Jsem si vědom toho, že ceny potravin v Egyptě nejsou pro většinu lidí příliš podstatné. O to podstatnější jsou ceny nejrůznějších služeb. Obecně řečeno, ceny v Egyptě nejsou příliš vysoké. Vždy platilo a ještě dlouho platit bude, že Egypt je v porovnání s ČR levnou zemí.
Ale rozhodně to neplatí bez výjimky.
Jsou to právě turistická letoviska typu Sharm el Sheikh nebo Hurghada, kde jsou ceny podstatně vyšší než v jiných částech země. A celkem logicky platí, že nejvyšší jsou ceny takových služeb, které využívají turisté. Mnoho takových služeb není laciných, na drahou stranu jsou přesto mnohem nižší než ceny na Mallorce.
Dovolte mi vás s aktuální výší cen v Egyptě seznámit.
Držím je aktuální (poslední aktualizace proběhla v lednu 2022). Budu se věnovat především takovým službám, na které se nejvíc ptáte.
Zde je úvodní přehled:
Na úvod ještě dvě malé omluvy. Za prvé cena cigaret v Egyptě zde nikde figurovat nebude. Nejsem kuřák, nemám o tom přehled a stejně nejlepší je zakoupit cigarety v duty free shopu v letadle. Za druhé není reálné zde pojmout úplně všechno. A proto, pokud zde nenajdete to, co hledáte, klidně se ptejte prostřednictvím této diskuze dole pod textem. Je to prostor pro vaše dotazy. Egypt znám a tedy, když budu vědět, tak vám rád popravdě odpovím.
Oficiální měnou v Egyptě je egyptská libra (EGP, popřípadě značeno jako LE). Její kurz se pohybuje okolo 1,4 czk za 1,0 EGP. Každopádně celkem bez problému lze v hotelech a turistických letoviscích platit eury, dolary nebo britskými librami. Ostatně i proto řadu níže uvedených cen uvádím právě v jedné z těchto světových měn.
Většina lidí mířících do Egypta vízum potřebuje. Týká se to i většiny turistů nehledě na to, jak dlouho hodlají na dovolené v Egyptě pobývat. Oficiální aktuální cena víza do Egypta činí 25 usd.
Důkaz je zde:
Upozorňuji, že mnoho turistů platí za vízum zbytečně více, než je potřeba. To je fakt a týká se to vždy řady lidí z každého letu, který do Egypta míří. Proto každému doporučuji, aby se s jednotlivými možnostmi, jak vízum do Egypta získat, seznámil, samozřejmě včetně oficiální cesty a přečtěte si i to, pro koho vízová povinnost neplatí.
V Egyptě se setkáte se třemi základními typy taxikářů:
Za mě je určitě nejspolehlivější buď první možnost (i když ta bývá vždy nejdražší) nebo druhá možnost (v Hurghadě např. „ABC Taxi„).
Typické ceny taxi v Hurghadě (v případě společností s taxametry):
Je to zhruba o třetinu levnější než cena taxi v Dubaji. V Marsa Alam je v tomto ohledu oproti Hurghadě dražší. A vzhledem k tomu, že tu není moc kam jezdit, tak oblíbenější jsou spíše transfery z letiště na hotel, i když pravda, ne tolik mezi Čechy. Např. cena dopravy z letiště k hotelu Hilton Marsa Alam Nubian Resort (což je zhruba 33 km) vyjde na 25 EUR (nikoliv EGP!).
V Egyptě je řada potápěčských center. Nejvíce jich je v Marsa Alam (prakticky u každého většího hotelu), dají se však najít i v Hurghadě, například u hotelu Coral Beach Hurghada, který poblíž svého mola nabízí na Hurghadu velmi pěkný podmořský život. V potápěčských centrech si lze půjčit základní výbavu (brýle, šnorchl, ploutve), výbavu pro potápění s přístrojem, zaplatit si ponory nebo různé potápěčské kurzy.
Orientační ceny potápěčské výstroje jsou následující:
Schválně píši orientační, protože každé potápěčské centrum to má trochu jinak. Ceny jsou za půjčení na 1 den. Pokud se rozhodnete výbavu půjčit na více dní, ceny za den jsou typicky nižší.
