Výlety na Tenerife

Tenerife je pro aktivní dovolenou jako stvořené. A byť se sem často jezdí za odpočinkem k moři, podniknout v rámci pobytu alespoň některé výlety na Tenerife je věc, kterou vřele doporučuji ✅ Jsou to právě výlety, díky kterým má každý příležitost tento nádherný ostrov blíže poznat, prozkoumat jeho drsné severní pobřeží, vystoupat na nejvyšší španělskou horu nebo navštívit jedinečnou zoo, která je opakovaně hodnocena jako vůbec ta nejlepší na světe.

Dovolená na Tenerife: Puerto de la Cruz na 8 dní za 12 560 Kč

 

Nedělejte tu samou chybu jako já.

Předem se na výlety na Tenerife připravte! Mějte alespoň hrubou představu toho, co byste rádi na ostrově podnikli, a to ideálně ještě před odletem z ČR. Nebudete tak na místě ztrácet čas vymýšlením programu nebo zbrklým hledáním možných výletů.

Sám vím, že zorientovat se v tom, co zde stojí za vidění a co naopak nikoliv, není nic jednoduchého. Navíc, jak vám hned ukáži, možností je skutečně hodně, což samotný výběr ještě více ztěžuje. Rozhodl jsem se proto sestavit následujícího průvodce, který plánování výletů ulehčí.

Tipy na výlety aneb ta nejzajímavější místa na Tenerife:

Většina z níže uvedeného vychází z mých vlastních zkušeností. Dotazy, ať už na to, co tu zazní či nikoliv, směřujte prosím do diskuze dole pod textem 🙂 Přijměte nyní mé pozvání a pojďme společně poodkrýt to, co tento magický ostrov nabízí.

1. Turistika na Tenerife

Nejprve trochu obecně. Tenerife, podobně jako třeba nedaleká portugalská Madeira, je ideální na turistiku. Možností turistických výletů tu je nespočet. Nejlepší na to je buď centrální nebo severní část ostrova, tedy hornaté regiony s krásnými výhledy a často dech beroucí scenérií.

Turistické stezky jsou např.:

  • v národním parku Teide
  • v přírodním parku Anaga
  • na severozápadním cípu ostrova

Všechny oblasti podrobněji v článku přiblížím. V každé sekci naleznete i tipy na ty nejlepší turistické trasy. Mít kam vyrazit do hor nebo jen do přírody u pobřeží, to je jeden z důvodů, proč je tento kanárský ostrov tak oblíbený, a to celoročně. I v zimě, kdy počasí na Tenerife koupání v oceánu příliš nepřeje, tu každý najde pestré vyžití.

Tenerife výlety

2. Loro park

Jednou z nejvyhledávanějších „atrakcí“ je Loro park, zoo v Puerto de la Cruz. Oblíbená je díky svému prostředí, hlasitému pavilonu papoušků, ale zejména pro expozice velkých mořských živočichů jako jsou delfíni nebo kosatky.

Doporučuji navštívit.

Mrkněte se na podrobného průvodce Loro parkem – na tipy, jak se sem dostat, kde zaparkovat i kolik stojí vstupné.

Jak se v průvodci dočtete, na návštěvu ZOO si je dobré vyhradit jeden celý den. Tím spíš, pokud budete chtít navštívit některá z vystoupení lachtanů, kosatek nebo delfínů, které se v různých časech několikrát denně opakují.

Výlety do Loro parku

3. Výlety k Punta de Teno

Nejzápadnější cíp ostrova, Punta de Teno, obklopuje divoký oceán a prakticky neobydlená krajina. Na mysu, který zde vybíhá do moře, stojí bílo červený maják, jehož přítomnost odlehlost tohoto místa ještě víc umocňuje. K majáku Punta de Teno se lze dostat několika způsoby:

  • autem
  • shuttle busem
  • nebo pěším výletem

Autem pouze od pondělí do čtvrtka! Ostatní dny to musíte stihnout do 10:00, později vás autem nepustí. Je však možné využít každou hodinu z městečka Buenavista del Norte jezdící shuttle bus, kterým jedna cesta vychází na 1€.

Nebo se lze k majáku vypravit po svých:

Autem lze bez problému dojet až za vesničku Teno, zaparkovat přesně v místě zelenočerného bodu na mapě a odtamtud vyrazit pěšky dolů. Po 4 km dojdete na silnici, po které k majáku jezdí onen shuttle bus. Po ní to jsou k cíli další cca 2 km.

