Zásuvky v Egyptě

Egypt, stejně jako řada jiných severoafrických zemích včetně Maroka, Alžírska nebo Tuniska, používá stejné nebo podobné typy zásuvek jako většina evropských zemí včetně České republiky. To znamená jediné. Český turista nemusí zásuvky v Egyptě příliš řešit a nemusí se bát, že by mu do nich nešla nabíječka nebo elektrický spotřebič zapojit.

Existují jen drobné výjimky, o kterých si povíme.

Elektrická síť | Zásuvky v Egyptě | Na co si dát pozor

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Elektrická síť v Egyptě

Stabilitu a rozšířenost elektrické sítě tak, jak ji známe od nás, v Egyptě rozhodně nenajdete. Je potřeba si uvědomit, že Egypt stále patří mezi rozvojové země a to se ve vlastnostech zdejší elektrické sítě nutně odráží.

Za prvé ne všechny oblasti jsou elektrickou sítí pokryté, za druhé zde dochází k výpadkům proudu nebo alespoň k celkem běžnému kolísání napětí. Nyní mluvím o Egyptě obecně, nikoliv pouze o Hurghadě a Marsa Alam, kde jsou tyto problémy spíše výjimečné.

Egyptská elektrická síť má střídavě napětí 220 voltů o frekvenci 50 Hz, zatímco u nás, v síti nízkého napětí, je normalizovaná hodnota 230 V. Frekvence je stejná jako v Egyptě, čili 50 Hz.

Nabíjecím adaptérům a elektrickým spotřebičům, které si do Egypta vezmete s sebou, nižší napětí nevadí a neublíží jim. Výrobci s těmito malými rozdíly v napětí počítají, a je proto tedy v zásadě jedno, zda nabíječku strčíte do zásuvky s napětím 220 V nebo 230 V.

Elektrické zásuvky v Egyptě

Nejrozšířenější zásuvka v Egyptě je zásuvka typu C, tzv. eurozástrčka. Ta je kulatá a má dvě zdířky – jednu pro fázový a druhou pro nulový vodič. Zásuvka typu C nemá zemnící kolík, na který jsme zvyklý z českých zásuvek.

V ČR totiž používáme zásuvky typu E, tzv. francouzská zásuvka (na obrázku vlevo). Její podobu asi každý důvěrně zná – kulatá zástrčka, dvě zdířky a prostřední zemnící kolík.

V Egyptě lze narazit i na zástrčku typu F, tzv. německá zásuvka (na obrázku vpravo). Vypadá podobně jako E jen s tím rozdílem, že místo zemnícího kolíku má nahoře a dole dva kovové zemnící pásky.

Zásuvky v Egyptě - elektrickéAť už budete mít v Egyptě na hotelu typ C (vypadá stejně jako ta na obrázku vlevo, jen je bez kovového zemnícího kolíku) nebo F, měli byste být schopni do nich bez problému zapojit kteroukoliv nabíječku, kterou běžně používáte. Rozteč zdířek C a F je totiž stejná jako má typu E. Absence zemního kolíku v egyptských zásuvkách nevadí, rozhodně ne v případě běžné elektroniky, kterou budete chtít v Egyptě používat nebo dobíjet.

Co s sebou a na co si dát pozor?

Skutečně řada hotelových pokojů v Egyptě má zásuvek málo. Je proto dobré si s sebou pro jistotu vždy vzít alespoň jednu rozdvojku. Nejlepší je rovnou prodlužovací kabel s několika zásuvkami na jeho konci, kterým snadno vyřešíte nejen nízký počet zástrček ale i jejich často poněkud nepraktické rozmístění po pokoji.

Žádný speciální cestovní adaptér není potřeba.

Upozorním pouze na jeden potencionální problém. Stává se, že některé zásuvky v Egyptě nejsou dostatečně hluboké (ve smyslu hloubky obou zdířek). Pak může vzniknout problém, kdy vám nebude kabel v zásuvce držet nebo bude docházet ke špatnému kontaktu. V takovém případě to buď lze vyřešit svépomocí a kabel něčím vhodně podložit a tak ho v egyptské zásuvce zafixovat. Nebo se obraťte na personál, který někdy má k dispozici speciální adaptér, kterým problém vyřešíte.

Kromě problematiky zásuvek se lidé také často před cestou ptají na možnosti připojení k internetu v Egyptě i na potencionální nebezpečí žraloků, kteří se v Rudém moři vyskytují a občas je lze spatřit i u pobřeží.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   6
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  20 GB

  • Odpovědět

   Dobrý den Oldřichu, nejsem si jistý, zda tímto byste rád objednal 20 GB kartu, pokud ano, tak informace k tomu máte v emailu.

 • Odpovědět

  Jako ůplně běžně si na dovolenou berete vysavač? 😀

 • Odpovědět

  Tak já nejsem elektrikář ale tohle snad platí jen u stejnosměrného proudu a ne střídavého. A motory jsou dělané většinou na střídavý proud. Výjimkou jsou automobily.

 • Odpovědět

  To je hloupost, Němci jsou asi technická trdla ). Ve správně zapojených spotřebičích není nutno rozlišovat levou a pravou sdiřku.

 • Odpovědět

  v egypte pouzivaji nemecke zasuvky ?? 😀

  nemecke zasuvky by mely byt zakazane nevis kde mas fazi pac vidlice z uzemnenim jde vlozit z obou stran jsou spotrebice u kterych kdyz zamenis polaritu zacnou delat neco jineho nez by mely napriklad vysavac nebude vysavat ale foukat

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.