Ceny potápění:
A opět i tady platí, že se to liší v závislosti na konkrétním centru. Kurzy OWD, které mohou absolvovat starší 15 let, případně kurzy Junior OWD (pro děti od 10 let), standardně trvají 4 dny. V levnějších centrech za ně zaplatíte 290 EUR, jinde klidně 360 EUR. Rozptyl cen je tak značný.
Hodně z vás zajímají ceny internetu. A je to správně, protože v mnohých egyptských hotelech je to s připojením k internetu poněkud problematické. Zdarma v celém areálu hotelu (tedy včetně pokojů, bazénu nebo pláže) bývá většinou k dispozici pouze v těch dražších resortech (třeba v Titanic Palace v Hurghadě). Standardně je možné se připojit pouze v hale u recepce hotelu (a většinou navíc v ne příliš valné kvalitě). Hotely v Egyptě se na tom snaží samozřejmě vydělat a často lepší připojení v celém areálu nabízejí za poplatek. Cenovou politiku poskytování internetu má každý nastavenou jinak.
Příklad: Abu Dabbab Beach Resort – 30 min za 3 USD
Často nejlepším řešením je koupě egyptské datové SIM karty. Nejlevněji ji seženete přímo z oficiálních prodejních míst jednotlivých operátorů, např. Orange datová karta s 16 GB za 8,5 EUR. Kdekoliv jinde jsou karty dražší, ať už si ji necháte doručit na letiště v Marsa nebo ji koupíte od delegáta či v obchodě v hotelu.
Já mám dobré zkušenosti s kartami do Vodafone. Bohužel Vodafone v Marsa Alam nemá oficiální zastoupení, tedy karty vyjdou trochu dráž:
Ať už kartu koupíte kdekoliv, levně přímo od operátora nebo s přirážkou od delegáta, vždy vás to v porovnání s cenami internetu na hotelech vyjde levněji.
Levné to není.
A to ani pokud se bavíme o hovorech nebo SMS mezi českými čísly (+420) s tím, že jedno je v Egyptě a druhé v ČR. Egypt není v EU a tím pádem zde, podobně jako v Turecku nebo Spojených arabských emirátech, sazby za volání a SMS nejsou stejné jako v rámci ČR nebo EU. Každý operátor to má jinak. Pokud vám na tom záleží, tak si doporučuji ověřit aktuální ceny přímo s vaším operátorem. Informace, které najdete na internetu, jsou často zastaralé a neplatné.
Každopádně např. u T-Mobile aktuálně platí, že:
Pokud plánujete posílat z Egypta jen pár SMS zpráv, asi vás výše uvedené částky nijak nezruinují. Plánujete-li častější komunikaci, tak pravděpodobně dnes dáte přednost nějaké chatovací aplikaci a koupi egyptské datové SIM karty. Tomu, kdo potřebujete z Egypta volat často a nestačí mu aplikace typu Skype, doporučuji zakoupení egypstké SIM karty s předplacenými minutami volání do zahraničí, např. 60 minut u Vodafone vyjde na 30 EUR.
Podobně jako u potápění, i tady hodně záleží na tom, kde výlet kupujete. Cestovní kanceláře vám budou nabízet fakultativní výlety. Ceny u CK jsou většinou nejvyšší. Moje doporučení proto zní: pokud plánujete výlet někde po okolí (čtyřkolky, lodí za potápěním, k nějakým okolním plážím a zálivům), nebojte se výlety kupovat od místních agentur, tedy většinou levněji. Pokud by se mělo jednat o delší výlet (k pyramidám, do Luxoru, apod.), z hlediska bezpečnosti je lepší upřednostňovat cestovky (cestovka tak o vás bude vědět) nebo nějaké velké a dobře hodnocené agentury.
Upozorňuji na to, že místa typu Luxor, Asuán nebo Káhira jsou od pobřeží Rudého moře poměrně daleko, a je tak potřeba počítat s relativně dlouhou cestou.
Vzhledem k tomu, že až na některé výjimky je All Inclusive dovolená v Egyptě v podstatě jedinou možnou variantou stravování, kterou lze pro pobyt v Egyptě rezervovat, ceny jídla nejsou příliš podstatné. I přesto je dobré mít možnost udělat si hrubý obrázek. Proto uvádím následující základní přehled.
