Zakynthos je především o odpočinku a koupání v moři. Pláže na Zakynthosu, jejich vzhled, charakter i přístupy do moře, to všechno jsou důležité faktory, které mnozí ještě před finálním výběrem dovolené zvažují.
A dělají dobře!
Vzhledem k tomu, že podrobných informací o plážích, jež Zakynthos nabízí, je pramálo (krom té jedné nejznámější Navagio beach), rozhodl jsem se použít naše fotografie z naší poslední cesty na Zakynthos a vytvořit následujícího průvodce.
Dovolená přímo u písečné pláže v Kalamaki od 8 360 Kč
Projděte si ho.
Věřím, že zde najdete užitečné informace a získáte ucelenou představu o tom, jak pláže na Zakynthosu vypadají.
Pláž Navagio | Kalamaki | Laganas | Gerakas | Tsilivi | Alykes | Xigia | Makris Gialos
Zakynthos je plážová destinace a pláží tento ostrov skrývá opravdu hodně. Místa, které tu zmíním a ke kterým ukáži fotografie, představují jen část toho, co ostrov nabízí. Převážně to jsou větší a vyhledávanější pláže, ale uvedu i některé menší a zastrčenější z nich.
Pláž s bělavým pískem a vyvrženým vrakem lodi, omývaná tyrkysově modrými vodami Jónského moře a obklopená strmými útesy. To je Navagio Beach, pláž, bez které by Zakynthos zcela jistě nebyl tak vyhledávaným ostrovem, jakým ve skutečnosti.
Mořem i okolní scenérií mi připomíná Myrtos beach, která se spolu s Navagio, řadí mezi ty nejlepší pláže v Řecku vůbec. Zatímco Myrtos Beach je přístupná po zemi, bez člunu či lodi se na Navagio nedostanete. Koupání zde je zážitkem, já ovšem doporučuji prioritně absolvovat výlet na vyhlídku, ze které jsou na pláž ty nejlepší pohledy. Podrobné informace o tom, jak se sem dostat, naleznete v průvodci výletem k pláži Navagio.
O Navagio lze nalézt nespočet článků, mnohem hůř se však hledají podrobnosti o dalších plážích na Zakynthosu, které tak trochu „přežívají“ ve stínu jedné z nejfotogeničtějších pláží světa, jež se nachází na severozápadním cípu ostrova.
Pojďme naši cestu po pobřeží Zakynthosu začít u zálivu Laganas, u kterého leží pláží hned několik.
Jednak to je pobřeží u Kalamaki. Písečná pláž tu je rozdělena takovým výčnělkem pevniny na dvě části. Na východní část (prostornější, rozumějte širší, ale kratší) a na západní část (delší, ale užší), která se táhne po jižním pobřeží Zakynthosu na západ a po zhruba 1,5 km volně přechází v pláž u Laganas.
Pohled na západní část této pláže ubíhající směrem k Laganas:
U Kalamaki se sluší zmínit to, že to je jedna z pláží, na kterou každoročně v první polovině letní sezóny kladou želvy vajíčka. Tím je zcela výjimečná a svědčí to o tom, jak moc je zdejší prostředí čisté a zachovalé. Víc o želvách a o plážích, kde se rodí jejich potomci, řeknu níže.
Upozorňuji, že se zde může stát, že moře vyplaví řasy. Zažili jsme to na východní části pláže u Kalamaki, kde moře během jediného dne dokázalo na březích vytvořit bariéry řas, které vstup do vody poněkud znepříjemňovaly. Pro úplnost dodávám, že u Kalamaki je také nudistická pláž, která je na konci vzpomínané východní části.
Laganas je největší a pravděpodobně i nejznámější letovisko na Zakynthosu. Stejně jako v Kalamaki, i tady je pláž písečná, ovšem u centrálních částí letoviska tu je dost slunečníků a lehátek. Pláž tu proto působí poněkud stísněně.
Na fotografii je pohled z Laganas (centrální část) směrem na východ, tedy směrem na Kalamaki, které se nachází na obzoru před kopcem. Kdo by v Laganas na pláži požadoval více místa, musí se vydat právě směrem na východ, kde postupně lehátek ubývá, a je tak zde tedy lepší možnost, kde najít místo přímo na písku.
Jak je z obou fotek patrné, dno se jak u Laganas, tak u Kalamaki svažuje jen velmi pozvolně. Mělkost těchto pobřežních vod má kladný vliv na vyšší teplotu moře na Zakynthosu. Dno je písečné, prakticky bez jakýchkoliv kamenů, zároveň však i s minimálním podmořským životem, ať už ve formě ryb nebo různých mušlí. Lokalita je z hlediska vstupů do moře ideální pro rodiny s malými dětmi, na druhou stranu vyznavači potápění zde moc spokojení nebudou.