4. Pico de Teide

Mohutný vulkán, který již během příletu na Tenerife nejde přehlédnout, se nachází v národním parku Teide. Pico de Teide je nejvyšší horou Kanárských ostrovů i celého Španělska. Až úplně na vrchol do výšky 3 718 m.n.n. se lze dostat dvěma způsoby.

  • buď kombinací lanovky + pěšího výstupu
  • nebo poctivě po svých až nahoru

Předem si je dobré pohlídat několik základních věcí.

Získat k výšlapu na vrchol povolení, zarezervovat si lanovku, případně booknout i přespání v chatě Altavista, hlídat počasí, vzít si s sebou dostatečné množství tekutin a nepodcenit oblečení.

Tipy, co všechno vidět, kde zaparkovat a kudy jít najdete v průvodci výstupem na vrchol Teide.

5. Los Roques de Garcia & Teide NP

Národní park Teide není jen o Teide samotném, skýtá řadu dalších příležitostí k výletům vulkanickou krajinou. Doporučuji si park při nejmenším celý projet autem, zastavit se u observatoří Izaňa a nevynechat ani skalní útvary Los Roques de Garcia. Lze u nich zaparkovat a pěšky je obejít, kolem dokola to je 3,2 km. Je to jeden z nejkratších turistických okruhů, který lze v parku podniknout.

Kdo nemá na pěší výlet čas, nechť se zaběhne podívat alespoň k nejznámější skále Roque Cinchado. Tak fotogenické pohledy jako jsou ty na Cinchado se siluetou Teide v pozadí jen tak nějaký národní park nabídnout neumí.

Pico de Teide a Roque Cinchado

6. Vodní zábavní parky

Děti budou dost možná trvat na návštěvě některého z venkovních akvaparků. Dva největší se nacházejí v Costa Adeje. Větší a známější je Siam Park, vodní park vybudovaný v asijském stylu. S menšími dětmi je však lepší volit Aqualand Costa Adeje, ve kterém je víc klasických tobogánů. Tobogány v Siam Parku jsou větší a často z omezením vstupu dětí nižších jak 125 cm.

7. Výlety v Puerto de la Cruz

Zatímco Costa Adeje je spolu se sousedním Playa de la Américas největším letoviskem na jihu ostrova, turistickým centrem severního pobřeží se stalo Puerto de la Cruz. A na rozdíl od letovisek na jihu si stojí za to udělat do Puerto de la Cruz výlet. Nejen kvůli Loro parku nebo botanické zahradě. Mnozí nevědomky opomíjejí původní centrum města, kde stěny budov zdobí velké grafiti. Po stopách 13 největších kreseb se můžete vydat sami (viz tato tato jejich mapa).

Grafiti v Puerto de la Cruz

A protože zde z důvodu převážně skalnatého pobřeží a silného mořského příboje není koupání v oceánu často možné, byl v Puerto de la Cruz vybudován komplex umělých jezer Lago Martiánez. Je přímo na pobřeží a naplněný mořskou vodou.

Lago Martianez v Puerto de la Cruz

8. Dragon Tree

Vydáte-li se z Puerto de la Cruz na západ, po 25 km dojedete do Icod de los Vinos. Hlavním cílem turistů tu je starý strom, tzv. El Drago Milenario (nebo česky „Tisíciletý dračinec dračí“). 22 m vysoký strom, jehož stáří se odhaduje právě na 1000 let a jehož kmen má při zemi úctyhodný 6 m široký průměr, je neodmyslitelným symbolem celé oblasti. Strom byl v roce 2011 zařazen na seznam UNESCO.

Strom je v botanickém parku Parque del Drago, jehož je hlavní dominantou. Zvažte, zda vám 5€ vstup do parku stojí za to. Dle mě nikoliv. El Drago Milenario je totiž celkem pěkně vidět i z vedlejšího městského parku z jeho „View of the Dragon Tree“ vyhlídky.

9. Garachico

Povinnou zastávkou je na severním pobřeží i Garachico, někdejší významné obchodní centrum ostrova a hlavní přístav na Tenerife. Ani jedno z toho dnes již neplatí. Garachico bylo zničeno erupcí v roce 1706.

Dnes je Garachico známé pro své přírodní, v pobřežních skalách vyhloubené bazény.

