Polopenze na 8 dní za 9 360 Kč

 

Dovolte mi vás seznámit s mými tipy na ty nejzajímavější výlety, které Zakynthos nabízí:

Město Zakynthos | Modré jeskyně | Klášter Anafonitria | Pláž Navagio | Oblast Keri | Národní park Zakynthos

 

Je přitom několik možností, jak tato místa navštívit. Nejlepší je si na Zakynthosu půjčit auto a absolvovat jednotlivé výlety autem. Zakynthos není velký ostrov a na rozdíl od Korfu se dá bez problému objet během jediného dne. Pokud se však budete chtít na některých místech zdržovat, koupat se na plážích, popř. si je detailněji prohlížet, doporučuji si auto půjčit na dva dny.

Většinu míst lze navštívit i v rámci fakultativních výletů, většinou organizovaných přímo cestovní kanceláří. Není to sice tak flexibilní jako individuální způsob autem, čtyřkolkou nebo silničním skútrem, za to bez větších starostí. Popřípadě lze využít i místní dopravu. Z větších letovisek (např. Laganas, Tsilivi, Alikanas nebo Kalamaki) se autobusovými linkami dostanete do hlavního města ostrova. Upozorňuji jen na to, že na jízdní řády tu není příliš spolehnutí, je tedy třeba kalkulovat i s variantou toho, že nazpět budete nuceni využít taxi.

Tolik k dopravě, nyní už samotné výlety.

Výlet k přístavu Zaknythos

Zakynthos (hlavní město)

Na východním pobřeží Zakynthosu leží stejnojmenné hlavní město i největší přístav ostrova, jež je východiskem pro mnohé lodní výlety. Doporučuji procházku kolem přístavu, podívat se i do některých vedlejších ulic a nezapomenout dojít k nejznámějšímu „chrámu“, kostelu svatého Dionýsa z počátku 18. století. Nachází se přímo u přístavu a je takovým pomyslným jižním krajem centra města. Celý ostrov v minulosti čelil řadě zemětřesení a zatímco to poslední silné v roce 1953 zničilo mnoho z původních neoklasicistických budov, kostel sv. Dionýsa včetně jeho dominantní čelní zvonice se dochoval dodnes. Vypadá takto:

Výlety na Zakynthosu

Pokud máte rádi pěkné výhledy, určitě nevynechejte ani kopec Bochali, který se zvedá hned za centrem města. V místech, kde kdysi dávno stála antická akropole byla později vybudována Benátská pevnost, jejíž ruiny tu jsou dodnes. Od nedalekého kostela, z místa známého jako Bochali view, je pak perfektní výhled na celé město, přístav, přilehlý záliv a za dobré viditelnosti je vidět i pevninské Řecko. My zrovna to štěstí neměli…

Výlet na Bochali view

Vyhlídka Bochali není od přístavu daleko ani vysoko (cca 110 metrů nad mořem). Lze sem dojít buď pěšky, je to zhruba 1,5 km, nebo se sem dá dojet i přímo autem (autem to je asi 3 km daleko).

Modré jeskyně a větrné mlýny Skinari

Z menšího přístavu Agios Nikolaos na poloostrově Skinari, jež se nachází na severovýchodní straně ostrova a na kterém leží i vůbec ten nejsevernější cíp Zakynthosu, vyplouvají loďky k nedalekým Modrým jeskyním. Moře v těchto místech v bělavých vápencových útesech vytvořilo soustavu jeskyní, známou jako Blue Caves, která dnes patří k vyhledávaným turistickým lokalitám. Je běžné, že výletní čluny u jeskyní zastavují, a vy zde tak máte možnost skočit do vody a některou z jeskyní proplavat.

Na útesech nad nimi jsou malé, ale romantické větrné mlýny, ke kterým se dá dojet autem a odkud dolů k moři vedou schody. Často se na internetu dočtete, že jeskyně jsou přístupné pouze prostřednictvím nějakého člunu či lodě. Nevěřte tomu, není to pravda. K Modrým jeskyním není totiž nezbytně nutné plout po vodě, lze sejít dolů k moři právě po těchto schodech a odsud k jeskyním doplavat.

Modré jeskyně, Zakynthos

Stejně jako v rámci výletů po Fuertevetuře se stojí za to zastavit u jednoho z nejsevernějších majáku u El Cotillo, i tady doporučuji dojet k majáku Skinari. Tím spíš, pokud už budete u větrných mlýnů, od kterých to je skutečně kousek. Dále stojí za to dojet i na samotný nejsevernější cíp ostrova, který je od majáku asi 500 metrů daleko.

Klášter Anafonitria

Milovníci historie by rozhodně neměli minout pravděpodobně jednu z vůbec nejstarších budov ostrova, klášter Anafonitria. Stavba pochází z dob, kdy byl Zakynthos pod nadvládou Byzantské říše, a byla vybudována v polovině 15. století. Podobně jako kostel sv. Dionýza, i klášter Anafonitria neutrpěl při zemětřesení v roce 1953 vážné škody a jeho velká kamenná věž, jež původně sloužila jako obranné místo, později jako zvonice, proto stojí víceméně v původním stavu dodnes. Podle některých legend patron ostrova Zakynthos, sv. Dionýsos, podle něhož je dnes pojmenováno třeba i zakynthoské letiště, trávil poslední roky svého života na začátku 17. století právě tady v Anafonitře.

