Příliv a odliv v Egyptě

Egypt jakožto destinace, která se těší celoročnímu zájmu, nabízí perfektní podmínky na koupání v moři, a to nehledě na to, zda se do Egypta rozhodnete vyrazit v létě nebo v zimě. Bohužel určitou vadu na kráse způsobuje v Egyptě odliv a příliv, který na řadě míst koupání komplikuje či dokonce zcela znemožňuje.

Dejte si na to pozor!

Dovolená v Marsa Alam: 8 dní s All Inclusive za 7 930 Kč

 

U mnohých hotelů je moře tak mělké, že za odlivu voda sahá sotva po kotníky. A to je něco, co si nikdo v rámci své dovolené u moře zažít nepřeje.

Vzhledem k tomu, že se dotazy na charakter moře v Egyptě za odlivu množí, rozhodl jsem se sestavit následujícího průvodce, jehož cílem je každému s výběrem lokality i konkrétního hotelu pomoci, upozornit na ta nejhorší místa a naopak vás nasměrovat na takové resorty, u nichž jsou pláže co se vstupu do moře za odlivu týče ty nejlepší.

Obsah článku:

Věřím, že informace zde obsažené vám pomohou se v jednotlivých lokalitách a resortech a jejich vhodnosti či nevhodnosti ve vztahu k přílivu a odlivu v Egyptě dobře zorientovat. Pod článkem je sekce komentářů, která je každému k dispozici pro případné dotazy. Budu-li vědět, rád poradím.

Korálové pobřeží

Rudé moře, které omývá východní pobřeží Egypta je velmi teplé. Teplota moře v Egyptě je podstatným faktorem toho, proč se ve zdejších vodách vyskytují bohaté korály. Jsou to právě korály, které zde po tisíciletí pomalu formují charakter zdejšího pobřeží.

Ačkoliv převážná většina pláží v Egyptě je písečných, nelze to samé říct o mořském dně, které s plážemi těsně sousedí. Spíše než písek totiž převládá pobřeží korálové. Korály na mnoha místech pobřeží lemují. Tento korálový pás, jež se sestává z původního korálové podloží a z korálového útesu, jímž pás končí a přechází ve volné moře, je pro Egypt a jeho rudomořské pobřeží typický, zejména pro oblast Marsa Alam.

Pás je různě široký.

Někde měří do 50 metrů, na jiných místech dosahuje i šířky 0,5 km. Zároveň bývá často mělký, což determinuje malou výšku vodu, zejména za odlivu.

Kdy příliv a odliv nastává

Příliv a odliv, nebo slapové jevy, jak se dohromady nazývají, se pravidelně opakují. Zjednodušeně lze říci, že nastávají 2x denně. Vzhledem k tomu, že perioda mezi přílivem a odlivem činí lehce přes 6 hodin, znamená to, že se postupně v čase posouvají.

Zatímco odliv jeden den nastane těsně před polednem a těsně před půlnocí, za 8 dní je to již zcela jinak a odliv nastává těsně před šestou hodinou ranní, resp. šestou hodinou večerní.

odliv Egypt

Tím poukazuji na to, že čas, kdy vrcholí příliv, resp. odliv se jen v rámci týdenní dovolené výrazně změní.

Velikost přílivu a odlivu

Velikost slapových jevů naštěstí v Egyptě není tak velká jako velikost odlivu na Zanzibaru, kde moře v některých dnech klesá i o 3 metry, v důsledku čeho se voda od pobřeží často zcela ztrácí.

V oblasti Hurghady a Marsa Alam činí rozdíly výšky hladin mezi přílivem a odlivem typicky max. 0,75 metru.

I velikost se v čase mění. Závisí totiž na vzájemné poloze Země, Měsíce a Slunce. V Egyptě se standardně rozdíl výšky hladiny mezi přílivem a odlivem pohybuje v rozmezí od 0,35 právě do 0,75 metru.

Marsa Alam – kde se za odlivu nevykoupete

V Marsa Alam až na výjimky najdete molo u každého hotelu. Přítomnost mola tu na rozdíl od Hurghady nutně neznamená, že moře u pláže je příliš mělké. Přesto jsou pobřežní mělčiny, které koupání znemožňují pro mnohé hotely v Marsa Alam charakteristické. Zejména pro:

 • Royal Tulip Beach Resort
 • Magic Tulip Beach Resort
 • Three Corners Happy Life
 • Elphinstone Resort
 • Blue Reef Resort

Tím nejextrémnějším příkladem je duo hotelů Royal Tulip a Magic Tulip Beach Resort. U nich se nachází velká laguna, v níž se za přílivu plavat dá, ovšem během odlivu se stává příliš mělkou, a proto je nutné chodit za hlubší vodou po 670 metrů dlouhém mole. Viz. tento satelitní snímek, který pláž, lagunu a molo u hotelu Royal Tulip zachycuje:

odliv a příliv v Egyptě

Marsa Alam – kde se vykoupete bez problému

V Marsa Alam doporučuji volit některý z mnoha zdejších zálivů.