Když přijedete v době, kdy počasí přát koupání zrovna nebude, navštivte hlavní náměstí Plaza de la Libertad nebo se jen tak projděte po pobřežních skalách, na kterých lze pozorovat velké kraby.

Zajímavosti na Tenerife - Garachico

10. Vesnička Masca

Masca je odlehlá vesnička v severozápadní části ostrova. Je situovaná v extrémně hornatém terénu, díky kterému byla až do nedávna prakticky zcela izolovaná. Příjezdová komunikace, která je z obou směrů plná zatáček, sem byla vybudována až v roce 1991.

Dnes je Masca jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Tenerife. Někteří si místo jen krátce prohlédnout, jiní využívají přítomnosti řady turistických stezek k výletům po okolí. Nejoblíbenějším, byť zdaleka ne jediným, je postupný sestup 600 výškových metrů kaňonem až k pobřeží Atlantského oceánu. Cesta tam i zpět trvá 6 hodin. Alternativně ti, kteří navštíví Mascu v rámci některého fakultativního výletu, mají možnost cestu zpět vynechat a plout člunem do 5 km vzdáleného letoviska Los Gigantes.

11. Los Gigantes

Letovisko Los Gigantes je pojmenováno po stejnojmenných mohutných útesech, které v této části ostrova pohoří Teno na pobřeží vytváří. Skály Los Gigantes jsou mnohem vyšší než známý mys Formentor na Mallorce. Útesy zde měří 500 až 800 m a mnohé z nich „padají“ téměř kolmo do moře.

Los Gigantes - výlety na Tnerife

Nejlepší pohledy na ně jsou právě z onoho letoviska, ještě lepší pak ze samotného oceánu z některé z vyhlídkových lodí. Ať už při plavbě po sestupu kaňonem z Mascy nebo v rámci lodních výletů za velrybami, které často míří právě do oblasti k těmto útesům.

12. Anaga Rural Park

Zajímavá je i opačná, východní strana severního pobřeží. I Parque Rural de Anaga představuje poměrně hornatý a navíc na srážky bohatý region. Bujná vegetace, krásné výhledy, krátké procházky, ale i celodenní treky, odlehlé vesnice a drsné pobřeží, to je Anaga, která je pravděpodobně vůbec tou nejzelenější částí ostrova. Je to diametrální rozdíl od výletů na Fuerteventuře, jež je vyprahlá a prakticky bez jakékoliv zeleně.

Doporučuji přijet ze západu po TF-12 směrem od San Cristobal de La Laguna a po několika prvních zatáčkách zastavit na vyhlídce Mirador de Jardina.

Výlet do parku Anaga

Vyhlídek tu je řada a jedna z dalších je přímo u informačního centra Cruz del Carmen. U něj je rovněž oblast pro pěší turistiku známá jako Sendero de los Sentidos. Neplánujete-li žádný dlouhý trek, stavte se tady a udělejte si krátkou procházku po některé ze zpevněných stezek vavřínovým lesem.

 
Turistika v parku Anaga, Tenerife

Pak dojeďte ke Camino Viejo (přírodní a částečně vavřínovým porostem tvořený tunel). Prakticky přímo u něj je i ta nejhezčí autem dosažitelná vyhlídka v parku Anaga, Mirador Pico del Inglés.

Doporučuji po serpentinách sjet na pobřeží k odlehlým vesnicím Taganana, Almáciga a Benijo a dojít až na divokou pláž Playa de Benijo. V době naší návštěvy se zde koupat nedalo, pláž jako taková v podstatě nebyla vidět a její černým písek byl zaplaven vlnami. Byla to tak příležitost alespoň k tomu posedět na kamenech a pozorovat oceán.

Výlet k pláži Playa de Benijo

Právě odsud lze dělat časově náročnější výlety (5,5 a více km), během kterých lze podrobněji poznat strmé pobřežní hory. Upozorňuji, že s ohledem na jejich vzdálenost jsou s velkým výškovým převýšením (min. 500 výškových metrů). Další variantou je dojet k Chamorga, kde silnice končí a odkud vychází pravděpodobně nejoblíbenější trasa vedoucí k majáku Anaga a ke skále Roque Bormejo.

Odpoledne se nabízí park opustit směrem na jih, opět po silnici TF-12 a dopřát si zaslouženou odměnu ve formě odpočinku na pláži Playa de Las Teresitas, ke které se takto snadno dostanete.

