Přečtěte si podrobné informace o počasí na Tenerife. Ačkoliv je tu celý rok příjemné teplo, typicky s teplotami vzduchu v létě do 30°C ☀️ a v zimě do 21°C, všem doporučuji se s aktuálním počasím na Tenerife seznámit ještě před odletem nebo lépe ještě před koupí zájezdu nebo rezervací letenky.
Proč?
Zatím jsem nezažil „letní“ destinaci s tak nepředvídatelně krásným počasím, které právě tento největší kanárský ostrov nabízí. Vyvarujte se nemilému překvapení. Předem se připravte na to, jakým počasím vás Tenerife z největší pravděpodobností přivítá.
Vyrazte na Tenerife levně. Například do letoviska Puerto de la Cruz na 8 dní za 12 490 Kč (pobyt s all inclusive, viz příklad rezervace zde) nebo na týden do hotelu Bahía Flamingo s polopenzí za 14 490 Kč.
Tady je přehled toho, jaké informace zde najdete:
Podnebí | Teploty vzduchu | Teplota moře | Kdy nejlepší počasí na Tenerife | Sever vs. jih | Předpověď počasí
Někdo bude nadšený teplým a slunečným počasím, jiný bude zklamán zataženou oblohou a občasným deštěm. Nezáleží jen na předpovědi, ale i na letovisku, které zvolíte!
Pro rychlou informaci a zejména pak pro ty, kteří letí na Tenerife v nadcházejících dnech je důležitá aktuální předpověď počasí. Z ní se ale nedozvíte vše. Je nejprve vhodné se seznámit s tím, jaké tu je podnebí.
Tenerife má teplé subtropické klima. Není to ale tak jednoduché. Ostrov je velký, vysoký a má hluboká údolí. Najdeme tu proto mnoho mikroklimat, která jsou na první pohled podle vegetace jasně rozeznatelná. Obecně ale platí, že:
Na svoji zeměpisnou šířku má Tenerife klima tedy velmi mírné. V podobných zeměpisných šířkách leží třeba Rudé moře, při tom podnebí v Egyptě je nesrovnatelně teplejší, než zde.
Proč je tu klima tak mírné?
Vliv má jednak pasát. Vane zde od severovýchodu a přináší vlhkost z Atlantiku, která se kumuluje hlavně na severním a severovýchodním pobřeží ostrova. Kolem hor, které zde vlhkost zachytávají, se vytváří oblačnost – typicky ve výšce 500 až 1700 metrů. To je naprosto zásadní pro ráz počasí na severní straně ostrova – v Puerto de la Cruz, v La Orotava nebo v oblasti přírodní rezervace Anaga.
Druhým faktorem je studený Kanárský mořský proud, díky kterému jsou na celém pobřeží Tenerife teploty vzduchu mírnější a nižší je i teplota moře.
Důsledkem těchto vlivů tu jsou léta mírná a zimy naopak příjemně teplé. Teploty klesající k nule a mráz, to jsou jevy zde na pobřeží nemožné, ostatně historicky nejnižší zaznamenaná teplota na pobřeží činila 8,1°C (naměřeno v Santa Cruz). Přesto sníh na ostrově padá, ale pouze výjimečně a většinou ve výškách nad 3000 metrů v oblasti Pico de Teide.
Déšť na Tenerife není nic výjimečného. Většina srážek však spadne v období od září do dubna. V létě déšť není častý, je ojedinělý – zejména na jižním pobřeží. 73% srážek spadne v severní části ostrova – právě v důsledku časté oblačnosti vznikající díky pasátům. Vůbec nejvíce srážek bývá typicky zaznamenáváno v oblasti La Orotava v nadmořské výšce od 1000 do 1200 metrů.
Počasí na Kanárských ostrovech je po celý rok dost stabilní. Teploty v důsledku klimatu nevykazují žádné velké rozdíly mezi létem a zimou. Právě proto je Tenerife tak oblíbenou celoroční destinací.
Následující teplotní graf uvádí průměrné denní teploty (oranžová barva) a průměrné noční teploty (žlutá barva) pro jižní Tenerife (letoviska Los Cristianos, Costa Adeje a Playa de la Américas):
Čím výše se na ostrově vypravíte, tím slunečněji tam bude. V oblasti národního parku okolo Teide je oblačnost zcela výjimečná. Jasná obloha a velmi nízké světelné znečištění jsou důvody, proč zde stojí hned několik observatoří.