V rámci zálivu Laganas se nachází chráněný národní mořský park (tzv. National Marine Park of Zakynthos). Ten byl ustanoven v roce 1999 a hlavním podnětem k jeho vzniku byla ochrana prostředí, ve kterém dodnes žije četná populace mořských želv, karet. Pod přísným dohledem jsou i samotné okolní pláže, na něž obvykle v období od května do července želvy během nocí chodí klást svá vajíčka. Proto je po setmění vstup na tyto pláže zakázán. Patří mezi ně:
Gerakas je z nich největší a podobně jako ostatní, i ona je písečná a s pozvolným vstupem do moře. Je u ní velké parkoviště, se zaparkováním tu proto problém nebývá.
Co se týká želv, ty svá vajíčka kladou vždy do zadní částí těchto pláží. Lidé by se proto měli pohybovat pouze v částech, které těsně souvisí s mořem. Ostatně to je patrné z fotografie. Lidé se zdržují jen v pásu u moře. Na pláži Gerakas je páskou jasně vyznačeno, kam až se může a kam naopak vkročit nesmíte. Např. v Kalamaki to nebývá, i tak to většina respektuje. Co je zřetelně označeno vždy, jsou konkrétní místa, kde jsou nakladena vajíčka. Nad každým z nich je i cedule s poznámkou toho, který den k nakladení došlo. Často tu jsou v písku od želv z předchozích nocí vidět čitelné stopy.
Šance na to zde v moři při šnorchlování vidět želvu je však přes den minimální. V tomto ohledu je lepší potápění v Egyptě, úplně nejlépe na jihu Egypta v Marsa Alam.
Tsilivi je po Laganas druhým největším letoviskem. I tady je proto potřeba počítat jak s více lidmi, tak se stísněnějšími podmínkami. Netvrdím, že tu nelze najít místa s větším prostorem, ale pokud se zjevíte zrovna v místě, ve kterém jsem na pláž vstoupili my, najít volné lehátko či kus písku nemusí být úplně jednoduché.
Pláž v Tsilivi je asi 800 metrů dlouhá.
Budeme-li po východním pobřeží ostrova pokračovat dál na sever, dojedeme nejprve do letoviska Alikanas a následně i do sousedního Alykes. Pláž v Alikanas je dlouhá zhruba 1 km, ale i ona na mě v některých místech působila dost úzce. Od pláže v Alykes ji dělí jednak rameno vlévající se říčky a jednak betonové molo. Za ním začíná další písečná pláž (Alykes), která, byť je kratší (na délku má asi 400 metrů), je o něco širší. Svým vzhledem, barvou moře i pozvolně se svažujícím dnem mi připomínala Playa de Murro na španělské Mallorce.
Pláž u Alykes vypadá takhle:
Užší pláže jsou pro Zakynthos dost typické. Obecně je tedy k plážím na Mallorce rozhodně připodobnit nelze. Šířka je hlavní vlastnost, ve které se většina z nich od typického pobřeží na Mallorce liší.
Severně od Alykes jiná větší letoviska sice už nejsou, ale i tady je v blízkosti hlavní silnice několik pláží, které vybízí k přestávce a koupání. Známá je Xigia Beach. Přiznám se, že mě nijak neoslovila. Je to malá oblázková pláž schovaná pod útesem a z hlavní silnice přístupná po strmých schodech a cestě.
Dle mého názoru je mnohem lepší popojet dalších cca 2,5 km na sever u Makris Gialos Beach, která je větší a ze silnice mnohem lépe přístupnější.
Moře tu má nádhernou azurovou barvu:
Věřím, že ten, kdo dočetl až sem, má nyní o plážích na Zakynthosu ucelený a reálný obrázek. Chtěl jsem ukázat, že Zakynthos není výhradně o pláži Navagio. Podobně jako jsou pestré pláže na Krétě, i tento nejjižnějši položený jónský ostrov má co se koupání týče rozhodně co nabídnout. Pláže na Zakynthosu jsou převážně písečné a s pozvolnými vstupy do moře, a vytváří tak pro dovolenou u moře ideální podmínky. Pokud vás zajímá cokoliv na téma koupání na Zakynthosu, směřujte na mě vaše dotazy prostřednictvím diskuze pod textem.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.