13. Pláže

Playa de Las Teresitas má jako jedna z mála pláží na Tenerife klasický žlutý písek. Proto je tak oblíbená a to i přesto, že v její blízkosti není žádné velké turistické letovisko. Písek není však původní, byl sem dovezen z Afriky.

Pro Tenerife však obecně platí, že pláže vhodné na koupání se tady dost obtížně hledají.

Přečtěte si, které pláže na Tenerife stojí za vidění

Výlety k tenerifským plážím - Playa de las Teresitas

14. Pozorování velryb a delfínů

Populární jsou i výlety za delfíny a velrybami. Buď lze využít možnost fakultativního výletu od CK, není však problém si to zajistit i individuálně, např. prostřednictvím agentury whalewatchtenerife.org. Ceny se obvykle pohybují okolo 45€ za dvou až tří hodinové plavby.

Nejčastěji se vyráží z přístavu Puerto Colón u Costa Adeje a plavby směřují na oceán mezi Tenerifem a sousední La Gomerou. Oblast je přirozeným domovem zejména pro:

  • kulohlavce (druh velryby) – údajně viděny až s 99% pravděpodobností
  • delfíny skákavé – údajně viděny se 70% pravděpodobností

Dovolená na Tenerife: polopenze na 8 dní za 12 560 Kč

 

U Kanárských ostrovů se vyskytují i další velryby. Proto je během pozorovacích výletů celkem často viděn i vorvaň obrovský, plejtvák brydeův nebo plejtvák tmavý. Krom nich je vždy šance na pozorování řady jiných druhů. Ať už druhů, které těmito vodami pravidelně migrují nebo druhů žijících na volném oceánu. Sem spadají např. delfíni obecní nebo delfíni kapverdští, kteří zde představují třetí nejčastěji spatřovaný druh.

15. Golf

9 golfových hřišť nasvědčuje, že je Tenerife i oblíbenou golfovou destinací. Nejvíce z nich je v jižní části ostrova, a to včetně toho nejstaršího a největšího 27-jamkového hřiště Golf de Sur.

Mimo něj zde najdete:

  • poměrně rovinaté hřiště Golf Las Américas (18 jamek)
  • golfové hřiště Costa Adeje (18 jamek)
  • Abama Golf (na západním pobřeží)
  • Amarilla Golf and Country Club (18 jamek)
  • nebo Los Palos (9 jamek)

Za nejlépe hodnoceným golfovým hřištěm však musíte na severní pobřeží. Buenavista Golf v severozápadní části ostrova nenabízí jen skvělou 18-jamkovou hru, ale i úchvatnou scenérii pohoří Teno kontrastující s nepřestávajícím příbojem oceánu. Golf si lze zahrát i na severu u Puerto de la Cruz na 9-jamkovém La Roselada Golf Club.

Podotýkám, že nespornou výhodou všech Kanárských ostrovů je to, že golf je zde možné hrát celoročně.

16. Cyklistika

Na své si ale přijdou i vyznavači aktivnějších sportů. Ostrov je totiž i vyhledávanou cyklistickou destinací. Díky široké škále terénů i díky silnicím, většina z nichž je v perfektním stavu, je Tenerife cílem rekreačních cyklistů i profesionálů.

Ano, je to právě tady, kde má každoročně řada profesionálních cyklistických stájí tréninkové kempy. Včetně těch, kteří se účastní Tour de France. Faktem je, že mnohé silnice a potažmo možné cyklistické okruhy jsou hodně náročné. Specificky trasy vedoucí kolem vesničky Masca nebo ty, které postupně stoupají od moře až do nadmořské výšky přes 2000 m.

Není však nutné absolvovat celé a mnohdy přes 100 km dlouhé okruhy. Lze se vydat na cyklistické výlety podél pobřeží, případně se nechat vyvést nahoru k parku Teide a odtamtud si užít pravděpodobně nejdelší cyklistický sjezd svého života zpět na pobřeží.

Je sice pravda, že více než o terénní cyklistice je to zde o cyklistice silniční, vězte však, že destinace umí nabídnout jiné adrenalinové sporty.

17. Kitesurfing na Tenerife

Jedním takovým je kitesurfing, popřípadě windsurfing. Ideální lokalitou je na tyto vodní sporty letovisko El Médano. Nejlepším obdobím na kitesurfing je z hlediska teploty i větru květen až říjen.