Například oblíbený Abu Dabbab.

Zobrazit Abu Dabbab na mapě

V jeho bezprostřední blízkosti se lze ubytovat v hotelu Malikia Abu Dabbab nebo v kvalitnějším Hilton Nubian Resortu. Jsou to právě nejrůznější zálivy a zátoky, které typicky nabízí nejen pohodlný vstup z pláže po písku, ale i prvotřídní šnorchlováni. Zatímco centrální část zálivu má standardně písečné podloží, po pravé i levé straně zálivu se nachází různě bohaté podmořské korály. Podrobný popis Abu Dabbab najdete zde. Abu Dabbab je relativně prostorný, široký záliv, stejně tak jako další vyhledávaná lokalita Marsa Mubarak.

Zobrazit Marsa Mubarak na mapě

V roce 2021 byl přímo u Marsa Mubarak otevřen nový hotel, Iberotel Costa Mares, který aktuálně patří k tomu nejkvalitnějšímu, co může Marsa Alam nabídnout. K zátoce lze pěšky dojít i od hotelu Three Corners Fayrouz Plaza.

Abu Dabbab či Marsa Mubarak nejsou zdaleka jedinými příklady.

Libovolné z těchto míst mohu s klidem vřele doporučit.

Hurghada – kde se za odlivu nevykoupete

Pokud možno, doporučuji se vyvarovat hotelům, které se nachází severně od Hurghady samotné, mezi Hurghadou a letoviskem El Gouna. Právě v této lokalitě jsou mělčiny často i 350 metrů široké.

Spadá sem např. Three Corners Sunny Beach Resort, Hawaii Paradise Aqua Park Resort, Golden Beach Resort, Hawaii Ceasar Palace nebo Hawaii Le Jardin Aqua Park. Řadu z nich nabízí i české cestovní kanceláře. Tak pozor na to.

Problematický vstup mají i některé hotely v oblasti známé jako Hurghada – Jih. Zejména Jaz Aquamarine a duo hotelů Titanic Palace a Titanic Beach.

Ani oblíbený záliv Makadi Bay není bezchybný. Hodně korálů je především v jeho jižní části. Zatímco Labranda Royal Makadi má svoji pláž uměle uzpůsobenou a u ní nacházející se dva částečně umělé zálivy jsou i za odlivu hluboké dostatečně, sousední hotely, tedy Stella Di Mare Beach Resort a Royal Pharaohs Aqua Park Makadi mají vstupy do moře velmi mělké a tedy nevhodné!

Na druhou stranu je potřeba říci, že každý resort, kde je moře mělké a kde voda za odlivu mizí téměř úplně, disponuje molem, přes které se lze do hlubší vody vždy dostat. Pokud se přeci jen pro takový resortu rozhodnete, doporučuji si délku mola předem zjistit, někdy bývají poměrně dlouhá. Např. molo u Stella Di Mare Beach resortu v Makadi Bay měří 370 metrů.

Hurghada – kde se vykoupete bez problému

Osobně přímo Hurghadu příliš nevyhledávám. Ačkoliv tu je vstup do moře u mnohých hotelů bez problémový, původně tomu tak nebylo. Charakter pobřeží u řady resortů byl uměle upraven právě kvůli usnadnění koupání.

Lepší je volit lokality situované pár kilometrů jižně od Hurghady. Např. Sahl Hasheesh.

Ukázat Sahl Hasheesh na mapě

Volbou některého z hotelů Pyramisa Beach Resort, Sunrise Romance Resort Sahl Hasheesh nebo Baron Palace Sahl Hasheesh chybu neuděláte. Minimálně co se pěkných písečných pláží a přirozené písečného vstupu do moře týče.

Ještě lepší je severní část zálivu Makadi Bay.

Tam naleznete kombinaci písečného vstupu a pěkného šnorchlováni. Z tohoto hlediska je nejlepší volit hotel Fort Arabesque Resort nebo Prima Life Makadi. Alternativně lze volit i Sunrise Royal Makadi, kde je ještě lepší vstup do moře, ale korálů v moři tu je již minimum nebo naopak Waterworld Makadi, kde jsou podmínky na šnorchlování co se množství korálů týče asi vůbec nejlepší.

 

Odliv v Egyptě co změny výšky hladiny týče není veliký. Problematické je mělké podloží, které velikost odlivu zvýrazňuje. V tomto směru se doporučuji zcela vyhnout oblasti severně od Hurghady a naopak volit ubytování u některého ze zálivů, ať už v oblasti Marsa Alam či v oblasti Hurghady. Platí totiž, že zálivy disponují tak akorát pozvolnými vstupy do vody, díky kterým odliv ani příliv v Egyptě příliš nepoznáte.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   18
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý deň. Je tam sucho, voda po kotniky, pri odlivu ani to. Treba ísť ďalej a je tak po pás miestami a potom je už zlom a hĺbka. Aké hotel je to skvelý vo všetkých smeroch.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, ako je to s plážou pri odlive a prílive u hotela Titanic beach spa aquapark? Ideme koncom mája (kveten).

