Počasí v Turecku v září

Teploty vzduchu se v Turecku v září běžně pohybují kolem 33°C. Turecko v září nabízí velmi teplé a až na některé výjimky zcela slunečné počasí. Konec léta a přelom léta a podzimu je proto na odpočinek na některé z tureckých pláží ideálním obdobím!

Z mého pohledu je dovolená v Turecku v září prakticky tou nejlepší možnou volbou, kdy sem k moři vyrazit.

A to hned z několika důvodů.

Je to období, na které je obvykle možné sehnat celou řadu levných a přitom kvalitních zájezdů. Nechť jsou příkladem tyto All Inclusive pobyty na září začínající na 9 360 Kč. Kdo má potíž s najitím vhodného a cenově dostupného termínu, nechť se neváhá ozvat prostřednictvím komentářů dole pod textem. Řadu hotelů na Turecké riviéře znám, rád proto poradím, popř. se podívám po levnější alternativě.

Levnější pobyty jsou jednou kladnou stránkou zářijových termínů. Pojďme se nyní podívat na toto období i z meteorologického pohledu a projít si jeho další výhody:

Teploty vzduchu | Teplota moře | Září 2021 | Předpověď počasí | Moje doporučení

 

Zajímá-li vás především předpověď počasí, můžete na ni rovnou přejít. Najdete ji níže na stránce zde. Na úvod ještě dodám, že následující text spolu s jednotlivými konkrétními údaji charakterizuje počasí v pobřežní částech Turecka na jihu a jihovýchodě země, nikoliv na severu země nebo ve vnitrozemských regionech.

Teploty vzduchu

Z hlediska průměrných teplot je po srpnu a červenci září v Turecku třetím nejteplejším měsícem v roce. Průměrná denní maxima se pohybují okolo 32°C, průměrná noční a časně ranní minima pak činí cca 24°C.

Zatímco září v Bulharsku nebo na některých severněji položených řeckých ostrovech jako je Thassos nebo Korfu bývá touto dobou počasí již nestabilní, v Turecku panuje ryze letní počasí až do polovinu podzimu.

Pozor na extrémně vysoké teploty!

Na začátku měsíce tu teploty zcela běžně stoupají k 35°C až 36°C. S přibývajícími dny však jejich četnost ubývá a cca od 15.9. je výskyt podobně teplých dní velmi nepravděpodobný. Teplotní vývoj v rámci jednoho typického dne v polovině měsíce charakterizuje následující graf (data jsou pro město a letovisko Alanya):

Turecko září počasí

Kdo přílišná vedra nemá rád, nechť volí druhou polovinu měsíce.

I konec září je totiž velmi teplý, kdy se na Turecké riviéře nejvyšší denní teploty téměř vždy pohybují v rozmezí od 30°C do 33°C. Obavy z nízkých teplot tak rozhodně nejsou na místě. Naopak. Vždyť podobně teplé je počasí v Turecku i po celou první polovinu října.

Oblačnost bývá po celý měsíc minimální. Převládá jasno nebo skorojasno s tím, že obloha je během ranních a dopoledních hodin zcela jasná téměř vždy, naopak v odpoledních hodinách se často malá oblačnost tvoří, a vytváří tak skorojasnou či polojasnou oblohu.

Déšť se vyskytuje minimálně. Průměrný měsíční srážkový úhrn činí cca 18 mm, což odpovídá zhruba dvou krátkým přeháňkám. Pokud se vyskytnou, doprovází je tu typicky bouřka.

Teplota moře

Velkou předností je teplota vody v Turecku. Moře je díky dlouhodobě trvajícím vysokým teplotám hodně vyhřáté.

Teplota moře v Turecku v září činí 28°C.

Egejská riviéra, tedy oblasti jako je Izmir, Kusadasi, Bodrum nebo Marmaris, bývá v tomto ohledu o něco chladnější, naopak Turecká riviéra bývá o něco teplejší. Rozdíly v teplotě moře jsou patrné zejména na konci září, kdy i na blízkých řeckých ostrovech včetně Samosu, Kosu a Rhodosu začíná teplota vody znatelněji klesat.

Září 2021

Doplním ještě některé konkrétní údaje pro vybrané dny. Prozatím uvádím data pro minulý rok. Data pro září 2021 doplním, jakmile budou známa.

Hodnoty pro vybrané dny 09 / 2020:

  •   1.   >>>   33°C | 19°C | skorojasno
  • 10.   >>>   36°C | 22°C | skorojasno
  • 15.   >>>   32°C | 21°C | skorojasno
  • 21.   >>>   32°C | 21°C | skorojasno
  • 30.   >>>   31°C | 18°C | skorojasno

Je uvedena vždy nejvyšší denní teplota | nejnižší denní teplota | převládají stav oblačnosti.

Předpověď počasí

Chybět nesmí předpověď počasí. Následující meteorologická mapa ukazuje aktuální teploty v oblasti jižního Turecka. V její spodní části pak naleznete aktuální předpověď počasí pro letovisko Alanya.

Moje doporučení

Mě osobně dává daleko větší smysl cestovat do Turecka na přelomu léta a podzimu, popřípadě na začátku podzimu, než-li v červenci nebo v srpnu. V létě tu bývají teploty až zbytečně vysoké. To platí především pro jižní pobřeží.

Dovolená v září je díky počasí, které je pro Turecko tou dobou typické, podstatně lepší volbou.

Byť teploty jsou stále vysoké, jsou příjemnější než v létě. Stále tu je záruka slunečného počasí a navíc je zdejší moře po létě parádně vyhřáté. Na začátku podzimu byste podobně teplých oblastí v regionu Středozemního moře našli pomálu. Turecku by se v tomto ohledu mohl snad rovnat jen Kypr (viz také počasí na Kypru v říjnu) a Izrael.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.