Kitesurfing na Kanárských ostrovech, El Médano

Jsou tu dvě písečné pláže. Jedna přímo u El Médana, pláž Playa del Médano, s dostupností veškerých služeb včetně kitesurfingových škol nebo půjčoven vybavení. Druhá, větší, ale odlehlejší Playa de la Tejita je za Montana Roja, malou pobřežní sopkou, která od sebe obě pláže odděluje.

Mě osobně oblast El Médano příliš nezaujala. Tomu, kdo těmto sportům zrovna neholduje, ji doporučit nemohu. Vyprahlá krajina by nevadila, nepříjemný je však neustávající vítr i moře z velké části vyhrazené právě pro surfuře.

Mimo kitesurfingu zde najdete i spoty na klasický surf. K nim je však nutná návštěva severního pobřeží. Třeba v zálivu u Lago Martiánez v Puerto de la Cruz, kde se hlavní vlny lámou kolem mola, které záliv chrání. Lokalita je tak dobrá na osvojení základů surfingu, k dispozici je i půjčovna vybavení. Surfaře uvidíte i v případě, že se vydáte na výlet do parku Anaga. Buď na divokém pobřeží mezi vesnicemi Taganana a Almaciga, popřípadě v Bajamar.

Drsné pobřeží parku Anaga

Turistických atrakcí, možností vyžití a zajímavostí na Tenerife je spousta. Tím spíš každému kladu na srdce onu potřebu být připraven, která je zásadní. A jestliže jste zvyklí např. všelijaké výlety na Zakynthosu absolvovat během jediného dne, vězte, že na Tenerife to není reálné. Má však jednu podstatnou výhodu.

Na Tenerife se nudit nebudete!

Přitom zdůrazňuji, že toto byla jen malá ukázka výletů na Tenerife, které jsou obecně vnímány jako ty nejzajímavější. Navíc vždy je možnost absolvovat z přístavu v Los Cristianos fakultativní výlet na sousední La Gomeru. Tenerife jsem navštívil 2x a mohu za sebe říct, že ani dvě návštěvy nestačily. Obdobně jako Madeira, i Tenerife je ostrov, kam se člověk bude vždy velmi rád opakovaně vracet.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   29
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    Dobrý den, s přítelem plánujeme v říjnu navštívit Tenerife. Chtěla bych znát váš názor, kde je nejlepší se ubytovat. Máme v plánu si půjčit auto a projet pár výletů, ale zároveň bychom se rádi i vykoupali.

    • Odpovědět

      Dobrý den Nelo, super volba. Já osobně dávám přednost severu (Puerto de la Cruz), ale je zkrátka fakt, že to počasí tu je ne vždy úplně ideální (pod mrakem, občas slabý déšť – to tu je úplně běžné). Pláže na koupání tu jsou, ale často to není moc na plavání, kvůli vlnám spíš jen po pás a dost. Na druhou stranu tu je na pobřeží několik divokých pláží a čím dál na východ po pobřeží po útesech od Puerto de la Cruz jdete, na tím opuštěnější pláže narážíte. Jak říkám, je to ale spíš o tom se tu smočit užívat si tu divokou scenérii útesů a vln. Na koupání je proto lepší jih nebo západ. Na jihu bych já osobně volil letovisko Costa Adeje, ve kterém je i velmi pěkná pláž Playa El Duque (doporučuji navštívit nebo se ideálně někde v její blízkosti ubytovat). Na koupání je ideální i Playa la Arena, což je hlavní pláž v letovisku Puerto de Santiago na západě ostrova. Opět je dobré být poblíž pláže, abyste tam byli schopni z ubytování pěšky dojít.

  • Odpovědět

    Dobrý den Lukáši,
    díky moc za rady. Také jsem se díval, na turistiku mi nejlépe vychází jako startovací/ místo ubytování doporučované Puerto de la Cruz. Možná si dám pár dnů na jihu – vyjížďku za velrybami, akorát musím zjisti, zda se tam v prosinci nějaké vyskytují a zbytek – víc dnů – sever. Trochu odrazuje rozdílná teplova sever vs jih. ale ňák to vykoumám/dopadne, snad na severu nebude v prosinci v kuse týden pršet …. 🙂 Pepa

    • Odpovědět

      Samozřejmě s tím počasí máte pravdu, deště bych se tolik nebál, ale pod mrakem na severu bývá často a samozřejmě v prosinci chladněji, klidně v maximech pouze kolem 16 či 17°C (takže na to je třeba být pro jistotu připraven).

