Pokud používáte Tripito.cz, souhlasíte s naší cookie policy.
Egypt jakožto destinace, která se těší celoročnímu zájmu, nabízí perfektní podmínky na koupání v moři, a to nehledě na to, zda se do Egypta rozhodnete vyrazit v létě nebo v zimě. Bohužel určitou vadu na kráse způsobuje v Egyptě odliv a příliv, který na řadě míst koupání komplikuje či dokonce zcela znemožňuje.
Dejte si na to pozor!
Dovolená v Marsa Alam: 8 dní s All Inclusive za 7 930 Kč
U mnohých hotelů je moře tak mělké, že za odlivu voda sahá sotva po kotníky. A to je něco, co si nikdo v rámci své dovolené u moře zažít nepřeje.
Vzhledem k tomu, že se dotazy na charakter moře v Egyptě za odlivu množí, rozhodl jsem se sestavit následujícího průvodce, jehož cílem je každému s výběrem lokality i konkrétního hotelu pomoci, upozornit na ta nejhorší místa a naopak vás nasměrovat na takové resorty, u nichž jsou pláže co se vstupu do moře za odlivu týče ty nejlepší.
Obsah článku:
Věřím, že informace zde obsažené vám pomohou se v jednotlivých lokalitách a resortech a jejich vhodnosti či nevhodnosti ve vztahu k přílivu a odlivu v Egyptě dobře zorientovat. Pod článkem je sekce komentářů, která je každému k dispozici pro případné dotazy. Budu-li vědět, rád poradím.
Rudé moře, které omývá východní pobřeží Egypta je velmi teplé. Teplota moře v Egyptě je podstatným faktorem toho, proč se ve zdejších vodách vyskytují bohaté korály. Jsou to právě korály, které zde po tisíciletí pomalu formují charakter zdejšího pobřeží.
Ačkoliv převážná většina pláží v Egyptě je písečných, nelze to samé říct o mořském dně, které s plážemi těsně sousedí. Spíše než písek totiž převládá pobřeží korálové. Korály na mnoha místech pobřeží lemují. Tento korálový pás, jež se sestává z původního korálové podloží a z korálového útesu, jímž pás končí a přechází ve volné moře, je pro Egypt a jeho rudomořské pobřeží typický, zejména pro oblast Marsa Alam.
Pás je různě široký.
Někde měří do 50 metrů, na jiných místech dosahuje i šířky 0,5 km. Zároveň bývá často mělký, což determinuje malou výšku vodu, zejména za odlivu.
Příliv a odliv, nebo slapové jevy, jak se dohromady nazývají, se pravidelně opakují. Zjednodušeně lze říci, že nastávají 2x denně. Vzhledem k tomu, že perioda mezi přílivem a odlivem činí lehce přes 6 hodin, znamená to, že se postupně v čase posouvají.
Zatímco odliv jeden den nastane těsně před polednem a těsně před půlnocí, za 8 dní je to již zcela jinak a odliv nastává těsně před šestou hodinou ranní, resp. šestou hodinou večerní.
Tím poukazuji na to, že čas, kdy vrcholí příliv, resp. odliv se jen v rámci týdenní dovolené výrazně změní.
Velikost slapových jevů naštěstí v Egyptě není tak velká jako velikost odlivu na Zanzibaru, kde moře v některých dnech klesá i o 3 metry, v důsledku čeho se voda od pobřeží často zcela ztrácí.
V oblasti Hurghady a Marsa Alam činí rozdíly výšky hladin mezi přílivem a odlivem typicky max. 0,75 metru.
I velikost se v čase mění. Závisí totiž na vzájemné poloze Země, Měsíce a Slunce. V Egyptě se standardně rozdíl výšky hladiny mezi přílivem a odlivem pohybuje v rozmezí od 0,35 právě do 0,75 metru.
V Marsa Alam až na výjimky najdete molo u každého hotelu. Přítomnost mola tu na rozdíl od Hurghady nutně neznamená, že moře u pláže je příliš mělké. Přesto jsou pobřežní mělčiny, které koupání znemožňují pro mnohé hotely v Marsa Alam charakteristické. Zejména pro:
Tím nejextrémnějším příkladem je duo hotelů Royal Tulip a Magic Tulip Beach Resort. U nich se nachází velká laguna, v níž se za přílivu plavat dá, ovšem během odlivu se stává příliš mělkou, a proto je nutné chodit za hlubší vodou po 670 metrů dlouhém mole. Viz. tento satelitní snímek, který pláž, lagunu a molo u hotelu Royal Tulip zachycuje:
V Marsa Alam doporučuji volit některý z mnoha zdejších zálivů.