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcela, asi vás moc nepotěším, ale u tohoto hotelu je obecně moře velmi mělké, na plávání to není (ani za přílivu), ale je možné chodit z mola. To je i důvod toho, proč je v hotelu hodně bazénů, čímž se snaží resort kompenzovat ten komplikovanější přístup do hlubší vody.

 • Odpovědět

  Ahoj, zdravim ťa. Dá sa vykúpať aj v hoteli Jasmine palace keď je príliv? Alebo len cez mólo? Nepotrebujeme hĺbku, ale aspoň more po prsia..

  • Odpovědět

   Dobrý den, tady je u pláže bohužel mělko i za přílivu, na nějaké cachtání dětí to je dobré, ale na plavání nikoliv. Musí se přes molo.

 • Odpovědět

  Moc děkuji !!!

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  ani nevíte jakou jste mi udělal radost. Ještě co se týká podmořského života-vzhledem k přírodním lagunám-je tam pestrý? Poslední recenze byla, že jsou jen mrtvé korály a bez ryb. Předem díky !!!! Jak daleko se nachází hotel od ostrovů Hamata?

  • Odpovědět

   Každý má na to asi jiný názor, každý viděl před tím něco jiného, takže každý to pak s něčím jiným srovnává. Za mne jsou podmínky na šnorchlování v lagunách (hlavně v těch dvou vzdálenějších a hlubších velmi dobré). Ostrovy Hamata (Qulaan islands), resp. přístaviště, odkud se k nim jezdí je od resortu asi 80 km daleko dále na jih.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jak je to s koupáním z pláže Marsa Alam – jih Resort Fantazia a nově otevřený resort Sirena? Letíme 1.6. 24. Moc děkuji !!!!

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, u Fatazie a Sireny je u pláže korálové podloží s několika přírodními lagunami. Takže vstup z pláže je možný po písku do těchto lagun, jsou tu z pláže přístupné vlastně dvě a z té druhé se lze pak dostat i do té třetí, laguny jsou velké dost a zůstává v nich dostatek vody i při odlivu. Jinak z ostatních míst pláže se přímo do moře nechodí. Pak lze vstupovat přes molo, to je přímo před hotelem Sirena. Podrobně zdejší pláž popisuji v recenzi hotelu Fantazia, jsou tam i fotky pláže.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, mohu se zeptat jak to vypadá s odlivem v hotelu Pickalbatros Portofino Villaggio? Velice děkuji. Chceme jet v termínu cca od 15.4. na týden.

  Děkuji, Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko, odliv u Pickalbatros Portofino Villaggio samozřejmě je a tím, že pobřeží je tu z velké části původní, mělké korálové, tak během odlivu tu vziká plno opravdu mělkých míst. Ale na druhou stranu je u pláže několik lagun (řekl bych, že spíše uměle vyhloubených), kde se koupat dá, a to i za odlivu.

 • Odpovědět

  Dobrý večer, jak je to s hladinou moře u hotelu Three corners sunny beach resort v Hurgadě? Z fotek jsem viděla jak korálové podloží, tak delší molo, ale v hloubi duše doufám, že na přelomu dubna/kvetna to bude i na cachtání našeho malého v moři u pláže bez korálů…

  • Odpovědět

   Dobrý den Aleno, bohužel u tohoto hotelu je u pláže velmi mělko, voda plus mínus po kotníky, někdy písek, někde kameny. Na cachtání pro malé děti jakš takš, pro větší a pro dospělé to je však nevhodné. Vstup do hlubší vody je možný jen přes cca 200 m dlouhé molo. Děkuji.

 • Odpovědět

  Dobrý den, lze predikovat situaci u hotelu Protels Crystal Beach Resort (Marsa Alam) v termínu 16.-26.5.2024? Předem díky! Adam

  • Odpovědět

   Dobrý den Adame, predikovat se dá to, v kterých časech bude zrovna v daném týdnu příliv či odliv vrcholit a jaký bude mezi nimi rozdíl hladin, ale vidím to jen měsíc dopředu. Každopádně ono je to dost jedno, protože u hotelu Protels Crystal Beach je tak jako tak voda velmi mělká, u pláže max. po kolena, do hlubší vody je nutné chodit přes 300 m dlouhé molo.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chceme letět do Hurghady teď v březnu do Mövenpick Waterpark Resort & Spa Soma Bay,jak je to prosím s odlivem tam? Nikdy jsem v Egyptě nebyl. Děkuji Honza

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo, je tady dost pozvolný vstup, takže odliv je znatelný. Záleží, kdy bude ve vašem termínu vrcholit, ale ať už odliv bude či nikoliv, tak za větší hloubkou se minimálně 50m projdete.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.