  • Odpovědět

    Dobrý den, zkraje prosince bych rád sólo vyrazil na dva týdny na Tenerife, zažil jih i sever ostrova. Dopravovat se budu výhradně autobusem. Co by bylo lepší, dát si ubytování týden na jihu a týden na severu (doporučíte mi destinace prosím), nebo zůstat na jihu a na sever jezdit autobusem? Chci hlavně chodit, ale neplánuji nějaké extrémy, turistiku vždy na jeden den, poletím tam prvně, tak jenom seznamovačka. Rád bych se ještě zeptal – jak je to s pitnou vodou na Tenerife + nakoupit si na treky „energetické jističe“ lze jenom ve větších střediscích nebo se dá se i ve vesnicích = myšleno, co v podmínkách Čech horalky, hroznový cukr a pod.?. Díky moc za rady, stránky jsou parádní 😉 Pepa

    • Odpovědět

      Dobrý den Pepo, díky za dotaz. Nemyslím si, že nápad být na jihu ostrova a na sever pouze jezdit je nápad nejlepší 🙂 Tenerife není úplně malý ostrov a při přejezdech (tím spíš při autobusových přejezdech) byste zbytečně ztrácel čas. To je můj názor. Na turistiku a chození je nejlepší samozřejmě střed ostrova (národní park kolem Pico de Teide), dobrý je i sever ostrova. Na severu bych volil ubytování v oblasti Puerto de la Cruz, které je cca na středu pobřeží, tedy se dá jezdit jak na východ, tak na západ a nebo i na jih do vnitrozemí ostrova. Osobně bych kvůli chození trávil více dní právě na severu ostrova. Ostatně ono se dá jít i přímo z Puerto de la Cruz podél zdejšího drsného pobřeží, ať už právě na východ nebo na západ a cestou nabrat síly třeba na některé ze zdejších pláží. Jih ostrova je víc o dovolenkování u moře než o chození, byl jsem například v Costa Adeje, ale jak říkám, chodit přímo odsud není moc kam, spíše jezdit autobusem do vnitrozemí nahoru do národního parku. Voda je na Tenerife pitná, takže není třeba mít obavy jí odebírat i někde v zapadlejších vesnicích na ostrově.

  • Odpovědět

    Dobrý den,
    první týden v září navštívíme Puerto de la Cruz v rámci týdenní (čistých 6 dní) rodinné dovolené. Vzhledem ke všem zajímavostem v místě, zoo, parky, pláže… bychom podnikli mimo oblast výlet pouze na Pico de Teide (použijeme pouze lanovku a procházku po okolí), maximálně do Los Gigantes (rádi bychom plavbu za velrybami). Ráda bych znala Váš názor, zda cestu řešit místní dopravou či zapůjčením auta. U místní dopravy budeme zřejmě omezeni především časově, při půjčení auta ale zase řešíme cestu, parkování…. Máte osobní zkušenosti, jakou dopravu zvolit, abychom strávili pohodovou dovolenou a předešli případným komplikacím?
    Děkuji za Váš čas.
    S pozdravem
    Petra

    • Odpovědět

      Dobrý den Petro, Puerto de la Cruz je perfektní volba, ačkoliv jak správně říkáte, je to spíš místo vhodnější na nejrůznější výlety a aktivity než na opalování se na plážích. Ale k věci, já sám bych volil variantu auta (viz také půjčení auta na Kanárských ostrovech), budete flexibilnější a navíc se budete moci cestou kdekoliv zastavit. Jízdní řády autobusů, třeba toho, co jezdí z Puerto de la Cruz nahoru pod lanovku k Teide, jsou hodně omezující, pokud mám správné informace, např. dopoledne to jede nahoru jen 1x. Je potřeba počítat i s tím, jak se dostat na správnou zastávku (v závislosti na poloze vašeho hotelu – letovisko není zrovna malá a navíc je ve svahu, takže dojít na vzdálenou zastávku může být problém). Samozřejmě, že auto vyjde dráž, ale víc toho uvidíte. V Puerto de la Cruz žádné parkovací zóny či něco podobného není, takže s parkováním to zde zas až takový problém není.