Nejprve zelenina a ovoce:
Nápoje:
Sami vidíte, že většina potravin je levných, s cenami potravin v Chorvatsku se to příliš porovnávat nedá. Pro informaci uvádím ještě pár další základních potravin:
Relativně levné je i stravování v restauracích a fastfoodech. I tady napříč zemí platí velké rozdíly a logicky nejdražší jsou letoviska typu Hurghada. Za hlavní chod v restauraci střední třídy zaplatíte zhruba 70 EGP, k tomu něco za nápoje 0,33 l vody za 5 EGP, 0,33 l coly za cca 11 EGP. Základní menu ve fastfoodu typu McDonald’s vyjde na 74 EGP.
Mějte na paměti, že řada cen v Egyptě není pevně dána a je tedy potřeba cenu smlouvat. Smlouvání je nezbytné vždy, když hodláte koupit cokoliv (zboží, transfer, výlet, apod.) od malých, pouličních, soukromých nebo neoficiálních prodejců!
Mějte připravené nějaké spropitné. Bakšiš je personálem v některých hotelech bohužel prakticky vyžadován. Jinde vám dovolenou zpříjemní, dáte první den bakšiš člověku, který se stará o pláž a vězte, že si vás bude pamatovat a podle toho se k vám bude celý týden chovat. Bude vám nosit z plážového baru nápoje, bude vám připravovat lehátka apod. I případnou obsazenost lehátek lze bakšišem obejít. Ačkoliv to je na pláži zakázáno, personál si od vás nechá zaplatit 40 USD a na oplátku vám ochotně každý den brzy ráno hned po příchodu do práce lehátko vyblokujete. I tak to v Egyptě funguje.
Ahoj chci se ubytovat v sharmu v apartmanu a zajima mne zda je tam problem s nakupem potravin a zda jsou tam nejake vetsi obchody diky
Dobrý den Jaroslavo, záleží samozřejmě, kde přesně budete, ale několik supermarketů v Sharmu je. Jednak je to Carrefour (ten je spíš na auto), jednak je to několik dalších menších supermarketů v hlavní části Sharm el Sheikhu. Takže v tomto ohledu tu na rozdíl od jiných egyptských lokalit žádný problém není.
Dobrý den, skutečně neberou dolary rok 2000 a méně.
Monika
Dobrý den zaslechl sem,že prý končí nějaká platnost dolaru z roku 2006, že to Egypťané nevezmou nevíte o tom něco?prosím. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den Martine, o tomto žádné informace nemám.
O 2 týždne letíme do Taby na 15 dní. Chceli by sme absolvovať výlet k Mŕtvemu moru a Jeruzalema so slovenským alebo českým sprievodcom. Bude to možné?
Dobrý den, ano, myslím, že bez problému podobnou nabídku výletu na místě seženete. Za mě takovéto delší doporučuji kupovat přes CK, sice to typicky vyjde dráž, ale je alespoň jistota nějaké spolehlivosti.
Zajímalo by mne na jakou cenu vyjde v Egyptě elektronika a nábytek? (postel, myčka , lednice, mikrovlnka, televize, skříň) – vybavení bytu…. Je to levnější než v ČR??
Dobrý den Romano, např. co se elektroniky týče, obecně je Egypt ve srovnání s ČR dražší, vždy to ale samozřejmě záleží na konkrétním produktu. Rozhodně to není levnější než v ČR.
dobrý den chtěla bych se zeptat zdali brzy ráno po příletu do hurghady je někde na letišti otevřen obchod s cigarety asi kolem čtyř hodin . díky.
Dobrý den Jiřino, tuhle informaci nemám. Nicméně proč si je nekoupit v duty free prodeji přímo v letadle?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda výlety z Hunghardy jsou placeny pouze v eurech, nebo též v dolarech Děkuji za odpověď
Dobrý den Otilie, typicky platba v dolarech za výlety není žádný problém, stejně tak v eurech.
Dobrý den, zajímalo by mě kolik Egypťané zaplatí za odborné vyšetření u lékaře.
děkuji.
H.
Dobrý den Hanko, na tohle vám nejsem schopný odpovědět. Nezlobte se.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.