Například oblíbený Abu Dabbab.
V jeho bezprostřední blízkosti se lze ubytovat v hotelu Malikia Abu Dabbab nebo v kvalitnějším Hilton Nubian Resortu. Jsou to právě nejrůznější zálivy a zátoky, které typicky nabízí nejen pohodlný vstup z pláže po písku, ale i prvotřídní šnorchlováni. Zatímco centrální část zálivu má standardně písečné podloží, po pravé i levé straně zálivu se nachází různě bohaté podmořské korály. Podrobný popis Abu Dabbab najdete zde. Abu Dabbab je relativně prostorný, široký záliv, stejně tak jako další vyhledávaná lokalita Marsa Mubarak.
Zobrazit Marsa Mubarak na mapě
V roce 2021 byl přímo u Marsa Mubarak otevřen nový hotel, Iberotel Costa Mares, který aktuálně patří k tomu nejkvalitnějšímu, co může Marsa Alam nabídnout. K zátoce lze pěšky dojít i od hotelu Three Corners Fayrouz Plaza.
Abu Dabbab či Marsa Mubarak nejsou zdaleka jedinými příklady.
Libovolné z těchto míst mohu s klidem vřele doporučit.
Pokud možno, doporučuji se vyvarovat hotelům, které se nachází severně od Hurghady samotné, mezi Hurghadou a letoviskem El Gouna. Právě v této lokalitě jsou mělčiny často i 350 metrů široké.
Spadá sem např. Three Corners Sunny Beach Resort, Hawaii Paradise Aqua Park Resort, Golden Beach Resort, Hawaii Ceasar Palace nebo Hawaii Le Jardin Aqua Park. Řadu z nich nabízí i české cestovní kanceláře. Tak pozor na to.
Problematický vstup mají i některé hotely v oblasti známé jako Hurghada – Jih. Zejména Jaz Aquamarine a duo hotelů Titanic Palace a Titanic Beach.
Ani oblíbený záliv Makadi Bay není bezchybný. Hodně korálů je především v jeho jižní části. Zatímco Labranda Royal Makadi má svoji pláž uměle uzpůsobenou a u ní nacházející se dva částečně umělé zálivy jsou i za odlivu hluboké dostatečně, sousední hotely, tedy Stella Di Mare Beach Resort a Royal Pharaohs Aqua Park Makadi mají vstupy do moře velmi mělké a tedy nevhodné!
Na druhou stranu je potřeba říci, že každý resort, kde je moře mělké a kde voda za odlivu mizí téměř úplně, disponuje molem, přes které se lze do hlubší vody vždy dostat. Pokud se přeci jen pro takový resortu rozhodnete, doporučuji si délku mola předem zjistit, někdy bývají poměrně dlouhá. Např. molo u Stella Di Mare Beach resortu v Makadi Bay měří 370 metrů.
Osobně přímo Hurghadu příliš nevyhledávám. Ačkoliv tu je vstup do moře u mnohých hotelů bez problémový, původně tomu tak nebylo. Charakter pobřeží u řady resortů byl uměle upraven právě kvůli usnadnění koupání.
Lepší je volit lokality situované pár kilometrů jižně od Hurghady. Např. Sahl Hasheesh.
Volbou některého z hotelů Pyramisa Beach Resort, Sunrise Romance Resort Sahl Hasheesh nebo Baron Palace Sahl Hasheesh chybu neuděláte. Minimálně co se pěkných písečných pláží a přirozené písečného vstupu do moře týče.
Ještě lepší je severní část zálivu Makadi Bay.
Tam naleznete kombinaci písečného vstupu a pěkného šnorchlováni. Z tohoto hlediska je nejlepší volit hotel Fort Arabesque Resort nebo Prima Life Makadi. Alternativně lze volit i Sunrise Royal Makadi, kde je ještě lepší vstup do moře, ale korálů v moři tu je již minimum nebo naopak Waterworld Makadi, kde jsou podmínky na šnorchlování co se množství korálů týče asi vůbec nejlepší.
Odliv v Egyptě co změny výšky hladiny týče není veliký. Problematické je mělké podloží, které velikost odlivu zvýrazňuje. V tomto směru se doporučuji zcela vyhnout oblasti severně od Hurghady a naopak volit ubytování u některého ze zálivů, ať už v oblasti Marsa Alam či v oblasti Hurghady. Platí totiž, že zálivy disponují tak akorát pozvolnými vstupy do vody, díky kterým odliv ani příliv v Egyptě příliš nepoznáte.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.