  • Odpovědět

    Díky moc za info, chtěl bych tam na konci zavítat do kaňonu Masca, kde se dělá rezervace? Díky

  • Odpovědět

    Super,děkuji aspoň za toto.

  • Odpovědět

    Dobrý den,
    mohla bych se zeptat na tu mapičku těch grafitů ve městečku Puerto de la Cruz. Nejde mi to přes odkaz otevřít.

    děkuji Zdenka K.

    • Odpovědět

      Dobrý den Zdeňko, ani mě to nejde, ale našel jsem alternativní mapku, ovšem nejlepší bude zají někam do turistického centra, kde by vám měli podobnou mapku poskytnout.

  • Odpovědět

    Dobrý den, Lukáši, máte prosim nějaký tip na výlet po Tenerife i s kočárkem, ideálně okruh (budeme si půjčovat auto) kde jsou pěkne výhledy, hory, příroda…? Bereme prckovi nositko, ale hledám možnosti jak některé dny a výlety nakombinovat i s kočárkem 🙂 Moc děkuji, Dana

    • Odpovědět

      Dobrý den Dano, popravdě marně pátrám v paměti, kde by šel nějaký výlet v horách s výhledy s kočárkem absolvovat. Určitě není problém s kočárkem absolvovat okruh u Sendero de los Sentidos v parku Anaga (zmiňuji to v článku), ale jde spíše o procházku než o výlet.

  • Odpovědět

    Pozor! Kaňon Masca lze od letoška absolvovat jen na základě předchozí rezervace. Je zdarma a dostanete i přilbu. Jinak vás tam nepustí!

    • Odpovědět

      Dobrý den Sašo, díky za informaci. Je trochu smutné, že řada lokací na Tenerife se stává tak populárními, že je nutná rezervace předem.

  • Odpovědět

    Dobrý den, rádi bychom navštívili park Teide, ale nemáme auto, tak pojedeme autobusem z Los Christianos. Je reálne stihnout nějakou stezku, případně se vyvézt lanovkou a pak pěšky dolů s tím, že bychom pak stihnuli autobus zpátky? Kdybychom nestihli autobus, je možné si třeba zavolat taxi? Vůbec si neumím představit, jak to řešit, kdybychom autobus nestihli nebo by nás nevzal pro plnou kapacitu… Moc děkuji za odpověď 🙂 Anka

    • Odpovědět

      Dobrý den Anko, autobus č. 342 je ten. co budete potřebovat 🙂 Určitě je reálné stihnout nějaký výlet na náhorní plošině, inspirovat se můžete na této mapě stezek v parku Teide, volil bych např. trasu 16, či kombinaci 6 a 27, byť autobus 342 jede na horu jen jednou denně, skrze park projíždí cca 4x denně, takže je bez problému možné začít na jednom místě a dojít na místo druhé, nedělat okruh. Trochu bych se bál kombinace lanovky a následného sestupu dolů, který trvá, pokud byste měli lanovku zarezervovanou hned na ráno (i když tomu autobusu trvá jízda z Los Cristianos 2 hodiny, pozor na to), tak se to stihnout asi dá. Tuhle variantu bych si být vámi kdyžtak ale časově dobře předem naplánoval.

  • Odpovědět

    Dobrý den, na Tenerife jsme byl dvakrát a letos se tam opět vracíme. Chtěl bych se zeptat na radu, chtěli bychom si vyjít na vrchol Pico Viejo. Nechjali bychom auto někde u silnice TF 38 nebo TF 21 a hledáme schůdnou ale taky pěknou trasu na celodenní výlet. Došli jsme poblíž pod Pico Viejo od Mirrador de Sámara, ale je to dost daleko.
    Váš článek je asi nejlepší průvodce po Tenerife, který jsem na webu četl. Děkuji, Honza

    • Odpovědět

      Dobrý den Honzo, dík za dotaz 🙂 Rozumím, co máte v plánu. Mirador de Sámara znám, ostatně když se mrknete na hlavní fotku nahoře v záhlaví na této stránce, ten pohled na Teide je focený právě z jednoho ze sopečných kuželů, které u Mirador de Sámara jsou. Ale k vašemu dotazu. Já bych doporučoval nechat auto u Mirador de las Narices, je to tady. Je tam také při silnici TF-38 parkoviště, byť menší než to u Mirador de Sámara, takže může být problém s místem. Odtamtud je to na Pico Viejo nejblíže a lze jít různými cestami, lze vlastně udělat i okruh. Tam i zpět cca 12 km, nechte si na to dost času, minimálně takových 6 hodin.