Vysoká nadmořská výška nemá vliv jen na jasné počasí, ale samozřejmě i na teploty vzduchu. Průměrnou teplotu vzduchu zaznamenávanou na observatoři Izaña (2 330 metrů) uvádí tento graf:
Je patrné, že v těchto a vyšších nadmořských výškách, např. při výstupu na vulkán Pico de Teide, není teplota pod bodem mrazu v zimě nic neobvyklého.
Ačkoliv se na Tenerife lze koupat celý rok, tak přehnaně teplé moře zde rozhodně nečekejte!
Teplota vody se během roku příliš nemění, v nejteplejších měsících dosahuje teplota moře k 23°C, maximálně k 24°C. To není moc! To je zhruba stejně jako teplota vody v Egyptě v zimě.
Graf ukazuje hodnoty teploty moře v jednotlivých měsících – data jsou pro jižní Tenerife a jedná se o dlouhodobé průměry.
Byť je teplota vody na Kanárských ostrovech determinována studeným kanárským proudem, v zimě se koupat dá, ale je to pro otužilejší povahy. I proto je prosinec, leden, únor i březen doba, kdy je lepší jet na Kapverdy. Jižněji položené ostrovy nabízí v zimě přeci jen na koupání lepší podmínky. Voda i počasí na Kapverdách je teplejší. Naopak v létě a na podzim je to na Kanárských ostrovech bez problému a osobně právě září a říjen považuji za ty nejlepší měsíce, kdy Tenerife navštívit.
Ačkoliv teplo je zde po celá rok, ne každý měsíc je vhodný na koupání. Počasí na Tenerife je nejlepší od května do října. To je doba, kdy je nejtepleji, to je období, které doporučuji zvolit, míříte-li na Tenerife především za mořem a plážemi.
Jestliže ale vyrážíte ostrov poznávat a dělat po Tenerife nejrůznější výlety, pak je dobré nejen jaro, léto a podzim, ale i zima. Zkrátka celý rok. Počítejte ale s tím, že v zimě tu velmi pravděpodobně narazíte déšť. Na jihu se typicky objeví 3x do měsíce, na severu v Puerto de la Cruz klidně i 12x do měsíce.
Proto výběr správného místo na dovolenou je dost zásadní.
Jih Tenerife je slunečnější, teplejší a sušší než severní pobřeží. To je fakt. Není ale pravda, že by na severu v Puerto de la Cruz bylo počasí nějak nevlídné.
Jih Tenerife >> většinou jasná nebo polojasná obloha, v létě tu neprší prakticky vůbec, v zimě málo – v prosinci 30 mm srážek za měsíc.
Sever Tenerife >> většinou o 3°C chladnější než jih, byť i v létě tu teploty často stoupají k 30°C. Jasná obloha se střídá se zataženou oblohou, ze které občas krátce zaprší. Průměrný letní srážkový úhrn tu je 6 mm / měsíc, kdy prší 4x do měsíce, v zimě 80 mm / měsíc, kdy prší i 12x do měsíce.
Ale nemyslete si…
I jih umí vykouzlit černou oblohu, kterou si na dovolené nikdo nepřeje, fotografie z Costa Adeje.
Počasí v Puerto de la Cruz je deštivější, ale rozhodně není pravda, že by tu pršelo stále nebo že by zde byla konstantně zatažená obloha. Obvykle je tu 25 dní v měsíci polojasná, případně oblačná obloha. Pohled na Puerto de la Cruz za jasného počasí:
Nejprve aktuální předpověď počasí pro oblíbené Los Cristianos a Costa Adeje (jih ostrova):
Na severu se jezdí zejména do letoviska Puerto de la Cruz – pláže s černým pískem, Loro park a nádherné pohledy na vrchol Teide. Předpověď počasí pro toto oblíbené letovisko je zde:
Nečekejte od počasí na Tenerife žádné extrémní teploty. Nečekejte ani stejné podmínky jako nabízí v létě počasí na Krétě. Nicméně. Nehledě na to, kdy sem vyrazíte, tak na Tenerife bude teplo, ale připravte se i na občasnou zataženou oblohu a přeháňku. Pokud to uděláte, tak vás počasí při vaší návštěvě ostrova nezaskočí. Naopak vás může jen mile překvapit.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.