Počasí na Kanárských ostrovech v prosinci

Navštívit Kanárské ostrovy v prosinci není vůbec špatný nápad. Převládá slunečno ☀️ a byť teploty obvykle nepřesahují 25°C, počasí na Kanárských ostrovech v prosinci je dostatečně teplé, a vytváří tak ideální podmínky na to zde strávit příjemnou zimní dovolenou.

Ano, Kanárské ostrovy jsou celoroční destinací.

Co se týká zimního období, mezi Čechy je souostroví nejoblíbenější v únoru a právě v prosinci. Svoji roli hraje nejen počasí, ale i větší cenová dostupnost. O tom ostatně svědčí třeba tato All Inclusive nabídka do hotelu SBH Monica Beach za 14 290 Kč. Jedná se o týdenní pobyt na Fuerteventuře v oblíbeném letovisku Costa Calma. Zde přikládám i náhled rezervace samotného zájezdu. Levnější dovolená je samozřejmě nespornou výhodou zimního období.

Dovolená v prosinci — All Inclusive nabídky do 15 000 Kč

 

Jak to ale vypadá s počasím? Lze se zde v prosinci vůbec koupat v moři? Každému doporučuji, aby se včas s charakteristikou počasí seznámil. Ať předejde zbytečnému zklamání!

Odpovím na ty nejdůležitější otázky:

Počasí | Teplota moře | Prosinec 2023 | Předpověď počasí | Dovolená v prosinci: Ano či Ne?

 

Ten, kdo hledá pouze předpověď počasí, může se na ní rovnou níže podívat. Kdo o prosinci na Kanárský ostrovech teprve uvažuje, nechť si projde všechny informace. Mimo jiné tu najdete i reálné teploty z minulého prosince a další užitečná data. Zajímá-li vás cokoliv specifického, na co zde nezbyde prostor, můžete kdykoliv využít diskuzi dole pod textem a položit váš dotaz prostřednictvím ní.

Počasí na Kanárských ostrovech

Nejen pro prosinec je typické, že každý kanárský ostrov je z hlediska počasí trochu odlišný. Navíc na Tenerife i na Gran Canarii lze identifikovat řadu rozdílných mikroklimat, které v konečném důsledku mají na teplotní ráz daného místa vždy podstatný vliv.

Pokud to ale zobecníme, tak platí, že Kanárské ostrovy nabízí v prosinci příjemné pozdně jarní teploty. Přes den se teplota vzduchu na velké části pobřeží jednotlivých ostrovů pohybuje v maximech mezi 21°C a 23°C. Jsou to zhruba stejně vysoké teploty, které by vás čekaly, navštívili byste-li Kanárské ostrovy v březnu.

Minima, na které se teploty vzduchu obvykle dostávají mezi 5. a 6. hodinou ranní, jsou v rozmezí od 15°C do 18°C.

Samozřejmě mohou nastat výjimky. Hned ukáži.

Nejprve ale pro lepší představu připojuji graf, který ukazuje typický teplotní vývoj prosincového dne:

Počasí Kanárské ostrovy prosinec

Nejteplejší bývá jižní cíp Gran Canaria (oblast Maspalomas) a jižní část Tenerife (oblast Los Cristianos a Costa Adeje). V těchto oblastech může teplota i v prosinci vystoupat až na 27°C. Shodou okolností zrovna takto teplo bylo přesně na Vánoce na jihu Tenerife v roce 2019, kdy 24. a 25. prosince polední teplota krátce atakovala dokonce 29°C. Na Silvestr v roce 2021 bylo také teplo, teplota vzduchu vystoupala k 27°C. A koncem prosince 2022 se nejvyšší denní teploty pohybovaly okolo 26°C.

Upozorňuji však, že se to stává výjimečně.

Pravděpodobnější jsou hodnoty do 25°C. Na druhou stranu je potřeba počítat i s dny, kdy se maxima zastavují na 19°C až 20°C. Zejména pokud budete trávit dovolenou v Puerto de la Cruz na severním pobřeží Tenerife

Co se týká deště, tak platí, že prosinec je na Kanárských ostrovech co do srážkových úhrnů po lednu a únoru třetím nejbohatším měsícem. Tím se však nenechte odradit. Volbou vhodné oblasti můžete riziko deště minimalizovat. V tomto ohledu jednoznačně doporučuji vybírat mezi Fuerteventurou, například moje oblíbené letovisko Morro Jable nebo sousední Costa Calma (kde platí, že počasí na Fuerteventuře je z celých Kanárských ostrovů vůbec nejsušší), Lanzarote a jižními cípy ostrovů Gran Canaria a Tenerife.

Vyrazit na Fuerteventuru lze v prosinci opravdu levně. Nabízí se například letovisko Costa Calma a hotel SBH Monica Beach za 14 290 Kč. Jedná se o týdenní pobyt včetně all inclusive. Přikládám i náhled detailu rezervace.