Nikdo by si neměl nechat ujít výlet k Navagio, nejznámější pláži ostrova. Krásná, byť pouze po moři přístupná pláž rozhodně stojí za to. Přímo k ní míří většina lodních výletů. Typicky z:

 • Porto Vromi
 • Agios Nikolaos
 • nebo hl. města Zakynthos
Tipy kam na výlet na Zakynthosu: pláž Navagio

Víc než výlety na samotnou pláž však doporučuji dojet na vyhlídku Navagio, odkud jsou na pláž perfektní pohledy. Podrobné informace o pláži Navagio, o jednotlivých možnostech výletů k ní, tipy na to, kdy je sem nejlepší jet a kam přesně je nejlepší jet včetně dalších podstatných informací, to vše najdete v tomto speciálním článku, který jsem tomuto tématu věnoval. Před výletem k Navagio si ho určitě přečtěte, ať pak zbytečně netápete a neztrácíte čas.

Maják Keri + jeskyně Keri

Pěkné pohledy na modř Jónského moře lze najít i jinde, nikoliv pouze z vyhlídky Navagio. Na jihozápadním pobřeží ostrova sice příliš pláží nenajdeme, z moře se tu totiž zvedají až 300 metrů vysoké útesy, které mohou připomínat tzv. Los Gigantes na západní straně Tenerife, přesto i tato část Zakynthosu stojí za navštívení.

Právě kvůli zdejším nádherným vyhlídkám!

Necelých 1,5 km od vesničky Keri se na útesech tyčí 9 metrů vysoký maják z roku 1925. První možnost vyhlídky je z restaurace, která se nachází přímo pod majákem, v její blízkosti je však řada dalších míst, odkud jsou podobné, ne-li ještě lepší pohledy! Je to impozantní místo stejně jako mys Formentor na španělské Mallorce. Vzhledem k tomu, že se zde nacházíte na západním pobřeží, lokalita je ideální na pozorování západů slunce nad mořem.

Výlety k vyhlídkám u Keri, Zakynthos, Řecko

Nejsou to však jen útesy, které jsou v této části ostrova tím zajímavým. Podobně jako na severu na poloostrově Skinari, i tady jsou do útesů mořem vydlabané nejrůznější oblouky a otvory. Místo je známé jako jeskyně Keri, resp. Keri Caves. Lze se sem dostat člunem, nejlépe z Limni Keri, Agios Sostis nebo Laganas. Jeskyně Keri jsou také často jednou ze zastávek v rámci lodních výletů napříč národním mořským parkem, který je odsud nedaleko…

Zakynthos National Marine Park

National Marine Park of Zakynthos byl založen v roce 1999, náleží do něj v podstatě celá oblast zálivu u Laganas, zaujímá tak plochu 135 kilometrů čtverečních a je domovem karet obecných (Loggerhead sea turtle), nikoliv karet obrovských ani karet pravých, jak se nesprávně můžete také v některých zdrojích dočíst. Karety obecné dorůstají délky zhruba 90 cm.

Chráněné není jen samotné moře, ale i okolní pláže. Nejpřísněji jsou chráněné pláže Dafni a Sekania a dále také pláže Gerakas a Kalamaki. Na tyto pláže typicky v období od května do července želvy kladou vajíčka, stejně tak jako na pláže na ostrově Marathonisi, jež se v chráněném území nachází. Po setmění je vstup na tyto pláže zakázán tak, aby karety obecné nebyly zbytečně rušeny.

Buď z Laganas nebo z hlavního přístavu ostrova se sem pořádají výlety za želvami, většinou právě se zastávkou přímo na ostrově Marathonisi. Otázka je, jak moc velká šance je v rámci těchto výletů u Zakynthosu želvy spatřit. Nevyzkoušel jsem, tak to neumím posoudit.

Naopak jsem navštívil jak pláž Kalamaki, tak pláž Gerakas, želvy v pobřežních vodách jsem zde však při šnorchlování neviděl.

Výlety za želvami u Kalamaki

Fakultativní výlety

Jak již bylo v úvodu zmíněno, většinu z těchto míst lze obvykle navštívit i v rámci skupinových výletů. V závislosti na konkrétní CK fakultativní výlety na Zakynthosu typicky zahrnují následující možnosti:

 • plavba k pláži Navagio – z hlavního přístavu, přes Modré jeskyně a kolem mysu Skinari až k Navagio, tzv. Shipwreck beach
 • plavba k ostrovu Marathonisi – opět z přístavu Zakynthos, kolem poloostrova Vassilikos, přes Marathonisi až k jeskyním Keri
 • okružní jízda po ostrově – prohlídka hl. města včetně vyhlídky Bochali, dále vyhlídka Navagio a klášter Anafonitria, koupání v zátoce Limni Keri (jih ostrova)

Krom toho je přímo ze Zakynthosu většinou možné absolvovat výlet na sousední Kefalonii, popřípadě i na řeckou pevninu do Olympie.

 

Zatímco taková dovolená v Marsa Alam je především o moři a koupání, řecký Zakynthos rozhodně nabízí řadu příležitostí k tomu strávit aktivnější typ dovolené. Stejně jako lze podnikat výlety z Ras al Khaimah, podobně tomu je i na tomto jónském ostrově.

Nenechte si ujít příležitost k tomu ostrov prozkoumat a poznat víc než jen pláž u vašeho resortu! Možnosti jsou široké. Nejjednodušší je si půjčit vozidlo, vyrazit na výlety autem a Zakynthos v pohodě objet svým tempem kolem dokola.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Kde je nejlepší zapůjčit si auto v Zakynthosu, jaká je cena ?

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro, doporučil bych se prioritně podívat na Euro Alfa Car rentals – není nutný žádný deposit, pojištění v ceně, je ale potřeba počítat cca s cenou 50 EUR za den. Osobně jsme měli auto půjčené sice odjinud, ale tu půjčovnu bych nedoporučoval, auto nebylo v moc dobrém stavu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.