      Jinak průvodce po Teide jste již asi četl, v tom ovšem přímo vrchol Viejo nezmiňuji.

  • Odpovědět

    Dobrý den, skutečně se dá dojet a také odjet autem na Punta Teno od pondělí do čtvrtka v jakoukoliv dobu? Jinde jsem se dočetl, že pouze do těch 10 a o výjimce v tyto dny nic… Jde mi o to, že bych chtěl naplánovat výlet a výchozí bod by byl u majáku Faro Teno a odjet do 10 bychom určitě nestihli, tak aby jsme tam poté nebyli závorou uzavřeni :-). Jinak díky za super články. Martin

    • Odpovědět

      Dobrý den Martine, díky za pozorné čtení 🙂 Znejistil jste mne. Mám za to, že časy a dny, které v článku zmiňuji, jsem měl přímo z originální cedule, která u závory je/byla. Je fakt, že ona fotografie cedule je už pár let stará, myslím, že z roku 2018, každopádně v telefonu ji již nemám, teď jsem ji hledal. Nicméně dle mého názoru nebude již informace na původní ceduli (a tedy i výše v článku platit), určitě na to nespoléhejte, opravdu by to mělo být aktuálně tak, že mezi 10:00 a 19:00 se tam autem nedostanete. Informaci v článku brzy opravím, díky, za upozornění.

  • Odpovědět

    Trajektem z Los Cristianos jsme před pár dny platili 41 eur za osobu za jednu cestu a 28 za středně velké auto. Čili pro čtyřčlennou rodinu docela suma. Ale nelitujeme, Gomera je krásná a relativně málo turistická. Jeli jsme na tři dny, na den se to nevyplatí.

    • Odpovědět

      Dobrý den, děkuju, že jste se podělil o vaši zkušenost s plavbou na La Gomeru 🙂

  • Odpovědět

    Moc děkuji za super článek. Jsme zrovna na Tenerife, máme jen týden a každý den podnikáme výlety podle Vašich tipů. Je tu vážně nádherně!

    • Odpovědět

      Dobrý den Báro,

      jsem rád, že vám článek pomohl, na jeho sepsání padlo celkem dost času, o to cennější pro mne vaše zpětná vazba je 🙂 Tenerife je krásný ostrov, za týden se toho dá stihnout opravdu hodně, určitě to nejznámější. Ovšem člověk až postupně zjistí, že se sem s klidem může vracet, protože během své první návštěvy vlastně neviděl zdaleka vše. Vím, že to teď na Tenerife na koupání moc není, nicméně vám sem dám odkaz na článek o místních plážích, který, pokud jste ještě nečetla, nabízí také zajímavou inspiraci.

  • Odpovědět

    Dobrý den,kolik je prosím cca cena výletu na ostrov La Gomera z přístavu Los Cristianos?

    • Odpovědět

      Dobrý den Davide,

      pohybuje se to cca od 55 do 70 EUR za celodenní výlety. Mezi ostrovy jezdí trajekty společnosti Fred Olsen, aj. A cena samozřejmě závisí na tom, od koho výlet nakonec berete a co všechno je v ceně. Typicky doprava lodí, průvodce + autobus po La Gomera a většinou je to i včetně nějakého obědu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
- 54 % Hotel Belad Bont Resort, Omán

Omán: týdenní all inclusive zájezdy do Salalah za 15 490 Kč

dnes v 12:30
- 60 % Hotel Dreams Bay Boutique, Zanzibar

Zanzibar: all inclusive dovolená ve 4* butikovém hotelu za 18 490 Kč

před 3 dny
- 58 % Hotel Melia Madeira Mare, Madeira

Madeira: týden v 5* hotelu s perfektními výhledy na oceán za 13 590 Kč

před 5 dny
- 31 % Hotel Melia Vinpearl, Phu Quoc, Vietnam

Vietnam: luxusní 5* hotel (na 7 nocí) s přímým letem z Prahy za 17 370 Kč

12. listopadu 2024
Hotel SBH Club Paraiso Playa, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní All Inclusive na Kanárských ostrovech za 14 190 Kč

24. září 2024
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

16. května 2024
Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.