Průměrné prosincové srážkové úhrny:

 • Fuerteventura: 26 mm (déšť cca 3x do měsíce)
 • jih Tenerife: 30 mm (déšť cca 3x do měsíce)
 • sever Tenerife: 82 mm (déšť cca 12x do měsíce)
 • jih Gran Canaria: 35 mm (déšť cca 4x do měsíce)

Chcete-li si dopřát slunečnou dovolenou, je na místě se severnímu pobřeží Tenerife vyhnout. Neplatí to jen v prosinci, ale v podstatě po celý rok. Blíž o tomto specifiku píši na stránce o počasí na Tenerife. Nepochopte mě však špatně. Tím od této oblasti v žádném případě neodrazuji. Naopak! Pobřeží tu je nádherné a stojí za to vidět!

Teplota moře

Moře, resp. samotný Atlantský oceán, který ostrovy omývá, tu na konci roku má 21°C. Podobně teplý tu oceán bývá i na začátku léta, na přelomu května a června.

Koupat se lze, je samozřejmě ale nutné počítat s tím, že pocitově moře teplé moc není (teploty se pohybují v rozmezí od 19°C do 22°C). Na druhou stranu moře na Kanárských ostrovech nebývá o moc teplejší ani v létě, kdy hodnoty dosahují k 23°C, max. 24°C. Chladnější vody jsou pro tuto část Atlantiku zkrátka typické. Komu je 21°C, nechť zváží jižněji situované Kapverdy, kde má moře i v zimě pěkných 24°C.

Zdůrazňuji, že i v tomto ohledu se jednotlivé ostrovy liší. Voda je nejteplejší typicky na západních ostrovech (El Hierro, La Palma a La Gomera), dále na Gran Canarii a na jihu Tenerife. Naopak Fuerteventura a Lanzarote mají moře většinou chladnější, v prosinci obvykle 20°C.

Prosinec 2023

Pro vybrané prosincové dny připojuji reálná data (z minulých let) pro oblíbené letovisko Costa Adeje na jihozápadě Tenerife.

Data pro 2022:

 •   1.   >>   24°C   /   18°C   /   skoro jasno
 •   8.   >>   24°C   /   19°C   /   skoro jasno
 • 13.   >>   26°C   /   18°C   /   jasno
 • 24.   >>   24°C   /   15°C   /   jasno
 • 30.   >>   24°C   /   19°C   /   polojasno

Data pro 2021:

 •   1.   >>   22°C   /   17°C   /   skoro jasno
 •   8.   >>   22°C   /   17°C   /   skoro jasno
 • 13.   >>   23°C   /   14°C   /   skoro jasno
 • 24.   >>   21°C   /   15°C   /   skoro jasno
 • 30.   >>   27°C   /   19°C   /   jasno

Data pro 2019:

 •   1.   >>   24°C   /   19°C   /   jasno
 •   8.   >>   23°C   /   17°C   /   skoro jasno
 • 15.   >>   21°C   /   16°C   /   skoro jasno
 • 24.   >>   29°C   /   17°C   /   skoro jasno
 • 30.   >>   26°C   /   17°C   /   skoro jasno

Samozřejmě prosinec 2023 může a pravděpodobně bude mít trochu jiný vývoj, přesto si myslím, že tyto údaje (nejvyšší a nejnižší teplota a převládající stav oblačnosti) každému o zdejším prosincovém počasí poskytují ucelený obrázek.

Předpověď počasí

Koho zajímají aktuální podmínky, může si je prohlédnout na přiložených mapách. Jsou to teplotní mapy, které zobrazují jednak aktuální teplotu vzduchu (dle zbarvení mapy) v daných oblastech a jednak předpovědi počasí na 10 dní dopředu.

Nejprve mapa a předpověď pro Los Cristianos a Costa Adeje (jižní Tenerife):

 

Severní pobřeží Tenerife:

 

Předpověď pro Maspalomas, Gran Canaria:

 

Aktuální předpověď pro Costa Calma, Fuerteventura:

 

Je dovolená v prosinci dobrý nápad?

Odpočinek, výlety, příležitostné koupání, procházky po plážích, golf, vodní sporty, cyklistika. Na to vše je počasí na Kanárských ostrovech v prosinci ideální. Konec roku je vhodný pro takový aktivnější typ dovolené, pro kterou tu panují perfektní podmínky.

Jestliže však upřednostňujete pouhé ležení na plážích a koupání, tak je na místě obezřetnost! V takovém případě je lepší volit teplejší destinaci. Zvažte dovolenou v prosinci v Egyptě, jehož přednostní je oproti Kanárským ostrovům podstatně teplejší moře.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, jak to vypadá s následky sopečného výbuchu na La Palmě pro ostatní ostrovy? Zajímá mě hlavně Teneriffe a Gran Canaria, protože bychom chtěli prozkoumávat přírodně zajímavé ostrovy. Je tam nějaký zdraví škodlivý spad a pod.?
  Děkuji předem.

  • Odpovědět

   Dobrý den Zorko, není, nemusíte se ničeho bát. Oblak prachu z La Palmy jde směrem na Tenerife a Gran Canarii spíše výjimečně, většinou jde na druhou stranu, na západ nad oceán. Každopádně ani tak není téměř zřetelný, na ostrovech, které zmiňujete, to aktuálně lidé nijak nepociťují. Nemusí mít proto obavy.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.